Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Proiect propriu Centrala pe LEMNE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
964 replies to this topic

#1
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007
:peacefingers:
Am vazut la un tzaran destept o centrala ca in desenul de mai jos, fara pompa de recirculare, fara ventilator, fara nimic electronic, cu care incalzea 2 dormitoare, o bucatarie, o baie la 20 grade arzand un bratz de lemne....
Fantastic, tinand cont ca avea "centrala" de 12 ani....
Va propun sa analizati schita centralei lui, apoi pe cea pe care o propun eu si sa veniti cu sfaturi....

Attached Files



#2
Sealevel

Sealevel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.10.2005

 Euromoromete, on Jan 27 2007, 23:10, said:

:peacefingers:
Am vazut la un tzaran destept o centrala ca in desenul de mai jos, fara pompa de recirculare, fara ventilator, fara nimic electronic, cu care incalzea 2 dormitoare, o bucatarie, o baie la 20 grade arzand un bratz de lemne....
Fantastic, tinand cont ca avea "centrala" de 12 ani....
Va propun sa analizati schita centralei lui, apoi pe cea pe care o propun eu si sa veniti cu sfaturi....


pai nu-ti trebuie nimic electronic..functioneaza pe principiul termosifonului (cred ca asa se numeste nu mai stiu exact). adica apa calda se duce in sus si o impinge pe cea rece care sa intoarce inapoi in centrala. Trebuie doar gindite putin tevile.

Problema e ca-ti trebuie mai mult de un brat de lemne...depinde de casa..

#3
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007
Astept propuneri concrete de imbunatatire a proiectului de centrala pe lemne (dimensiuni, accesorii), inainte de a trece la realizarea lui...Dead line:4 februarie

#4
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
ne bucuram nespus ca ai vazut si tu tehnologia centralelor de acum 20 de ani. Aia cu bratul de lemne o auzi cam la orice producator, cand ai exploatare nu stiu cum se face ca se tot maresc "bratele" astea de lemne...

Si tot nu inteleg? Ce te chinui sa proiectezi?! :))

Edited by Kidu, 29 January 2007 - 08:43.


#5
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
am ceva de genu asta prin curte dar e un model mai avansat (poti sa pui un arzator de gaz de-ala cum sint in sobe),  are serpentina la interior :P cu boiler extern (pe care nu il am) si e mult mai economic dpdv al spatiului ocupat.
Fac o poza zilele astea si astept o oferta :D, iar pe 4 ai deja centrala acasa :D
to kidu: acu 20 ani aveam instalatie cu injector pe motorina...asta e muuult mai vechi

Edited by Evergreen, 29 January 2007 - 09:21.


#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
problema cu stilul asta de centrala - focarul inconjurat de apa in spatele unui perete de tabla - este ca focul atinge temperaturi ridicate foarte greu.
Temperaturile ridicate de ardere sunt necesare unei arderi eficiente fara fum.

E  mai simplu de realizat o soba cu pereti din caramida sau tabla ne-racita si pe parcursul de iesire al gazelor puse 1-2 cuve dreptunghiulare intre focar si cos, care sa capteze caldura. Sau in loc de cuve tevi, serpentine care duc la rezervorul cu apa calda.

Altii de exemplu - la stilul asta de cazan "scufundat" - au captusit peretii laterali si inferior ai arzatorului cu caramida refractara.

Vezi aici: http://www.woodheat..../outbobpen2.htm

Edited by blimpyway, 29 January 2007 - 12:29.


#7
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007

 Evergreen, on Jan 29 2007, 09:20, said:

am ceva de genu asta prin curte dar e un model mai avansat (poti sa pui un arzator de gaz de-ala cum sint in sobe),  are serpentina la interior :P cu boiler extern (pe care nu il am) si e mult mai economic dpdv al spatiului ocupat.
Fac o poza zilele astea si astept o oferta :D, iar pe 4 ai deja centrala acasa :D
to kidu: acu 20 ani aveam instalatie cu injector pe motorina...asta e muuult mai vechi
Astept cu interes pozele la Craiova...
Referitor la ironii: razi tu, razi Harap Alb, da nu e rasul tau...Stiu ce e centrala cu gazeificare si cu ce se mananca! Diferenta dintre ce incerc eu si centrala cu gazeificare de aprox 30 Kw e cam de 60 milioane...si mai aud si parerile unor oameni mai destepti Oricum, am aflat ca temperatura din focar trebuie sa fie cat mai mare... Sugestii pt centrala home made?...

#8
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007

 blimpyway, on Jan 29 2007, 12:25, said:

problema cu stilul asta de centrala - focarul inconjurat de apa in spatele unui perete de tabla - este ca focul atinge temperaturi ridicate foarte greu.
Temperaturile ridicate de ardere sunt necesare unei arderi eficiente fara fum.

E  mai simplu de realizat o soba cu pereti din caramida sau tabla ne-racita si pe parcursul de iesire al gazelor puse 1-2 cuve dreptunghiulare intre focar si cos, care sa capteze caldura. Sau in loc de cuve tevi, serpentine care duc la rezervorul cu apa calda.

Altii de exemplu - la stilul asta de cazan "scufundat" - au captusit peretii laterali si inferior ai arzatorului cu caramida refractara.

Vezi aici: http://www.woodheat..../outbobpen2.htm
Multumesc pt idee! captusirea focarului cu caramida refractara si modificarea traseului de evacuare ... minunat... mai astept pareri :coolspeak:

#9
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

 Euromoromete, on Jan 29 2007, 16:15, said:

Multumesc pt idee! captusirea focarului cu caramida refractara si modificarea traseului de evacuare ... minunat... mai astept pareri :coolspeak:
1. Ce vrei tu sa incalzesti cu "chestia" asta (suprafata, volum, destinatie)? Ca sa-mi pot da o parere cat de cat la obiect.
2. Exagerezi cu diferenta de pret. Un cazan cu gazeificare produs de firme de top, cu puterea de 35-38 KW cost in jur de 6000 - 6500 lei, in magazine, la distribiutor, nu pe net, unde de cele mai multe ori sunt date preturi mult mai mari. Sa inteleg ca ce vrei tu sa proiectezi se face cu costuri zero sau foarte apropiate de aceasta valoare?
3. Cu cat temperatura din focar e mai mare, dar nu peste 110gC, este mai bine. Problemele ridicate de un asemenea sistem sunt in principal legate de dificultatea de a mentine temperatura in cazan relativ constanta. De asemeni, o problema si mai mare este gradul de siguranta extrem de redus al unei asemenea "instalatii", care poate oricand sa-ti faca o bucurie. Chiar daca nu e instalata in casa, poate produce accidente in momentul alimentarii. Dar cine e tare curajos din fire, si nu are copii mici si curiosi prin batatura, n-are decat sa incerce! Eu unul merg pe confort, siguranta si automatizare, ca de aia am ajuns in secolul 21.

#10
hash1

hash1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.11.2006
La incarcarea focarului cu lemne trebuie atentie mare (ca mai sar si carbuni incinsi). Iar cu aprinderea lemnelor trebuie grija mare (am vazut o persoana parlita pe fata si pe maini si pe urma mi-a zis si patania lui - evident soba cu lemne). Iar un cazan de la o firma de top ajunge pe la 10.000 - 20.000 RON.

#11
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007
Modificare de proiect!!!!!
Luati-o ca un exercitiu de proiectare... Multumesc pt sfat, hash1 :console: ...
Centrala cu lemne si ardere normala e 850 E-uri... fara boiler de apa calda...Sunt sigur ca e mai buna ca a mea, dar pe mine m-ar costa maxim 300 e cu manopera cu tot...

Attached Files



#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Euromoromete, on Jan 30 2007, 18:22, said:

Modificare de proiect!!!!!
Luati-o ca un exercitiu de proiectare... Multumesc pt sfat, hash1 :console: ...
Centrala cu lemne si ardere normala e 850 E-uri... fara boiler de apa calda...Sunt sigur ca e mai buna ca a mea, dar pe mine m-ar costa maxim 300 e cu manopera cu tot...

Scan-urile alea sunt foarte mari si pe unele browsere depasesc cu mult ecranul. Greu de vizualizat.

Nu stiu daca proiectul asta e mai bun, poate ar fi bine sa-ti arunci ochii si intr-o centrala cu lemne din comert sa vezi cum circula aerul si apa in aia.

L-as face in asa fel incat sa fie usor (sau macar posibil) de scos partea care contine apa. Ma gandesc ca nu-s asa bun meserias sa fac o treaba care n-o sa se fisureze niciodata, adica va trebui candva s-o scot si s-o repar, sau doar sa-l verific daca e ok - preferabil fara a demonta toata soba.

Observatie legata de temperaturi - Aerul care iese din focar trebuie sa atinga (multe) sute de grade celsius.  Temperatura inalta e necesara pentru o ardere completa.  Apa lichida  nu poate depasi 100 de grade daca nu este inchisa intr-un container ermetic  (de ex. o oala sub presiune). Asta inseamna ca la intrarea in zona "cu apa" are loc o racire puternica a gazelor rezultate din ardere. Deci:

1. As lasa mai mult (lung) spatiu gazelor sa fiu sigur ca arde tot ce poate fi ars inainte de a le pune in contact cu primul cazan de apa. Inca un "cot", sub el.
2. Trebuie eliminata posibilitatea ca  boilerul (sau o portiune din acesta) sa fie inchis ermetic - caci va creste presiunea si va exploda.  Avand in vedere cat de serios e riscul, as cauta o metoda de a face imposibila ermetizarea - de ex. daca 10 sobolani sinucigasi (sau alte chestii)  gasesc o metoda de a intra in el, sa fie imposibil sa  infunde tevile alea prin care circula apa.

Pentru a reduce riscul ca o scadere de presiune in casa sa provoace refularea focului si a gazelor in casa as pune totusi un ventilator care sa circule fortat aerul.. Sau orice alta masura de a impiedica gazele sa o ia invers decat trebuie si sa  iasa din focar in casa.

Oricum esti pe riscul tau. Nu vei putea sa te gandesti la comercializarea unui astfel de cazan fara a te sustrage raspunderii juridice si fara o omologare a sa. Chiar daca nu vinzi cazanul dar vinzi casa si urmatorul proprietar e ranit din cauza cazanului facut de tine, tu o sa fi tras la raspundere.

Edited by blimpyway, 01 February 2007 - 00:53.


#13
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007
Ma, da prapastios mai esti...Daca omu ala de a inventat becu' s-ar fi gandit ca o sa fie niste electricieni care sa-si scoata okii cu cioburi uitandu-se in sus cand vor schimba becurile arse sau ala cu telefonu', daca s-ar fi gandit ca prin telefon se vor pune la cale revolutii... ar fi inceput sa creasca melci... Aia sunt risk free!
Multumesc pentru sfatul cu prelungirea traseului fumului pana la primul bazin cu apa...
Cat despre reparatii, curatari, fac pe lateral o usa pe intreaga inaltime pt curatarea funinginii; instalatia va avea vas de expansiune deschis, situat la 6 m inaltime, in pod pt presiune la 0,5 , pompa de recirculare grundfos (350roni) termostat cu lantz pt aerul din focar (inca nu am luat - da' astept sugestii)...
... despre intoarcerea gazelor in focar... am sobe in casa de 70 ani...Mai degraba iese Geoana presedinte... Astept alte pareri sau schite...  
Vreau sa folosesc tabla de 3 mm...

#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Euromoromete, on Feb 1 2007, 22:37, said:

Ma, da prapastios mai esti...
...
Ei, eu nu-s ca nu e centrala mea.  Raspunderea nu o are inventatorul ci ala care ii pune stampila ca e buna si fara pericole.

Chiar sunt curios cum iese. Pompa la ce o pui, parca ziceai la inceput ca iti place proiectul lui nea Mitel pentru ca merge si fara?
Termostatul cu lant cum functioneaza, poti sa dai ceva link-uri?
Sudura si taiatul  ti le rezolvi singur?

Mersi

#15
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007

 blimpyway, on Feb 1 2007, 22:21, said:

Ei, eu nu-s ca nu e centrala mea.  Raspunderea nu o are inventatorul ci ala care ii pune stampila ca e buna si fara pericole.

Chiar sunt curios cum iese. Pompa la ce o pui, parca ziceai la inceput ca iti place proiectul lui nea Mitel pentru ca merge si fara?
Termostatul cu lant cum functioneaza, poti sa dai ceva link-uri?
Sudura si taiatul  ti le rezolvi singur?

Mersi
Nea Mitel, chiar exista...
Mi-a placut ideea...
Era prea complex sa fac circulatia aia prin sifonare, dpdv al tevilor cand exista pexal...
Pompa va fi pe retur...
Taiatul merge din flex, acasa. Sudura cu un sudor profesionist de la MAT SA Craiova.
Termostatul, nu stiu cum se keama, dar am vazut la o centrala standard ca actioneaza o tija ce ridica un lantz cand apa se raceste si se deschide o usa la focar pt admisie aer.
Poze maine...

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
O sa zici iar ca sunt prapastios, dar la o centrala pe gaze din asta automatizata cand cade curentul se stinge si focul.
Despre centrale cu lemne am auzit (cred ca chiar aici pe SP) povesti de groaza cu pompe care se opresc si focuri
care nu stiu asta si continua sa arda.
Nu ma pricep,  cum se evita in mod cert o catastrofa in situatia asta? (orice in afara de UPS sau baterii - pana de curent e una din posibilitati, la fel de bine se poate strica pompa. Nu acum, ci peste 10 ani)

Edited by blimpyway, 02 February 2007 - 04:25.


#17
embedded

embedded

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.01.2006

 Euromoromete, on Feb 1 2007, 23:12, said:

Nea Mitel, chiar exista...
Mi-a placut ideea...
Era prea complex sa fac circulatia aia prin sifonare, dpdv al tevilor cand exista pexal...
Pompa va fi pe retur...
Taiatul merge din flex, acasa. Sudura cu un sudor profesionist de la MAT SA Craiova.
Termostatul, nu stiu cum se keama, dar am vazut la o centrala standard ca actioneaza o tija ce ridica un lantz cand apa se raceste si se deschide o usa la focar pt admisie aer.
Poze maine...


pompa Grundfos 25-6 = 270 de lei

#18
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
N-ai descoperit nimic nou. Centralele cu lemne sunt foarte vechi.
Problema cea mai importanta este felul in care o construiesti. In miniatura trebuie sa respecte conditiile unui cazan de centrala termica d-asta de cartier.
Pe langa asta, nu costul mic de productie te intereseaza, ci costul de exploatare, cost care absolut garantat va fi cu mult mai mare decat la o centrala echivalenta cumparata din comert.
Materialele nu sunt asa usor de ales, dat fiind ca trebuie sa suporte temperaturi mari si contactul cu gazele de ardere care au proprietati destructive.

Diferenta de 500 euro s-ar putea s-o platesti pe urma pe tot felul de piese care trebuiesc schimbate, nu mai vorbesc de lemnul pe care o sa-l arzi in plus.
Sa zicem ca lemnul nu e asa important ca-l iei din padure cu cost 0. E important faptul ca tre sa te trezesti de 10 ori pe noapte sa-ti pui lemn?

Principial e simpla, iti trebuie un focar si 2 schimbatoare de caldura. Practic, calculul schimbatoarelor de caldura si al debitului de gaze de ardere necesar, pentru a obtine instalatia optima poate fi complex. Cel mai probabil, vei ajunge sa-ti iti construiesti centrala in stilul masinilor americane : 200cp pe 3600 cmc dar viteza maxima pe autosrazi e 112km/h si poti merge linistit cu 100cp si 1600cmc.


Concluzie: constructia trebuie sa plece de la calculul tehnic, calcul pe care nu cred ca poti sa-l faci tu singurel. Asta in ideea ca vrei ceva care sa mearga cat mai bine.
Sfatul meu este sa iti cumperi una din comert.:)

Edited by hades, 02 February 2007 - 10:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate