Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Proiect propriu Centrala pe LEMNE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
964 replies to this topic

#955
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Parerea mea,baga direct cazanul sa bata focul si in el.Din schimbator intri in boilerul ala de vrei sa-l bagi in interiorul sobei.
Soba facuta in 2 parti ,1 parte intr-o camera cu usa de alimentare si o parte in cealalta camera unde ai intrarea iesirea pompa vas expansiune.
Eu sunt fan pentru soba cu fumuri verticale.
Fara sa izolezi cu samota cazanul,adevarat protejezi cazanul dar pierzi la transferul de caldura.
Si bineinteles samota peste tot,placi,fumuri,imbinari.Samota ,samota, nu panarama, exista si asa ceva ,mai ieftine adevarat, dar...

Lipiturile alea daca sunt cu cositor ,la prima avarie (defect pompa/lipsa curent)nu le vad bine...

Treci pe diametre mai mici sa vezi diferenta.
Spor!

Edited by XTH, 19 January 2018 - 16:19.


#956
supersgx7

supersgx7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.10.2010
Modifcare  puffer si automatizare din postarea 796 din 19 November 2014
Nu sunt connectati senzorii de presiune calorifere si hidrofor.

Attached Files


Edited by supersgx7, 27 June 2018 - 08:37.


#957
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cu automatizare de cazan GOBE Soliterm ce vei controla ?

#958
supersgx7

supersgx7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.10.2010

View Postflorin71_skoda, on 27 iunie 2018 - 09:11, said:

Cu automatizare de cazan GOBE Soliterm ce vei controla ?

Setare temperatura max  centrala + viteza ventilator.

Edited by supersgx7, 27 June 2018 - 09:20.


#959
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Buna tuturor! Vin si eu cu o intrebare avand in vedere ca sunt aici oameni in domeniu care se pricep sa lumineze si pe altii...Vreau sa achizitionez o centrala pe baloti de paie de 55 kw pentru incalzirea unei locuinte de 130 mp.Problema este ca trebuie incarcata undeva la 3-4 ore pr timp de iarna grea din ce am inteles de la vanzator.As putea cu un puffer mare sa duc undeva la 8h pe timp de noapte !?De exemplu sa fac 2-3 incarcari seara inainte de culcare si sa se mentina pana dimineata ?Precizez ca balotii nu sunt o problema daca sunt 4 sau 8 pe zi...

Buna tuturor! Vin si eu cu o intrebare avand in vedere ca sunt aici oameni in domeniu care se pricep sa lumineze si pe altii...Vreau sa achizitionez o centrala pe baloti de paie de 55 kw pentru incalzirea unei locuinte de 130 mp.Problema este ca trebuie incarcata undeva la 3-4 ore pr timp de iarna grea din ce am inteles de la vanzator.As putea cu un puffer mare sa duc undeva la 8h pe timp de noapte !?De exemplu sa fac 2-3 incarcari seara inainte de culcare si sa se mentina pana dimineata ?Precizez ca balotii nu sunt o problema daca sunt 4 sau 8 pe zi...

#960
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

 tractoristindevenire, on 18 noiembrie 2019 - 18:26, said:

Buna tuturor! Vin si eu cu o intrebare avand in vedere ca sunt aici oameni in domeniu care se pricep sa lumineze si pe altii...Vreau sa achizitionez o centrala pe baloti de paie de 55 kw pentru incalzirea unei locuinte de 130 mp.Problema este ca trebuie incarcata undeva la 3-4 ore pr timp de iarna grea din ce am inteles de la vanzator.As putea cu un puffer mare sa duc undeva la 8h pe timp de noapte !?De exemplu sa fac 2-3 incarcari seara inainte de culcare si sa se mentina pana dimineata ?Precizez ca balotii nu sunt o problema daca sunt 4 sau 8 pe zi...

Buna tuturor! Vin si eu cu o intrebare avand in vedere ca sunt aici oameni in domeniu care se pricep sa lumineze si pe altii...Vreau sa achizitionez o centrala pe baloti de paie de 55 kw pentru incalzirea unei locuinte de 130 mp.Problema este ca trebuie incarcata undeva la 3-4 ore pr timp de iarna grea din ce am inteles de la vanzator.As putea cu un puffer mare sa duc undeva la 8h pe timp de noapte !?De exemplu sa fac 2-3 incarcari seara inainte de culcare si sa se mentina pana dimineata ?Precizez ca balotii nu sunt o problema daca sunt 4 sau 8 pe zi...
Daca pui puffer, ai toate șansele sa avansezi de la tractorist la inginer. Atentie numa cum îl dimensionezi: 50 litri apa pt fiecare kw putere cazan. Bafta!

În cazul tău ar fi suficient 2000 litri

#961
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Ar trebui sa tina 8 ore cu un puffer de 2 tone ?Multumesc pentru raspuns.

#962
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

 tractoristindevenire, on 18 noiembrie 2019 - 19:02, said:

Ar trebui sa tina 8 ore cu un puffer de 2 tone ?Multumesc pentru raspuns.
De ce nu. Eu am cazan de 30 kw, puffer de 1000 litri, încălzesc același volum de aer ca și tine. Puffer seara la 85 grade, nu am probleme pana a doua zi. Nu contează cu ce încălzești cazanul, ci cât și cum acumulezi.

Am uitat sa spun ca la mine e izolat cu EPS 10 cm

#963
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Multumesc Miusick.Pun in practica si vad ce iese.

#964
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

 tractoristindevenire, on 19 noiembrie 2019 - 13:41, said:

Multumesc Miusick.Pun in practica si vad ce iese.
Sa ne ții la curent, ce faci tu poate interesează și pe alții.

#965
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 tractoristindevenire, on 18 noiembrie 2019 - 18:26, said:


Ai postat in doua locuri si in ambele ai postat gresit. Intrebarile tale se potriveau mult mai bine in topicul  Cazane atmosferice pe combustibili solizi (sau in altul), dar nu in cele doua in care ai postat.

De unde si pina unde ideea ca trebuie incarcata la 3-4 ore ? Este o idee total gresita.
pentru 130mp ar trebui o centrala de maxim 24kW. Tu de ce pui una de 55kW ? Vrei sa faci sauna in casa ?

Prima data trebuie sa calculezi pe real ce necesar are casa si nu pe povesti. Pe urma trebuie vazut ce centrala trebuie sa achizitionazi. Ulterior centrala aia trebuie automatizata, ca sa nu trimita in casa mai mult decit trebuie. Foarte posibil ca o incarcatura de paie sa tina doar 3-4 ore, insa cu centrala respectiva tu o sa faci sauna in casa in alea 3-4 ore si o sa stai cu geamurile deschise si dupa 3-4 ore o sa ingheti de frig. Dar daca automatizezi centrala, tu o sa trimiti in casa apa calda maxim 1 ora, ca sa-ti creasca temperatura din casa cu maxim 1grd, dupa care o sa pui centrala sa stea 3-4 ore, timp in care se raceste casa cu 1grd, dupa care iar trimiti 1 ora apa in casa, dupaia iar stai 3-4 ore, si iar mai trimiti o sarja de 1 ora. Si uite cum din pix am urcat autonomia la 11 ore. Chiar 12 cum vrei tu, poate ca nu se poate, dar un 10-11 ore tot se poate si fara pufffer.

Intradevar, o incarcatura de paie tine doar 3-4 ore. Dar nu te pune nimeni sa trimiti toata caldura in casa, pe perioada celor 4 ore. Mai faci si tu cite o pauza.

Daca vrei si puffer, atunci trebuie calculat exact ce si cum. Trebuie vazut exact care este necesarul casei si pe urma calculat cit scoate centrala cu o incarcatura de paie.

Edited by florin71_skoda, 19 November 2019 - 18:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate