Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Buna Ziua

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
digitekovi

digitekovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2004
Este cineva aici care stie rezistenta materialelor si ma poate ajuta la dimesionarea unei bari?


Multumesc.

#2
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
salut
nu am inteles exact ce vrei sa faci, sa afli rezistenta unui material sau sa dimensionezi o bara sau si una si alta, in cazut asta poti folosi optiunea COSMOSXpress din SolidWorks

#3
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postdigitekovi, on Feb 28 2009, 18:32, said:

Este cineva aici care stie rezistenta materialelor si ma poate ajuta la dimesionarea unei bari?


Multumesc.
Pune materialul , profilul, reazemele si/sau incastrarile, fortele (presiunile), si pune-ne la incercaare. Sa inteleg ca vrei o rezolvare nonCAD. (bara are pluralul bare)

Edited by ploiesteanu, 28 February 2009 - 22:23.


#4
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postploiesteanu, on Feb 28 2009, 22:02, said:

(bara are pluralul bare)

Nu la plural a gresit. Ci nu a articulat cum trebuie. Bară articulat e "bare" (unei) :D

on topic. asteptam schita cu "bările" :naughty:

Edited by ady.preda, 01 March 2009 - 00:39.


#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postady.preda, on Mar 1 2009, 00:34, said:

Nu la plural a gresit. Ci nu a articulat cum trebuie. Bară articulat e "bare" (unei) :D
Corect.

#6
digitekovi

digitekovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2004
Este vorba despre un profil dreptunghiular sau patrat de lungime 5,2m ca in figura, eu as vrea sa aflu care vor fi dimesiunile respectiv materialul, ceva cat mai usor ca duraluminiu, (ma orientez dupa ce exista pe piata) daca pe toata lungime ei actioneaza o greutate de aprox 200Kg.


Multumesc.


Omu' cate traieste invata :).

Attached Files



#7
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Salut

Cam ce dimensiuni ale sectiunii si grodime au profilele de duralumniu de pe piata? Chiar nu am habar si nici nu am lucrat cu asa ceva. Cu datele astea as putea sa-ti fac niste diagrame de efort, deformare, stres etc etc

In legatura cu schita, ce reprezinta dreptunghiul acela de 20 cm?

Edited by ady.preda, 01 March 2009 - 23:27.


#8
digitekovi

digitekovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2004
Dreptunghiul vrea sa fie un picior de sustinete si piesa pe care va sta m-am gadit sa o fac de 20 cm sau mai mult daca este necesar iar aici am un site cu ceva marimi

http://www.sanduro.r...c...t&Itemid=53

mersi

#9
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Profilele din linku acela sunt niste furtune din material plastic, nu cred ca e aluminiu sau altceva. Si oricum cea mai mare dimensiune de acolo, 40x27, nu cred ca ti-ar tine 200kg fara vreo deformatie considerabila. Daca vrei ceva usor din aluminiu, iti trebuie niste profile industriale. Ce am gasit rapid acum pe google e asta http://www.item.info/en La sectiunea catalog ai acolo tot felul de profile. Banuiesc ca sunt ceva scumpe. Profile de al mai gasesti si pe la astia cu termopane, dar sunt destinate mai mult constructiilor civile, nu gasesti decat profile special destinate usilor, geamuri etc si nu au forme dreptunghiulare.
Daca tii neaparat la ceva usor, si nu profile de OL, cauta despre profile alumniu industriale; vezi si in linku de mai sus.

De exemplu: Un profil dreptunghiular, 100x40, grosime 4mm, L=5200, din otel, cantareste 37 kg. Daca pui 200kg pe el pe latime (40mm), se deformeaza cu 3-4 mm. Exemplul e aproximativ, l-am facut in graba.

Attached Files


Edited by ady.preda, 02 March 2009 - 16:04.


#10
digitekovi

digitekovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2004
Multumesc tuturor am resusit cat de cat sa rezolv problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate