Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Ar trebui sa legalizam marijuana ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

Poll: Despre legalizarea marijuanei (42 member(s) have cast votes)

Ar trebui legalizata si in Romania?

  1. Da (29 votes [69.05%])

    Percentage of vote: 69.05%

  2. Nu (13 votes [30.95%])

    Percentage of vote: 30.95%

Vote Guests cannot vote

#361
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

View Postisisceanoua, on 25 iunie 2017 - 22:38, said:

Crezi ca e nevoie?
Nu, dacă tu așa ai făcut, te credem pe cuvânt. Cu mențiunea că nu ai luat de unde trebuie. :o

#362
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
PS: Tocmai de aceea, când se va legaliza, vor exista și norme ca să nu mai riști să cumperi cânepă unsă cu PCP sau plumb și să-ți freci creierul, apoi să vii să te plângi pe SP.

#363
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttzopinel, on 26 iunie 2017 - 07:43, said:

PS: Tocmai de aceea, când se va legaliza, vor exista și norme ca să nu mai riști să cumperi cânepă unsă cu PCP sau plumb și să-ți freci creierul, apoi să vii să te plângi pe SP.

va creste si pretul pentru ca va pune statul accize ca la alccol si tzigari.
de la 80 de lei cat este acum pe piata neagra (gramul mai de calitate, ca gasesti si mai ieftin) o sa fie undeva in jur de 160-200 de lei gramul.

pulea o sa cumpere legal... tot la ilegali o sa se duca. :D

#364
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,861
  • Înscris: 10.12.2006
Si americanii au problema asta cu taxele si legislatia dificila, dar nah, e un inceput. Cel mai bine e ca prin legalizare au acces la el si persoanele bolnave si in varsta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9oRJoYi5W9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#365
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
nu are legatura cu subiectul, dar sunt unii naivi care cred ca legalizarea unui fenomen ilegale elimina abuzurile: http://adevarul.ro/n...fcd8/index.html

:lol:

acelasi principiu se aplica si la prostituate si la droguri...

#366
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Sunt 2 chestii/etape diferite, legalizarea și dezincriminarea, dezincriminarea elimină răspunderea penală iar legalizarea crează un cadru legal pentru distribuție.

Nu cred că va crește prețul pănă la dublare, la urma urmei, o bună parte din prețul actual conține deja taxe de protecție, de aia poliția nu e deacord cu o eventuală dezincriminare, ulterior legalizare, pentru că ar duce la dispariția unei surse de venit ilicit.

#367
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttzopinel, on 26 iunie 2017 - 08:23, said:

Sunt 2 chestii/etape diferite, legalizarea și dezincriminarea, dezincriminarea elimină răspunderea penală iar legalizarea crează un cadru legal pentru distribuție.

Nu cred că va crește prețul pănă la dublare, la urma urmei, o bună parte din prețul actual conține deja taxe de protecție, de aia poliția nu e deacord cu o eventuală dezincriminare, ulterior legalizare, pentru că ar duce la dispariția unei surse de venit ilicit.

taxe de protectie ilicite exista si in conditiile in care este legala.
incearca, spre exemplu sa iti deschizi un restaurant/bar intr-un oras din tara asta. o sa vezi cum apar imediat baietii...
iti spun eu ca am incercat.
ba pe langa baieti, mai apar si aia de la pompieri, fisc si alte autoritati, care fiecare vrea taxa de protectie.

#368
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Si mai ai restaurantul respectiv?

#369
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostLenevo, on 26 iunie 2017 - 08:42, said:

Si mai ai restaurantul respectiv?

pai nu m-am mai apucat.
mi-am dat seama ca nu este de mine.
trebuie sa ai un anume stil de viata ca sa poti face asa ceva.

eu sunt prea finut si educat ca sa stau sa ma tzighanhesc cu rachetii. prefer sa lucrez cu vidanjorii la sistemele de canalizare si cu gunoierii la gropile de gunoi. :yes:

Edited by Pollux, 26 June 2017 - 08:54.


#370
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Legal nu prea ai ce cauta in Romania, ce ai spus tu sunt taxe de protectie.

Asa si cu drogurile si prostitutia, astea aduc profit la restaurantele si barurile de fite.

#371
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,861
  • Înscris: 10.12.2006
Nici eu nu cred ca va creste pretul, din cauza ca e deja prea umflat. Nu mai stiu cat e gramul pe strada, vreo 100 lei? Daca ai o mica sera cu 10 plante, iar o planta da 150g la 6 luni,  rezulta 25.000/luna venit. Cheltuielile cu pamant si nutrienti sunt mici, mai ramane curentul, care zic eu ca nu trece de 5.000 lei. Ramai cu 20.000 profit curat, ar trebui sa se puna cam multe taxe ca sa iesi in pierdere cu afacerea asta.

In California e $7 gramul, da-o naibii.

#372
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Posttzopinel, on 26 iunie 2017 - 07:27, said:

Nu, dacă tu așa ai făcut, te credem pe cuvânt. Cu mențiunea că nu ai luat de unde trebuie. Posted Image
Iti doresc sa te droghezi si tu in viata asta atat cat m-am drogat eu.:)

View Posttzopinel, on 26 iunie 2017 - 07:43, said:

PS: Tocmai de aceea, când se va legaliza, vor exista și norme ca să nu mai riști să cumperi cânepă unsă cu PCP sau plumb și să-ți freci creierul, apoi să vii să te plângi pe SP.

Chiar trebuiesc cumparate droguri ca un om sa fie fericit sau relaxat?Oare nu mai  stim sa traim normal, fara aditivi pt fericire?Daca da,atunci suntem o  lume pierduta.Sa legalizam pierzania? Atunci chiar ca suntem tristi rau.

View Postradumiki, on 25 iunie 2017 - 22:53, said:

Si eu consider ca alcoolul este mult mai periculos ptr. organism comparativ cu ,,iarba''.
Chiar nu inteleg de unde incrancenarea asta, droguri ,,de mare risc'' , rahat...
Nu de mare risc Radule,dar sunt droguri si ca orice drog produc modificari comportamentale, psihice care cu greu pot fi remediate sau deloc.Cati dintre noi ne-am dori sa auzim,,fiul sau fiica mea fumeaza marijuana,,? Eu cred ca niciunul.Asa cum sunt ele de fara risc major cum spuneti voi.

#373
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
sau se poate legaliza dar doar daca ai peste 60 de ani
nu glumesc

#374
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostAlbastruIndigo, on 25 iunie 2017 - 23:23, said:

Zici? In tari cu apa calda cannabinoizii se folosesc in spitale, ca tratament sau calmant. Pentru ca studii si cercetari, pe care tu nu le-ai citit.

Una e sa ii dai unui bolnav de cancer ceva care sa-i usureze suferinta sau unui psihotic ajuns la capat sa il calmezi si alta e sa le iei benevol fara sa suferi de nimic.Sunt doua lucruri distincte,cu toate ca banuiesc ca asupra psihoticului  vor face mai mult rau deact bine,dar nu sunt medic sa stiu cu siguranta asta.

View Postmihnearau1, on 26 iunie 2017 - 11:29, said:

sau se poate legaliza dar doar daca ai peste 60 de ani
nu glumesc
Atunci nu mai ai nevoie ca te drogheaza realitatea.

View Postionutzitaly, on 25 iunie 2017 - 23:29, said:

Am cunoscut multe persoane care in tinerete liceu/facultate trageau jointuri la greu. Mi se pare ca nici unu nu a avut probleme din cauza asta, astazi toti sunt la locul lor, probabil jointul zilnic sau saptamanal a ajuns la odata la cateva luni/odata pe an in amintirea timpului trecut.

P.s.   Asta intr-o tara unde marijuana e oarecum in cultura inca de prin anii 60 chiar daca nu a fost niciodata legalizata(si nici nu va fi) doar tolerata. In Romania e clar ca impactul acestui subiect e mult mai mare

Esti tu sigur ca nu mai apeleaza si acum la asa ceva? Un om odata ce a incercat drogul ramane  afiliat lui chiar daca devine abstinent.

Edited by isisceanoua, 26 June 2017 - 11:34.


#375
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,957
  • Înscris: 09.04.2005
Terminați-o cu "nu dă dependență" că orice substanță ce-ți influențează neuroreceptorii dă dependență, de la zahăr, alcool, cofeină și pînă la heroină. În societatea stresată de azi vorbim pînă și de dependențe comportamentale și veniți să spuneți că marihuana, care acționează și la nivel chimic, nu dă dependență.

#376
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

View Postisisceanoua, on 26 iunie 2017 - 11:26, said:


Chiar trebuiesc cumparate droguri ca un om sa fie fericit sau relaxat?
Nu acesta e subiectul discuției.

View Postisisceanoua, on 26 iunie 2017 - 11:26, said:

.Cati dintre noi ne-am dori sa auzim,,fiul sau fiica mea fumeaza marijuana,,? Eu cred ca niciunul
Aș prefera să fie așa decât să fie beat prin șanțuri sau să dea în cap la careva sau să se apuce de tutun sau să-l văd prinstr-o secție de poliție pentru asta.

View Postgepres, on 26 iunie 2017 - 12:19, said:

Terminați-o cu "nu dă dependență" că orice substanță ce-ți influențează neuroreceptorii dă dependență, de la zahăr, alcool, cofeină și pînă la heroină. În societatea stresată de azi vorbim pînă și de dependențe comportamentale și veniți să spuneți că marihuana, care acționează și la nivel chimic, nu dă dependență.
Absolut, mai ales soiurile modificate genetic.

#377
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Posttzopinel, on 26 iunie 2017 - 12:47, said:

Nu acesta e subiectul discuției.


Aș prefera să fie așa decât să fie beat prin șanțuri sau să dea în cap la careva sau să se apuce de tutun sau să-l văd prinstr-o secție de poliție pentru asta.



Ba exact asta e subiectul discutiei.
Si ai grija ce iti doresti..ca si drogandu-se tot acolo ajunge,ba mai rau mristi sa il iei de la urgenta  sau de la morga.

Edited by isisceanoua, 26 June 2017 - 13:03.


#378
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,467
  • Înscris: 29.04.2008

View Postisisceanoua, on 26 iunie 2017 - 12:59, said:

Si ai grija ce iti doresti..ca si drogandu-se tot acolo ajunge,ba mai rau mristi sa il iei de la urgenta  sau de la morga.

te rog sa-mi raspunzi la o intrebare:

fumezi?

bei alcool?

Noh, ca-s doo. O-I fi drogat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate