Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1351
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Am vazut prin facultatee un detaliu realizat cu niste canale de aer in izolatile mai mari pentru a elimina posibila umiditate din perete astfel formand un tip de fatade ventilate. Ce am pus in clipul respectiv e putin diferit. Probabil ca tipul explica motivul  Posted Image si tehnica de aplicare.

#1352
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am gasit in aceasta postare un link interesant:

http://www.isoquick....on-process.html

Am ajuns la acest document:
http://www.isoquick....ohne_keller.pdf

Dar zau ca nu inteleg cum anume arata fundatia aceea...nu pare sa aiba aspectul de "grinda" cu care suntem noi obisnuiti.
Este o placa de beton de 25 cm (20 ... 40 cm) asezata pe polistiren de 30 cm (15 ... 30 cm).
O fi o varianta de fundatie pentru zone cu seismicitate redusa?

Attached Files


Edited by kolfleading, 08 April 2015 - 09:45.


#1353
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Teoretic, pietrisul de sub acesta ar functiona tot ca o fundatie, oferind stabilitatea/sustinerea necesara. (Pana la urma pentru ce se fac fundatiile? Pentru a oferi sustinere si stabilitate casei intr-o zona de unde terenul nu se mai taseaza, ori, miscarea/tasarea acestuia are loc uniform si in zeci/sute de ani).

Practic, da, nu are grinda de fundare ca la noi.

Un film mai detaliat.Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kWLcwefzZFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1354
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si inca unul pe acelasi principiu.
Oare la noi se poate face fundatie de tip "placa"?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GLA3ZH7Kxik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1355
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si asta arata bine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q0hDGoIiWOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1356
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 kolfleading, on 08 aprilie 2015 - 09:55, said:

Oare la noi se poate face fundatie de tip "placa"?
Ba da, se fac si la noi fundatii gen ""placa'" - radier general Posted Image (nu sunt structurist si poate nu ma exprim corect)..
Problema e insa, ca nu se termoizoleaza asa, de ce? Pentru ca inca din facultate multor ingineri li se inoculeaza ca "'Pamantul (in Romania) incalzeste"".. Posted Image  ""Nu sunt necesare calcule.. E si asa de la sine inteles, daca iti spune un ditamai profesor cu titluri"" - incearca si te indoieste in cele spuse...Posted Image

Edited by andreilesan, 08 April 2015 - 10:39.


#1357
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Am gasit in aceasta postare un link interesant:

Ti-a placut si tie, este?! :)

Oare daca ii spun structuristului sa imi faca asa o fundatie, o face? :)

#1358
ciprianmalko

ciprianmalko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.11.2011
Va salut, am o problema de izolatie a unui pod nelocuit, ventilat. Cum sa izolez cel mai bine planseul? Vata de sticla 25 cm sau o combinatie vata de sticla cu polistiren? Mentionez ca este un planseu de lemn (important de altfel).

Edited by ciprianmalko, 08 April 2015 - 14:07.


#1359
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din punct de vedere termic, diferenta intre cele doua variante este neglijabila.
Asa ca aplica varianta care iti este mai usor de pus in practica si in functie de buget.
Daca podul este ventilat, n-ai probleme cu condensul si n-ai nevoie de bariera de vapori sub izolatie.

#1360
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 kolfleading, on 08 aprilie 2015 - 19:06, said:

Din punct de vedere termic, diferenta intre cele doua variante este neglijabila.
Asa ca aplica varianta care iti este mai usor de pus in practica si in functie de buget.
Posted Image Posted Image

 kolfleading, on 08 aprilie 2015 - 19:06, said:

Daca podul este ventilat, n-ai probleme cu condensul si n-ai nevoie de bariera de vapori sub izolatie.
Posted Image Posted Image

#1361
ciprianmalko

ciprianmalko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.11.2011

 andreilesan, on 08 aprilie 2015 - 19:49, said:

Posted Image Posted Image

Posted Image Posted Image




Este totusi nevoie de bariera de vapori sub izolatie? Ma gandeam sa o pun exact deasupra tavanului de rigips, e bine, e rau, din cate citesc pe acolo trebuir pusa.

#1362
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ciprianmalko, on 08 aprilie 2015 - 21:31, said:

Este totusi nevoie de bariera de vapori sub izolatie?
Posted Image

 ciprianmalko, on 08 aprilie 2015 - 21:31, said:

Ma gandeam sa o pun exact deasupra tavanului de rigips, e bine, e rau, din cate citesc pe acolo trebuir pusa..
Posted Image

#1363
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

 kolfleading, on 08 aprilie 2015 - 10:30, said:

Si asta arata bine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q0hDGoIiWOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica la casa aia nu au mai facut fundatie? Sau dupa incep si baga pamant pe langa ea si fac ca un deal? Orcicum foarte tare...Dar ca pret?

 forbes29, on 09 aprilie 2015 - 10:39, said:

Adica la casa aia nu au mai facut fundatie? Sau dupa incep si baga pamant pe langa ea si fac ca un deal? Oricum foarte tare...Dar ca pret?


#1364
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu cred ca s-a facut sapatura generala, deci golurile dintre fundatii se vor umple cu pamant. Habar n-am de preturi...

Alta idee interesanta, termoizolatie pe orizontala pe perimetrul unei case, pentru protejarea fundatiei:
http://www.spatiulco...tii-object_id=4

Attached Files



#1365
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 kolfleading, on 09 aprilie 2015 - 10:55, said:

Alta idee interesanta, termoizolatie pe orizontala pe perimetrul unei case, pentru protejarea fundatiei:
http://www.spatiulco...tii-object_id=4  
Posted Image Daca imi permiti o mica completare/lamurire: .. nu atat pentru protejarea fundatiei, ci pentru a indeparta campul temperaturilor negative de stratul bun de fundare.. Odata ce se realizeaza o astfel de termoizolatie perimetrala, nu mai este necesara fundarea sub cota adancimii de inghet, deci, automat, nu mai e nevoie de sapat atata sau de turnat atata beton..
Dar asta se poate realiza doar daca ai un inginer structurist deschis ... si legislatia nationala din domeniu nu prevede altfel.Posted Image

#1366
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 andreilesan, on 09 aprilie 2015 - 11:39, said:

legislatia nationala din domeniu nu prevede altfel.
Deci stai sa vad daca am inteles bine:
La noi legea nu permite sa se reduca adancimea fundatiei pe motiv ca s-a aplicat termoizolatie si s-a mutat cota de inghet.

Probabil situatia este similara si in cazul termoizolarii sub talpa fundatiei, la fundatii continue. Nu gasesc nici un exemplu, nici o recomandare de acest tip, desi caut de ceva vreme.
Desi, daca comparam strict rezistenta la compresiune, polistirenul extrudat este mai rezistent decat multe soluri pe care le-am vazut prin diverse studii geotehnice.

Edited by kolfleading, 09 April 2015 - 14:33.


#1367
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu comparați structurile necesare nouă (România... mai exact, anume zone ale ei) cu ale lor (Germania).  Posted Image

Edited by raduk, 09 April 2015 - 18:00.


#1368
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 raduk, on 09 aprilie 2015 - 18:00, said:

Nu comparați structurile necesare nouă (România... mai exact, anume zone ale ei) cu ale lor (Germania).  Posted Image
Posted Image Sa inteleg ca daca la noi rezistenta structurii trebuie sa fie mai ridicata - asta impune: 1.  interzicerea termoizolarii infrastructurii si 2. ancorarea cladirilor cat mai adanc in pamant? Posted Image

Edited by andreilesan, 09 April 2015 - 20:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate