Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1315
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
https://www.forumhou...bums/12934/view

https://www.forumhou...bums/12979/view

#1316
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsandy76, on 20 februarie 2015 - 00:14, said:

-Pai lumineaza-ne!
Si tacerea e un raspuns ... Posted Image

#1317
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postciobimar, on 24 februarie 2015 - 17:31, said:

Superbe , dar le-as vedea altfel puse in opera . Ceva in genul folosirii elementelor din primul link , iar rezultatul sa fie cel din al doilea link.
Adica , dispusa izolatia (fara decupajele aratate la 2 )  dupa care prinderea elementelor de placare (de la 1 ).
Rolul acestui sistem ar fi -  estetic cat si de protejare a termoizolatiei. Posted Image

#1318
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostdoarUNom, on 25 februarie 2015 - 10:36, said:

Superbe , dar le-as vedea altfel puse in opera . Ceva in genul folosirii elementelor din primul link , iar rezultatul sa fie cel din al doilea link.
Adica , dispusa izolatia (fara decupajele aratate la 2 )  dupa care prinderea elementelor de placare (de la 1 ).
Rolul acestui sistem ar fi -  estetic cat si de protejare a termoizolatiei. Posted Image

Eu cred ca sistemul acela decupat este de fapt produs de cineva (o firma mica ceva) folosind vata si placile de fatada respective. Din cate vad eu firma care apare pe acel panou nu produce dacat placi simple, fara izolatie (http://www.roeben.co...inker_5_10.html). Probabil un intreprinzator local s-a gandit ca ar fi ceva sa le combine cu vata mineralka si sa le vanda ca un singur produs :)

#1319
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Am inteles. Dar nu prezinta avantaje decat la capitolul timp (unul nesemnificativ)  la punerea in opera .
Iti dai seama ca daca aduni toate resturile de la decupajele facute la vata bazaltica , nu ai facut nici o afacere (iesi in pierdere) .

Probabil ca in timp vor veni cu alte solutii , gen panouri mai mari si prinse cu ceva sisteme, ca sa imbunatateasca prinderea de perete ,dar si scurtarea timpului de lucru.

#1320
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostdoarUNom, on 26 februarie 2015 - 14:51, said:

Am inteles. Dar nu prezinta avantaje decat la capitolul timp (unul nesemnificativ)  la punerea in opera .
Iti dai seama ca daca aduni toate resturile de la decupajele facute la vata bazaltica , nu ai facut nici o afacere (iesi in pierdere) .

Probabil ca in timp vor veni cu alte solutii , gen panouri mai mari si prinse cu ceva sisteme, ca sa imbunatateasca prinderea de perete ,dar si scurtarea timpului de lucru.

Perfect de acord. Dar stii vorba aia, "multi vad putin cunosc". Sunt sigur ca se gases destui sa zica "Mama... ce misto.. nu mai stai sa tencuiesti fatada, pui placa asta si ai si izolatie si finisaj."

Apropos.. de curiozitate, a folosit/vazut cineva panouri termoizolante de genul http://www.ruukki.ro...te-tip-sandwich la case?! Oare se merita?

In sectorul 3, undeva in zona Billa de pe Postavarului (pentru cine cunoaste) am vazut un mic bloc, P+2+M placat cu panori de genul asta. Dar sincer nu imi amintesc cum arata in faza constructiei, daca e pe cadre din beton sau ceva structura metalica.

#1321
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 05.12.2004
In mod normal asa ar trebui sa oferteze firmele de tamplarie geamurile termoizolante, in care sa se precizeze Ug Coeficient de transmisie termică, [W/(m2 K)] si g   Factor solar SR EN 41 ,

si nu cu povesti de genul : sticla cu pelicula low-E si 4 anotimpuri , fara a se preciza , in scris , negru pe alb, valorile Ug si g .

Atasat se poate vedea o simulare de geam termoizolant realizat cu sticla Guardian cu pelicula Climaguard nrG si una cu Saint Gobain cu pelicula Planitherm Lux , unde Ug = 0.6 W/m²K si g = 62% .

Ug = coeficientul de transfer termic al sticlei , si g = coeficientul castigului solar ( solar gain )

http://www.lustic.ro...anian-ro/altele

Ug Coeficient de transmisie termică, [W/(m2 K)] SR EN 673

g   Factor solar SR EN 41


Bagheta termica calda :

Nirotec Edge - spacer warm edge
http://www.helima.de...ge/nirotec-evo/

Chromatec Ultra - hybrid warm spacer
http://www.rolltech....tech-ultra.html

====================================================================================

https://www.guardian...rdnrG/index.htm

https://www.guardian.../stg_031837.pdf

Quote

ClimaGuard nrG offers the ideal balance between low U-value, high transparency, colour neutrality and solar heat gain.
The superior thermal insulation minimises cold down draughts, maintaining comfort even when you are close to
the window, and prevents condensation from forming on the inner pane.

ClimaGuard nrG is the perfect solution for use in low energy buildings and Passive house dwellings. Triple glazed
insulating glass unit configurations, consisting of ClimaGuard nrG and ExtraClear float glass, have been certified
as a “passive house component“ by Dr. Wolfgang Feist of the Passivhaus Institute, Germany.

Attached Files


Edited by gelunechifor, 21 March 2015 - 18:06.
Nu mai folositi culoarea rosie !


#1322
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cum putem sa respectam norma de 100kW/m²/an daca tinand cont de cerintele pentru rezitentele termice minime ale elementelor de constructie sunt cele de mai jos?Posted Image
Nu era normal ca sa se coreleze cele doua aspecte?
Attached File  screenshot.png   48.3K   40 downloads

#1323
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 20 martie 2015 - 13:48, said:

Cum putem sa respectam norma de 100kW/m²/an daca tinand cont de cerintele pentru rezitentele termice minime ale elementelor de constructie sunt cele de mai jos?Posted Image
Nu era normal ca sa se coreleze cele doua aspecte?
Attachment screenshot.png

In primul rand tabelul postat de d-ta nu mai este in vigoare.. de la 01.01.2011.
In al doilea rand nu au cum sa fie corelate valorile minime impuse ale rezistentelor termice cu consumul anual specific aferent incalzirii deoarece intre acestea intervin:
- zonele climatice, cu temperaturile si duratele de mentinere a lor (care in Romania sunt 4);
- forma cladirii, valorile suprafetelor expuse, ponderea ariei tamplariei la aria totala a suprafetei, si multe alte detalii de aspect geometric si estetic (aici variabile pot fi o infinitate) .Posted Image

Edited by andreilesan, 20 March 2015 - 14:19.


#1324
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
acum m-am dumirit si la acest aspect, multumesc Posted Image
si am gasit tabelul cu noile valori, il atasez aici pentru a nu-l mai pierde din vedere:
Attached File  Capture.PNG   75.06K   56 downloads

Edited by Kendo, 20 March 2015 - 16:18.


#1325
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Cred ca domnul Lesan se refera la aceasta
Attached File  Rezistenta termica minima.jpg   96.97K   58 downloads

Modificare ulterioara:
Desi par a fi date diferite de aprobare, rezistentele par a fi aceleasi.

Edited by cheluakame, 21 March 2015 - 18:00.


#1326
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 21.01.2013
am gasit pe un topic o idee cel putin interesanta: omul vrea sa-si izoleze casa din caramida cu BCA in loc de polistiren. ar fi oare ok?

#1327
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postblackiesasha, on 25 martie 2015 - 07:36, said:

am gasit pe un topic o idee cel putin interesanta: omul vrea sa-si izoleze casa din caramida cu BCA in loc de polistiren. ar fi oare ok?

Exista placile de la Ytong, Multipor, care cred ca se preteaza la izolat un zid de caramida. Dar nu cred ca vrea sa puna BCA-ul care se foloseste la ziduri, ca o sa ii iasa un zid de 1 metru latime... sau poate vrea... intrebarea este daca o sa ii convina pretul in final...

#1328
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 25.01.2007
Nu inteleg de ce n o face direct din bca

#1329
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postblackiesasha, on 25 martie 2015 - 07:36, said:

am gasit pe un topic o idee cel putin interesanta: omul vrea sa-si izoleze casa din caramida cu BCA in loc de polistiren. ar fi oare ok?

ar fi o idee, daca se ia in calcul doar componenta matematica a specificatiilor materialului
se spune ca exista BCA cu λ = 0.08 W/mK si atunci daca se pune un astfel de BCA cu grosime de 40cm ar rezulta o rezistenta termica (,) ca si a EPS-ului
BCA: R = d / λ = 0.4m / 0.08W/mK = 5m²K/W
EPS: R = d / λ = 0.2m / 0.04W/mK = 5m²K/W

Si cum multi arhitecti afirma ca 10cm de EPS sunt de ajuns atunci pare plauzubil, din punctul lor de vedere, deja un o combinatie 25cm caramida + 20 BCA.

Edited by Kendo, 25 March 2015 - 08:59.


#1330
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si care ar fi totusi avantajul? Cat costa un BCA bun? Placile de multipor am vazut ca ar costa intre 80 si 100 lei mp, plus TVA (in functie de grosime), deci mult mai mult decat polistirenul, chiar si decat vata bazaltica.

#1331
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
BCA-ul obisnuit nu este la fel de bun izolator ca un polistiren.
Exista un material inrudit cu BCA, care are proprietati decente de izolare termica si se numeste Multipor.
Dar pretul, din cate am auzit, este enorm.

#1332
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostoMariusRO, on 25 martie 2015 - 09:42, said:

Si care ar fi totusi avantajul? Cat costa un BCA bun? Placile de multipor am vazut ca ar costa intre 80 si 100 lei mp, plus TVA (in functie de grosime), deci mult mai mult decat polistirenul, chiar si decat vata bazaltica.

sincer nu vad vre-un avantaj, doar incercam sa vad care ar fi motivul pentru care ai alege o astfel de solutie si asta mi se parea singurul.

Edited by Kendo, 25 March 2015 - 21:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate