Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 

Windows XP 64 biti

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,814
  • Înscris: 15.06.2004
Salut , a testat cineva noul windows pe 64 de biti ?
Eu l-am comandat de la Microsoft ( trial - http://www.microsoft...tion/trial.mspx - ptr cei interesati ) dar vine cam intr-o luna.
Nu ma astept la cine stie ce, cum nu exista drivere sau aplicatii, dar se simte ceva ca viteza ?

#2
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Normal...e diferenta foarte mare. dar numai la prog pe 64 biti.

P.S. Si ai platit 20 $ ca sa iti trimita cd-ul?

Edited by cerbra, 03 May 2005 - 11:53.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,814
  • Înscris: 15.06.2004
Nu i-am platit eu  :D

#4
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
imi plateste si mie respectivul ?   :notangel:

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,814
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

imi plateste si mie respectivul ? 

Intreaba-ti patronii daca vrei sa aflii.

Oricum, la cati se inghesuie sa posteze e clar ca nu prea- l-au testat multi  ;)

#6
gige

gige

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.09.2003
Io nici sa il instalez nu am reusit din cauza driverelor


:death:

#7
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

eiffel, on May 3 2005, 09:28, said:

Salut , a testat cineva noul windows pe 64 de biti ?
Eu l-am comandat de la Microsoft ( trial - http://www.microsoft...tion/trial.mspx - ptr cei interesati ) dar vine cam intr-o luna.
Nu ma astept la cine stie ce, cum nu exista drivere sau aplicatii, dar se simte ceva ca viteza ?

<{POST_SNAPBACK}>


Ei? Nimeni nimic?

Mai asteptam...

-

#8
nume_user

nume_user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.08.2004
Da, l-am testat eu.
Pana acum am gasit drivere pentru majoritatea placilor pe care le am (chipset nforce4, nvidia 6600, sound blaster audigy).
Am gasit chiar si emulator pentru cd-rom virtual dar nu stie decat iso si bin (fara nrg-uri).
In schimb, la compatibilitatea cu programele e dezastru... Cel putin la mine.
Kaspersky AV nu merge, da eroare... Download Acceleratorul idem. Counter-strike-ul nu-mi recunoaste placa video ca fiind accelerata si deci merge numai soft... Concluzie, mai asteptati ceva timp pana apar aplicatiile pentru el.
Sau up-date-urile...
Hope i wuss helpfull.

#9
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

nume_user, on May 20 2005, 22:07, said:

Da, l-am testat eu.
Pana acum am gasit drivere pentru majoritatea placilor pe care le am (chipset nforce4, nvidia 6600, sound blaster audigy).
Am gasit chiar si emulator pentru cd-rom virtual dar nu stie decat iso si bin (fara nrg-uri).
In schimb, la compatibilitatea cu programele e dezastru... Cel putin la mine.
Kaspersky AV nu merge, da eroare... Download Acceleratorul idem. Counter-strike-ul nu-mi recunoaste placa video ca fiind accelerata si deci merge numai soft... Concluzie, mai asteptati ceva timp pana apar aplicatiile pentru el.
Sau up-date-urile...
Hope i wuss helpfull.

<{POST_SNAPBACK}>


.nrg !== .iso ?????!!!! <_<
Drivere de baza sunt, aplicatii nu prea, jocuri doar cateva. Majoritatea firmelor de securitate lucreaza la versiuni pe 64biti ale aplicatiilor lor.

#10
nume_user

nume_user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.08.2004

mrproper, on May 21 2005, 04:03, said:

.nrg !== .iso ?????!!!! <_<
Drivere de baza sunt, aplicatii nu prea, jocuri doar cateva. Majoritatea firmelor de securitate lucreaza la versiuni pe 64biti ale aplicatiilor lor.

<{POST_SNAPBACK}>



!!!NEWSFLASH!!!
.nrg nu sunt acelasi lucru cu .iso!!! Cel putin programelul respectiv monteaza bine-merci .iso si da o mare eroare la .nrg! So...

#11
catalin.serban

catalin.serban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.01.2005
La mine merge. Nu as putea spune daca mai prost sau mai bine. Cu drivererele sunt ceva probleme, pentru componente mai vechi nu prea se gasesc (o placa de sunet din 2000 Creative PCI 128).

Mi-au mers toate programele, mai putin emulatoarele de cd-rom (ceea ce mi se pare normal) si Real Player. Noroc ca mai un calculator in casa si am pe ala pus un emulator de cd.

Nu am gasit nici un emulator de cd pt 64, daca stiti vre-un program, va rog sa imi dati si mie un nume si de unde sa-l iau.

#12
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
heh, eu il folosesc de doua saptamani si, suprinzator, n-am avut nici o problema... Driverele le-am gasit usor (toate de la Nvidia), iar aplicatiile inca nu mi-au facut figuri... :OK:

#13
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Depinde la ce-l folosesti si ce aplicatii iti trebuie.
De pilda eu am renuntat sa-l folosesc in una zi pentru ca n-am gasit driver 64 biti de la Epson pentru printerul meu, antivirusul nu mi-a mers si a trebuit sa caut un inlocuitor... alte probleme mici, iar cand am descoperit ca Daemon Tools nu poate fi folosit a pus capac, mai ales ca atunci aveam nevoie de D-Tools.
Probabil ca in max. una luna voi fi nevoita sa-l instalez din nou... :(

#14
catalin.serban

catalin.serban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.01.2005
Bit defender-ul merge ca antivirus, dar vreau si eu un emulator de cd-uri ca sa nu mai emulez pe retea. Stie cineva vre-un nume de program ...please.

In mod normal ar merege bine la programe de grafica (Photoshop, Max ...), pana acum am impresia ca merge putin mai lent, dar s-ar putea sa fie vorba doar de o impresie.

#15
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
:ewwpu: Well... Inca n-am instalat D-Tools, dar voi fi nevoit in curand, so... Cred ca ma paste un reinstall... Cum in maxim doua saptamani iau HDD nou, probabil ca o s-o comit atunci <_<

#16
catalin.serban

catalin.serban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.01.2005
D-Tools nu mere pe 64 de biti.

#17
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

catalin.serban, on Jul 2 2005, 16:28, said:

D-Tools nu mere pe 64 de biti.

<{POST_SNAPBACK}>

Am inteles, tocmai de asta spuneam ca voi fi nevoit sa reinstalez... <_<

#18
reply

reply

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 24.09.2003
Hai să vă recomand câteva chestii. În primul rând, tot ce s-a spus mai sus e adevărat - se găsesc greu drivere și aplicații pe 64 de biți. Majoritatea celor care vând AMD64 de exemplu pun pe el XP pe 32 de biți (chiar și unii producători mari gen Siemens). Din punctul ăsta de vedere, probabil că va mai dura un an-doi până să existe cu adevărat o piață în domeniu (ceea ce e bine dacă sunteți programatori, veți fi extrem de ocupați în perioada asta în special cu soft pentru servere sau pentru aplicații puternice pe desktop).

Ce vroiam eu să vă spun este să vă gândiți serios dacă merită (dpdv al userului). Probabil că nimeni dintre cei de pe forum nu are mai mult de 1-2 GB de RAM. Windows XP pe 32 de biți suportă maxim 4 GB de memorie fizică + maxim 16 TB în fișierul de swap (16384 GB). Pentru majoritatea aplicațiilor desktop, 4 GB sunt prea mult chiar și în ziua de azi (știu că există și excepții, de-aia am zis "majoritatea"). Windows XP pe 64 de biți (versiunea x64, există și una pentru IA-64) suportă maxim 16 TB de memorie fizică și maxim 512 TB pe fișierul de swap.

Vă recomand să vă puneți x64 pe desktop asap dacă folosiți aplicații care lucrează cu blocuri gigantice de date - editare video sau audio, editoare CAD sau CAM, sau scule de dezvoltare pentru programatori. În rest, cred că puteți sta liniștiți încă un an sau doi până apar și aplicații mai generale pe 64 de biți.

În nici un caz nu vă recomand să puneți x64 dacă aveți foarte puțină memorie (128 - 512 MB). Prin natura lui, un sistem de operare pe 64 de biți consumă de două ori mai multă memorie pentru pointeri (și uneori și pentru unele structuri de date). Pe calculatoarele mele Windows XP x86 intră cam în 100 MB, Windows XP x64 intră cam în 130-140. La aplicațiile care lucrează intern cu mulți pointeri se simte iarăși diferența (de exemplu la compilatoare). Încercați să vă puneți x64 doar dacă aveți peste 2-4 GB de RAM.

Pe server, povestea e cu totul alta... :) Puneți-vă un SQL Server pe 64 de biți și o să vedeți cum rupe în gură orice concurență :) Dacă aveți un datacenter mare, băgați-vă mașini pe 64 de biți acum. O să merite investiția.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate