Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#7183
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 DorotheaIldiko, on 06 august 2020 - 12:38, said:

Buna ziua! Am o intrebare referitor la rata credit versus rata dobanda. Dupa o rambursare anticipata facuta in Iunie 2020 am primit un scadentar in care apare ca in luna August total rata de 1400.49 este alcatuita din:  rata credit: 492.78 + rata dobanda: 907.71. In afara de aceasta se observa cum evolueaza rata credit si rata dobanda luna de luna - diferentele fiind de cativa lei ( maxim 2-3 ) de la o luna la alta, respectiv faptul ca rata creditului creste iar rata dobanzii scade ceea ce este normal. Mai devreme am intrat in aplicatia George si am observat ca luna aceasta defapt total rata este alcatuita dupa urmeaza: rata credit: 550.96 de lei + rata dobanda: 849.53. Totodata din aplicatie am observat ca anul trecut in luna Februarie rata creditului a fost 372.70 de lei iar in lunile urmatoare a fost mai mica, respectiv: in martie 2019 a fost 355.49, iar in aprilie: 356.98. Intrebarea mea este - rata creditului datorita carui factor mai poate fluctua ?

Dobanda e variabila, cum adica in functie de ce factor fluctueaza?

#7184
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 XtremePWN, on 08 august 2020 - 22:38, said:

Dobanda e variabila, cum adica in functie de ce factor fluctueaza?
Dobanda e variabila, depinde de credit.
Dobanda e fixa 3 luni, apoi se schimba in functie de indicii ROBOR/IRCC. IRCC se calculeaza ca media a dobanzii pe care o practica bancile intre ele(nu prea am inteles nici eu asta).

#7185
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
A depus cineva dosar in 2021 si, daca da..., cum merge treaba? Este BCR acum o masinarie mai bine unsa in 2021? Sau tot stai cu dosarul la banca pina faci peri albi?

#7186
Alebog

Alebog

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2021
Eu am depus dosarul la BCR si pana acum sunt foarte multumita, totul a decurs destul de repede.

#7187
M_Andrei

M_Andrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2019
Eu am lucrat cu un broker, aveam datele completate in platforma completate de ceva timp iar cand s-a dat drumul doar a trimis. Deja am fost sunat sa ma duc sa platesc taxa de dosar si pentru emiterea cardului. So, cred ca a dat-o cu vasilina si merge putin mai bine la inceput de program 2021 :))

#7188
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 16.05.2018
a cumparat cineva de curand apartament cu 2 camere in sectorul 3 ( bloc vechi ) ?
la cat a fost evaluat de catre evaluator?

#7189
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005

 VerSus_88, on 28 aprilie 2021 - 09:49, said:

a cumparat cineva de curand apartament cu 2 camere in sectorul 3 ( bloc vechi ) ?
la cat a fost evaluat de catre evaluator?

Probabil ca ar trebui sa dai mai multe detalii, metri patrati, compartimentare, anul constructiei etc...

Dar daca ai in minte un imobil de la o anumita adresa: https://www.imobiliare.ro/pret-expert - poti sa faci o evaluare online gratuita (1 pe luna doar). Treci adresa si detaliile apartamentului dupa care primesti un raport de evaluare care include si lista cu preturi ale unor apartament similare din aceeasi zona. Eu am facut o asemenea evaluare si a iesit cu 1000E in plus fata de pretul negociat.

#7190
Alebog

Alebog

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2021
A semnat cineva contractul de vanzare cumparare? Si daca da, ati putea va rog sa imi spuneti cat timp a durat pana au fost virati banii vanzatorului? Multumesc!

#7191
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005

 Alebog, on 19 mai 2021 - 14:15, said:

A semnat cineva contractul de vanzare cumparare? Si daca da, ati putea va rog sa imi spuneti cat timp a durat pana au fost virati banii vanzatorului? Multumesc!

Din momentul in care ai plecat de la notar cu contractul in mana... si pina intra banii in contul vanzatorului dureaza cam o saptmana...

1. Sunt necesare intabularile de la cadastru - dureaza 1/2 zile...

2. Dupa ce primeste intabularile notarul le trimite catre banca in aceeasi zi ... (sau poate uita si le trimite a doua zi dupa amiaza... sau cand ii aduci tu aminte)

3. Din momentul in care a primit intabularile, ofiterul de credit face si el de îndată cererea de transfer (sau poate e ocupat si o mai lungeste, sau poate mai era vreo hartie de semnat din partea ta si nu trimite la plata pina nu are toata hârțogăraia)

4. Plata poate fi procesata de catre banca in aceeasi zi sau a doua zi în functie de câte cereri mai sunt la rand...

5. Daca plata s-a facut vineri dupa 12, banii se vad in cont de abia luni...

#7192
Alebog

Alebog

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2021
Multumesc pentru raspuns! Intradevar a durat o saptamana pana au fost virati banii vanzatorului. Bafta tuturor! 😊

#7193
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Cum e cu programul cu prima casa ? E valabil și dacă cumpăr o garsoniera ?

#7194
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010
Da

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate