Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Instalare driver placa retea wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
scat

scat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.04.2004
Cianura, esti ft amabil ...
Iti multumesc pt. prezumtia de nevinovatie, iti raman recunoscator ...
Nu inteleg de unde pana unde imi faci tu morala ... dar, pt. cultura ta generala, sa stii ca eu nu prea am timp sa caut si prefer limba materna, chiar daca stiu si engleza. Si, sincer, nu tin neaparat sa invat Linux ...
Nu am spus ca vreau interfata grafica neaparat (cu toate ca Linuxul devine din ce in ce mai prietenos), am intrebat de 2 ori daca Linux are ceva gen Device Manager si vreo functie PNP care sa-mi cera driverul, nu sa i-l bag eu pe gat, dar ... nu mi-a raspuns nimeni !
Multumesc pt. detalii, deci, sunt cateva riscuri (nu mi-ai spus in ce constau ...) si s-ar putea sa nu-i dau de cap.
Incep sa caut si pe forumurile straine ...

:rolleyes:

#20
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Postscat, on Jun 29 2007, 07:13, said:

Nu am spus ca vreau interfata grafica neaparat (cu toate ca Linuxul devine din ce in ce mai prietenos), am intrebat de 2 ori daca Linux are ceva gen Device Manager si vreo functie PNP care sa-mi cera driverul, nu sa i-l bag eu pe gat, dar ... nu mi-a raspuns nimeni !
Chestiile astea depinde de window managerul pe care il folosesti (kde, gnome, altele) si nu e standard pt os-ul in sine. Daca vrei neaparat, gasesti "device manager". PNP, nu cred insa. In general suse este inclinat mai mult pe partea de user si are diverse aplicatii care sa il ghideze la setari. (nu stiu daca gasesti pt wifi insa)

View Postscat, on Jun 29 2007, 07:13, said:

Multumesc pt. detalii, deci, sunt cateva riscuri (nu mi-ai spus in ce constau ...) si s-ar putea sa nu-i dau de cap.
Da, in principal exista riscul sa ametesti placile de retea. Recomandarea mea: pune-ti wifi-ul intii pe "open network" (eventual ii scoti cablul spre provider daca nu vrei "sa se dea" tot cartierul pe netul tau), iti setezi wifi-ul pe linux si obtii conectivitate cu AP-ul tau (ping etc), pui cablul de la provider si testezi ca poti iesi spre internet, dupa care aplici criptare pe trafic. Daca vrei sa folosesti wpa/wpa2 ai nevoie de wpa_supplicant (il ai in arhiva sau il gasesti pe net).

#21
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

View Postscat, on Jun 28 2007, 19:04, said:

Poate ti se pare amuzant, dar eu chiar am nevoie sa-mi zici pas-cu-pas ce trebuie sa fac, nu idei principale  :)
Linux e gratis, ceea ce costă e suportul dat mură-n gură! Tragi tu concluziile de aici  ^_^

View Postcianura, on Jun 28 2007, 21:03, said:

In concluzie, citeste readme-ul, daca nu intelegi o comanda cauta pe net si incearca sa intelegi ce face, nu o aplica aiurea pt ca e posibil sa te trezesti cu surprize. Wireless-ul nu e foarte simplu in linux si asta din numai din vina unor producatori. Cit despre interfata grafica, ia-ti gindul. Cel putin deocamdata. Si nu avea mare incredere in asa ceva.
IMHO și nu numai (vezi pe câte forumuri se vobește de asta) sunt 3 distribuții mari și tari care oferă un GUI care chiar să facă ceea îi dai tu : 1. PCLinuxOS ; 2. Mandriva ; 3. SuSE/OpenSuSE . PCLOS & Mandriva sunt înrudite. Vei găsi acel „Configure your computer” în ambele părți. Ai configurator pentru rețele wireless în mod GUI, tot ce vrei. Doar la un google distanță :coolspeak:

View Postcianura, on Jun 29 2007, 07:27, said:

Da, in principal exista riscul sa ametesti placile de retea. Recomandarea mea: pune-ti wifi-ul intii pe "open network" (eventual ii scoti cablul spre provider daca nu vrei "sa se dea" tot cartierul pe netul tau), iti setezi wifi-ul pe linux si obtii conectivitate cu AP-ul tau (ping etc), pui cablul de la provider si testezi ca poti iesi spre internet, dupa care aplici criptare pe trafic. Daca vrei sa folosesti wpa/wpa2 ai nevoie de wpa_supplicant (il ai in arhiva sau il gasesti pe net).
mersi, asta îmi o să-mi fie și mie de folos, pentru că într-un timp destul de scurt, voi fi și eu în aceeași situație :wub: să-mi fac laptop-ul „să se dea” pe net în timp ce eu stau la soare, în compania unui pahar cu BR RC  B)

#22
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,940
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcianura, on Jun 29 2007, 07:27, said:

Da, in principal exista riscul sa ametesti placile de retea. Recomandarea mea: pune-ti wifi-ul intii pe "open network" (eventual ii scoti cablul spre provider daca nu vrei "sa se dea" tot cartierul pe netul tau), iti setezi wifi-ul pe linux si obtii conectivitate cu AP-ul tau (ping etc), pui cablul de la provider si testezi ca poti iesi spre internet, dupa care aplici criptare pe trafic. Daca vrei sa folosesti wpa/wpa2 ai nevoie de wpa_supplicant (il ai in arhiva sau il gasesti pe net).

Pt. RaLink, nu e necesar folosirea wpa_supplicant( mi se pare ca nici nu sunt compatibile ). Se poate seta WPA2PSK folosind iwconfig si iwpriv.

#23
scat

scat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.04.2004
Hmmm, nu i-am dat de cap.
Am boot-at si cu un Knoppix 3.9 si ... tot asa. Nu mi-a mers wireless card-ul.
Credeti ca pot instala driverul, sau trebuie sa schimb placa de retea ?
Imi recomandati o placa de retea wireless (PCMCIA, banuiesc) cu care sa mearga automat intenetul dupa boot-are cu unul din cele 2 discuri. Sau vor aparea conflicte intre cele 2 placi ?

multumesc

#24
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004

View Postscat, on Jul 6 2007, 07:28, said:

Hmmm, nu i-am dat de cap.
Am boot-at si cu un Knoppix 3.9 si ... tot asa. Nu mi-a mers wireless card-ul.
Credeti ca pot instala driverul, sau trebuie sa schimb placa de retea ?
Imi recomandati o placa de retea wireless (PCMCIA, banuiesc) cu care sa mearga automat intenetul dupa boot-are cu unul din cele 2 discuri. Sau vor aparea conflicte intre cele 2 placi ?

multumesc

Se pare ca tu pricepi cam greu, frate. Nu-i problema sa intrebi, dar sa persisti, ... :worthy:
Sa inteleg ca tu vrei sa-ti mearga automat, ca n-ai timp sa cauti pe net.
...dar de cand astepti raspunsul "vrajitorului" pe-aici, gaseai deja rezolvarea ta daca-l intrebai pe gogu.  Eu zic ca nu trebuie sa pierzi prea multi timp citind ca sa rezolvi problema ta. Si satisfactia este mai mare cand rezolvi problema singur decat atunci cand ti-o  rezolva altcineva. Iar daca vrei un OS care sa-ti gaseasca automat device-urile introduse, de ce nu incerci windows?  :o . Nu-ti trebuie decat mouse si sa dau <<Next, Next, Finish>>!  :peacefingers:
Am intrat aici cautand o rezolvare a problemei mele: o placa wireless pe so Ubuntu (destul de "grafic") si cautam cum sa rezolv aceeasi problema. Deja am idee ce trebuie facut, nu-mi ramane decat sa caut ceva specific pentru placa mea pe net si apoi sa o instalez. Iti doresc bafta si tie (daca nu cumva ai rezolvat deja problema).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate