Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 

Accident la o manevra de stanga

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,940
  • Înscris: 06.10.2003
Azi m-a anuntat fratelino ca si-a belit masina. Iata cum s-a intamplat:
Fratelino semnalizeaza stanga, pe un drum cu prioritate, pentru a intra pe aleea blocului. Drumul principal este circulat (Calea Manastur, Cluj-Napoca ) si are 2 benzi de circulatie pe fiecare sens de mers. Autoturismul care venea pe banda 2, din sens contrar, opreste pt. a-l lasa pe fratelino sa intre pe alee, cel de pe banda 1 nu => poc.
Maine trebuie sa mearga la politie sa declare evenimentul. Ce ar trebui sa declare ca sa nu-l arda pe fratelino asa tare? Imi zicea ca a primit suspendare pe 90 de zile, ceea ce mi se pare foarte mult ... :angry:

#2
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
pai e clar ca a fost neacordare de prioritate. Poate reusesc sa mute locul accidentului.

Nu am inteles daca a fost la politie sau nu. Daca nu a fost, cum de a luat suspendare? Cine i-a luat permisul?

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Or fi venit gaborii chemati de ala pe care l-a busit fratellino...nu? Ca doar nu era fraier sa-l lase sa mute locul accidentului si sa-si plateasca el daunele.
Ce marci de masini sunt implicate inaccident?
Pe undeva e vinovat si ala "nevinovat" ca putea sa opreasca si sa-l lase pe om sa faca la stanga. Darsunt multi nesimtiti.Ce-i intereseaza ca sensul celalalt ramanea blocat .El s atreaca mai repde. MA BUCUR CA SI-A LOVIT MASINA BOUL! Putea sa fie civilizat si sa-l lase pe om SA VIREZE STANGA si astfel sa deblocheze strada.Se grabea in ...era sa zic eu unde...
Eu nu ia-s da nimic in plus fata de ce zice legea, tocmai pt ca a fost tupeist si neglijent.
Iar despre fratellino, asta  e, trebuia sa caste ochii. Acuma casca de plictiseala , pe bara.

Edited by sanddy1964, 21 September 2008 - 16:28.


#4
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Eu am intotdeauna grija atunci cand cineva imi face loc sa ma incadrez pe o strada secundara. Cunosc multe cazuri care s-au soldat cu accidente.

In al doilea rand, cel care a fost lovit de fratelino poate nici nu a sesizat ce se intampla. Poate s-a gandit ca cel oprit pe banda doi vrea sa intoarca, sau poate i-a murit motorul, sau dzeu stie ce.
Sanddy, nu inteleg de ce arunci cu mizerie daca nu stii ce si cum s-a intamplat.

#5
sabianro

sabianro

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.09.2008
Ar fiinteresant de stiut daca strada era marcata cu linie dubla continua, fiind cu 2 benzi pe sens.
Si in cazul ala...

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,940
  • Înscris: 06.10.2003
Am aflat mai multe detalii :)
Inca n-au fost la politie, maine se duc. Am citit codul rutier, din ce am inteles io, neacordarea de prioritate intra la clasa a 2-a de penalizari + 30 zile suspendare.
Fratelino isi tot face griji sa nu-i faca accidentatul mai multe probleme decat are pana acuma. Din punctul meu de vedere, ala isi repara masina pe RCA si end of story. Eventual s-ar putea indulci situatia, subliniind faptul ca cel de pe banda 2 a oprit, ca dovada fiind viteza mica cu care a virat stanga si faptul ca paguba la masina lui fratelino o foarte mica ( si nu se vad semne de frecare - chestie care ar arata viteza de virare ).
E marcaj intrerupt in zona aleii. Masinile implicate sunt Alfa Romeo (fratelino) si Renault( ala de pe banda 1 ).

Edited by shiva, 21 September 2008 - 18:16.


#7
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
altceva decat amenda, saltat permis si copie RCA nu are ce sa se intample. A! Sa nu aiba si vreun pahar de bere la bord ca atunci e mai nasol. :)

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 24.02.2006
daca se duc dupa o zi, paharul de bere nu mai conteaza.

vina apartine in totalitate fratelui tau, "indulcirea" situatie nu are rost, intrucat viteza de deplasare nu conteaza atunci cand nu acorzi prioritate.

daca celalalt sofer implicat e de acord si pagubele nu sunt mari, pot conveni sa declare accidentul intr-o parcare (celalalt stationa, fratele tau n-a fost atent si l-a lovit).

#9
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 05.08.2003
Pentru neacordarea prioritatii eu am primit 2 luni suspendare + ceva puncte de penalizare + amenda (nu mai stiu cat) + sustinerea unui test pentru recuperarea permisului.
Fratelo nu pre are ce sa faca in cazul de fata. E vinovat.

BTW, declararea accidentului se face imediat, nu in 48 de ore. Motivul: daca era baut, dupa 48 de ore se duc urmele. E posibil sa mai ia ambii soferi o amenda suplimentara pentru chestia asta, daca dau de un militian mai zelos.

Edited by johnny bravo, 22 September 2008 - 10:42.


#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 johnny bravo, on Sep 22 2008, 10:40, said:

E posibil sa mai ia ambii soferi o amenda suplimentara pentru chestia asta, daca dau de un militian mai zelos.

Daca soferii fac blatul, nu e nici o problema.Ce sa stie ala cand  a fost acidentul in realitate? Daca sunt fraieri si se toarna singuri, ASA LE TREBUIE! <_<

#11
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Caz tipic de a repara ceva pe asigurarea altuia. Nu prea tine treaba ca unul l-a lasat sa treaca si altul nu.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,940
  • Înscris: 06.10.2003
Deznodamantul: 150RON amenda si 2 luni suspendare permis. N-am intrebat cate puncte si daca trebuie sa mai dea inca o data examenul :down:

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 shiva, on Sep 22 2008, 16:45, said:

Deznodamantul: 150RON amenda si 2 luni suspendare permis. N-am intrebat cate puncte si daca trebuie sa mai dea inca o data examenul :down:
nu trebuie sa dea examen decat daca doreste reducerea suspendarii.

#14
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

 johnny bravo, on Sep 22 2008, 11:40, said:

BTW, declararea accidentului se face imediat, nu in 48 de ore. Motivul: daca era baut, dupa 48 de ore se duc urmele. E posibil sa mai ia ambii soferi o amenda suplimentara pentru chestia asta, daca dau de un militian mai zelos.

Ultima oara cand am fost la politie, agentu mi-a zis ca se pot declara accidentele in 24 de ore. El a zis-o, nu eu...

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 cosminnuss, on Sep 22 2008, 16:58, said:

Ultima oara cand am fost la politie, agentu mi-a zis ca se pot declara accidentele in 24 de ore. El a zis-o, nu eu...

asa si e !
ca poate mai ai si alte treburi de facut "imediat" nu s-o freci la rece ca politia

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,940
  • Înscris: 06.10.2003

 spare-me, on Sep 22 2008, 17:00, said:

asa si e !
ca poate mai ai si alte treburi de facut "imediat" nu s-o freci la rece ca politia

Apoi l-am sunat pe fratelino pe la ora 4 si ceva, si era la Constatari. Plus ca ar trebui sa ajunga si la ARDAF, pt. asigurare. Umblatura multa.

#17
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

 sanddy1964, on Sep 21 2008, 17:25, said:

Or fi venit gaborii chemati de ala pe care l-a busit fratellino...nu? Ca doar nu era fraier sa-l lase sa mute locul accidentului si sa-si plateasca el daunele.
Ce marci de masini sunt implicate inaccident?
Pe undeva e vinovat si ala "nevinovat" ca putea sa opreasca si sa-l lase pe om sa faca la stanga. Darsunt multi nesimtiti.Ce-i intereseaza ca sensul celalalt ramanea blocat .El s atreaca mai repde. MA BUCUR CA SI-A LOVIT MASINA BOUL! Putea sa fie civilizat si sa-l lase pe om SA VIREZE STANGA si astfel sa deblocheze strada.Se grabea in ...era sa zic eu unde...
Eu nu ia-s da nimic in plus fata de ce zice legea, tocmai pt ca a fost tupeist si neglijent.
Iar despre fratellino, asta  e, trebuia sa caste ochii. Acuma casca de plictiseala , pe bara.
misto atitudine... vinovatului ii spunem ca trebuia sa caste ochii si pe celalalt il facem cu ou si cu otet. :)

#18
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
EU personal sunt de acord cu Sanddy. Ar fi fost bine ca SI cel de pe banda 1 sa caste ochii. Oprirea celui de pe banda 2 ar fi trebuit sa-i ridice un semn de intrebare ... dar nah ... lipsa de experienta a unuia duce la pagubele materiale si suspendarea permisului altuia.

Bine-nteles ca nici nu incape discutie. Vina este a celui care a virat stanga, fara sa dea prioritate de dreapta celui de pe contrasens.  -_-

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate