Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Ar trebui sa legalizam marijuana ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

Poll: Despre legalizarea marijuanei (42 member(s) have cast votes)

Ar trebui legalizata si in Romania?

  1. Da (29 votes [69.05%])

    Percentage of vote: 69.05%

  2. Nu (13 votes [30.95%])

    Percentage of vote: 30.95%

Vote Guests cannot vote

#307
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmardraaxi, on 23 iulie 2013 - 11:18, said:

Am avut un coleg de munca care are 42 de ani si isi baga heroina de la 16 ani,asa ceva in romania nu o sa vezi pentru ca rumanii nu au cultura
Posted Image E nevoie de ceva cultură, să bagi Heroină ca dementul, nu? Posted Image

View Postmardraaxi, on 23 iulie 2013 - 11:18, said:

@Belish,bubui cat de profund esti in gandire.
Dă-i cu jignirile, e tot ce îți permiți, fiecare cu ce învață acasă. Astăzi, cei învățați de mici cu tupeul ne conduc. Cam așa discurs au și unii politicieni.

View Postmardraaxi, on 23 iulie 2013 - 11:18, said:

si se vede ce se alege de persoanele elevate de pi la noi care sunt mult peste cei care nu inteleg si nu consuma,asta doar in fumul lor din cap.

Coerență 0, nene, nu mai scrie proză doar de tine înțeleasă Posted Image

PS: Nu te agita să răspunzi, nu de alta, poate pocnește o venă, la cum trântești cuvintele, cred că ai ajuns la tensiunea numa bună de bubuit vene.

Edited by benis, 23 July 2013 - 11:27.


#308
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postbenis, on 23 iulie 2013 - 11:05, said:

Aaa, deci ești un "drogat" ipocrit. Păi zi așa, taică Posted Image

Eu nu te-am jignit,in schimb uite tu aici ce scrii,nu esti lucid deloc,si cred ca ai si ochii rosii.

View Postbenis, on 23 iulie 2013 - 11:27, said:

Posted Image E nevoie de ceva cultură, să bagi Heroină ca dementul, nu? Posted Image


Astăzi, cei învățați de mici cu tupeul ne conduc. Cam așa discurs au și unii politicieni.




PS: Nu te agita să răspunzi, nu de alta, poate pocnește o venă, la cum trântești cuvintele, cred că ai ajuns la tensiunea numa bună de bubuit vene.
Este prea greu pentru tine,cu siguranta daca te lasi si maturandu-te cu anii poate vei intelege.

Asa este dar ai uitat sa mentionezi ca "cei invatati de mici cu tupeu si de mari cu drogurile ne vor conduce tara"

Eu sunt linistit din fire nu trebuie sa trag nimic pentru relaxare si bunavoie,de fapt pe mine ma distreaza sa interactionez cu voi pe forum,fata in fata mai putin.

Edited by mardraaxi, 23 July 2013 - 11:35.


#309
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmardraaxi, on 23 iulie 2013 - 11:33, said:

Eu nu te-am jignit,in schimb uite tu aici ce scrii,nu esti lucid deloc,si cred ca ai si ochii rosii.


Este prea greu pentru tine,cu siguranta daca te lasi si maturandu-te cu anii poate vei intelege.

Asa este dar ai uitat sa mentionezi ca "cei invatati de mici cu tupeu si de mari cu drogurile ne vor conduce tara"

Eu sunt linistit din fire nu trebuie sa trag nimic pentru relaxare si bunavoie,de fapt pe mine ma distreaza sa interactionez cu voi pe forum,fata in fata mai putin.
Ce scriu? Că ești un "drogat" ipocrit, este jignire? Tu ne-ai făcut pe toți drogați, și te simți jignit când ești servit? :roflmao:
Liniștit din fire crezi tu că ești, dar când vorbești de castrat oameni, parcă devii un mic Hitler. Iar de tras, nu tragi nimic? Te-ai lăsat în 5 minute de fumat de rușine? Eu zic să te răcorești pe aria de fun pănă nu bubui de atâta penibilitate.

#310
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postbenis, on 23 iulie 2013 - 11:40, said:

Ce scriu? Că ești un "drogat" ipocrit, este jignire? Tu ne-ai făcut pe toți drogați, și te simți jignit când ești servit? Posted Image
Liniștit din fire crezi tu că ești, dar când vorbești de castrat oameni, parcă devii un mic Hitler. Iar de tras, nu tragi nimic? Te-ai lăsat în 5 minute de fumat de rușine? Eu zic să te răcorești pe aria de fun pănă nu bubui de atâta penibilitate.
Drogat ipocrit nu este jignire,dar eu cu ce te-am jignit.
Sunt linistit oricum,chiar daca spun ca un drogat ar trebuii sa fie castrat pentru ca nu este apt pentru a fi parinte,dece nu as fi linistit cand spun acest lucru.
Nu m-am last de fumat,chiar in acest timp fumez,nu are dece sa imi fie rusine,nici tie nu are dece sa iti fie rusine daca te droghezi,nu vad nimic rusinos in vicii iniferent care sunt ele,spun doar ca unele vicii transforma persoanele in buni de nimic socitatii,chiar si familiilor din care fac parte,si asta nu se intampla doar cu iarba,ba si cu alcoolul dar la scara mult mai mica.

Hai ca mi sa ars tigara singura.

Edited by mardraaxi, 23 July 2013 - 12:03.


#311
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă vrei să castrezi oameni, şi eşti foarte liniştit în această privinţă, începe cu tine. Să ne spui cum ţi-a reuşit operaţia :wave:

#312
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postbenis, on 23 iulie 2013 - 12:21, said:

Dacă vrei să castrezi oameni, şi eşti foarte liniştit în această privinţă, începe cu tine. Să ne spui cum ţi-a reuşit operaţia Posted Image
Nu intrunesc cerintele,daca esti atent nu am spus ca trebuiesc castrati oamenii ci drogatii,este o mare diferenta pe care tu nu o vezi.

#313
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postmardraaxi, on 23 iulie 2013 - 12:01, said:

spun doar ca unele vicii transforma persoanele in buni de nimic socitatii,chiar si familiilor din care fac parte,si asta nu se intampla doar cu iarba,ba si cu alcoolul dar la scara mult mai mica.

LOL uita-te la orice stiri de la orice ora si o sa vezi mai mereu tot felu de violuri/incendieri/batai/accidente/crime toate sub influenta alcoolului, in caz ca nu stiai alcoolul da cea mai grava dependenta posibila, am avut pe cineva alcoolist in familie si nu doresc nimanui sa aiba dea face cu asa ceva Posted Image , cat despre verde, nici in perioadele cand fumam zilnic si eram prajit 24/24 nu am facut cine stie ce probleme, mi-am vazut de filmu meu si atatPosted Image

#314
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postrola_ocb, on 23 iulie 2013 - 12:56, said:

LOL uita-te la orice stiri de la orice ora si o sa vezi mai mereu tot felu de violuri/incendieri/batai/accidente/crime toate sub influenta alcoolului, in caz ca nu stiai alcoolul da cea mai grava dependenta posibila, am avut pe cineva alcoolist in familie si nu doresc nimanui sa aiba dea face cu asa ceva Posted Image , cat despre verde, nici in perioadele cand fumam zilnic si eram prajit 24/24 nu am facut cine stie ce probleme, mi-am vazut de filmu meu si atatPosted Image
100% de acord cu faptul ca alcoolul este nociv,doar ca vezi tu alcoolul a fost la liber dintotdeuna pe la noi si atunci nu atrage prea multi adepti care sa ajunga paaria din cauza lui.
Daca maine legalizezi drogurile lejere numarul distrusilor in urma consumului va fi inzecit mai mare decat al alcoolicilor.
Uite ce sa intamplat cand sau legalizat caacaturile astea de legale,toti pustani tabarles pe ele s-au facut muci si continua .
Daca deja avem la liber atatea cacaturi si nu aduc nimic bun oamenilor noi dece sa mai vrem si altele in lista asta.
Legalele ar trebuii desfintate imediat,iar in privinta alcoolului facute amenzi imense pentru cine vinde minorilor sau inlesnesc in vreun fel consumul de catre acestia.
Alcoolul la noi in tara cel putin face putine victime in confront cu drogurile daca ar fi sa le legalizeze.
Totul tine de exces aici nu intelg multi,eu de ex as fi de acord sa se legalizeze maria dar sa aiba acces la ea doar cei peste 30 ani,si pedepse imense pentru cei ce consuma la o varsta mai mica sau inlesnesc achizitionarea pentru persoane sub 30 ani.

Eu de asta am spus ca la noi nu este bine sa se legalizeze pentru ca nu avem o cultura in consumul de droguri,dar pustanii de pe aici nu inteleg ce insemna asta ei vor doar sa se rupa non stop la liber.

L.E.-si doar dupa cca 20 de ani de la abordarea unui astfel de consum legalizat sa se micsoreze  varsta  pina la 20 de ani

Edited by mardraaxi, 23 July 2013 - 13:19.


#315
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmardraaxi, on 23 iulie 2013 - 12:26, said:

Nu intrunesc cerintele,daca esti atent nu am spus ca trebuiesc castrati oamenii ci drogatii,este o mare diferenta pe care tu nu o vezi.
Păi da, drogații, mai înainte ai recunoscut, acum o dai la întors? Flit, flit!

View Postmardraaxi, on 23 iulie 2013 - 13:14, said:

Uite ce sa intamplat cand sau legalizat caacaturile astea de legale,toti pustani tabarles pe ele s-au facut muci si continua .

Tu despre ce vorbești aici, de fapt? Eu am impresia că tu ești total pe dinafară cu istoria legislației din ultimii ani. Nemaivorbind de cratime and shit.

Edited by benis, 23 July 2013 - 13:21.


#316
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Etnobotanicele teoretic sunt ilegale, adica nah daca vrei tre' sa-ti cauti dealer nu mai poti sa te duci la magazin dupa ele.



Si asta a cred ca a fost si cea mai mare greseala posibila.

Cand erau in magazine mai aveai o sansa sa controlezi fenomenul, de bine, de rau, puteai sa stii exact despre ce substante e vorba, de ce cantitati e vorba, puteai sa faci ceva campanii de educatie a populatiei bazate pe date reale si care sa aibe o anumita credibilitate (nu prostii gen : nu fumati ca nu-i bine ), toata treaba putea fi impozitata astfel incat sa existe o sursa de finantare pentru niste programe de reabilitare, ai fi putut sa faci cercetare in domeniu sa cunosti exact efectele substantelor, ce tratament merge mai bine si ce riscuri sunt si asa mai departe.

Dar din pacate au venit oamenii ca tine care au vrut sa fie ilegalizate si gata. Asa in locul magazinelor au aparut dealerii, substantele care au fost interzise au fost inlocuite cu unele despre care nimeni nu stie nimic, si culmea e ca sunt chiar mai ieftine acum, cu banii de 2 beri iti iei ceva care te rupe infinit mai tare si nici nu stii ce efecte poate avea pe termen lung.



Si uite sa-ti dau un exemplu real : In 2009/2010 a fost interzisa mephedrona, imediat dupa asta ca si inlocuitori au aparut naphirona si mdpv-ul, substante noi despre care la vremea respectiva nu se stia nimic, din pacate timpul a dovedit ca astea noi au un potential de abuz mult mai ridicat si sunt si mult mai periculoase pentru organism.


Ilegalizarea doar baga sub pres problema, nu contribuie sub nici o forma la rezolvarea ei, dar nah e cea mai simpla si mai evidenta solutie si cu asta ne-am multumit.

#317
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDjMx, on 23 iulie 2013 - 14:42, said:

Si asta a cred ca a fost si cea mai mare greseala posibila.
Cand erau in magazine mai aveai o sansa sa controlezi fenomenul, de bine, de rau, puteai sa stii exact despre ce substante e vorba, de ce cantitati e vorba, puteai sa faci ceva campanii de educatie a populatiei bazate pe date reale si care sa aibe o anumita credibilitate


DjMx...este asa de cusuta cu ata alba aceasta abordare.
Este exact cum spun partidele care s-au lipit de scaune si desi politica la care semneaza este in flagrant total cu platforma lor, spun..."ramanem in guvern ca vreb sa influentam dinauntru..."
Pe dracu.!

cei ce vor sa se vanda etnobotanice la magazine, sunt cei ce au pierdut castigul baban ce il aveau.

Masuri de educatie...., descinderi ale politiei, pedepse grave nu in bataie de joc, o politie necorupta judecatori integrii si se poate scapa de nega asta
Cam mult vreau...

Edited by vio69a, 23 July 2013 - 18:59.


#318
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pedepse mai mari ? Cam degeaba, unele tari au pedeapsa cu moartea pentru traficul de droguri, si culmea inca mai gasesti droguri si acolo.

Si interzicerea nu functioneaza niciodata, cel putin in cazul drogurilor, atata timp cat exista cerere pentru asa ceva va exista si oferta, poti sa alegi sa bagi problema sub pres dar nu te va ajuta la nimic pe termen lung, drept dovada ca acum avem din ce in mai multi pusti de 14-15 ani terci ca niciodata si nici nu stim ce naiba sa facem cu ei si cum putem preveni problema pe viitor.

#319
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Vad ca toti ne inghesuim sa legalizam marihuana,
dar aproape de loc nu ne oferim sa o fumam....

#320
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postsexterminator, on 17 ianuarie 2009 - 12:27, said:


În afară de Olanda, în Spania, Austria e legală.
Efecte negative ? Manipulare ? Posted Image

Alcoolul provoacă efecte de 1000 de ori mai naşpa decât cannabisul. Uitaţi-vă la ştirile de la ora 5 sau la ăştia de votează în România & shut up.

Mai incet cu pianul pe casa scarii.Daca ai internet si wiki la Botsani nu inseamna automat ca,cunosti realitatea din teren.In austria de exemplu e legalizat un substituit de drog pentru dependentii cu "carnet" care sant inregistrati pe care le pot lua gratis de la farmacii.Dar e un produs de sinteza artificial cu gust rau in comparatie cu cel "vegetal".Pe de alta parte nu ti-as dori sa vezi in ce hal arata un depentent de drog de 15-20 de ani si de ce ar fi instare sa faca pentru a obtine portia de 4-5g de praf .

#321
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Nu. Trebuie s-o fumam.Posted Image

#322
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postbenis, on 23 iulie 2013 - 11:40, said:

Liniștit din fire crezi tu că ești, dar când vorbești de castrat oameni, parcă devii un mic Hitler. I
Tot ce e considerat rău se pune în cîrca lui Hitler. Să știi că înainte de război mai mulți reduși mintal au fost sterilizați (nu castrați, cum scrii tu) în Elveția, nu în Gerrmania. Sterilizările din Germania nici nu au fost o inițiativă a lui Hitler.

View Postbenis, on 23 iulie 2013 - 12:21, said:

Dacă vrei să castrezi oameni, și ești foarte liniștit în această privință, începe cu tine. Să ne spui cum ți-a reușit operația Posted Image
Văd că faceți mult ca dialogul să se ducă dracului. E vorba de sterilizare, nu de castrare! Acest lucru poate fi un avantaj pt cel sterilizat pt că poate avea relații sexuale fără riscul de a avea urmași și deci fără risc de a plăti pensie de întreținere pt copii.În SUA și Europa de Vest azi foarte mulți bărbați bogați se sterilizează.

View PostAirbag, on 24 iulie 2013 - 08:20, said:

Mai incet cu pianul pe casa scarii.Daca ai internet si wiki la Botsani nu inseamna automat ca,cunosti realitatea din teren.In austria de exemplu e legalizat un substituit de drog pentru dependentii cu "carnet" care sant inregistrati pe care le pot lua gratis de la farmacii.Dar e un produs de sinteza artificial cu gust rau in comparatie cu cel "vegetal".Pe de alta parte nu ti-as dori sa vezi in ce hal arata un depentent de drog de 15-20 de ani si de ce ar fi instare sa faca pentru a obtine portia de 4-5g de praf .
Da: în Austria, Germania etc se dă gratis Metadon. E un drog sintetic ce înlătură senzația neplăcută a lipsei drogului natural.
Un om dependent e în stare și de crimă pt a obține drogul.Lipsa drogului pt cei obișnuiți cu el este extrem de greu de suportat.
Drogul ușor, Marijuana, are acțiune asupra creierului și urmare asupre reflexelor.Cei ce conduc automobile nu au voie să fumeze marijuana așa cum nu au voie să bea alcool.

#323
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
marijuana asta ii ceva ca ţelerul, care se baga in zama?

#324
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postvio69a, on 24 iulie 2013 - 00:47, said:

Vad ca toti ne inghesuim sa legalizam marihuana,
dar aproape de loc nu ne oferim sa o fumam....
Ăștia sînt liberali.Cînd aud de libertate ei nu mai gîndesc mult. Pt ei libertatea e bună și gata.
Părerea mea e că marijuana nu e decît o belea în plus. Și așa avem tutun și alcool.După marijuana vin ușor-ușor și altele ca LSD, adică pot veni.
Despre cînepă (canabis) scrie în Wiki că nu dă dependență fizică: http://ro.wikipedia.org/wiki/Drog
Am găsit întîmplător undeva că în timpul războiului în Germania s-au fabricat țigări din cînepă și din amestec de tutun cu cînepă pt că necesitățile frontului erau uriașe.
Eu zic că nu avem nevoie de marijuana, dar nici nu trebuie să ne dăm de ceasul morții dacă unii fumează asta în loc de tutun sau pe lîngă tutun. Dacă fumatul marijuanei influențează negativ condusul automobilului  ar fi bine să se ridice carnetele precum se ridică și în cazul alcoolului.

View PostDjMx, on 23 iulie 2013 - 19:32, said:

Pedepse mai mari ? Cam degeaba, unele tari au pedeapsa cu moartea pentru traficul de droguri, si culmea inca mai gasesti droguri si acolo.

Si interzicerea nu functioneaza niciodata, cel putin in cazul drogurilor, atata timp cat exista cerere pentru asa ceva va exista si oferta, poti sa alegi sa bagi problema sub pres dar nu te va ajuta la nimic pe termen lung, drept dovada ca acum avem din ce in mai multi pusti de 14-15 ani terci ca niciodata si nici nu stim ce naiba sa facem cu ei si cum putem preveni problema pe viitor.
Și cîte mai găsești? Prin Arabia Saudită găsești droguri?
Puștii ăia sînt terci din marijuana?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate