Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ar trebui sa legalizam marijuana ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

Poll: Despre legalizarea marijuanei (42 member(s) have cast votes)

Ar trebui legalizata si in Romania?

  1. Da (29 votes [69.05%])

    Percentage of vote: 69.05%

  2. Nu (13 votes [30.95%])

    Percentage of vote: 30.95%

Vote Guests cannot vote

#1
WhiteSpirit

WhiteSpirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.12.2007
Ar trebui sa legalizam marijuana? da ori nu ... nu de alta dar vroiam sa vad ce crede lumea

Edited by radumiki, 23 June 2017 - 12:54.


#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 WhiteSpirit, on Jan 17 2009, 04:18, said:

Ar trebui sa legalizam marijuana? da ori nu ... nu de alta dar vroiam sa vad ce crede lumea
NU.

#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
De ce? Exista musetelul si e legal.

#4
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 Dihorul Razboinic, on Jan 17 2009, 10:31, said:

De ce? Exista musetelul si e legal.
si musetelul ce face ?
chiar nu stiu.

#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 frexxl, on Jan 17 2009, 10:36, said:

si musetelul ce face ?
chiar nu stiu.

e bun pentru boli ale tubului digestiv.
de asemenea mai este folosit si extern, la spalarea ranilor.

#6
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 Pollux, on Jan 17 2009, 10:37, said:

e bun pentru boli ale tubului digestiv.
de asemenea mai este folosit si extern, la spalarea ranilor.
nu la utilizarile de genul asta ma refer :)

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 frexxl, on Jan 17 2009, 10:38, said:

nu la utilizarile de genul asta ma refer :)

eu am baut mult ceai de musetel in viata mea dar nu m-am simitit niciodata "deconectat".
poate ar trebui sa incerc sa fumez musetel sa vad ce efect are.  :scratchchin:

#8
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
eu zic ca nu ar trebui legalizata , oricum deja sunt suficienti pustani de 16-17 ani care-s deconectati mereu :)
la noi daca se va legaliza va avea mai mare trecere in scoli decat ''cornul si laptele ''

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Io as legaliza prostitutia si consumul de marijuana copiind legile olandeze in domeniu. Cu cati bani ar intra in tara legal am trece fara probleme de criza financiara  :naughty:

#10
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
sa nu fie legalizata.

#11
silent-hill

silent-hill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2008
daca s-ar legaliza asa ceva nu noi oamenii de rand am castiga. Tot cei corupti si ar inflori traficul de persoane.
nu sunt de acord cu asa ceva

#12
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
poate cineva sa isi argumenteze pozitia?  :huh:

eu sunt impotriva legalizarii marijuanei pentru un motiv simplu: suceste mintile oamenilor. in sensul ca ii face mai docili, mai manipulabili si mai increzatori in aberatiile de filosofii orientaliste. daca s-ar legaliza am deveni o tara de legume si ne-ar manca musulmanii urechile.

#13
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 silent-hill, on Jan 17 2009, 11:37, said:

daca s-ar legaliza asa ceva nu noi oamenii de rand am castiga. Tot cei corupti si ar inflori traficul de persoane.
nu sunt de acord cu asa ceva
Pai ce are sula cu prefectura?

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

 Pollux, on Jan 17 2009, 11:47, said:

poate cineva sa isi argumenteze pozitia?  :huh:

eu sunt impotriva legalizarii marijuanei pentru un motiv simplu: suceste mintile oamenilor. in sensul ca ii face mai docili, mai manipulabili si mai increzatori in aberatiile de filosofii orientaliste. daca s-ar legaliza am deveni o tara de legume si ne-ar manca musulmanii urechile.
Daca ai fi spus , precum zice FDA, ca sunt interzise astfel de droguri pentru ca duc la dependenta de droguri mai periculoase as mai crede. Acum o suta si ceva de ani era legal sa consumi opiu iar Sherlock Holmes consuma cocaina ca stimulent intelectual dar nu au devenit britanicii legume. Cel putin nu atunci

#15
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Kokoshmare, on Jan 17 2009, 11:49, said:

Daca ai fi spus , precum zice FDA, ca sunt interzise astfel de droguri pentru ca duc la dependenta de droguri mai periculoase as mai crede. Acum o suta si ceva de ani era legal sa consumi opiu iar Sherlock Holmes consuma cocaina ca stimulent intelectual dar nu au devenit britanicii legume. Cel putin nu atunci

eu credeam ca Holmes e un personaj de roman. habar n-am avut ca a fost un detectiv real.  :huh:


EDIT: am avut dreptate. :D
de la Wikipedia citire:

Quote

Sherlock Holmes este un detectiv particular, un personaj de ficțiune de la sfârșitul secolului al 19-lea și începutul secolului 20, a cărui primă "apariție publică" a fost în 1887, fiind creat de scriitorul și medicul britanic Sir Arthur Conan Doyle.

de-aia sunt impotriva consumului de marijuana: pentru ca te face sa confunzi realitatea cu lumea imaginara chiar si atunci cand nu esti drogat. (nu insinuez ca tu te-ai droga, dar exemplul tau cu Holmes s-a potrivit ca bomboana pe coliva :D ) si spun asta relativ in cunostinta de cauza pentru ca pe la festivalurile de muzica pe la care am tot umblat am avut prilejul sa discut cu tot felul oameni care mi-au insirat tot felul de aberatii despre cum iti deschide drogul anumiti receptori pe creier care te fac sa vezi realitatea asa cum e ea si tot felul de alte tampenii. si toti aveau cam aceeasi placa...

daca persoanele consumatoare ar fi cat se poate de rationale astfel incat sa poata distinge ce e real si ce nu e real dupa ce se termina efectul drogului atunci as fi de acord cu asta.

asa ca un calduros NU de la mine.

Edited by Pollux, 17 January 2009 - 12:08.


#16
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Kokoshmare, on Jan 17 2009, 11:49, said:

Daca ai fi spus , precum zice FDA, ca sunt interzise astfel de droguri pentru ca duc la dependenta de droguri mai periculoase...
asta e problema. nu doar marihuana in sine ci faptul ca ea te conduce spre droguri incontestabil periculoase. exista o diferenta importanta intre marihuana si un "drog" legal - alcoolul. mai toata lumea consuma alcool in cantitati rezonabile: o bere-doua pe vreme de canicula, o tzuiculitza inainte de masa (pentru pofta de mancare, draga! zice si medicu...), un spritz cu prietenii (un pahar de vorba), o sampanie la ocazii, etc. cu toate ca (mai) toata lumea bea alcool, un procent foarte mic devin alcoolici. daca bei 50 ml de tzuica inainte de fiecare masa de pranz s-ar zice ca esti dependent de alcool, e foarte probabil ca ti-ar fi oarecum greu sa renunti la acest obicei, DAR e inca si mai probabil ca nici nu vei ajunge la doze mai mari. foarte putini, procentual vorbind, din cei care beau 50 ml pe zi ajung la, sa zicem, 500 ml, distugandu-si ficatii si viata. sau, daca esti, sa spunem, bautor de bere, e foarte probabil ca taria ei are sa te satisfaca o viata intreaga. sunt relativ rare cazurile in care omul, dorindu-si ceva mai tare trece de la bere la vin, de la vin la vodca si, in final, de la votca la spirt de 90 grade.

in privinta drogurilor, incepand cu cele mai slabe, precum marihuana lucrurile stau cu totul altcumva. foarte putini din cei care incep prin a fuma cate o tigara pe zi se multumesc pentru prea multa vreme cu atat. isi vor dori droguri din ce in ce mai puternice, in doze din ce in ce mai mari. asta e pericolul cu marihuana si alte asemenea droguri usoare.

ps.
sa nu se inteleaga ca fac o pledoarie pentru alcool care e si el destul de pacatos. faceam doar, pentru a intelege mai bine cum stau lucrurile, o comparatie intre ceva bine cunoscut de toata lumea - alcoolul - si ceva mai putin cunoscut - drogul.

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Da. Dar doar canabisul.
Și alcoolu are efecte psihice, și este legal. Mai mult incită la violență contrar ierbii.
De exemplu olandezii, o duc foarte bine (comparativ cu majoritatea țărilor lumii) și la ei este legală marijuana.

 ego_zenovius, on Jan 17 2009, 12:19, said:

in privinta drogurilor, incepand cu cele mai slabe, precum marihuana lucrurile stau cu totul altcumva. foarte putini din cei care incep prin a fuma cate o tigara pe zi se multumesc pentru prea multa vreme cu atat. isi vor dori droguri din ce in ce mai puternice, in doze din ce in ce mai mari. asta e pericolul cu marihuana si alte asemenea droguri usoare.
După gândirea ta, berea este primul pas către alcoolul sanitar!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YsPxLxKmqtI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum spiritul democratic, al libertății de exprimare îi incită pe unii moderatori să închidă acest topic (cum de fapt s-a mai întâmplat).
Poate au sprijin in Regulament, si vorbesc eu prostii. Daca este asa imi cer scuze.

Edited by m3th0dman, 17 January 2009 - 12:38.


#18
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Regina Victoria lua opiu și marihuana, pentru durerile menstruale.

Marihuana au mai consumat Carl Sagan, Bill Clinton, George Washington, ca să nu mai amintesc artiști/scriitori celebri.

În afară de Olanda, în Spania, Austria e legală. Într-o gașcă de alte țări a început să se permită folosirea ei în scopuri medicale, iar per ansamblu tot mai multe o decriminalizează.

Efecte negative ? Manipulare ? :lol:

Alcoolul provoacă efecte de 1000 de ori mai nașpa decât cannabisul. Uitați-vă la știrile de la ora 5 sau la ăștia de votează în România & shut up.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate