Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#127
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Lamuriti-ma si pe mine, va rog.
In cat timp intra banii in contul proprietarului? ma refer la bcr ca si banca.

Ca proprietara sustine ca in 3 saptamani si eu stiam de pe aici de maxim 3 zile....plus ca mi-a zis ca vrea notarul ei si cum semneaza ea contractul de v c daca nu vede baniii......

Dupa semnarea contractului de v-c trebuie sa iasa intabularea pe numele meu, nu?
Dar intabularea asta dureaza de obicei 3 saptamani...se scate la urgenta sau cum de dureaza numai 3 zile?

Edited by Corina2009, 29 September 2009 - 08:13.


#128
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostCorina2009, on 29th September 2009, 09:12, said:

Lamuriti-ma si pe mine, va rog.
In cat timp intra banii in contul proprietarului? ma refer la bcr ca si banca.

Ca proprietara sustine ca in 3 saptamani si eu stiam de pe aici de maxim 3 zile....plus ca mi-a zis ca vrea notarul ei si cum semneaza ea contractul de v c daca nu vede baniii......

Dupa semnarea contractului de v-c trebuie sa iasa intabularea pe numele meu, nu?
Dar intabularea asta dureaza de obicei 3 saptamani...se scate la urgenta sau cum de dureaza numai 3 zile?

La BCR intra banii in contul vanzatorului abia dupa ce iese CF-ul pe numele tau cu ipoteca in favoarea statului. Deci dupa ce ai semnat v/c in termen de 2 saptamani. Proprietara ta poate sa semneze linistita, pentru ca in contractul de v/c se pot baga niste clauze, de ex la mine e ceva cu doua posesii: de drept si de fapt. Adica aia de drept e din momentul cand semnati contractul, adica de atunci tu esti posesoara de drept a apartamentului, si posesia de fapt, e dupa ce ii intra ei banii in cont, deci nu poti sa-i dai tzeapa. Spune-i chestiile astea, si daca are si notarul ei, ala ar trebui sa stie ce sa scrie acolo astfel incat ea sa nu fie tzepuita.

Si NU le da banii agentiei!!!

#129
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Eu nu le-as da banii, iti dai seama...dar ce ma fac cu contractul incheiat cu ei?
Ca am consultat un avocat si e perfect valabil...

Oricum fara facturica nu le dau, sa platesca si ei tva la ei...
Proprietara le-a dat partea ei cand am incheiat antecontractul.

#130
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
eu stiu ca proprietarul ar cam trebui sa-si deschida un cont la banca de unde creditezi tu si banii intra instant!

#131
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View Postgugutata, on 29th September 2009, 09:40, said:

eu stiu ca proprietarul ar cam trebui sa-si deschida un cont la banca de unde creditezi tu si banii intra instant!
Cel putin teoria astora de la BCR e ca ei nu dau banii pana nu vad intabularea pe numele tau si ipoteca in favoarea statului, ca sa nu aiba probleme cu Fondul dupa aia. CF-ul ala nou merge la Fond, si se pare ca lor le e cam frica sa dea bani pana nu vad cu ochii lor ipoteca aia, ca sa nu le sara Fondul in gat dupa, cred ca...

#132
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View Postmarshall_balance, on 29th September 2009, 09:35, said:

La BCR intra banii in contul vanzatorului abia dupa ce iese CF-ul pe numele tau cu ipoteca in favoarea statului. Deci dupa ce ai semnat v/c in termen de 2 saptamani. Proprietara ta poate sa semneze linistita, pentru ca in contractul de v/c se pot baga niste clauze, de ex la mine e ceva cu doua posesii: de drept si de fapt. Adica aia de drept e din momentul cand semnati contractul, adica de atunci tu esti posesoara de drept a apartamentului, si posesia de fapt, e dupa ce ii intra ei banii in cont, deci nu poti sa-i dai tzeapa. Spune-i chestiile astea, si daca are si notarul ei, ala ar trebui sa stie ce sa scrie acolo astfel incat ea sa nu fie tzepuita.

Si NU le da banii agentiei!!!

Eu stiu ca vanzatorul isi primeste banii dupa ce iasa CF cu ipoteca in fav statului.CF iasa in 3 zile ..se poate si la urgenta dar este foarte scump.eu in contr de VC am o clauza care suna cam asa:
"Noi, partile contractante, convenim ca in cazul neplatii diferentei de pret ramasa neachitată până la data de xx.xx.xxxx, prezentul contract să se considere desfiintat de drept fara somatie si punere in intarziere a cumparatorilor, partile fiind repuse in situatia anterioara, in virtutea acestui pact comisoriu de gradul IV"

Azi sper sa semnez si eu,sper sa nu mai apara altceva.......

#133
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View Postdoru_manda, on 29th September 2009, 10:10, said:

Eu stiu ca vanzatorul isi primeste banii dupa ce iasa CF cu ipoteca in fav statului.CF iasa in 3 zile ..se poate si la urgenta dar este foarte scump.eu in contr de VC am o clauza care suna cam asa:
"Noi, partile contractante, convenim ca in cazul neplatii diferentei de pret ramasa neachitată până la data de xx.xx.xxxx, prezentul contract să se considere desfiintat de drept fara somatie si punere in intarziere a cumparatorilor, partile fiind repuse in situatia anterioara, in virtutea acestui pact comisoriu de gradul IV"

Azi sper sa semnez si eu,sper sa nu mai apara altceva.......

Ceva de genu e si la mine. Mie dezvoltatorul mi-a zis ca dureaza 2 saptamani, de aia am zis asa...deci eu nush...Oricum nu ma mai intereseaza, din moment ce azi semnez contractul de v/c, cand o sa le intre lor banii o sa le intre, nu ma mai intereseaza, eu ma mut si am terminat cu totul! Doar diferenta aia de curs mai tre sa o platesc dupa aia!

#134
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Oricum o iau pe proprietara de mana si duc la banca sa o lamureasac aia .
Si vb voastra...notarul ei trebuie sa stie!!

Azi ma duc sa prelungesc antecontractul, ea mi-a propus sa il prelungim cu o luna, ma va costa 60 de lei.


Astia de la agentie nu stiu cum sa te mai stoarca de bani....sun vineri sa le zic ca vreau extras...si imi zice duduia...daca vrei sa il ai luni la ora 14..costa 100 de euro, daca vrei de luni pana marti...50 de euro..i daca il vrei normal, in 3-4 zile....70 de lei.
Ei..zic hai fie, de luni pana marti, le duc 50 de euro ieri la 9 si la ora 14 ma suna aia sa ma duc sa il iau...ai naibii ei....reoede s-au mai miscat si cu 50 de euro....

#135
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View PostCorina2009, on 29th September 2009, 08:12, said:

Lamuriti-ma si pe mine, va rog.
In cat timp intra banii in contul proprietarului? ma refer la bcr ca si banca.

Ca proprietara sustine ca in 3 saptamani si eu stiam de pe aici de maxim 3 zile....plus ca mi-a zis ca vrea notarul ei si cum semneaza ea contractul de v c daca nu vede baniii......

Dupa semnarea contractului de v-c trebuie sa iasa intabularea pe numele meu, nu?
Dar intabularea asta dureaza de obicei 3 saptamani...se scate la urgenta sau cum de dureaza numai 3 zile?
Dupa ce semnezi actele, astepti 3 zile sa iasa Intabularea pe numele tau; odata cu asta ti se da si un extras CF informativ (unde se vede noul Proprietar; totodata e specificat acolo si dreptul de ipoteca in favoarea MFP + interdictia de vanzare pe 5 ani). Probabil ca dupa ce duci aceste 2 acte la BCR, se vireaza si banii.

Eu am semnat actele de Vanzare-Cumparare intr-o zi de Vineri. Luni a fost depusa (de catre Notariat) cererea de Intabulare pe numele meu. Iar joi pe la ora 12.00 aveam actele. Asadar 3 zile! Fara nicio taxa de urgenta. Se poate si la urgenta, dar taxa te cocoseaza, in sensul ca e de 5 ori mai mare ca cea normala (5*300=1500 ron).

LE
In cazul meu, extrasele CF le-a platit Vanzatorul. Aia de la Agentia ta au cam sarit calul (extrasul CF -si prin Notariat facut- nu ar trebui sa depaseasca 50 ron).
Tu ai apucat sa le dai vreun avans?

Edited by Alta_, 29 September 2009 - 09:57.


#136
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nici un avans nu dadui.

Stati sa vad azi ca ma tot stresaza agenta sa fac prelungirea la notarul agentiei...sa vad ce tarif imi baga si le zic eu vreo doua ...ca deja intrec orice limita a bunului simt...


Eu am intrebat si prelungirea la orice notariat ma costa 60 de lei....

Edited by Corina2009, 29 September 2009 - 10:03.


#137
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008
Si bineinteles ,cum era prea frumos sa termin astazi,se amana semnarea CV pt vineri...........incep sa cedez nervos...alta CF

#138
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
De ce s-a amanat?

#139
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View PostCorina2009, on 29th September 2009, 12:02, said:

De ce s-a amanat?

Pai vanzatorul se pare ca "nu are timp sa semneze"..desi cel mai probabil nu are bani sa plateasca impozitul ,intretinerea...asa ca am stabilit pt vineri.Sper sa nu mai intervina ceva...........

#140
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Am terminat si eu calvarul. Dupa 86 de zile de stres si nesomn am scapat. Azi am semnat contractul de v/c, si sapt viitoare cica ii intra banii in cont dezvoltatorului. Le multumesc tuturor de pe aici pentru sfaturi, sugestii, comunicare, ajutor, si as vrea sa terminati toti odata!!!

#141
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View Postmarshall_balance, on 29th September 2009, 15:50, said:

Am terminat si eu calvarul. Dupa 86 de zile de stres si nesomn am scapat. Azi am semnat contractul de v/c, si sapt viitoare cica ii intra banii in cont dezvoltatorului. Le multumesc tuturor de pe aici pentru sfaturi, sugestii, comunicare, ajutor, si as vrea sa terminati toti odata!!!


Felicitari!!!!!1

#142
adipink2000

adipink2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.04.2009
Buna seara,

Am depus si noi astazi actele la BCR sucursala Victoriei.
Ramane sa gasim apartamentul acum, sper eu fara agentie deoarece nu ne ajung banii de comosion pentru agentie.
Multa bafta tuturor!

#143
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postmarshall_balance, on 29th September 2009, 14:50, said:

Am terminat si eu calvarul. Dupa 86 de zile de stres si nesomn am scapat. Azi am semnat contractul de v/c, si sapt viitoare cica ii intra banii in cont dezvoltatorului. Le multumesc tuturor de pe aici pentru sfaturi, sugestii, comunicare, ajutor, si as vrea sa terminati toti odata!!!
Felicitari marshall!

Vechea garda o asteapta si pe Corina sa semneze cat mai rapid; ca nu ne putem bucura pe deplin fara ea :)

#144
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Felicitari sincere Marshall!!!

Cei din vechea garda fac foarte bine ca ma astepata si pe mine ca sontac sontac vin si eu din urma.. :D

Si apoi propun sa redeschidem un nou topic cu Renovari in Prima casa si sa postam si povestim ce facem si cum decoram...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate