Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 

The system has recovered from a serious error!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Aceleasi probleme le am si eu dupoa un update de bios la o placa Geforce 3. Simptomele sunt identice....am facut downgrade, am incercat versiuni de drivere, intr-un final am gasit o configuratie stabila dar la prima reinstalare de OS a reinceput sa faca la fel...

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,814
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sa fac disable la caching si sadowing?

Daca ai asa ceva in BIOS este OBLIGATORIU. Setarile astea pe enabled erau ptr DOS.

#21
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Vezi ca eu am ATI Radeon si parca acum o zi totul lucra de minune, doar vreo cateva restartari, dar nu aveam ecran albastru.

 Cipsu, on Sep 11 2007, 12:27, said:

Aceleasi probleme le am si eu dupoa un update de bios la o placa Geforce 3. Simptomele sunt identice....am facut downgrade, am incercat versiuni de drivere, intr-un final am gasit o configuratie stabila dar la prima reinstalare de OS a reinceput sa faca la fel...


#22
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Am luat MemTest de aici: http://hcidesign.com...t/download.html
Imi spune cineva unde in Task Manager sa vad cata memorie operativa se foloseste ca s-o scriu in MemTest?
Pls...

 dimaiovu, on Sep 11 2007, 13:51, said:

Vezi ca eu am ATI Radeon si parca acum o zi totul lucra de minune, doar vreo cateva restartari, dar nu aveam ecran albastru.


#23
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 dimaiovu, on Sep 11 2007, 13:51, said:

Vezi ca eu am ATI Radeon si parca acum o zi totul lucra de minune, doar vreo cateva restartari, dar nu aveam ecran albastru.
Acelasi rahat de ATI am  si eu, insa la mine stiu sigur ca se trage de la drivere. Am facut memtest-ul plu s toate testele posibile la memorie, HDD, chiar si placa video. Toate testele sunt negative. De la BIOS update a luat-o razna.

#24
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Ce inseamna ca sunt negative? Nu e in ordine si video, si ram, si HDD??? Eu ma gandeam sa fac un MemTest, dar vad ca nu mai are rost.

Cum a luat-o razna de la bios? Este nevoie de alt BIOS? sau este nevoie de alt driver pentru video?
Ai vre-un messenger? Skype? MSN? Gtalk?

 Cipsu, on Sep 11 2007, 14:10, said:

Acelasi rahat de ATI am  si eu, insa la mine stiu sigur ca se trage de la drivere. Am facut memtest-ul plu s toate testele posibile la memorie, HDD, chiar si placa video. Toate testele sunt negative. De la BIOS update a luat-o razna.


#25
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 dimaiovu, on Sep 11 2007, 14:15, said:

Ce inseamna ca sunt negative? Nu e in ordine si video, si ram, si HDD??? Eu ma gandeam sa fac un MemTest, dar vad ca nu mai are rost.

Cum a luat-o razna de la bios? Este nevoie de alt BIOS? sau este nevoie de alt driver pentru video?
Ai vre-un messenger? Skype? MSN? Gtalk?
cand ma refeream la negativ ziceam ca nu apare nimic in neregula la aceste teste. Fa totusi memtestul, desi simptomele sunt similare, asta nu inseamna ca sunt si aceleasi cauze.
E plauzibil sa ai o memorie busita.
Atentie, eu vorbesc de update BIOS la placa de baza.
Eu am exclus sursa, HDD, placa video, memoria. Le-am inlocuit pe toate, cu acelasi rezultat.
Driverul placii de baza e problema la mine, toate BSOD-urile sunt provocate de componentele onboard (Nvidia GForce3)

Edited by Cipsu, 11 September 2007 - 13:21.


#26
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Si ca solutie ar fi sa dezinstalez driverele video si ale placii de baza si sa le inlocuiesc cu altele pe care as putea sa le iau acum de pe net, nu?

Si mai fac si MemTestul, macar vreo ora.

C e BSOD?


 Cipsu, on Sep 11 2007, 14:20, said:

cand ma refeream la negativ ziceam ca nu apare nimic in neregula la aceste teste. Fa totusi memtestul, desi simptomele sunt similare, asta nu inseamna ca sunt si aceleasi cauze.
E plauzibil sa ai o memorie busita.
Atentie, eu vorbesc de update BIOS la placa de baza.
Eu am exclus sursa, HDD, placa video, memoria. Le-am inlocuit pe toate, cu acelasi rezultat.
Driverul placii de baza e problema la mine, toate BSOD-urile sunt provocate de componentele onboard (Nvidia GForce3)


#27
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Ce placa-mama ai? A mea e Intel 845.


 dimaiovu, on Sep 11 2007, 14:24, said:

Si ca solutie ar fi sa dezinstalez driverele video si ale placii de baza si sa le inlocuiesc cu altele pe care as putea sa le iau acum de pe net, nu?

Si mai fac si MemTestul, macar vreo ora.

C e BSOD?


#28
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 dimaiovu, on Sep 11 2007, 14:24, said:

Si ca solutie ar fi sa dezinstalez driverele video si ale placii de baza si sa le inlocuiesc cu altele pe care as putea sa le iau acum de pe net, nu?

Si mai fac si MemTestul, macar vreo ora.

C e BSOD?
Ideal ar fi sa ai ultimul driver, se presupune ca e stabil si rezolva bug-urile anterioare.
Lasa memtestul sa mearga.
Eu foloseam un soft (Winternals Boot CD). Cu acest CD bootam direct si stergeam driverele direct si complet, avantajul fiind ca Windows nu ruleaza. Are un utilitar de stergere drivere precum si unul de diagnosticare BSOD.
BSOD = blue screen of death :) ecran albastru

#29
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Nici nu mai inteleg de ce driver am nevoie pentru Intel 845: http://www.intel.com...b/cs-009236.htm
Intel® Chipset Software Installation Utility
sau Intel® Application Accelerator???


 dimaiovu, on Sep 11 2007, 14:29, said:

Ce placa-mama ai? A mea e Intel 845.


#30
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 dimaiovu, on Sep 11 2007, 14:35, said:

Nici nu mai inteleg de ce driver am nevoie pentru Intel 845: http://www.intel.com...b/cs-009236.htm
Intel® Chipset Software Installation Utility
sau Intel® Application Accelerator???
Vezi ca trebuie sa mai fie niste litere dupa 845. In functie de alea alegi driverul.

#31
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Please... ajuta-ma sa gasesc un driver de care am nevoie, ma uit pe site-uri ca boul la poarta nou si nu inteleg de care am nevoie.
De unde sa iau un Winternals Boot CD? Sau altfel cum as putea sa schimb driverele? Uninstall/install?


 Cipsu, on Sep 11 2007, 14:33, said:

Ideal ar fi sa ai ultimul driver, se presupune ca e stabil si rezolva bug-urile anterioare.
Lasa memtestul sa mearga.
Eu foloseam un soft (Winternals Boot CD). Cu acest CD bootam direct si stergeam driverele direct si complet, avantajul fiind ca Windows nu ruleaza. Are un utilitar de stergere drivere precum si unul de diagnosticare BSOD.
BSOD = blue screen of death :) ecran albastru


#32
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
OK, ajung acasa si vad care sunt literele dupa INtel845, dar nu cred sa mai fi fost ceva...

 Cipsu, on Sep 11 2007, 14:39, said:

Vezi ca trebuie sa mai fie niste litere dupa 845. In functie de alea alegi driverul.


#33
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 dimaiovu, on Sep 11 2007, 14:42, said:

Please... ajuta-ma sa gasesc un driver de care am nevoie, ma uit pe site-uri ca boul la poarta nou si nu inteleg de care am nevoie.
De unde sa iau un Winternals Boot CD? Sau altfel cum as putea sa schimb driverele? Uninstall/install?
Nu am voie sa iti sugerez unde sa cauti Winternals-ul....eu nu il mai am...trebuie cautat...ce sa zic...
dar poti sa iei direct driverul si sa il pui peste...ar trebui sa stearga variantele anterioare.

#34
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Vezi aici, am gasit ceva, crezi ca trebuie sa mearga?

http://downloadcente...s...me&lang=deu

#35
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 dimaiovu, on Sep 11 2007, 14:54, said:

Vezi aici, am gasit ceva, crezi ca trebuie sa mearga?

http://downloadcente...s...me&lang=deu
Mehrsprachig: win2k_xp1410.exe Download
Version:14.10 Datum:25.01.2005 Größe:6036 (KB) Zeit @ 56 Kbit/s:13.97 min

E vechi...nu cauta in alta parte decat pe siteul producatorului.

#36
dimaiovu

dimaiovu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2007
Pai da asta e si site-ul producatorului - Intel.
Iata aici sunt toate driverele cu referinta la 845. Eu l-am ales pe primul ca mi se pare mai aproape de realitate.

http://downloadcente.....ubmit=Go!#DRV


 Cipsu, on Sep 11 2007, 14:57, said:

Mehrsprachig: win2k_xp1410.exe Download
Version:14.10 Datum:25.01.2005 Größe:6036 (KB) Zeit @ 56 Kbit/s:13.97 min

E vechi...nu cauta in alta parte decat pe siteul producatorului.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate