Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Proiect propriu Centrala pe LEMNE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
964 replies to this topic

#37
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007
:proud:

 EdelweiB, on Feb 13 2007, 19:44, said:

Vai as da oricat sa-l fi putut convinge si pe al meu sot ca o centrala pe lemne artizanala iti face numai probleme, eu din acest motiv am plecat de acasa cu copiii, are idei cu carul si le mai si pune in practica. A facut un cazan aproximativ ca si cel din poza ta cu care ar fi vrut sa incalzeasca toata casa 3x 100 m2( trei nivele). Bineinteles ca reuseste sa incalzeasca doar o camera amarata (ca i-a plesnit cazanul de caldura prea mare, facuse focarul de 1 m3) si iese de 15 ori afara sa alimenteze. Dar...in canditiile de fata i-a venit alta idee.....sa faca o groapa mare langa casa ( 10m/3m) chiar lipita de ea pe care sa o acopere cu placi de beton si sa-i lase doar o gaura de evacuare a fumului, in aceasta groapa toata vara sa adune resturi menajere, lemne deseuri etc etc si toamna sa-i dea foc sa arda mocnit( controlat nu stiu cum) apoi toata iarna cica nu o sa mai aiba de facut nimic pt caldura si apa calda.
P.S Astept impresii...si jur ca nu-i gluma, exista omul respectiv si este al meu sot. nu-i asa ca e corecta decizia mea de a pleca de acasa ?
sa pleci de acasa e o nimica toata...
Daca e asa, e mai rau decat mine... Te poate gasi si in Venezuela... Eu zic sa-l duci la un popa, sa-i descante sau sa mai intrebe alti oameni...Eu am auzit ceva despre biogaz, dar sa arda resturile menajere... e funky, chiar mai funky decat mine, zau! Totusi, daca are dreptate?!!
Incurajeaza-l sa faca ceva experimental, dar nu langa casa, spre exemplu langa, casa soacrei... Sa auzim doar de bine!
Eu am pus centrala Viadrus si merge bine... Mai stam de vorba..

#38
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Viadrus- fara gazeificare, nu? Cum merge, la ce timp o umpli si cu cate lemne, etc..

#39
Euromoromete

Euromoromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2007

 richi_e, on Feb 19 2007, 18:59, said:

Viadrus- fara gazeificare, nu? Cum merge, la ce timp o umpli si cu cate lemne, etc..
A mea e de 25 kw. Ca sa incalzeasca 3 camere de cate 45mc fiecare, se face focul de doua ori/zi cu lemne cat pt o soba!
ATENTIE LA COS!!! (am patit-o)... TREBUIE sa fie izolat (cu vata minerala), altfel face un condens... de poti face piscina in casa dupa 4-5 zile...

#40
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,907
  • Înscris: 09.12.2004
Desi se apropie primavara si avam alte prioritati, vreau sa va povestesc despre ceva ce tocmai am facut: am montat la centrala un temporizator care imi comanda pompa, astfel merge aprox 10 minute si sta alte 10. Astfel temperatura in centrala este mai ridicata cu cca 15-20 grC decat inainte! pot regla timpul de functionare al pompei si separat-timpul de stationare! urmeaza safec reglajul in functie de temperatura externa, probabil ! Va tin la curent!

richi_e atentie pe ce butoane apesi ;)

#41
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Nu inteleg ce avantaj ai ca creste temperatura apei in centrala.
Dupa mine e mai confortabil si mai economic sa ai o temperatura cat mai mica a apei.
Si pompa va tine mai putin.
Poate ma ajuti sa invat si eu ceva nou. Mersi.

#42
sisiord1

sisiord1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2007

 Euromoromete, on Feb 19 2007, 20:13, said:

A mea e de 25 kw. Ca sa incalzeasca 3 camere de cate 45mc fiecare, se face focul de doua ori/zi cu lemne cat pt o soba!
ATENTIE LA COS!!! (am patit-o)... TREBUIE sa fie izolat (cu vata minerala), altfel face un condens... de poti face piscina in casa dupa 4-5 zile...
am si eu una de 4 sau 5 ani , nu mai stiu exact
sunt multumit de ea, avind in vedere ca este de 3 elementi= aprox 18kw, avantajul este ca elementi sunt din fonta
in urma cu 2 ani la -16grade   intr-o noapte pe la 2 s-a oprit curentul, evident ca eu m-am trezit la 7 dim si nu am stiut decit atunci ca nu am curent
indicatoarele de la presiune si temperatura erau date peste cap peste 6atm si peste 120 grade supapa purja vapori afara, in cazan se auzea apa cum fierbe ca intr-un vas cu capac si apa putina
norocul meu este ca nu am aruncat apa rece in cazan sa sting focul
am scos jarul afara si am lasat cazanul sa se raceasca singur
cind a ajuns la 20 grade am dat drumul la apa rece, am complectat apa din instalatie, am aerisit instalatia si merge si acum
avantajul era ca este construit din fonta, la vecinul meu ia crapat cazanul . era din tabla si a trebiut sa il sudeze, eu nu am avut nimic de facut decit sa complectez cu apa instalatia
un alt avantaj este ca functioneaza foarte bine cu carbuni, care sunt mai ieftini decit lemnele, dar nu poti folosi reglajul automat al aerului
avind in vedere ca in urma cu atitia ani nu am avut alt tip de cazan de cumparat,in comert nu exista alt tip din fonta, sunt multumit, dar intentionez sa imi mai cumpar unu cu gazeificare acu ca am marit si spatiul din casa

#43
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 Euromoromete, on Feb 5 2007, 22:06, said:

:confuzzled: Am cedat... M-ati infrant...Mi-am luat cazan Viadrus...de 25 kw... 2290 roni... Va multumesc pentru sfaturi tuturor... A fost o onoare sa ma razboiesc in idei cu voi!
Pana sambata il instalez... Astept sfaturi privind instalatia si alte accesorii... :console:

Salut interesant ce se spune aici ,este cam tirziu , dar am o centrala fara pompa,cu 5 calorifere care se incalzesc in 5 minute de la aprinderea focului ce consuma cca.2000kg lemne/iarna cu temp. ambianta 24- 28 grade.
Capacitatea cazanului este de 50 l apa.

#44
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 gcom61, on Apr 12 2007, 21:43, said:

Salut interesant ce se spune aici ,este cam tirziu , dar am o centrala fara pompa,cu 5 calorifere care se incalzesc in 5 minute de la aprinderea focului ce consuma cca.2000kg lemne/iarna cu temp. ambianta 24- 28 grade.
Capacitatea cazanului este de 50 l apa.
Am uitat sa va spun  temperatura gazelor la cosul de fum am facuto reglabila 40-100 grade

#45
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 gcom61, on Apr 12 2007, 21:45, said:

Am uitat sa va spun  temperatura gazelor la cosul de fum am facuto reglabila 40-100 grade

Suna minunat centrala ta..

Pai un nume sau o schita ceva? E de fabrica sau bricolata?
Cum reglezi temperatura gazelor?

cezar

#46
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 gcom61, on Apr 12 2007, 21:45, said:

....temperatura gazelor la cosul de fum am facuto reglabila 40-100 grade

Daca e vorba de temperatura gazelor de iesire, nu cred ca poate fi vorba de plaja de temperatura 40-100°C ?!

#47
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

 gcom61, on Apr 12 2007, 21:43, said:

Salut interesant ce se spune aici ,este cam tirziu , dar am o centrala fara pompa,cu 5 calorifere care se incalzesc in 5 minute de la aprinderea focului ce consuma cca.2000kg lemne/iarna cu temp. ambianta 24- 28 grade.
Capacitatea cazanului este de 50 l apa.
Ce suprafata, volum are casa ta si ce izolatie termica?
2000 KG de lemne pe iarna e f. putin pt. incalzirea completa a unei case + apa calda menajera.
Si ma cam indoiesc sincer ca ies gazele la cos la 40 de grade. Daca este asa spune-mi te rog ce fel de cos ai si de cate ori cureti centrala.

#48
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 gcom61, on Apr 12 2007, 21:45, said:

Am uitat sa va spun  temperatura gazelor la cosul de fum am facuto reglabila 40-100 grade


Imposibil.

#49
iancovm

iancovm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2007
loome am citit cu mare interes discutiile voastre legate de centrale termice homme made cu gandul sa culeg informatii care ssa ma ajute la construirea centralei . Bun
si in timp ce citeam cu mare mare atentie si amuzament imi veni o ideee la urma urmei nu trebuie sa iau apa din calorifer sa ma spal este boilere pt asta bun
si daca as inlocui apa din radiatoare cu ulei si as face un fel de corcitura intre radiatorulelectric si cel pe lemne
nu am gasit nimic pe aici deslpre asa ceva so... m-am gandit sa ma ajutati cu ideeii vreau sa anexez cateva detalii despre ceea ce vreau sa fac pt a ma face inteles

3 radiatoare romstal din otel tip. 800 cu lungimea de 120 cm ma rog .........
stiu ca uleiul este mai gros decat apa dar folosesc tub pexal de 20 si o pompa de la o centrala pe gaz pe retur
stau si ma gandesc ca as avea o problema undeva in radiatoare pt ca cred tevile sunt ceva mai subtiri si totusi uleiul se raceste mai greu si se incalzeste mai usor
cam atat sper sa fie ceva de capul proiectului meu:P
a si pt cei ce aveau probleme cu alimentarea focului
scot un proiect acusi cum sa puna soba automat sa zic la jumate de ora cate un lemn pe foc:D

#50
cristi6310

cristi6310

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.01.2007

 Euromoromete, on Feb 1 2007, 23:12, said:

Nea Mitel, chiar exista...
Mi-a placut ideea...
Era prea complex sa fac circulatia aia prin sifonare, dpdv al tevilor cand exista pexal...
Pompa va fi pe retur...
Taiatul merge din flex, acasa. Sudura cu un sudor profesionist de la MAT SA Craiova.
Termostatul, nu stiu cum se keama, dar am vazut la o centrala standard ca actioneaza o tija ce ridica un lantz cand apa se raceste si se deschide o usa la focar pt admisie aer.
Poze maine...

Din proprie experienta iti spun ca pexalul nu e bun la centralele rudimentare, la care nu poti controla focul. Poate creste temperatura foarte rapid si cedeaza pexalul la fitinguri.

#51
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Domnilor, un amic electronist mi-a confectionat un dispozitiv-un temporizator care sa-mi comande pompa...adica merge 10 minute, sta 5 ..si tot asa! :coolspeak:  De fapt timpii de functionare sunt reglabili...este SUUPEERRRR! in cele 5 minute de repaus, temperatura creste cu cca10-20 grade...iar in calorifere nu are timp sa se raceasca prea mult! Singura chestie nasoala ar fi sa se strice/blocheze pe ,,oprit" si sa nu fiu pe aproape...ar fi BOMBA!....testam si vedem! :cheers:

#52
PMircea

PMircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.10.2007

 Euromoromete, on Feb 5 2007, 22:06, said:

:confuzzled: Am cedat... M-ati infrant...Mi-am luat cazan Viadrus...de 25 kw... 2290 roni... Va multumesc pentru sfaturi tuturor... A fost o onoare sa ma razboiesc in idei cu voi!
Pana sambata il instalez... Astept sfaturi privind instalatia si alte accesorii... :console:

salutare moromete! cocosila iti da un reply care contine sfaturi:
atentie mare la firma de unde ai cumparat cazanul. sa ai garantia ca iti pot asigura minimul de piese de schimb. am avut surpriza la lucrarile mele (lucrez in domeniu) sa mi se spuna ca "noi nu mai importam viadrus, asta a fost un cazan care
ne-a ramas pe stoc, si nu mai avem piese de schimb pentru el". nu dau numele firmei ca nu e voie. s-ar putea ca firma care ti-l vinde sa vrea in mod obligatoriu vas de expansiune deschis (undeva sus pe casa) - le este teama sa nu crape cazanul daca se suprapresurizeaza in cazul fierberii.
intreaba (tot la firma furnizoare) care sunt conditiile de umplere a instalatiei atunci cand se face cu cazanul mergand (spre exemplu ai temperatura elementilor de fonta de 70 grd si tu bagi apa de umplere a instalatiei la 10 grd.......... elementii se vor sparge in mod sigur din cauza diferentei mari de temperatura pentru ca fonta este casanta. daca ai elementi de otel, ceea ce nu cred, poti sa faci ce vrei)
tot cu firma de unde ai cumparat cazanul, intreaba daca certificatul de garantie ti-l elibereaza indiferent cum montezi cazanul. daca nu, sa-ti spuna care sunt conditiile de montaj (pompa de siguranta, supape de siguranta, vas de expansiune, inaltimea cosului, sau alte conditii....).
exista o lege data de vreo 2 ani care obliga toti utilizatorii de cazane pe lemne sa aiba o autorizatie ISCIR, indiferent de puterea cazanului (se tine cont de distantele de promulgare a focului catre vecini sau catre alte obiective). la ce lucrari am avut eu, nu au oferit garantie fara aceasta autorizatie. daca esti intr-o zona destul de inghesuita dpdv al caselor, s-ar putea, in cazul unui control, sa te intrebe de autorizatia asta.
oricum, succes, si nu lasa apa sa fiarba in cazan. (daca vrei doar pt cazan, un UPS de 2000W este prea mare. ajunge un 500W - ai maxim 3 pompe, daca ai si boiler si incalzire si pompa de siguranta intre tur si retur. vis-a-vis de autonomie, iti recomand cu caldura un generator - benzina sau diesel, nu conteaza)

#53
PMircea

PMircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.10.2007

 Euromoromete, on Feb 2 2007, 00:12, said:

Nea Mitel, chiar exista...
Mi-a placut ideea...
Era prea complex sa fac circulatia aia prin sifonare, dpdv al tevilor cand exista pexal...
Pompa va fi pe retur...
Taiatul merge din flex, acasa. Sudura cu un sudor profesionist de la MAT SA Craiova.
Termostatul, nu stiu cum se keama, dar am vazut la o centrala standard ca actioneaza o tija ce ridica un lantz cand apa se raceste si se deschide o usa la focar pt admisie aer.
Poze maine...

daca tii neaparat s-o faci cu pexal (ceea ce este cea mai noncalitativa solutie), ca sa nu stai odata la doi ani (maxim) sa-ti refaci imbinarile, pune silicon de garnitura de chiulasa de motor auto (rosu sau negru) - il gasesti la benzinarii sau la magazinele de piese auto - la toate imbinarile de pexal. daca ai conectori detasabili (aia de bronz) pune siliconul asta in toate zonele unde ai garnituri de cauciuc, inclusiv la scaunul conectorului de pexal, dar ai grija mare sa nu obturezi gaura. siliconul asta rezista la aprox. 300 de grd.
si taie pexalul perfect drept, in nici un caz cu bomfaierul, indiferent cat incearca sa te pacaleasca instalatorul cum ca "merge domne' si asa!!" (taie cu o foarfeca speciala pt. asa ceva sau cu un taietor de cupru - in ambele cazuri, largeste putin diametrul interior al pexalului, exista scule speciale pentru asa ceva, ca sa nu rupi garniturile cand il bagi pe conector. oricum daca pui siliconul ala, o sa alunece foarte usor. o sa te chinui putin mai mult cand o sa aduci inelul si piulita spre conector, dar merita).
pexalul este mai pretentios la lucrat decat pare, dar trebuie sa stai linistit ca nu-ti inunzi casa daca pleci undeva. eu am reusit sa fac o instalatie destul de mare cu vreo 800 de imbinari de pexal (52 de radiatoare) acum 6 ani cu metodele de mai sus si pana acum n-a curs nimic.
daca nu ai inteles pe deplin ceva din ce am spus si te intereseaza informatiile astea, da-mi un reply.

#54
PMircea

PMircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.10.2007

 richi_e, on Oct 27 2007, 00:43, said:

Domnilor, un amic electronist mi-a confectionat un dispozitiv-un temporizator care sa-mi comande pompa...adica merge 10 minute, sta 5 ..si tot asa! :coolspeak:  De fapt timpii de functionare sunt reglabili...este SUUPEERRRR! in cele 5 minute de repaus, temperatura creste cu cca10-20 grade...iar in calorifere nu are timp sa se raceasca prea mult! Singura chestie nasoala ar fi sa se strice/blocheze pe ,,oprit" si sa nu fiu pe aproape...ar fi BOMBA!....testam si vedem! :cheers:

salutare!
exista un risc la solutia asta: in timpul de oprire al pompei, in cazul in care cazanul era undeva la o temperatura mare, pompa necirculand si flacara mergand, apa stagneaza in cazan si atinge o temperatura critica (chiar in alea 10 minute) la care: ori apa fierbe (dc e cazan pe lemne neautomatizat cum trebuie), ori centrala intra in avarie, dc e pe gaz.
e o posibilitate sa-ti programezi centrala (sau pompa, pentru cazanul pe lemne), cu o scula asemanatoare ca acel programator, dar mult mai desteapta: o chestie programabila care se baga in priza, si in care intra stecherul catre centrala (sau pompa) in cauza - aparatul asta stie sa respecte un program (setat mecanic, prin invartirea unor rotite), in care alimentarea electrica se face la orice intervale vrei.
asa nu exista riscul fierberii pentru centralele pe gaz, pentru ca opreste inclusiv electrovana de admisie a gazului, deci automat nu va exista flacara........ risc de fierbere = zero.
problema este la cazanele pe lemne: daca nu functioneaza pompa o anumita perioada si lemnul arde, e foarte trist, apa fierbe si nu e bine. dar daca exista un termostat (care ar trebuie sa-l aiba orice cazan pe lemne) care sa inchida complet usita de admisie oxigen (usita aia de jos, legata cu lant de termostat) cand se atinge temperatura setata (max. 90 grd), atunci focul de stinge singur.
e adevarat, pentru cateva minute, temperatura va creste brusc in cazan, din cauza neconsumarii acelei energii termice, dar este un fenomen total inofensiv pentru orice cazan pe lemne, dotat cu termostatul cu lant legat de acea usita.
oricum, succes!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate