Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Atentie mare utilizatori Raiffeisen Online

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
61 răspunsuri în acest subiect

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.343
  • Înscris: 22.07.2005
Azi dimineata am gasit asta pe un mail yahoo...

Fișier atașat  teapa_raiffaisen_2.JPG   134,54K   252 download-uri

...

#2
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Mda...eu inca n`am primit asa ceva dar in perioada 2-20 feb (adica pana azi...poate si mai tarziu) emailul meu de la yahoo a fost bombardat de emailuri de la 'raiffeisen'... Phising clar catre nush ce site www.xxx.com/www.raiffaisen.com . Din pacate adresa lor de email pt phising nu ma lasa sa le trimit mesajul...nu stiu de ce.

Mai suparat sunt pe cel care mi-a trecut si adresa mea de email in lista lor pt phising

#3
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View PostDotuletz2, on Feb 20 2009, 10:50, said:

Mai suparat sunt pe cel care mi-a trecut si adresa mea de email in lista lor pt phising

S-ar putea sa fii suparat chiar pe tine. :D  Esti sigur ca nu te-ai inscris la vreun newsletter ceva, sau ca n-ai dat nimanui adresa de email?

#4
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu primesc in fiecare zi cel putin un scam din asta !
Azi primii doua , in care eram anuntat ca am primit un bonus de 200 de lei si am doar un comision de retragere in valoare de 1 leu !  :coolspeak:

#5
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Si eu primesc in spam zilnic cate 3-4 mailuri de genu asta. Prima data cand am vazut mailul am sunat la banca sa vad daca intr-adevar e de la ei. Si au zis ca nu. De atunci dau numai delete.

#6
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008
Si eu am primit o multime de mailuri dintr-astea. Culmea e ca eu nici macar nu am cont la raifeissen.

#7
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.923
  • Înscris: 19.09.2002
puteti face un FW la raiff.

e de bun simt si e ok

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.343
  • Înscris: 22.07.2005

View Postvladc, on Feb 20 2009, 15:36, said:

puteti face un FW la raiff.

e de bun simt si e ok

Am facut asta deja, ideea e ca eu nu am primit niciodata un mail asa bine aranjat. Era sa imi iau teapa ... recunosc.

#9
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.763
  • Înscris: 20.08.2004
cum sa iei teapa? ca adresa din bara de adrese miroase de la o posta...

#10
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.154
  • Înscris: 22.11.2003
In schimb adresa de mail arata destul de spalat. Si eu sunt pe lista lor zilnica :)

Editat de dcg, 20 februarie 2009 - 22:36.


#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.343
  • Înscris: 22.07.2005
Asta este mail-ul...

Fișier atașat  phishing.jpg   141,07K   173 download-uri

#12
werde

werde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 23.07.2008

View Postfloraur, on Feb 20 2009, 23:56, said:

Asta este mail-ul...

Attachment phishing.jpg
Raiffeisen Online are grave probleme cu incompetenta personalului -  

Eu primesc mesaje de refuz de acces on line- ca si cum incearca cineva accesul la contul meu.
O tipa relaxata imi raspunde la numarul gratuit si ma sfatuieste sa dau forward ( dupa cum stiti odata merge o data nu ). Mesajele continua sa curga pana probabil imi va trage banii din cont si gata !
Ce conteaza pentru banca daca umbla la banii mei altcineva !. Mie da !Daca nu le pasa ma duc la altii si gata.
Ce ma  mai socat la Raiffeisen Bank e ca uneori tipele de la ghiseu  nu-mi gasesc sau gasesc greu numarul de cont .- au probleme informatice grave e clar .

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.343
  • Înscris: 22.07.2005

View Postwerde, on Feb 22 2009, 12:27, said:

Raiffeisen Online are grave probleme cu incompetenta personalului -  

Eu primesc mesaje de refuz de acces on line- ca si cum incearca cineva accesul la contul meu.
O tipa relaxata imi raspunde la numarul gratuit si ma sfatuieste sa dau forward ( dupa cum stiti odata merge o data nu ). Mesajele continua sa curga pana probabil imi va trage banii din cont si gata !
Ce conteaza pentru banca daca umbla la banii mei altcineva !. Mie da !Daca nu le pasa ma duc la altii si gata.
Ce ma  mai socat la Raiffeisen Bank e ca uneori tipele de la ghiseu  nu-mi gasesc sau gasesc greu numarul de cont .- au probleme informatice grave e clar .

La RZB cei care se ocupa de suport mai au si alte sarcini, cum ar fi prescorarea unor aplicatii pentru cardurile de credit, rezolvarea altora ce tin de cardurile de debit, transferuri Raiffeisen Direct, etc. Asta inseamna ca sunt multe de invatat acolo si e posibil ca nu toata lumea sa le stie pe toate de nota 10.
Mie mi se pare normal sa ceri tot timpul maximum, dar sa te astepti ca totul sa fie perfect intotdeauna mi se pare irealist.

Daca ai o problema cu contul tau, nu inteleg de ce nu iti schimbi userul... nu mai vorbim de restul.

Editat de floraur, 22 februarie 2009 - 17:43.


#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 23.848
  • Înscris: 13.10.2003
am primit si eu zapaceala asta pe mail.
nici macar nu am cont la Raiffeisen...

Fișiere atașate



#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postradumiki, on Feb 23 2009, 12:47, said:

am primit si eu zapaceala asta pe mail.
nici macar nu am cont la Raiffeisen...

ce caterinca :lol: uita-te la sender : "Raiffesisen Bank"
ahaha :)

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postwerde, on Feb 22 2009, 12:27, said:

Raiffeisen Online are grave probleme cu incompetenta personalului -  

Eu primesc mesaje de refuz de acces on line- ca si cum incearca cineva accesul la contul meu.
O tipa relaxata imi raspunde la numarul gratuit si ma sfatuieste sa dau forward ( dupa cum stiti odata merge o data nu ). Mesajele continua sa curga pana probabil imi va trage banii din cont si gata !
Ce conteaza pentru banca daca umbla la banii mei altcineva !. Mie da !Daca nu le pasa ma duc la altii si gata.
Ce ma  mai socat la Raiffeisen Bank e ca uneori tipele de la ghiseu  nu-mi gasesc sau gasesc greu numarul de cont .- au probleme informatice grave e clar .
Eu nu-mi aduc aminte ca Raiffeisen sa trimita mesaje din-astea.
Parca la 3 incercari gresite iti blocheaza accesul la online si gata.

Deci nu are cine ce sa-ti trag din cont, pentru ca nimeni nu incearca sa intre.

Nu cumva mesajele alea erau cu link ceva in ele?

#17
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005
Nu numai la sender, dar si la adresa de mail: [email protected]

Dar numele si mailurile pot fi falsificate usor.

Aveti aici un exemplu: http://deadfake.com/Send.aspx

De paginile catre care trimit linkurile alea nici nu mai vorbim ca majoritatea colcaie cu spyware.

Asa ca cel mai usor si sigur va prindeti apasand pe butonul Full headers care se vede in dreapta jos pe atasamentul lui Floraur.

Acolo puteti vedea exact serverul de pe care a fost trimis mailul, chiar si in cazul in care adresa a fost falsificata ;)

P.S. Ca tot ma intreba floraur intr-unul din posturi care ar fi chestiile pe care nu e bine sa le stie diversi pe net. Pai dintr-un print screen al lui poti vedea de exemplu ce browser foloseste, ce plugin-uri are instalate, ce addon-uri, ce protectii are "disattivata" :) etc. Ba in cazul sau, a postat print-screenul cu tot cu bara de stare din care se pot afla informati despre sistemul de operare, aplicatiile instalate, antivirusul folosit sau firewall... :)

Acuma daca vreau sa-i trimit un mail "capcana" care sa treaca prin "protectiile" lui am mura in gura toate datele... :D

Editat de flaviand, 23 februarie 2009 - 13:20.


#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.343
  • Înscris: 22.07.2005

View Postflaviand, on Feb 23 2009, 13:04, said:

Nu numai la sender, dar si la adresa de mail: [email protected]

Dar numele si mailurile pot fi falsificate usor.

Aveti aici un exemplu: http://deadfake.com/Send.aspx

De paginile catre care trimit linkurile alea nici nu mai vorbim ca majoritatea colcaie cu spyware.

Asa ca cel mai usor si sigur va prindeti apasand pe butonul Full headers care se vede in dreapta jos pe atasamentul lui Floraur.

Acolo puteti vedea exact serverul de pe care a fost trimis mailul, chiar si in cazul in care adresa a fost falsificata ;)

P.S. Ca tot ma intreba floraur intr-unul din posturi care ar fi chestiile pe care nu e bine sa le stie diversi pe net. Pai dintr-un print screen al lui poti vedea de exemplu ce browser foloseste, ce pluginuri are instalate, ce add-onuri, ce protectii are "disattivata" :) etc. Ba in cazul sau, a postat print-screenul cu tot cu bara de stare din care se pot afla informati despre sistemul de operare, aplicatiile instalate, antivirusul folosit sau firewall... :)

Acuma daca vreau sa-i trimit un mail "capcana" care sa treaca prin "protectiile" lui am mura in gura toate datele... :D

Ia trimite-mi tu un astfel de mail...
Mai fratilor nu mai fiti asa secretosi ca nu e nimeni pe urmele voastre. Pe auto, toata lumea sterge numarul de la masina, de ce?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate