Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Proiect propriu Centrala pe LEMNE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
964 replies to this topic

#19
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
Salut!
Eu am o centrala construita artizanal si cu care incalzesc 9 calorifere si apa calda menajera ! consuma ceva mai mult ca o soba pe lemne!
initial doream sa iau una din comert, dar am gasit-o pe asta la...6 milioane si am zis sa incerc! a fost un chilipir si merge si bine!
pincte slabe: areevacuarea mica si la 2 saptamani trebuie sa o curat,in rest merge super!cand o voi schimba, peste2-3 ani, voi incerca sa realizez una asamanatoare, doar cava mai mare!  cine vrea sa o vada cum merge poate sa o faca f. usor ! mail-me bg_richi [email protected],0729835891
folosesc vas expansiune inchis si pompa pe retur, cu by-pass de siguranta si 2 supape de presiune de 3.5 bari si vana amestec !
caloriferelesunt:
1x400/600
3x600/600
3x1000/600
1x1200/600
1x1000/300
boiler ACM de 80l
din momentul aprinderii focului, in 40-50 minute este cald in casa si se poate face dus 1-2 persoane!

#20
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Richie, pune si tu niste poze sa vedem si noi...ca nu pot toti ajunge la tine acasa sa o vada "live"... :w00t:

#21
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006
Sa stii ca solutia cu circulatie naturala a apei calde e tare, tare pentru ca te scuteste de neplaceri ca cele ce le patesc cei la care au pene de curent si in plus scapi de consumul de curent.
Personal am locuit ani buni intr-o casa cu o centrala veche pe gaz metan (si calorifere de fonta) dar care merge pe circulatie naturala a apei si pe o tamperatura maxima a apei de cca. 50-55 grade. Confortul este mult superior instalatiilor moderne cu calorifere din tabla si apa pe tur la 80-90 grade.
Dejavantajul este ca trebuie sa ai tevi pe instalatie groase de 1" sau chiar 1 1/4" (la noi avem instalatia de 35 de ani si merge in continuare fara probleme) si un vas de expansiune preferabil deschis pt. a nu avea probleme cu o eventuala supraincalzire a apei.
Am cunostinta de alta casa tot cu circulatie naturala a apei dar de acesta data cu centrala pe lemne care si ea merge bine cu o mentiune: pt. un randament ridicat meseriasul a facut trei drumuri a gazelor arse, al doilea canal coboara gazele in jos si din cauza asta pana se incalzeste centrala scoate un fum puternic.
In ceea ce priveste si incalzirea apei calde menajere iti indic sa o faci separat in alt cazan de apa calda; in ambele situatii prezentate mai sus sa renuntat la prepararea apei calde de catra centrala (desi si acum sunt boilerele pt. apa calda montate) pt. ca solutia este dezavantajoasa economic mai ales vara, e naspa rau sa incalzesti toata centrala pt. a incalzi apa calda.

#22
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007

 richi_e, on Feb 3 2007, 21:20, said:

Salut!
Eu am o centrala construita artizanal si cu care incalzesc 9 calorifere si apa calda menajera ! consuma ceva mai mult ca o soba pe lemne!
initial doream sa iau una din comert, dar am gasit-o pe asta la...6 milioane si am zis sa incerc! a fost un chilipir si merge si bine!
pincte slabe: areevacuarea mica si la 2 saptamani trebuie sa o curat,in rest merge super!cand o voi schimba, peste2-3 ani, voi incerca sa realizez una asamanatoare, doar cava mai mare!  cine vrea sa o vada cum merge poate sa o faca f. usor ! mail-me bg_richi [email protected],0729835891
folosesc vas expansiune inchis si pompa pe retur, cu by-pass de siguranta si 2 supape de presiune de 3.5 bari si vana amestec !
caloriferelesunt:
1x400/600
3x600/600
3x1000/600
1x1200/600
1x1000/300
boiler ACM de 80l
din momentul aprinderii focului, in 40-50 minute este cald in casa si se poate face dus 1-2 persoane!
Alatura si tu o schita a instalatiei... Nu intaleg cum vine vana aia amestec...si cele doua supape, cum sunt puse?...

#23
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Si noi avem o serpentina bagata in focarul unei sobe de teracota si merge foarte bine atata timp cat sunt lemne in foc.
Nu stiu ce se agita lumea ca explodeaza, ca bubuie, ca nu e omologata. Pericol este cand se opreste curentul si ai lemne in foc, dar asta se poate intampla la orice cazan de firma.

#24
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007
:confuzzled: Am cedat... M-ati infrant...Mi-am luat cazan Viadrus...de 25 kw... 2290 roni... Va multumesc pentru sfaturi tuturor... A fost o onoare sa ma razboiesc in idei cu voi!
Pana sambata il instalez... Astept sfaturi privind instalatia si alte accesorii... :console:

#25
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007

 Euromoromete, on Feb 5 2007, 22:06, said:

:confuzzled: Am cedat... M-ati infrant...Mi-am luat cazan Viadrus...de 25 kw... 2290 roni... Va multumesc pentru sfaturi tuturor... A fost o onoare sa ma razboiesc in idei cu voi!
Pana sambata il instalez... Astept sfaturi privind instalatia si alte accesorii... :console:


sfatul meu: 1 vana de amestec ( eventual automata)
                 2 by pass la pompa care se pune pe retur
                 3 supapa de presiune 2-3 bucati (3-3.5 bari)
                 4 daca iti permiti si un UPS de min 2000w
                 5 vas expansiune inchis
                 6 cos evacuare cat mai larg(min 160 mm) si mine izolat
                 7 lemne  USCATE!!

#26
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
VANA AMESTEC CU 3 CAI- FACE UN AMESTEC INTRE APA RECE DE PE RETUR SI APA FIERBINTE DIN TUR, ASTFEL APA CARE INTRA IN CANTRALA PE RETUR SA AIBA PESTE 60-65 grC!! asta inseamna randament marit si lemne mai putine! apoi conteaza f mult sa ai lemne uscate-eu acum iau lemne pentru iarna viitoare!

#27
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007
asyept o recomandare de ups...

#28
tomane

tomane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.01.2007

 Euromoromete, on Feb 8 2007, 22:12, said:

asyept o recomandare de ups...
Aceste centrale (cu lemne, carbune,petrol) initial au fost facute pentru incalzire prin sistemul circulatiei naturale a apei (vezi cipaul). Din dorinta de rapiditate a incalzirii au aparut pompele de recirculare dar cu incovenientele lor ( cade reteaua electrica) si au aparut rezolvari de genul richi e : "folosesc vas expansiune inchis si pompa pe retur, cu by-pass de siguranta si 2 supape de presiune de 3.5 bari si vana amestec !"
UPS este folosit pentru 10-12 ore ceea ce in termeni de “incalzire de iarna” ar insemna “pe moment”. Dar cand “pana de curent” creste la 5 zile ?. Pene de acest fel in provincie si nu numai, trebuie sa ne asteptam mai des in viitor deoarece reteaua electrica este aeriana si "oarece" vijelii o dau peste cap.
Parerea mea este sa va proiectati o instalatie ca a lui richi e,  clasica cu imbunatatiri privind protectia la caderea tensiunii prin sisteme de electrovane( la caderea retelei vanele revin si configureaza o instalatie clasica cu circulatie naturala a apei).
Si pentru cei cu pompe de recirculare, chiar ar trebui sa va ganditi serios la generatoare monofazate( de la 2000 lei in sus) sau cei care-s mai intuitivi la motopompe ( de la 1300 lei in sus).
Bafta !

#29
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007
2000 roni??!!! E de aur?
Ma, ori io nu sunt de pe aci, or' la noi la olteni, vedem lucrurile mai limpede...?
Un generator de-ala pe benzina de 800w e cam 300 roni. Daca te straduiesti si mai cauti, gasesti si la 250...
Pompa aia de recirculare cek are 50w. Deci raman cca 750 pe tv, clocitori, frigider si aparat ca sa-l aud pe Basescu ...
Revenons a nos moutons... Un ups care sa mearga 6 ore cu centrala, stie cineva cum se face?

#30
EdelweiB

EdelweiB

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006
Vai as da oricat sa-l fi putut convinge si pe al meu sot ca o centrala pe lemne artizanala iti face numai probleme, eu din acest motiv am plecat de acasa cu copiii, are idei cu carul si le mai si pune in practica. A facut un cazan aproximativ ca si cel din poza ta cu care ar fi vrut sa incalzeasca toata casa 3x 100 m2( trei nivele). Bineinteles ca reuseste sa incalzeasca doar o camera amarata (ca i-a plesnit cazanul de caldura prea mare, facuse focarul de 1 m3) si iese de 15 ori afara sa alimenteze. Dar...in canditiile de fata i-a venit alta idee.....sa faca o groapa mare langa casa ( 10m/3m) chiar lipita de ea pe care sa o acopere cu placi de beton si sa-i lase doar o gaura de evacuare a fumului, in aceasta groapa toata vara sa adune resturi menajere, lemne deseuri etc etc si toamna sa-i dea foc sa arda mocnit( controlat nu stiu cum) apoi toata iarna cica nu o sa mai aiba de facut nimic pt caldura si apa calda.


P.S Astept impresii...si jur ca nu-i gluma, exista omul respectiv si este al meu sot. nu-i asa ca e corecta decizia mea de a pleca de acasa ?

#31
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Daca tot ai renuntat la proiectul de centrala home-made, eu zic ca numai are nici un rost acest topic.
De UPS pt. centrala se discuta aici
Parerea mea e ca mai bine iti cumperi un generator mai micut de vreo 800w.
Bafta

#32
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 Euromoromete, on Feb 13 2007, 14:08, said:

Un ups care sa mearga 6 ore cu centrala, stie cineva cum se face?

Doar cu cateva topicuri mai jos...

 EdelweiB, on Feb 13 2007, 19:44, said:

Vai as da oricat sa-l fi putut convinge si pe al meu sot ca o centrala pe lemne artizanala iti face numai probleme, eu din acest motiv am plecat de acasa cu copiii, are idei cu carul si le mai si pune in practica. A facut un cazan aproximativ ca si cel din poza ta cu care ar fi vrut sa incalzeasca toata casa 3x 100 m2( trei nivele). Bineinteles ca reuseste sa incalzeasca doar o camera amarata (ca i-a plesnit cazanul de caldura prea mare, facuse focarul de 1 m3) si iese de 15 ori afara sa alimenteze.

Daca n-a dimensionat-o bine nu-i de mirare... am vazut centrale facute de casa care duc suprafete de 6-700 mp fara probleme.


 EdelweiB, on Feb 13 2007, 19:44, said:

Dar...in canditiile de fata i-a venit alta idee.....sa faca o groapa mare langa casa ( 10m/3m) chiar lipita de ea pe care sa o acopere cu placi de beton si sa-i lase doar o gaura de evacuare a fumului, in aceasta groapa toata vara sa adune resturi menajere, lemne deseuri etc etc si toamna sa-i dea foc sa arda mocnit( controlat nu stiu cum) apoi toata iarna cica nu o sa mai aiba de facut nimic pt caldura si apa calda.
P.S Astept impresii...si jur ca nu-i gluma, exista omul respectiv si este al meu sot. nu-i asa ca e corecta decizia mea de a pleca de acasa ?

Asta cam suna a gluma... si a incendiu in cel mai bun caz.
Daca tot vrea sa foloseasca deseurile de lemn mai bine isi face o centrala cu rumegus cu ardere in butoaie, care are autonomie destul de mare (ca sa nu mai iasa de 15 ori) si poate indesa toate felurile de deseuri adunate pe timpul verii.

Attached File  DSCF1298.jpg   76.46K   2048 downloads  Attached File  DSCF1303.jpg   56.1K   2267 downloads Attached File  DSCF1308.jpg   68.66K   2054 downloads

#33
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

 EdelweiB, on Feb 13 2007, 19:44, said:

Vai as da oricat sa-l fi putut convinge si pe al meu sot ca o centrala pe lemne artizanala iti face numai probleme, eu din acest motiv am plecat de acasa cu copiii, are idei cu carul si le mai si pune in practica. A facut un cazan aproximativ ca si cel din poza ta cu care ar fi vrut sa incalzeasca toata casa 3x 100 m2( trei nivele). Bineinteles ca reuseste sa incalzeasca doar o camera amarata (ca i-a plesnit cazanul de caldura prea mare, facuse focarul de 1 m3) si iese de 15 ori afara sa alimenteze. Dar...in canditiile de fata i-a venit alta idee.....sa faca o groapa mare langa casa ( 10m/3m) chiar lipita de ea pe care sa o acopere cu placi de beton si sa-i lase doar o gaura de evacuare a fumului, in aceasta groapa toata vara sa adune resturi menajere, lemne deseuri etc etc si toamna sa-i dea foc sa arda mocnit( controlat nu stiu cum) apoi toata iarna cica nu o sa mai aiba de facut nimic pt caldura si apa calda.
P.S Astept impresii...si jur ca nu-i gluma, exista omul respectiv si este al meu sot. nu-i asa ca e corecta decizia mea de a pleca de acasa ?
pune niste poze cu centrala "bomba" si cu tevile ce ies din ea eventual dimensiuni sa vedem si noi inventia.

#34
EdelweiB

EdelweiB

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006
cu mare drag as pune poze dar dupa cum va spuneam nu mai locuiesc in orasul ala eventual in vacanta copiilor o sa mai dau pe acolo in vara cand nu se face foc :) pana atunci promit ca raman datoare cu niscaiva poze de colectie.

#35
irina1969

irina1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.09.2006

 EdelweiB, on Feb 13 2007, 19:44, said:

Vai as da oricat sa-l fi putut convinge si pe al meu sot ca o centrala pe lemne artizanala iti face numai probleme, eu din acest motiv am plecat de acasa cu copiii, are idei cu carul si le mai si pune in practica. A facut un cazan aproximativ ca si cel din poza ta cu care ar fi vrut sa incalzeasca toata casa 3x 100 m2( trei nivele). Bineinteles ca reuseste sa incalzeasca doar o camera amarata (ca i-a plesnit cazanul de caldura prea mare, facuse focarul de 1 m3) si iese de 15 ori afara sa alimenteze. Dar...in canditiile de fata i-a venit alta idee.....sa faca o groapa mare langa casa ( 10m/3m) chiar lipita de ea pe care sa o acopere cu placi de beton si sa-i lase doar o gaura de evacuare a fumului, in aceasta groapa toata vara sa adune resturi menajere, lemne deseuri etc etc si toamna sa-i dea foc sa arda mocnit( controlat nu stiu cum) apoi toata iarna cica nu o sa mai aiba de facut nimic pt caldura si apa calda.
P.S Astept impresii...si jur ca nu-i gluma, exista omul respectiv si este al meu sot. nu-i asa ca e corecta decizia mea de a pleca de acasa ?

edelweiB: mai in gluma, mai inserios: sotul taiu e fan Tom Sharpe? pt in "alternativa Wilt" sotia lui Wilt apela la tot soiul de solutii alternative, inclusiv asta cu incalzitul pe baza de gunoi menajer :)

#36
EdelweiB

EdelweiB

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006
:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate