Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Proiect propriu Centrala pe LEMNE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
964 replies to this topic

#55
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostPMircea, on Oct 27 2007, 02:51, said:

problema este la cazanele pe lemne: daca nu functioneaza pompa o anumita perioada si lemnul arde, e foarte trist, apa fierbe si nu e bine. dar daca exista un termostat (care ar trebuie sa-l aiba orice cazan pe lemne) care sa inchida complet usita de admisie oxigen (usita aia de jos, legata cu lant de termostat) cand se atinge temperatura setata (max. 90 grd), atunci focul de stinge singur.
e adevarat, pentru cateva minute, temperatura va creste brusc in cazan, din cauza neconsumarii acelei energii termice, dar este un fenomen total inofensiv pentru orice cazan pe lemne, dotat cu termostatul cu lant legat de acea usita.
oricum, succes!

astea-s basme! Focul nu se opreste... pentru ca focarul nu poate fi atat de etans!

Iti spun din proprie experienta, am patit-o cu un Atmos, s-a luat noaptea curentu, a crescut temperatura... normal ca regulatoru de aer a inchis clapeta, chiar si robinetul termostatat a dat drumu la apa in serpentina de racire (da s-a luat si apa) => urmari: apa din centrala s-a evaporat complet, s-a topit toata instalatia electrica a cazanului, temometru, termostate, sonde, tot... a pleznit cositoru de la imbinarile din imediata apropiere a cazanului, s-au topic plutitoarele din aerisitoarele automate (situate la 5 cm de tavan)! Daune de vreo 8 mil, doar materialele! Dupa asta mi-am montat un UPS!

Pentru cel care cu programatorul! Si care-i rostu lui? Pana la urma energia obtinuta in urma arderii unui kg de lemne e aceeasi... deci? eu zic ca-ti asumi riscuri inutile!

Edited by Berti, 27 October 2007 - 09:43.


#56
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View PostBerti, on Oct 27 2007, 10:42, said:

astea-s basme! Focul nu se opreste... pentru ca focarul nu poate fi atat de etans!

Iti spun din proprie experienta, am patit-o cu un Atmos, s-a luat noaptea curentu, a crescut temperatura... normal ca regulatoru de aer a inchis clapeta, chiar si robinetul termostatat a dat drumu la apa in serpentina de racire (da s-a luat si apa) => urmari: apa din centrala s-a evaporat complet, s-a topit toata instalatia electrica a cazanului, temometru, termostate, sonde, tot... a pleznit cositoru de la imbinarile din imediata apropiere a cazanului, s-au topic plutitoarele din aerisitoarele automate (situate la 5 cm de tavan)! Daune de vreo 8 mil, doar materialele! Dupa asta mi-am montat un UPS!

Pentru cel care cu programatorul! Si care-i rostu lui? Pana la urma energia obtinuta in urma arderii unui kg de lemne e aceeasi... deci? eu zic ca-ti asumi riscuri inutile!

Daca iti faceai o instalatie cu circulatie naturala nu pateai asta.

Subscriu la ideea cu inutilitatea programatorului pt. pompa. In plus cred ca e chiar o prostie.

#57
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postcipaul, on Oct 27 2007, 12:15, said:

Daca iti faceai o instalatie cu circulatie naturala nu pateai asta.

Daca ai vedea releveul apartamentului meu n-ai mai spune asta!
In plus, datorita sectiunilor mari necesare pentru termosifonare crestea pretu instalatiei nejustificat de mult!

#58
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Povestea asta imi aminteste de cineva care si-a manufacturat o centrala pe rumegus. Avand un mecanism  de alimentare cu melc actionat electric, nu are nevoie de masuri speciale de siguranta pentru pana de curent - pur si simplu alimentarea cu rumegus a focarului inceteaza cand se opreste curentul.

Simplu, ieftin si sigur.

Edited by blimpyway, 27 October 2007 - 13:30.


#59
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postblimpyway, on Oct 27 2007, 14:27, said:

Simplu, ieftin si sigur.


     Nu chiar . Rumegusul este greu de depozitat . Absoarbe umezeala cu o viteza uluitoare si ocupa un volum mare .

#60
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcspot, on Oct 27 2007, 15:23, said:

Nu chiar . Rumegusul este greu de depozitat . Absoarbe umezeala cu o viteza uluitoare si ocupa un volum mare .
Sigur ca are si dezavantaje, dar ma refeream la problema particulara a penei de curent. Asa in general centrala respectiva merge si cu peleti sau boabe de porumb, care au densitate mult mai mare dar sunt mult mai scumpe. Deci  cine-si permite poate renunta la "ieftin" pentru confort.

#61
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Daca stai la casa si rumegusu nu costa atunci merita! Mai ales daca ai si un beci mare!

Dar in cazul meu, bloc, lemnele sunt singura optiune... sau gazul care va fi disponibil in 2-3 luni, da' aici discutam despre combustibil solid!

#62
PMircea

PMircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.10.2007

View PostBerti, on Oct 27 2007, 10:42, said:

astea-s basme! Focul nu se opreste... pentru ca focarul nu poate fi atat de etans!

Iti spun din proprie experienta, am patit-o cu un Atmos, s-a luat noaptea curentu, a crescut temperatura... normal ca regulatoru de aer a inchis clapeta, chiar si robinetul termostatat a dat drumu la apa in serpentina de racire (da s-a luat si apa) => urmari: apa din centrala s-a evaporat complet, s-a topit toata instalatia electrica a cazanului, temometru, termostate, sonde, tot... a pleznit cositoru de la imbinarile din imediata apropiere a cazanului, s-au topic plutitoarele din aerisitoarele automate (situate la 5 cm de tavan)! Daune de vreo 8 mil, doar materialele! Dupa asta mi-am montat un UPS!

Pentru cel care cu programatorul! Si care-i rostu lui? Pana la urma energia obtinuta in urma arderii unui kg de lemne e aceeasi... deci? eu zic ca-ti asumi riscuri inutile!

unele cazane pe lemne au o clapeta pe evacuarea gazelor arse, care si asta este comandata de un termostat (termostat care lucreaza impreuna cu cel de pe usita de admisie oxigen, cu un sistem de lantisoare mai complicat si greu de reglat). amandoua, daca lucreaza bine, pot sa evite arderea mocnita a lemnului in cazul opririi pompei. si bineinteles ca trebuie sa fie o etansare beton.
termostatele astea doua pot sa creeze o minima suprapresiune in camera de ardere care stinge focul, sau, cel putin, lemnul arde foarte incet, fara pericol de fierbere.
si vis-a-vis de programator, iti poti micsora timpul de oprire al pompei (nu depinzi de pauza fixa de 10 minute), ca sa eviti fierberea. oricum, programatoarele astea nu fac mare lucru la cazanele pe lemne. ele fac treaba buna la cazanele pe gaz care nu sunt automatizate cu programe zilnice sau saptamanale.
oricum e trist sa se opreasca pompa la un cazan pe lemne si sa nu fii langa el, sa-i stingi focul. iar cu UPS-ul, doamne fereste, e posibil sa crape si ala.
de aia au construit astia cazanele alea pe lemne scumpe de plange buzunarul, ca sa evite situatii d-astea.

#63
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postblimpyway, on Oct 27 2007, 15:32, said:

Sigur ca are si dezavantaje, dar ma refeream la problema particulara a penei de curent. Asa in general centrala respectiva merge si cu peleti sau boabe de porumb, care au densitate mult mai mare dar sunt mult mai scumpe. Deci  cine-si permite poate renunta la "ieftin" pentru confort.

       Aha ! Sa stii ca si bancnotele de 100 de $ ard foarte frumos in soba .  Trebuie doar sa te deranjezi sa mai arunci din cand in cand cate o "caramida" pe foc .

     Dar , sa revenim la subiect . Rumegusu se aprinde greu , scoate mult fum , putina caldura si face multa cenusa . In plus , daca vrei sa fie cald trebuie sa stai mereu cu mana pe lopata si sa alimentezi sistemul .

#64
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPMircea, on Oct 27 2007, 15:36, said:

aia au construit astia cazanele alea pe lemne scumpe de plange buzunarul, ca sa evite situatii d-astea.

    Ba nu . Le-au facut scumpe , pentru ca unii chiar nu au alta solutie .

#65
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postcspot, on Oct 27 2007, 15:49, said:

Dar , sa revenim la subiect . Rumegusu se aprinde greu , scoate mult fum , putina caldura si face multa cenusa.


1. Depinde de rumegus... daca-i rumesgus de gater (lemn umed) intr-adevar se apride/arde prost. Daca daca-i rumegus de la o fabrica de mobila, si e uscat, arde foarte bine!
Daca te uiti mai in urma, ai sa vezi centrala aia cu butoaie, un butoi de ala se aprinde cu o singura bucata de hartie! iar cenusa ramane cam de-o lopata la un butoi de 200Kg!

View Postcspot, on Oct 27 2007, 15:49, said:

daca vrei sa fie cald trebuie sa stai mereu cu mana pe lopata si sa alimentezi sistemul .ar
2. Depinde de felu centralei, daca-i cu butoaie sau siloz cu melc nu mai trebuie sa alimentezi prea des!

#66
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View PostBerti, on Oct 27 2007, 12:38, said:

Daca ai vedea releveul apartamentului meu n-ai mai spune asta!
In plus, datorita sectiunilor mari necesare pentru termosifonare crestea pretu instalatiei nejustificat de mult!

Da, sigur creste pretul. Dar daca mergeai pe teava neagra nu cred ca exagerat.
Dar UPS-ul cata ore ofera autonomie pt. centrala? Cel pt. calculatoare oferea doar catava minute de functionare bineinteles la o putere consumata mai mare.
Intr-o situatie similara cu a ta, intamplata la un coleg, instalatia a functionat prin circulatie naturala, apa trecand pe langa paletele pompei. Nu cumva ai cateva erori la dimensionarea si executia centralei?

#67
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
la UPS se schimba cu o baterie mare ca sa tina pana se ard lemnele.

Berti, am vazut blocuri cu sobe pe lemne, dar nu si cu centrala. Ideal ar fi o centrala pentru toata scara. N-ai posibilitatea sa izolezi apartamentu?

cspot - cu arzatorul potrivit si daca-i uscat, rumegusul arde foarte bine. Despre incarcare ti-am spus, persoana respectiva si-a  facut un sistem de alimentare electric, comandat de termostat. Deci nu e vorba de a supraveghea sau de a alimenta manual continuu centrala - incarca una-doua roabe si-i ajunge toata ziua. Faptul ca in zona sa poate sa-l ia gratis, ca e una din cele mai reci localitati din tara si are spatiu  unde sa-l tina pentru el a fost o justificare suficienta.

#68
ninulux

ninulux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2008

View Postblimpyway, on Feb 2 2007, 04:24, said:

O sa zici iar ca sunt prapastios, dar la o centrala pe gaze din asta automatizata cand cade curentul se stinge si focul.
Despre centrale cu lemne am auzit (cred ca chiar aici pe SP) povesti de groaza cu pompe care se opresc si focuri
care nu stiu asta si continua sa arda.
Nu ma pricep,  cum se evita in mod cert o catastrofa in situatia asta? (orice in afara de UPS sau baterii - pana de curent e una din posibilitati, la fel de bine se poate strica pompa. Nu acum, ci peste 10 ani)

S-a gandit cineva la principiul pe care functioneaza filtrele de cafea? Adica o supapa unisens, montata inainte de cazanul incare se incalzeste apa, fortand-o sa circule intr-un singur sens? Asta elimina pompa din circuit.

#69
snpash

snpash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2009
salut

am tot citit pe internet si am ajuns la concluzia,  decat sa fac o centrala termice pe lemne mai bine imi cumpar una deagata chiar daca costul este mai ridicat putin dar macar este sigura.Uitati ca am gasit eu www , intradevar este destul de mica dar pentru 3 camere la curte este ok.

Stima

Attached Files


Edited by scheleton, 02 February 2009 - 16:15.


#70
tmdmitza

tmdmitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.06.2008
Deci :  am citit tot ce ati postat (cam tarziu postez) si mi se pare o idee super cu aceasta centrala pe lemne adik genul "home made".
Dupa ce am analizat schemele date de voi,inclusiv toate riscurile si pataniile postate am ajuns sa imi fac o centrala pe lemne hibrida adik apa  si ulei fiecare cu rolul aferent adik uleiul incalzeste apa etc. (in cazul in care esti plecat de acasa si nu ai timp sa mai pui un lemn pe foc) si incalzesc 4 camere ,bucatarie baie cu aceasta centrala, cu succes si fara probleme.
Adik schema de genul postarii de la inceputul discutiilor +schema furata din germania (ceva de genul acesta)+una bucata verisor expert in centrale termice +eu electronist, =una bucata centrala riscuri minime, adik temperaturi excesiv de mari,curent picat,apa picata,plecat de acasa, si nu iti faci griji si probleme.toate accesoriile m-au costat 250 euro,iar 2 masini lemne(adik cativa metri cubi) m-au scos din 5 luni de iarna fara probleme.


Va multumesc mult pt.idei si pt toate postarile aferente.

Edited by tmdmitza, 16 July 2009 - 23:17.


#71
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Si nu ne dai detalii si scheme, pozw, etc. privind realizarea ta?

#72
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
nu ... el foloseste ce dau ceilalti dar ce incropeste el vrea sa patenteze ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate