Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#73
mihai_ioan

mihai_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.08.2009
ne-a plecat si noua dosarul de la BCR cu data de 18.09.2009, acum am sunat la fond si a ajuns la ei fiind inregistrat cu data de 21.09.2009.
tanti mi-a zis sa revin pe vineri pentru un raspuns.

#74
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postmihai_ioan, on 23rd September 2009, 09:42, said:

ne-a plecat si noua dosarul de la BCR cu data de 18.09.2009, acum am sunat la fond si a ajuns la ei fiind inregistrat cu data de 21.09.2009.
tanti mi-a zis sa revin pe vineri pentru un raspuns.


Cat a mai stat dosarul in banca dupa ce ai avut evaluarea?

#75
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009

View PostCorina2009, on 23rd September 2009, 09:45, said:

Cat a mai stat dosarul in banca dupa ce ai avut evaluarea?
Cred ca mai dureaza vreo saptamana...La mine in data de 28 a trimis evaluarea, si pe 4 sept. cica era gata de trimis la fond...

#76
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View Postalexmaria12, on 23rd September 2009, 09:52, said:

Cred ca mai dureaza vreo saptamana...La mine in data de 28 a trimis evaluarea, si pe 4 sept. cica era gata de trimis la fond...
Asa si la mine!

#77
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postgugutata, on 12th September 2009, 23:13, said:

De azi Programul Prima Casa se bucura de o arie dedicata. Pe acest topic se discuta exclusiv despre programul PC prin BCR. succes

Gugutata de la avatar poza cu Dumnezeu ai trecut la poza cu aia cracita??

pt. inspiratie ^_^

Edited by gugutata, 23 September 2009 - 10:27.


#78
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View PostStan_Patzitul, on 23rd September 2009, 11:24, said:

Gugutata de la avatar poza cu Dumnezeu ai trecut la poza cu aia cracita??

pt. inspiratie ^_^

Ingspiratie dupa boala?

E si normal ca dupa boala sa se gandeasca la fete cracite, parol!

#79
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
ce monotoni sunteti :(. Lumea mea este ceva mai colorata.

#80
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postgugutata, on 23rd September 2009, 11:38, said:

ce monotoni sunteti :(. Lumea mea este ceva mai colorata.


Hey...nu ma vezi deghizata?
Imi e  jena sa ma uit la cracita ta asa ca m-am deghizat dar tot ma uit....
Ai agatat-o la hospital?
:P Vrea si ea prima casa?

#81
mihai_ioan

mihai_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.08.2009

View Postmarshall_balance, on 23rd September 2009, 09:09, said:

Corina, tu n-ai semnat nimic la ei? Sa-ti spun cum a fost la mine. M-au chemat la banca, mi-au deschis contul ala in RON, mi-au bagat pe gat home-bank-ul, si am depus 380 RON in cont. Tot atunci am semnat cererea de credit, desfasuratorul ala cu ratele, si alte minuni... Dupa vreo 3 zile m-a sunat evaluatorul si dupa inca o saptamana mi-au zis ca e gata si ca il trimit la Fond. Again, ai grija de CF, ca ei la cat sunt de prosti, nu stiu sa se uite, mai bine uita-te tu si cand iti spun ca vor sa-l trimita la fond, sa scoti CF nou.

PS Asteptam cu nerabdare listele :)

1. home-bank-ul nu ni l-au bagat pe gat
2. desfasurator cu rate noi nu am semnat. pe ultima pagina la oferta de credit zicea ca sunt anexate la aceasta si nu stiu ce si graficul de rambursare dar nu erau. noi am primit aceasta oferta pe mail, am semnat-o si scanat-o si am trimis-o mai departe. nu exista niciun desfarurator pentru acest credit care sa fie semnat de noi ... iar dosarul este trimis la la fond..
faza este ca astia uitasera ca am semnat oferta si la cateva zile au mai trimis una pe mail care la fel, avea 3 pagini dar nicio anexa.. hm..
sa ma astept ca fondul sa returneze dosarul ca fiind incomplet?


mai este cineva care nu are desfasurator semnat si anexat la dosar?



View PostCorina2009, on 23rd September 2009, 09:45, said:

Cat a mai stat dosarul in banca dupa ce ai avut evaluarea?

9 sept -evaluarea
18 sept a plecat dosarul de la banca
21 septembrie inregistart la fond

deci 9 zile calendaristice

Edited by mihai_ioan, 23 September 2009 - 14:47.


#82
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View Postmihai_ioan, on 23rd September 2009, 15:46, said:

1. home-bank-ul nu ni l-au bagat pe gat
2. desfasurator cu rate noi nu am semnat. pe ultima pagina la oferta de credit zicea ca sunt anexate la aceasta si nu stiu ce si graficul de rambursare dar nu erau. noi am primit aceasta oferta pe mail, am semnat-o si scanat-o si am trimis-o mai departe. nu exista niciun desfarurator pentru acest credit care sa fie semnat de noi ... iar dosarul este trimis la la fond..
faza este ca astia uitasera ca am semnat oferta si la cateva zile au mai trimis una pe mail care la fel, avea 3 pagini dar nicio anexa.. hm..
sa ma astept ca fondul sa returneze dosarul ca fiind incomplet?


mai este cineva care nu are desfasurator semnat si anexat la dosar?





9 sept -evaluarea
18 sept a plecat dosarul de la banca
21 septembrie inregistart la fond

deci 9 zile calendaristice


1. Home bank-ul MI l-au bagat pe gat si mie si tuturor care au facut la sucursala unde am facut eu. Am semnat cerere de deschidere a contului in lei si imediat m-am trezit cu token-ul ala in mana cu care te autentifici la ei pe site.

2. Desfasurator am semnat pe fiecare pagina si eu si prietena mea...acuma ca nu mai e valabil ca a trecut demult data tragerii scrisa acolo e a doua parte. Oricum astea nu se trimit la Fond, ci DOAR actele apartamentului cu declaratia ta la notar si copie dupa CI.

Edited by marshall_balance, 23 September 2009 - 15:00.


#83
mihai_ioan

mihai_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.08.2009

View Postmarshall_balance, on 23rd September 2009, 16:00, said:

1. Home bank-ul MI l-au bagat pe gat si mie si tuturor care au facut la sucursala unde am facut eu. Am semnat cerere de deschidere a contului in lei si imediat m-am trezit cu token-ul ala in mana cu care te autentifici la ei pe site.

2. Desfasurator am semnat pe fiecare pagina si eu si prietena mea...acuma ca nu mai e valabil ca a trecut demult data tragerii scrisa acolo e a doua parte. Oricum astea nu se trimit la Fond, ci DOAR actele apartamentului cu declaratia ta la notar si copie dupa CI.


a, ok.. m-am mai linistit

#84
mihai_ioan

mihai_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.08.2009
intrebare: la bcr se impune semnarea contractului de v/c cu notarul bancii sau poate fi semnat cu notarul clientului?

citeam pe la alte banci ca autentificarea contractului de credit costa 10 mil dar daca intentionezi sa faci contractul de v/c cu notarul agreat de ei platesti la contractul de credit numai 60 ron (ceva de genul). cum e la bcr?

#85
ionutste

ionutste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmihai_ioan, on 23rd September 2009, 17:20, said:

intrebare: la bcr se impune semnarea contractului de v/c cu notarul bancii sau poate fi semnat cu notarul clientului?

citeam pe la alte banci ca autentificarea contractului de credit costa 10 mil dar daca intentionezi sa faci contractul de v/c cu notarul agreat de ei platesti la contractul de credit numai 60 ron (ceva de genul). cum e la bcr?

Eu am semnat luni contractul de credit BCR nu impune un notar. Pe mine m-a constat 833 lei autentificarea. Maine semnez VC sper sa nu ma coste mai mult de 3000

#86
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009
Gata am ajuns acasa (viitoarea fosta casa...)... azi am semnat actele la notar (c de vanzare-cumparare)...cam pe vineri vanzatorii vor primi banii...
Taxele notariale = aprox. 2800 RON

#87
AnduI

AnduI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2009

View Postprimcasuist, on 23rd September 2009, 21:44, said:

Gata am ajuns acasa (viitoarea fosta casa...)... azi am semnat actele la notar (c de vanzare-cumparare)...cam pe vineri vanzatorii vor primi banii...
Taxele notariale = aprox. 2800 RON

Felicitari. Ai lasat la notar si un contract de garantare in original? Inscrierea in cartea funciara se face in baza contractului de garantare.

#88
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

View PostAnduI, on 24th September 2009, 08:08, said:

Felicitari. Ai lasat la notar si un contract de garantare in original? Inscrierea in cartea funciara se face in baza contractului de garantare.

am facut si am lasat o copie legalizata

#89
acroscad

acroscad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 30.11.2004

View Postprimcasuist, on 23rd September 2009, 21:44, said:

Gata am ajuns acasa (viitoarea fosta casa...)... azi am semnat actele la notar (c de vanzare-cumparare)...cam pe vineri vanzatorii vor primi banii...
Taxele notariale = aprox. 2800 RON

Pai plata se face in baza CF-ului pe numele tau cu ipoteca in favoarea statului... iti iese asa repede CF-ul ?


View Postmarshall_balance, on 23rd September 2009, 16:00, said:

1. Home bank-ul MI l-au bagat pe gat si mie si tuturor care au facut la sucursala unde am facut eu. Am semnat cerere de deschidere a contului in lei si imediat m-am trezit cu token-ul ala in mana cu care te autentifici la ei pe site.

Parerea mea e ca homebankul e foarte util, comisioane mai mici pentru operatiuni.




Ieri am semnat si eu contractul de Vanzare Cumparare asa ca am o imagine f clara asupra cheltuielilor..

- pret apartament 61000 Euro ( 54200 Eur credit + 6800 Eur diferenta)

- onorariu antecontract - 800 lei
- onorariu contract final 1752 lei  ( pt onorariul total se aduna cele 2 onorarii)
- taxa intabulare 450 lei
- onorariu notar autentificare contract credit 948 lei
- ceva legalizari si declaratiile pe proprie raspundere aprox 100 lei
- comision de acorda 271 Eur
- 3 rate dobanda depozit colateral - 635 Eur
- evaluare 370 lei
- ceva comisioane de arhivare si nu stiu ce vro 100 lei
- va mai trebui sa platesc un comision de transfer al banilor de la BCR la BT unde are cont vanzatorul cica ar fi vreo 180 Eur...

total costuri aditionale ... ( strict pentru credit si intabulare) 4520 lei si 1086 Eur ..

#90
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Azi de dimi am fost la banca si depus banii in cont pentru evaluare, tipa imi deschisese deja cont...
A zis ca dosarul isi urmeaza avizarile si ca ma va chema sa semnez contarctul de garantare si apoi sa il trimita la Fond.

Ala nu il semnam daca avea ok-ul de la Fond?
Sau cum e?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate