Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#2485
sory4u2003

sory4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.11.2007

View Postwizake, on 28 iunie 2020 - 12:32, said:

Hidroizolația ar trebui făcută acolo unde este apa nu la interior. E ca și cum ai hidroizola tavanul vecinului, in loc sa hidroizolezi podeaua băii tale.

m-am gandit sa iau si un alpinist sa imi puna banda de aluminiu si bitum pe rosturi la exterior

#2486
sory4u2003

sory4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.11.2007
deci nicio alta idee

#2487
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
Stie cineva cum as putea estima temperatura de sub placa de la demisol (a fundatiei)?

Ma intereseaza de fapt sa stiu daca merita sau nu sa pun polistiren extrudat (XPS de 3cm) in demisol, pe placa de fundatie (sub gresie) sau nu.

Calculand la diferenta de temperatura de afara (-15 grade la +15 in demisol):
- fara polistiren, pierdere 22.508 KW !!!
- cu polistiren, pierdere 2526 W

Daca consider temperatura de afara (a pamantului de sub placa de beton) egala cu 10 grade
- fara polistiren, pierdere 3751W !!!
- cu polistiren, pierdere 421 W

Am facut calculele pentru 15 grade in demisol (garaj) si o suprafata de 86 mp. Placa de beton are 20 cm.

Mi se pare mie sau se reduc pierderile prin placa de aprox. 9 ori ?

Multumesc.

Edited by rianovich96, 14 September 2020 - 19:08.


#2488
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 ovidiu45, on 23 ianuarie 2015 - 10:16, said:

am balconul pe toata lungimea ap,la cele 2 camere,e pus polestiren de 2mm pe exterior,deci in balcon,dar in camere se formeaza igrasie,as dori sa izolez peretii pe interior,nu e mult spatiu de izolat am geamuri mati termopan,deci ca un sandwici ar fi peretele,e spuneti merita oare?multumesc

buna ziua,a folosit cineva AktivTherm? stitii ceva de acest produs?multumesc

ce ma sfatuiti sa fac?

 seaman, on 16 februarie 2020 - 06:21, said:

Functioneaza . Am mai explicat pe topicul cu pompe de caldura aer/apa . Insa iese foarte scump. Am dat pe toate tavanele si pe peretii exteriori . Recomandarea lor e sa o dai ca un glet intr-un strat de cel putin 0.8mm . Eu am dat-o diluata cu apa , cu rola, in mai multe straturi - sa zic ca am iesit la un 0.5 mm. Unde am dat, peretele are o temperatura cu 2-3 grade mai mare decat neizolat . Tot asa empiric am stabilit ca ar fi echivalentul a 2-3 cm de polistiren pe interior - am avut polistiren de 2 pe un tavan si temperatura iese ceva mai bine cu aktivtherm . Se pare ca reflecta caldura intr-o oarecare masura , dar lasa peretele sa respire . Nu am nici o problema de igrasie.
Insa , ca sa dai in strat de 0.8mm, ar inseamna sa consumi o galeata de 10L la 10 mp parca . O galeata costa 450 lei.
Daca o dai cu rola , trebuie sa gasesti proportia optima de amestec cu apa, ca sa aiba ceva consistenta cand o aplici si sa dai mai multe straturi . Se mai poate pulveriza cu pistol cu aer - nu de vopsit , ci de ala de curatat care functioneaza ca un ejector .

Conecting the dots Posted Image
Acum energia este pierduta in 3 modalitati conductie (pui mana pe ceva rece sau cald); convectie  (te bate vantul rece iarna sau cald vara) si radiatie infrarosie cand dogoreste soba  ori un foc de tabara etc.
https://ro.wikipedia...
Nu am reusit sa aflu cat anume procentual se pierde in cazul unei case noi construite prin fiecare din cele trei modalitati insa nu ma astepteptam ca sticla normala sa blocheze spectrul de radiatie in infrarosu!
Produsul despre care vorbesc colegii mai sus se bazeaza pe aceasta proprietate a sticlei de a reflecta in infrarosu prin microsferele de sticla continute de material !
Pentru convectie si contact exista termoizolatia exterioara in cazul meu vata bazaltica de 15 cm insa am aplicat la interior pe zona de beton stalpi;grinzi aktivtherm sa vad diferenta la iarna.
Iarna Trecuta aveam o diferenta de 3 grade intre zona cu caramida 25 de grade si 21-22 grade zona de stalpi grinzii masurat cu termometru/pirometru profesional.
Acum ma astept sa fie cel putin la aceeasi temperatura daca nu ceva mai sus pe zona tratata cu aktivtherm.
Iata si demonstratia privind ecranarea in spectrul infrarosu a radiatiei temice .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sth61H7FZSQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 27 August 2021 - 07:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate