Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ar trebui sa legalizam marijuana ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

Poll: Despre legalizarea marijuanei (42 member(s) have cast votes)

Ar trebui legalizata si in Romania?

  1. Da (29 votes [69.05%])

    Percentage of vote: 69.05%

  2. Nu (13 votes [30.95%])

    Percentage of vote: 30.95%

Vote Guests cannot vote

#325
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Si in Italia Metadone se da gratuit,dar au dreptul doar cei care urmeaza un program de dizintoxicare,stau o perioada in centre,pe urma trebuie sa se duca la controale periodice la medicul care il tine sub observatie si acesta ai da Metadone.

Un coleg era intr-un astfel de tratamnet si cate odata isi mai lua cu el la munca sticla de metadone,un alt coleg cu mai putina minte a luat cca30ml fara sa il vada nimeni,a fost la un pas sa moara dobitocul,nu stiam ce are,pina cand  individul care facea tratamentul ne-a spus care este cauza,am chemat repede ambulanta si l-au dus la spital,medici au spus ca era la un pas de un stop cardiac si sa crape.

Tot colegului asta care se face de heroina i-a fost retras carnetul de conducere caci l-a prins drogat la volan,dar in Italia nu ti-l mai inapoiaza decat dupa ce faci "l'esamme dell capello",practic e un examen care il face pe cateva fire de par si gaseste urma de droguri care au fost consumate pe o perioada lunga chiar si peste 1 an de zile,practic 1 an nu trebuie sa bagi nimic in tine,te duci faci examenul si daca esti curat vei primi carnetul dar in urmatorii 5ani te vei duce la fiecare 6 luni sa repeti examenul.
Practic cine pierde carnetul pentru asa ceva este aproape imposibil sa il mai ia,asta pentru droguri serioase.

Pentru droguri lejere iti da o amenda vei avea patat cazierul,iti ridica carnetul 1 luna(parca) si te obliga sa faci nu stiu cate sedinte(parca 12 sedinte in decurs a 3luni) la un psiholog acreditat,dupa nu stiu cate abateri iti anuleaza carnetul de conducere.

Edited by mardraaxi, 24 July 2013 - 10:09.


#326
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

 florincroitoru, on 24 iulie 2013 - 09:55, said:

Am găsit întîmplător undeva că în timpul războiului în Germania s-au fabricat ţigări din cînepă şi din amestec de tutun cu cînepă pt că necesităţile frontului erau uriaşe.
De Grifas zici?

#327
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Metadona este opioid si se foloseste la tratarea dependentei de opioide (mai pe romaneste heroina), n-are nici o treaba cu iarba.

 mardraaxi, on 24 iulie 2013 - 09:56, said:

Un coleg era intr-un astfel de tratamnet si cate odata isi mai lua cu el la munca sticla de metadone,un alt coleg cu mai putina minte a luat cca30ml fara sa il vada nimeni,a fost la un pas sa moara dobitocul,nu stiam ce are,pina cand  individul care facea tratamentul ne-a spus care este cauza,am chemat repede ambulanta si l-au dus la spital,medici au spus ca era la un pas de un stop cardiac si sa crape.



Si vrei sa te cred ? 30ml este foarte putin, sunt unii care reusesc sa treaca lejer de 500ml pe zi si inca mai reusesc sa functioneze.

A, si in majoritatea cazurilor moartea survine de la stopul respirator, nu de la stopul cardiac.

Si unul dintre motivele pentru care se foloseste metadona este acela ca nu deprima sistemul respirator asa de tare ca restul opiodelor, de aici si riscul relativ redus de supradoza.

Edited by DjMx, 24 July 2013 - 12:25.


#328
Pictor_Fonta

Pictor_Fonta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 09.08.2012
daca ar fi dupa mine ias baga la puscarie pe toti astia care isi baga in vena marihuana

#329
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 Pictor_Fonta, on 24 iulie 2013 - 12:23, said:

toti astia care isi baga in vena marihuana

Meh, las ca ai tu noroc pentru ca nu e prostia puscariabila Posted Image

#330
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

 Pictor_Fonta, on 24 iulie 2013 - 12:23, said:

daca ar fi dupa mine ias baga la puscarie pe toti astia care isi baga in vena marihuana



De ce simti nevoia sa comentezi pe marginea unui subiect despre care nu stii absolut nimic ?

#331
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 Pictor_Fonta, on 24 iulie 2013 - 12:23, said:

daca ar fi dupa mine ias baga la puscarie pe toti astia care isi baga in vena marihuana
oh shit, nu-mi deconspira ma secretu Posted Image  acuma toti o sa umble cu punguta conectata la perfuzie Posted Image

[ http://24.media.tumblr.com/tumblr_mdijpwwKQ01rl2i9ao1_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#332
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Observ ca pe acest topic a ajuns sa se discute despre cu totul alte lucruri decat pentru ce a fost creat.

Legalizarea cultivarii acestor plante este benefica. Cea mai mare problema este ca omul in general nu stie sa nu faca abuz. Abuzul este cel care ar trebui pedepsit, dar asa ceva nu se poate.

Citeam topicul despre " scrisoarea " acelei studente din Londra si sincer doua lucruri imi lipsesc de acolo. Iar(ba) de calitate si salarul de cca 2000 de lire.

Pt cei care sunt atat de vehement impotriva acestei plante am cate ceva de zis.
1. Nu este indicat sa fumati in momente in care va simtiti depresiv deoarece aceasta stare poate fi accentuata. Cu toate acestea este indicat sa iesiti din casa, sa faceti cateva zeci de minute de alergare iar in drum spre casa luati o stica de apa (nu recomand nici un fel de suc) cateva fructe (recomand kaki) si orice alt aliment ce nu mareste ritmul cardiac (nu recomand ciocolata). Odata ajunsi in casa, light up one, puneti Despicable Me (sau orice altceva funny) si stresul si depresia dispar ca prin minune.
2. Suntem persoane sociale asa ca incercati sa fiti alaturi de oameni de incredere pe care ii considerati cel putini amici daca nu prieteni. Nu recomand sa incercati daca nu cunoasteti anturajul. Eu unu in Londra stateam impreuna cu inca 5 amici/prieteni. Foarte important era ca unul dintre ei era genul de persoana pe care voiai sa-l ai tot timpul acolo caci de fiecare data scotea niste perle de te dureau maxilarele de ras. Da, timp de aproape un an am fumat de cel putin 2 ori pe sapt si vreti sa va zic care sunt schimbarile? In primul rand vreau sa precizez ca nu mi-a fost niciodata rau. NICIODATA. Pana am incercat in tara. Si vreti sa va zic care sunt schimbarile? M-am schimbat total. Nu mai sunt deloc cel ce am fost. Astazi ma ghidez dupa urmatoarele randuri:

   In quantum mechanics, we have learned to approach reality differently and see everything as probabilieites instead of certainties.  In a mathematical sense, anything is possible. As well as in science as in our daily lives, the extent to witch we can calculate or figure out probablilities is determined by our intellectual capability to recognize patterns. The less biased we are, the clearer we can identify these patterns and base our actions on reasonable probabilities. Since is in the very nature of our brain's left hemisphere to deny ideas that do not fit into our current paradigm, the more attached we are to a belief system, the less able we are to make concious choices for ourselves. But by observing this process, we expand our awarness and enhance our free will.
   It is said that wisdom comes with age, but with openness and skepticism, the key principles of scientific method, we don't need decades of trial and error to sort out which of our convicions may be improbable. The question is not whether our beliefs are right or wrong, but wheather or not being emotionally attached to them is more or less likely going to benefit us. There is no such thing as a free choice while being emotionally attached to a belief system. The moment we are self-aware enough to realize this, we can truly work together to figure out the real odds of what will benefit us the most.

   Sunt doi ani de atunci si in tot acest timp am mai avut de mai putin de 10 ori ocazia sa fumez si nu-mi lipseste. Nu cum mi-ar lipsi o nenorocita de tigara. Daca ar fi sa excludem abuzul care este principalul pericol, consumul acesteia in perioada de dezvoltare cognitiva nu este benefic. Avem receptori de canabinoizi in creier si schimbarile ce pot avea loc la nivel neuronal sunt imprevizibile.
   Zicea bine cineva ca nu avem o cultura a consumului, mai exact nu stim cand sa nu consumam. Nu este indicat cand suntem sub influenta bauturilor alcoolice, cand suntem singuri si deprimati, cand avem de parcurs un drum lung pana la patul in care vom dormi, etc. De ce? Pur si simplu pt ca propriile ganduri ne pot trimite cu imaginatia in locuri in care nu dorim sa ajungem.
   Care sunt beneficiile consumului? Pur si simplu reusesti sa vezi lucrurile diferit. Reusesti sa te deconectezi de la realitatea in care esti ancorat atat de puternic. Viata nu ti se mai pare o lupta crancena pentru supravietuire. Incruntarea face loc zambetului. Dar pentru asta trebuie sa ai incredere in tine si in cei de langa tine.
   Nu mai fiti atat de aprig impotriva unui lucru despre care nu stiti mai nimic decat din auzite. Nu recomand nimanui care este multumit de viata lui. Condiderati-o un medicament. Atat timp cat esti perfect sanatos si multumit de tine nu ai nevoie de medicamente. Dar sunt multi care au nevoie si noi nu avem dreptul de a le interzice folosirea lui.
   Astazi daca vrei sa-ti procuri Marioara trebuie sa ajungi in contact cu vre-un dealer, om despre care nu stii nimic. Acesta, pentru a-si creste profiturile va incerca sa te ademeneasca cu toata gama de produse pe care le are. Iar tu, euforic, pana la urma vei ceda. In momentul in care iti vei putea procura din propria gradina sau chiar din centre specializate nu vei mai avea ocazia sa cazi in capcana drogurilor cu adevarat periculoase.
   Cam atat am avut de spus. Legalize joy Posted Image.

Edited by Dromichaetes, 24 July 2013 - 22:49.


#333
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Dromichaetes, on 24 iulie 2013 - 22:47, said:


Nu mai fiti atat de aprig impotriva unui lucru despre care nu stiti mai nimic decat din auzite. Nu recomand nimanui care este multumit de viata lui. Condiderati-o un medicament. Atat timp cat esti perfect sanatos si multumit de tine nu ai nevoie de medicamente. Dar sunt multi care au nevoie si noi nu avem dreptul de a le interzice folosirea lui.

Tot ce ai scris este de luat in seama .
Pentru ca noi dezbatem lucruri noi, fenomene noi, in tiparele vechi ale obisnuintelor noastre.

#334
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 DjMx, on 24 iulie 2013 - 12:21, said:

Metadona este opioid si se foloseste la tratarea dependentei de opioide (mai pe romaneste heroina), n-are nici o treaba cu iarba.




Si vrei sa te cred ? 30ml este foarte putin, sunt unii care reusesc sa treaca lejer de 500ml pe zi si inca mai reusesc sa functioneze.

A, si in majoritatea cazurilor moartea survine de la stopul respirator, nu de la stopul cardiac.

Si unul dintre motivele pentru care se foloseste metadona este acela ca nu deprima sistemul respirator asa de tare ca restul opiodelor, de aici si riscul relativ redus de supradoza.
Intelesi fix pix,stiu pentru ce se foloseste metadone,nu am mai specificat ca vad ca numai experti pe aria asta dar nici-un drogat.
Nu stiu daca kktul asta de metadone este in mai multe concentratii dar iti spun sigur caci colegul meu care are in spate un palmares de cca17 ani de heroina administra 500ml in pe saptamana,si era un heroinat de succes,
Cel care a luat cei cca 30ml in schimb nu avea deaface cu asemenea droguri,mai putin niste iarba si hash in proportii normale.

Eu acum nu stiu exact ce cauzeaza in organisma acesta metadone,dar paramedicul asta a spus,si asita de pe ambulante prin partile alea se intalnesc zilnic cu cazuri de overdose&shit,dar tu daca esti un doctor emerit cu siguranta sti mai bine si ma poti contrazice,avand si dreptate pe deasupra,altfel stai jos azi ai nota 4.

 Dromichaetes, on 24 iulie 2013 - 22:47, said:

Observ ca pe acest topic a ajuns sa se discute despre cu totul alte lucruri decat pentru ce a fost creat.

Legalizarea cultivarii acestor plante este benefica. Cea mai mare problema este ca omul in general nu stie sa nu faca abuz. Abuzul este cel care ar trebui pedepsit, dar asa ceva nu se poate..
Ai +10 de la mine,ai detaliat foarte bine,pacat ca nu multi vor intelege,si vor fuma ca porci linga o sticla de votca dupa ce a vazut ca prietena o mai suge si la altii.
Eu am vazut ce inseamna consumul de marihuana si de aceea sustin ca sub 30 de ani nu ar trebuii sa fie consumata,aveam colegi de 23-25 de ani care se transformau de la una mica de iti venea sa le zbori creierii,si aveam alti 2 "batrani" 40-42 de ani care arau una si aceeasi persoana indiferent ca erau fumati sau nu.

Edited by mardraaxi, 25 July 2013 - 09:44.


#335
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Voi ati inceput sa vorbiti de metadona pe un topic unde n-avea ce cauta acest subiect.

Si 30ml tot e putin chiar si pentru cineva care n-are toleranta la opioide.
Am zis ca in majoritatea cazurilor, nu in toate. Si nu-s medic, dar am facut cam un an de voluntariat la un centru anti-drog din UK si acolo te mai invata una-doua in legatura cu drogurile si ce-ti fac prin organism. Si mai ai ocazia sa discuti cu unii consumatori asa ca ajungi sa stii chiar multe despre subiect.

#336
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 DjMx, on 25 iulie 2013 - 10:24, said:

Voi ati inceput sa vorbiti de metadona pe un topic unde n-avea ce cauta acest subiect.

Si 30ml tot e putin chiar si pentru cineva care n-are toleranta la opioide.
Am zis ca in majoritatea cazurilor, nu in toate. Si nu-s medic, dar am facut cam un an de voluntariat la un centru anti-drog din UK si acolo te mai invata una-doua in legatura cu drogurile si ce-ti fac prin organism. Si mai ai ocazia sa discuti cu unii consumatori asa ca ajungi sa stii chiar multe despre subiect.
Corect,ai dreptate e putin off discutia cu metadone.
Dracu sa ai ia pe amandoi,poate era alergic la un ingredient din rahatul ala,dar iti spun sincer ca era sa ai cante popa,dar nu a facut o reactie ca de alergie ci ca de overdose.
eu zic ca daca rahatul asta inlocuieste heroina doar ca nu da dependenta atunci e ca si cum unul care nu are nici o treaba isi baga o bila intreaga odata in el,pai eu cred ca vede luminita si daca nu e cineva pe faza va trece tunelul in partea cealalta.

#337
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
http://edition.cnn.c...dical-marijuana

#338
Cristian_A

Cristian_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 26.09.2011
Noutăți Cercetare Scleroza Multiplă

http://scleroza-multipla.blogspot.ro/

#339
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Cânepa se folosește tradițional în zina noastră de mii de ani, guvernanți mai nou însă preferă să intre în cârdășie cu mafioții.

Edited by v_condratovici, 12 November 2013 - 14:32.


#340
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,698
  • Înscris: 13.10.2003
Polonia este pe cale să devină a şasea ţară membră a Uniunii Europene care legalizează folosirea marijuanei în scop medical. Parlamentarii polonezi au votat o lege care permite utilizarea acestui drog, doar în anumite circumstanţe.

E un trend la care ar trebui sa se ralieze si Romania. Se consuma enorm de multe resurse ptr. a starpi un fenomen nu extrem de nociv, este vorba doar de niste ,,iarba'', nu droguri sintetice, chimice, etc mult mult mai periculoase.

#341
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Sper ca "scop medical" începe de la banala răceală

#342
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Da. Inclusiv în scop recreativ    :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate