Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#109
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009
My story...

1. Am semnat antecontractul pe 27.07.09
2. Am asteptat inceperea PC si pt BCR
3. Am depus actele la banca pe 10.08.09 cu o saptamana intarziere intrucat locuinta nu avea cadastrul facut
4. Pe 13.08.09 am realizat evaluarea apartamentului
5. Pe 20.08.09 am primit aprobarea creditului.
6. Am refacut declaratia si extrasul de carte funciara iar pe 25.08.09 le-am depus la banca
7. Pe 26.08.09 dosarul pleaca cu Prioripost la Fond
8. Dosarul ajunge la Fond pe 28.08.09 (confirmare de primire Prioripost + confirmare telefonica vezi 9.)
9. Pe 02.09.09 sun la banca... N-au primit nici un raspuns (trecusera 5 zile calendaristice)
10. Incep campania de cucerire a Fondului...
11. Dosarul e finalizat pe 12-13.09.09 si pleaca spre banca pe 14.09.09...
12. Pe 15.09.09 mi-a expirat antecontractul....norocul meu ca am vanzatori de treaba si ma mai pasuiesc cateva zile...
13. Pe 16.09.09 am semnat contractul de credit si pe cel de garantare
14. Pe 23.09.09 am semnat contractul de vanzare-cumpare (intarzierea s-a datorat unuia dintre proprietari care nu era in tara)
15. Pe 25.09.09 (vineri) a iesit intabularea. Am depus-o la banca in aceasi zi + am platit tot ce mai era de platit...
16. Pe 28.09.09 (luni) banii vor intra in contul vanzatorilor.

Statistici:
Perioada teoretica de la depunerea actelor la banca (daca totul mergea struna): 31 zile
Perioada reala de la depunerea actelor la banca: 50 zile

Costuri Generale:
Valoare Ap: 59.000 EUR
Avans: 3000 EUR
Credit cerut:56.000 EUR
Evaluat la: 55.600 EUR
Imprumutul este luat pe 30 ani iar rata e de aprox 288 Eur/luna

Costuri Particulare:
Antecontract (notar): 250 RON
Evaluare ap. (banca): 357 RON
Depozit colateral (banca): 652 EUR
Comision 0.37% (fond) + inscriere in arhiva: 390 RON
Contract de credit (notar): 1000 RON
Contract vanzare-cumparare + intabulare (notar): 2900 RON
Asigurare ap (banca): 102 EUR
Comision acordare credit (banca): 278 EUR
Pierderi schimb valutar: 30 RON
Comision agentie imobiliara: 500 EUR
Rest plata diferenta dintre valoarea ap si valoarea credit: 400 EUR
-------------------------------------------------------------------------
Total cheltuieli particulare (colaterale acordarii creditului): 3077 EUR sau 13235 RON la un curs de 4.3 RON/EUR

#110
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
FELICITARI!!!

#111
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Semnat azi contractul de credit, si marti urmeaza ala de vanzare-cumparare. In sfarsit dupa atata chin si viata amara.....Sper din tot sufletul ca si voi, si in special Corina si Ronyphnol sa va mutati repede la casele voastre, ca o meritati din plin dupa atata drum greu!!!

Edited by marshall_balance, 25 September 2009 - 15:48.


#112
mihai_ioan

mihai_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.08.2009
CITAT (mihai_ioan @ 25th September 2009, 13:16) *
am vorbit la fond. dosar incomplet sau mai degraba gresit "avansul diferit de valoarea de finantare", asteapta pe cineva de la BCR sa il ridice...
nice,




update : dupa ce fondul mi-a zis ca dosarul are niste probleme de natura financiara, la cateva ore dupa ce a ajuns dosarul la banca mi se comunica faptul ca fondul l-a intors pentru ca lipsesc niste acte ale imobilului la dosar (incheierea nr x, proces verbal la terminarea lucrarilor de constructii nr. y, act de dezmembrare aut nr. z, autentificarea contractului de schimb.) ce sa mai cred?
mai mult decat atat, 3 dintre aceste acte exista la dosar intrucat am facut copii dupa tot ceeea ce am dus la banca ...

Edited by mihai_ioan, 25 September 2009 - 16:18.


#113
MM_13

MM_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2009

View PostCorina2009, on 25th September 2009, 08:45, said:

MM 13 asadar dosarul iti e gata sa plece la Fond?

Ca asa mi-au zis si mie..ma cheama sa semnez cererea de garantare inainte sa trimita dosarul la fond.

Din pacate, nu chiar: imi lipseste extrasul nou. Cel vechi e 'acrit' ;-)
Luni voi avea extrasul cf si, tot luni, va pleca dosarul la fond (cel putin asa mi s-a spus).

#114
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Lumee buna...am dosarul aprobat in bancaaa...
Luni ma duc sa semnez cererea de credit si marti imi iese la urgenta extrasul si pleaca dosarul catre Fond.

Yu-huuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

#115
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostCorina2009, on 25th September 2009, 19:52, said:

Lumee buna...am dosarul aprobat in bancaaa...
Luni ma duc sa semnez cererea de credit si marti imi iese la urgenta extrasul si pleaca dosarul catre Fond.

Yu-huuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Sa fie intr-un ceas bun!!!! Multa bafta in continuare Corina!!!!

#116
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Multumesc Marshall.
Vorba ta...noi astia vechi ....ne-am sustinut si sfatuit reciproc.

Datorita voua, mai ales Tie, Altei..am perseverat si suynt pe drumul cel bun.
Multumesc!

#117
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View PostCorina2009, on 25th September 2009, 19:52, said:

Lumee buna...am dosarul aprobat in bancaaa...
Luni ma duc sa semnez cererea de credit si marti imi iese la urgenta extrasul si pleaca dosarul catre Fond.
Hai ca mi-ai dat o veste buna, ma bucur foarte mult! Trebuia sa mearga pana la urma.

#118
LUIZA_28

LUIZA_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.07.2009
Nu stiu cum reusesc dar dau numai peste incompetenti. Dupa ce mi-au respins la Bancpost am depus la BCR marti. Mi-au spus sa sun vineri ca poate avem un raspuns. Constiincioasa cum sunt azi am sunat, raspuns: " ce bine ca ati sunat, imi cer mii de scuze dar am uitat de dosarul dumneavoastra, abia acum cand m-ati sunat mi-am adus aminte ca nu am trimis dosarul la analiza. Il trimit acum si mai incercati marti". Sa nu-ti vina sa ii strangi de gat?

Corina felicitari, sper din tot sufletul sa se rezolve cat mai reprede si sa te muti in casuta ta.

#119
MM_13

MM_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2009
Corina, ma bucur pentru tine! Am citit pe topicul celalalt cate neplaceri si piedici ai avut. Sper din suflet ca de data asta aventura sa se incheie cu bine in casuta ta.

Intrebare pentru cei avansati: in ce moment ati depus in contul vostru sau ati platit proprietarului suma reprezentand diferenta dintre pretul apartamentului si avansul+suma imprumutata? De ex: pret = 62000, avans = 3000, credit = 57000 => rest de plata 2000. Ei, acesti 2000 cand trebuie platiti (sau depusi in cont) ? Inainte de a pleca dosarul la fond?

#120
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Va multumesc din inima tuturor!!!!

#121
xzvs

xzvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.11.2004
De ieri s-a cam terminat toata nebunia asta si la mine, am semnat contractul de credit si contractul de vanzare cumparare iar saptamana viitoare o sa fie transferati banii vanzatorului.

Ap nou, Timisoara, pret 62.500, evaluat la 58.700, credit 55.700.

Eu am ales BCR-ul fiindca aveau plafonul mai mare, dezvoltatorul lucra cu BCR-ul dinainte de Prima Casa si aveau o intelegere cum ca dosarele duse de dezvoltator sa fie rezolvate cu prioritate. Chiar s-asa, nu mi s-a parut sa se fi miscat BCR-ul foarte repede, tot timpul a trebuit sa ma interesez de stadiul dosarului, ei nu ma anuntau nimic. Totusi, nu pot nici sa ma plang foarte tare, banca impreuna cu dezvoltatorul s-au ocupat de solicitarea si transmiterea actelor apartamentului, ale blocului, CF-uri, si tot ce o mai fi fost, eu am avut treaba doar cu actele mele.


Povestea, in cazul meu a fost astfel:

24.07 (vineri) - am vazut apartamentul
27.07 (luni) - am depus dosarul la banca cu toate actele
29.07 (miercuri) - am semnat antecontractul cu termen 31.08, posibilitate de prelungire si returnarea banilor in cazul problemelor care nu imi puteau fi imputate
03.08 (luni) - BCR-ul a intrat oficial in Programul Prima Casa
04.08 (marti) - am semnat cererea de creditare, deschidere cont, depunere bani evaluare, etc
05.08 (miercuri) - a plecat in centrala
07.08 (vineri) - am refacut declaratia la notar dupa modelul BCR (am pierdut 3 ore in ziua aia pt o hartie)
10.08 (luni) - dupa amiaza la ora 5 s-a facut evaluarea, in max. 2 zile trebuia sa fie trimis raportul
20.08 (joi) - a fost aprobat dosarul (o saptamana a durat din momentul in care a ajuns evaluarea si pana la raspunsul final)
21.08 (vineri) - a fost trimis catre fond si tot atunci a fost tras si comisionul de evaluare (357 RON)
24.08 (luni) - dosarul a fost inregistrat la fond
27.08 (joi) - am prelungit antecontractul pana in 15.10
11.09 (vineri) - dupa aproape 3 saptamani si dupa nenumarate telefoane am aflat ca este nevoie de un CF nou fiindca dosarul fusese trimis cu un CF vechi; tot atunci am solicitat un nou CF de la dezvoltator
14.09 (luni) - a iesit CF-ul si a fost trimis la fond
16.09 (miercuri) - am vb la fond pe la ora 1, inca nu se stia exact ce se intampla cu dosarul meu, acolo aparea ca ar fi fost generat contractul de garantare din 10.09; o doamna foarte draguta de acolo (Mihaela Preda, sper sa ii fi retinut numele corect) mi-a luat numarul de telefon si mi-a promis ca se intereseaza de dosar si ma suna; dupa 2 ore m-a sunat sa imi spuna ca nu ajunsese completarea si sa revin a doua zi; dupa inca o ora m-a sunat din nou sa imi spuna ca atunci ajunsese completarea, ca a dat dosarul in urgenta si ca intr-o zi, doua se rezolva; dupa inca vreo doua ore m-a sunat sa imi spuna ca a fost analizat, aprobat, emisa factura si ca a doua zi o sa plece la banca; inca ma mir de cat de draguta a fost doamna respectiva si de cum a fost finalizat dosarul in cateva ore, avand in vedere ca a durat 3 saptamani sa fie analizat
17.09 (joi) - am fost pe listele de la fond
18.09 (vineri) - am aflat de la banca ca a ajuns confirmarea pe mail si luni ajungeau si contractele de garantare
21.09 (luni) - am dat restul de bani vanzatorului, am semnat contractul de garantare, am depus comisionul fondului (362 RON), taxa de inscriere in arhiva (85 RON), 3 rate de dobanda (668 EUR) si comisionul de acordare (279 EUR)
24.09 (joi) - am semnat contractul de creditare (1400 RON), contractul de vanzare-cumparare (aprox 3000 RON cu CF, intabulare, etc) si asigurarea (83 EUR)

Cand se va face transferul banilor o sa mai am de suportat si o diferenta de curs, diferenta care sper sa nu fie foarte mare.


Tragand linie, chiar daca a durat 2 luni, chiar daca mi-am facut nervi si cu banca si cu fondul, sunt totusi multumit de cum a decurs tot procesul. Daca ar fi sa o mai iau de la capat, tot cu Prima Casa as merge chiar daca la un credit normal s-ar misca treburile mai repede. Totusi in cazul unui credit normal si riscurile sunt altele.


Multa bafta in continuare celor care mai aveti de asteptat!

#122
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostCorina2009, on 25th September 2009, 19:52, said:

Lumee buna...am dosarul aprobat in bancaaa...
Luni ma duc sa semnez cererea de credit si marti imi iese la urgenta extrasul si pleaca dosarul catre Fond.

Yu-huuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Felicitari!... Astept sa simti si tu satisfactia si sentimentul de implinire in momentul in care vei bea prima sticla de sampanie cu familia/apropiatii in noua ta casa...

View Postxzvs, on 25th September 2009, 22:43, said:

De ieri s-a cam terminat toata nebunia asta si la mine, am semnat contractul de credit si contractul de vanzare cumparare iar saptamana viitoare o sa fie transferati banii vanzatorului.

Ap nou, Timisoara, pret 62.500, evaluat la 58.700, credit 55.700.

Eu am ales BCR-ul fiindca aveau plafonul mai mare, dezvoltatorul lucra cu BCR-ul dinainte de Prima Casa si aveau o intelegere cum ca dosarele duse de dezvoltator sa fie rezolvate cu prioritate. Chiar s-asa, nu mi s-a parut sa se fi miscat BCR-ul foarte repede, tot timpul a trebuit sa ma interesez de stadiul dosarului, ei nu ma anuntau nimic. Totusi, nu pot nici sa ma plang foarte tare, banca impreuna cu dezvoltatorul s-au ocupat de solicitarea si transmiterea actelor apartamentului, ale blocului, CF-uri, si tot ce o mai fi fost, eu am avut treaba doar cu actele mele.


Povestea, in cazul meu a fost astfel:

24.07 (vineri) - am vazut apartamentul
27.07 (luni) - am depus dosarul la banca cu toate actele
29.07 (miercuri) - am semnat antecontractul cu termen 31.08, posibilitate de prelungire si returnarea banilor in cazul problemelor care nu imi puteau fi imputate
............................................................................

Cand se va face transferul banilor o sa mai am de suportat si o diferenta de curs, diferenta care sper sa nu fie foarte mare.


Tragand linie, chiar daca a durat 2 luni, chiar daca mi-am facut nervi si cu banca si cu fondul, sunt totusi multumit de cum a decurs tot procesul. Daca ar fi sa o mai iau de la capat, tot cu Prima Casa as merge chiar daca la un credit normal s-ar misca treburile mai repede. Totusi in cazul unui credit normal si riscurile sunt altele.


Multa bafta in continuare celor care mai aveti de asteptat!

Felicitari! S-o stapanesti sanatos...

Edited by primcasuist, 26 September 2009 - 07:08.


#123
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Merci Primcasuist...dap, pastrez sampania pentru inaugurarea oficiala, pana atunci, aseara, am sarbatorit pasul asta cu angelli cherry... :wub:

Edited by Corina2009, 26 September 2009 - 09:26.


#124
doinaelena

doinaelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.09.2009

View Postprimcasuist, on 25th September 2009, 13:08, said:

My story...

1. Am semnat antecontractul pe 27.07.09
2. Am asteptat inceperea PC si pt BCR
3. Am depus actele la banca pe 10.08.09 cu o saptamana intarziere intrucat locuinta nu avea cadastrul facut
4. Pe 13.08.09 am realizat evaluarea apartamentului
5. Pe 20.08.09 am primit aprobarea creditului.
6. Am refacut declaratia si extrasul de carte funciara iar pe 25.08.09 le-am depus la banca
7. Pe 26.08.09 dosarul pleaca cu Prioripost la Fond
8. Dosarul ajunge la Fond pe 28.08.09 (confirmare de primire Prioripost + confirmare telefonica vezi 9.)
9. Pe 02.09.09 sun la banca... N-au primit nici un raspuns (trecusera 5 zile calendaristice)
10. Incep campania de cucerire a Fondului...
11. Dosarul e finalizat pe 12-13.09.09 si pleaca spre banca pe 14.09.09...
12. Pe 15.09.09 mi-a expirat antecontractul....norocul meu ca am vanzatori de treaba si ma mai pasuiesc cateva zile...
13. Pe 16.09.09 am semnat contractul de credit si pe cel de garantare
14. Pe 23.09.09 am semnat contractul de vanzare-cumpare (intarzierea s-a datorat unuia dintre proprietari care nu era in tara)
15. Pe 25.09.09 (vineri) a iesit intabularea. Am depus-o la banca in aceasi zi + am platit tot ce mai era de platit...
16. Pe 28.09.09 (luni) banii vor intra in contul vanzatorilor.

Statistici:
Perioada teoretica de la depunerea actelor la banca (daca totul mergea struna): 31 zile
Perioada reala de la depunerea actelor la banca: 50 zile

Costuri Generale:
Valoare Ap: 59.000 EUR
Avans: 3000 EUR
Credit cerut:56.000 EUR
Evaluat la: 55.600 EUR
Imprumutul este luat pe 30 ani iar rata e de aprox 288 Eur/luna

Costuri Particulare:
Antecontract (notar): 250 RON
Evaluare ap. (banca): 357 RON
Depozit colateral (banca): 652 EUR
Comision 0.37% (fond) + inscriere in arhiva: 390 RON
Contract de credit (notar): 1000 RON
Contract vanzare-cumparare + intabulare (notar): 2900 RON
Asigurare ap (banca): 102 EUR
Comision acordare credit (banca): 278 EUR
Pierderi schimb valutar: 30 RON
Comision agentie imobiliara: 500 EUR
Rest plata diferenta dintre valoarea ap si valoarea credit: 400 EUR
-------------------------------------------------------------------------
Total cheltuieli particulare (colaterale acordarii creditului): 3077 EUR sau 13235 RON la un curs de 4.3 RON/EUR

:thumbup:  Felicitari!!!!
Eu chiar vroiam sa rog pe cineva sa descrie pasii pe care ia parcurs si mai ales sa enumereze cheltuielile  :)
Mi-ai raspuns la intrebare inainte sa o pun pe site  :kisstogether:
Sa stapanesti sanatos/sanatoasa apartamentul!!!

#125
miutza1

miutza1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2009

View PostCorina2009, on 14th September 2009, 19:10, said:

Oaw..4 saptamani cu totul....FELICITARI.
La o agentie mai mare in BUC?
La agentia unde am dus eu mai au doarun dosar cu Prima casa in completare...e de bine, de rau?


Ce suma vrei sa iei din banca?
La agentia la care am facut eu, dosarul meu a fost singurul care a ajuns la fond, la restul centrala nu si-a dat ok-ul. Of de credit a fost ok, am depus actele in prima sapt din august si luni, a doua sapt am avut ok-ul bancii. in ultima sapt din august am dus actele apartamentului, s-a facut evaluarea si pe 11 sept dosarul meu a ajuns la fond, pe 23 sept eram pe listele fondului si maine pe 28 ma duc sa semnez garantia si ctr de credit. La mine a durat in total 2 luni dar nu aveam apartament cand banca imi analizase dosarul si a mai durat pana am gasit ceva. Multa bafta.

#126
interventii_pc

interventii_pc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.09.2009
de ceva vreme (aproape 2 luni ) tot citesc acest forum, adica am citit tot de pe acest forum. dosarul meu e plecat din 21 spre fond, sper sa fi ajuns pe 23 ca expira extrasul CF. desi am pe cineva la bcr, nu a mers mult mai repede ca la altii, doar ca aveam siguranta ca nu ma duce nimeni cu presul. cei drept ofiterii de credit cam nepregatiti desi se  straduiau ei in felul lor. acu au deja experienta, i-am mai invatat si eu cate ceva ca nu stiau exact nici ei la inceput ce sa faca. si ca informatie de ultima ora: conducerea bcr si-a mustrat angajatii pt dosarele gresite sau incomplete trimise la fond, putand chiar sa se ajunga la sanctiuni. si la mine a durat 7 zile sa aprobe cei din centrala iar raportul de evaluare a venit dupa cele 72 ore cat era maxim si a trebuit sa astept 2 zile si ok-ul pt extras de la centrala. la un moment dat nu le placea antecontractul si voiau sa fac un altul de mana care suna si nasol si m-am rastit la ei ca nu fac nimic intrucat aveam un antecontract f bun facut la notar, si am avut dreptate a fost bun al meu. o sa revin cu detalii cand am timp, pe topicul initial (ala care acum e f mare). eu sunt din iasi, cine vrea sa ii trimit la o agentie bcr cu experienta in prima casa, sa i-mi spuna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate