Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Cum Vad Ce Parola De Administrator Am Avut

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

kalkanu said:

pana acum nu am primit nici o solutie concreta.Daca ziceti ca exista solutii va rog spuneti si mie nu fiti rai.

Hmm... si daca esti tu ala rau?  :naughty:

Nu ai dat nici o informatie in plus: cum e formatat? fat32 sau ntfs? Poti intra cu o discheta de boot? Daca nu, cu un linux live-cd ar trebui sa mearga...
intri la %systemroot%\system32\config\
stergi doua fisiere: Sam si Sam.log care e hidden  
Probabil ca nu e o problema daca se duc conturile pt. useri

Edited by gtk, 18 October 2004 - 10:04.


#20
drealecs

drealecs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.09.2004
potzi sa o resetezi cel mai simplu, fara sa pierzi orice alt cont. de fapt fara sa isi dea adminul adevarat seama.
uite o imagine de floppy: http://home.eunet.no...wd/bd040818.zip
si o scrii cu http://uranus.it.swi...ux/rawwrite.htm sau gasesti tu alt program care scrie imagini de discheta.
vezi ca e un minilinux pe ea.
apoi bootezi dupa disketa si urmezi instructiunile :P

#21
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

drealecs said:

potzi sa o resetezi cel mai simplu, fara sa pierzi orice alt cont. de fapt fara sa isi dea adminul adevarat seama.

Baaaahhhh DREALECS, baaahhhhhhhhh    :angry:

Tu itzi bati joc de noi sau e o simpla greseala?

Eu, dintr-o simpla curiozitate, am ajuns cobai! Tu ai incercat pe sistemul tau mai intai?

Noroc ca aveam mai multe OS-uri instalate. Am win2000serv, win2000pro si linux(xp-ul e un fel de WinME in opinia mea si nu il folosesc)
Programul spune ca editeaza parol. pt NT/2000/XP...   <_<

La inceput parea interesant... Mandrake... nu stiu ce... bla bla bla
Am incercat pe win2000serv, care e mai mult de proba... stiti ce s-a intamplat?
A schimbat parola cu totul! (intr-una necunoscuta, of course... am incercat si varianta cu * care cica eilimina parola cu totul... acelasi lucru...)... in plus am un zgomot de fond care apare la aprox. jumatate din timpul de incarc. a OS-ului si care nu exista inainte.

Singura varianta a fost stergerea Sam-urilor din win2000serv cu win2000pro... oricum, zgomotul de fond ramane in continuare in win2000serv....

Daca s-ar intampla asta la o firma, fara sa aiba un OS alternativ, ar fi jale...

Edited by gtk, 18 October 2004 - 15:50.


#22
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Credeti-ma astfel de probleme se intampla si la companii foarte mari unde habar n-au cum le merg calculatoarele prin firma... cunosc un caz in care nu se stia adminu... si asta se intampla la o firma de produse petroliere (a doua din Romania ca marime) :death:

#23
PunkDigital

PunkDigital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2003
OK.  Ma-m gindit si stiu cum sar putea...

Daca a-ti uitat parola si nu puteti sa logon deloc, e imposibil.
Insa, daca aveti cumva acces la outlook sau oriunde folositi parole (paypal, ebay, yahoo mail, hotmail, etc) si daca a-ti uzati aceasi parola, SI daca a-ti folosit "remember my password) este un program su care sar putea sa vedeti parola.  se gaseste la www.seepasword.com

Noroc.

#24
drealecs

drealecs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.09.2004
BBAAHH

programu ala editeaza cel mai bine pe windows XP.
Totusi am patit-o si io odat cu un windows 2000 in felul asta.
Singura solutie care trebuie facuta si care am si zis ca trebui sa o aplice in cazul prezentat a fost ca sa stearga parola de administrator. Zicea acolo sa introduci o noua parola sau sa introuci ! pentru a lasa fara parola, asta daca mai tin eu minte. Si el doar asta vroia sa faca nu? sa reseteze parola de admin. ca dupa aia restu le facea din windows...
...trebuia sa zic ca are nishte incompatibilitatzi. (E vorba de metoda de criptarte a parolei.)

#25
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

drealecs said:

BBAAHH

programu ala editeaza cel mai bine pe windows XP.

Mai lasa vrajeala... te vad dupa cum povestesti... ziceai acolo ca sa... sau sa introduci  "!" ... ce semnul exclamarii bahhh? huhh? Unde ai vazut tu asa ceva? Tu ai incercat macar odata? Raspunde! Intelegi rsicurile la care s-ar supune o firma intr-un astfel de caz?

drealecs said:

sa reseteze parola de admin. ca dupa aia restu le facea din windows...

Adica dupa ce ti se schimba parola... "faci restul"

Cei care aveti un XP la dispozititie va rog incercati varinata d-lui drealecs
...daca aveti inceredere, desigur.

#26
gioni

gioni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.10.2004
Se poate, vezi la http://www.insidepro...eng/index.shtml.

Vezi si  " john-16 " (cautare pe google).

Trebuie sa ai acces la fisierul SAM si SYSTEM din XP->WINDOWS->SYSTEM32->config. Vezi si WINDOWS->repair

La mine a mers john-16 pe XP si W2K, Intel 2.4 GHz HT, cu o parola din din 11 caractere+cifre.

Bafta.

Edited by gioni, 20 October 2004 - 11:38.


#27
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Acel programel de resetare a parolei de admin nu prea merge pe XpSp2. Stiti cumva mai exista o alta versiune sau ceva asemanator...?

#28
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Pentru a o reseta nu va trebuie nici un programel, parca am spus mai sus. Problema cu programele de schimbat/resetat parola e ca astia de M$ mai schimba formatul fisierelor(sau codarea) si nu prea functioneaza. Cel mai simplu e de sters fisierul SAM dintr-un Linux ori alt OS Win sau chiar DOS(daca e OS-ul e pe FAT32).

#29
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
hai ma, chiar asa ? si astia fraierii se chinuie cu soft-uri, alea, alea ... da sincer, ti-a venit acum sau te-ai gandit un pic inainte sa postezi ?

#30
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

EndLess_Point, on Oct 28 2004, 20:35, said:

hai ma, chiar asa ? si astia fraierii se chinuie cu soft-uri, alea, alea ... da sincer, ti-a venit acum sau te-ai gandit un pic inainte sa postezi ?

<{POST_SNAPBACK}>


:D

Nu, nu mi-a venit chiar asa. Eu am incercat sa schimb odata parola(din curiozitate) cu un program insa a schimbat-o aiurea. Am incercat sa o sterg cu un alt program si inloc sa o stearga, tot a schimbat-o.  :lol: Poate sunt si soft-uri care merg, dar nu stiu daca merita efortul..
Avand mai multe OS-uri instalate, am sters SAM-urile(sam, si sam.log) din celalt OS, si parola a disparut.  :)

Simplu si fara batai de cap, nu?

#31
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
poate le spui si ca dupa aceea nu te-ai mai putut loga in sistem

#32
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Ca ce chestie?  :lol:

Te poti loga linistit. In fereastra in care trebuie introdusa parola nu introduci nimic, si apesi enter. (parola e "blank", adica nu e nici o parola de introdus)

Tu incercat inainte sa ma contrazici?

#33
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
:o Ooops! La XP stergerea SAM-ului blocheaza intr-adevar accesul cu totul. :ciocan:  Sorry. Endless Point a cam avut dreptate, insa se rezolva.
Am incercat azi. Se pare ca numai Win2000 merge cu stersul, pentru ca fisierul de rezerva din win\repair\ este cu parola blank in win2000 iar in win Xp este cu parola introdusa la instalarea OS-ului


Solutia e redenumirea SAM-ului(pentru a-l putea eventual pune la loc) si copierea altului SAM copiat de pe un OS identic- inclusiv SP-urile-(am incercat cu SAM de win2000, insa nu merge), si a carui parola se stie, in %systemroot%\system32\config\

A incercat cineva sa sparga parola cu programele alea? Brute force am impresia ca e prea dificil pt. un PC si ia prea mult timp.

Sa nu-mi spuneti ca sunt hack-uri, caci solutii asemanatoare sunt date chiar de Micro$oft. (SAM-ul ar putea pana la urma sa fie corupt, nu?):
http://support.micro...kb;en-us;316751

#34
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
ah, am avut dreptate ... in fine, nu-i o noutate.

Ideea este ca NU poti sa iei un alt Sam sa-l folosesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate