Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 

Cablu SCART to HDMI sau SCART to COMPONENT

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
vreu sa pun STB-ul de la Dolce (care are numai scart) pe o intrare digitala de la LCD-ul meu Samsung (pt. a realiza un PIP intre STB si cablul analog care l-am pastrat)
cum STB-ul nu are decat Scart... intrebarea este:
exista cabluri sau convertoare Scart - HDMI sau Scart - Component?
recomandari ceva?

#2
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pe site-ul profigold am vazut SCART to component.
Si le-am vazut si la MG.
Cred ca sunt scumpe dar merita. Eu am dat 80 de lei pe component-component, dar a meritat.

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 06.03.2005
Nu exista sa ceva, cablurile care au astfel de configuratii sint pentru aplicatii speciale la unele tipuri specifice de aparate.
Conexiunea Component nu are nici cea mai vaga legatura cu RGB cu atit mai putin cu HDMI.
Exista convertoare electronice care pot face trecerea din un tip de conexiune in altul dar care costa cit LCD tau Samsung.

#4
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
e nu chiar atit. incep pe la 100+ euro

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postsorin79, on Dec 22 2007, 17:02, said:

e nu chiar atit. incep pe la 100+ euro

scump dom'le, scump....

#6
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View PostFC72, on Dec 22 2007, 16:25, said:

Nu exista sa ceva, cablurile care au astfel de configuratii sint pentru aplicatii speciale la unele tipuri specifice de aparate.
Conexiunea Component nu are nici cea mai vaga legatura cu RGB cu atit mai putin cu HDMI.
Exista convertoare electronice care pot face trecerea din un tip de conexiune in altul dar care costa cit LCD tau Samsung.

Eu nu ma pricep. Dar intra o tira pe site la profigold si vezi ca exista SCART to component. Ce o fi ala? Ca doar nu mint aia.

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
asta?

24 k gold plated copper contacts....

this must be expensive!

Edited by bubalus, 24 December 2007 - 12:23.


#8
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
:))
ala nu e YPbPr, e RGB sub forma RCA, varianta europeana originala si inteligenta, upgrade la svideo. americanii, ca sa faca si ei ca venezuela cu fusul lor orar special, mult timp n-au avut decit s-video/compozit desi RGB exisa de f multi ani in europa, insa o data cu aparitia hdtv au vazut ca svideo e prea putin si au zis hai sa facem una mai noua, insa nu ca restul planetei, ceva facut de noi pt noi, chiar daca e mai prost macar sa fie altfel, si s-a numit component YPbPr. ca doar aveau antecedent cu ntsc.

ca sa revenim, si RGB din EU si YPbPr din sua sunt de fapt acelasi gen component analogic. s-a infipt la noi ideea "component" = YPbPr mai ales pt ca 99% din vinzatorii de la magazinele audio/video sunt retardati.
culorile mufelor sunt tot alea, dar semnalul e altul. daca vrei sa scoti cit mai mult din semnale analogice rgb/scart e cel mai bun dupa care vine YPbPr, s-video si compozit.

degeaba insista unii, asa cum am zis nu se pot converti semnalele component prin combinatii de fire, doar printr-un circuit electric, cel mai mic pret l-am vazut pe la 100euro si n-am idee cit de bun era. dar cine vrea sa incerce e liber sa-si cumpere orice cablu.

Edited by sorin79, 24 December 2007 - 13:01.


#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 06.03.2005
Dar vad ca te incapatinezi, ti-au spus mai multi oameni ca nu ai ce face cu un simplu cablu.
Ai nevoie de convertor electronic.
Uite un exemplu de convertor de cea mai joasa speta o pocnitoare : http://www.stoneaudio.co.uk/ il gasesti acolo printre alte accesorii.
Daca vrei ceva calitate iti trebuie minim un convertor cu procesare, scalare ca asta: http://www.lumagen.c...ule=dvi_details

#10
silviandsi

silviandsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.02.2007
SAL
am si eu o intrebare !
am cumparat un laptop si as dori sa redau filme de pe el pe tv , nu are iesire tv aut s-au svideo , numai usb si vga (monitor)
am un tv ci intrare HDMI ajuta la ceva ?

#11
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.04.2007

View Postsilviandsi, on Dec 24 2007, 21:14, said:

SAL
am si eu o intrebare !
am cumparat un laptop si as dori sa redau filme de pe el pe tv , nu are iesire tv aut s-au svideo , numai usb si vga (monitor)
am un tv ci intrare HDMI ajuta la ceva ?

Foloseste u cablu HDMI-HDMI si un adaptor VGA-HDMI.Eu am scos imaginea de pe PC folosind un adaptor DVI-HDMI si un cablu HDMI-HDMI.Adaptor VGA-HDMI nu am idee cat costa.Eu stiu ca pe adaptor DVI-HDMI am dat 18 e si pe cablu HDMI_HDMI 10 e.

#12
pioanp

pioanp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.01.2006

View PostFC72, on Dec 24 2007, 19:02, said:

Dar vad ca te incapatinezi, ti-au spus mai multi oameni ca nu ai ce face cu un simplu cablu.
Ai nevoie de convertor electronic.
Uite un exemplu de convertor de cea mai joasa speta o pocnitoare : http://www.stoneaudio.co.uk/ il gasesti acolo printre alte accesorii.
Daca vrei ceva calitate iti trebuie minim un convertor cu procesare, scalare ca asta: http://www.lumagen.c...ule=dvi_details

De fapt sunt unele scule care scot sau accepta component pe mufa de scart (TV Loewe, unele proiectoare video si mai nou PCH a-100e -versiunea europeana a media player-ului PopcornHour). La PCH se poate seta din menu daca scart-ul functioneaza standard sau scoate component. Cablurile sau adaptoarele scart-component sunt doar pentru tipul asta de scule.

#13
neeamtzul

neeamtzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.12.2007

View Postbubalus, on Dec 22 2007, 13:59, said:

vreu sa pun STB-ul de la Dolce (care are numai scart) pe o intrare digitala de la LCD-ul meu Samsung (pt. a realiza un PIP intre STB si cablul analog care l-am pastrat)
cum STB-ul nu are decat Scart... intrebarea este:
exista cabluri sau convertoare Scart - HDMI sau Scart - Component?
recomandari ceva?
Stb de la dolce mai are si mufa aceea galbena rca video(cred ca e composite,cred)si cele 2 audio rosu+alb adica L+R,daca ai si la tv asa(si ar trebui sa ai)incearca.
Totusi ce ma nedumireste pe mine e ca din ce spui tu reiese ca: tie nu iti permite tv-ul PIP de pe sursa TV principal(cablu analog,adica rds sau ce firma ai tu) cu AV1,sau AV2sursa,adica scart(nu stiu ce nr e la samsung scartu adica scartul av1 sau av2 sau av3)si iti permite PIP doar TV/hdmi
Inca o data ca poate nu m-am exprimat corect:daca tie iti permite PIP doar TV/HDMI,si TV/COMPONENT si nu iti permite TV/AV1 sau TV/AV2 mi se pare f ciudat.EU nu am samsung,am o petarda de hometech si nu suporta PIP : AV1/AV2 sau AV1/AV3(adica AVurile intre ele)
                                                                                     Suporta PIP : TV/AV1  TV/AV2  TV/AV3  TV/COMPONENT  TV/PC(vga) TV/DVI(nu am hdmi)
                                                                                                          COMPONENT/AV1 COMPONENT/PC
Imi cer scuze de lungimea REPLYului,dar mai incearca odata PIP TV/AV1 ca poate iti merge si nu mai dai bani pe alte cabluri,conexiuni bla bla bla

View Postbubalus, on Dec 22 2007, 13:59, said:

vreu sa pun STB-ul de la Dolce (care are numai scart) pe o intrare digitala de la LCD-ul meu Samsung (pt. a realiza un PIP intre STB si cablul analog care l-am pastrat)
cum STB-ul nu are decat Scart... intrebarea este:
exista cabluri sau convertoare Scart - HDMI sau Scart - Component?
recomandari ceva?
Stb de la dolce mai are si mufa aceea galbena rca video(cred ca e composite,cred)si cele 2 audio rosu+alb adica L+R,daca ai si la tv asa(si ar trebui sa ai)incearca.
Totusi ce ma nedumireste pe mine e ca din ce spui tu reiese ca: tie nu iti permite tv-ul PIP de pe sursa TV principal(cablu analog,adica rds sau ce firma ai tu) cu AV1,sau AV2sursa,adica scart(nu stiu ce nr e la samsung scartu adica scartul av1 sau av2 sau av3)si iti permite PIP doar TV/hdmi
Inca o data ca poate nu m-am exprimat corect:daca tie iti permite PIP doar TV/HDMI,si TV/COMPONENT si nu iti permite TV/AV1 sau TV/AV2 mi se pare f ciudat.EU nu am samsung,am o petarda de hometech si nu suporta PIP : AV1/AV2 sau AV1/AV3(adica AVurile intre ele)
                                                                                     Suporta PIP : TV/AV1  TV/AV2  TV/AV3  TV/COMPONENT  TV/PC(vga) TV/DVI(nu am hdmi)
                                                                                                          COMPONENT/AV1 COMPONENT/PC
Imi cer scuze de lungimea REPLYului,dar mai incearca odata PIP TV/AV1 ca poate iti merge si nu mai dai bani pe alte cabluri,conexiuni bla bla bla
NU ma astept sa imi rasp initiatorul topicului,dar poate o va face alt posesor de lcd samsung (nush un model din seria S sau R)

Imi cer scuze de lungimea REPLYului,dar mai incearca odata PIP TV/AV1 ca poate iti merge si nu mai dai bani pe alte cabluri,conexiuni bla bla bla
NU ma astept sa imi rasp initiatorul topicului,dar poate o va face alt posesor de lcd samsung (nush un model din seria S sau R) in legatura cu PIP suportat dintre surse

#14
sebastalian

sebastalian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.03.2009
Daca am la laptop iesire HDMI si TV doar Euro scart , exista cabluri sa pot scoate imaginea din laptop in TV?

#15
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 12.05.2005
HDMI, DVI = semnal digital
VGA, SCART, SVIDEO, RCA, RGB, etc = semnal analogic

Nu exista adaptoare (cabluri) intre analog si digital.
Exista convertoare dar sunt scumpe si probabil in majoritatea cazurilor nu merita.

#16
sebastalian

sebastalian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.03.2009

View Postbbox, on 15th July 2009, 11:04, said:

HDMI, DVI = semnal digital
VGA, SCART, SVIDEO, RCA, RGB, etc = semnal analogic

Nu exista adaptoare (cabluri) intre analog si digital.
Exista convertoare dar sunt scumpe si probabil in majoritatea cazurilor nu merita.
Multumesc de informatii

#17
lcl_68

lcl_68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2008

View Postbubalus, on 22nd December 2007, 13:59, said:

vreu sa pun STB-ul de la Dolce (care are numai scart) pe o intrare digitala de la LCD-ul meu Samsung (pt. a realiza un PIP intre STB si cablul analog care l-am pastrat)
cum STB-ul nu are decat Scart... intrebarea este:
exista cabluri sau convertoare Scart - HDMI sau Scart - Component?
recomandari ceva?


Salut.
Am gasit asa ceva chiar daca sunt unii care spun ca nu exista.
http://www.belkin.co.....ponent PB.pdf
Ma intereseaza si pe mine unde as putea comanda un asemenea cablu in Romania dar inca nu am gasit. Poate se gaseste totusi cineva sa importe asa ceva.

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,117
  • Înscris: 28.10.2006
Ai citit cu atentie prospectul?
Ai citit nota cu asterisc?
Device-ul la care vrei sa conectezi capatul EUROSCART esti sigur ca scoate semnal COMPONENT?
Altfel dai banii degeaba pe acest cablu aurit!
Daca vrei sa-l cumperi, incearca la ALTEX, ei distribuie produse BELKIN si PROFIGOLD!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate