Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...
 La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...
 Noul BMW seria 3:Sedan și To...

taxe si cheltuieli cu masini suv

CIV RAR parc auto

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 

Conductele de termoficare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 767
  • Înscris: 13.07.2005
M-am certat cu administratorul pe tema proprietatii conductelor de termoficare care trec prin apartament.
L-am sesizat ca am o scurgere la un conector.
Dupa cate stiu eu, daca problema e dincolo de racord (pe coloana), e a asociatiei.
Legea 114/96 spune la fel.

Ei bine, tov. admin. spune altceva.
Ca s-ar fi luat o hotarare a asociatiei, cu ceva ani in urma, si ca partea comuna ar fi trecut de fapt in proprietate individuala. Asa ca, e musai ca eu sa suport reparatia.
Chestia cu trecut in proprietate individuala, e o chestie mai veche, cand inlocuirea tevilor nu s-a facut de catre asociatie, ci fiecare a dat bani pentru tronsonul sau. Dar dupa parerea mea, n-are nici o importanta acum. Legea e lege.

Voi stiti o alta lege care spune ca, desi coloanele comune sunt proprietate comuna, daca se ia o hotarare in asociatie, ele pot deveni proprietate individuala ?
Si sa mai spuna ca o hotarare a asociatiei e mai presus de lege ?
Adica, daca legea spune ca e alba, decizia asociatiei ca e neagra, e nula. Daca legea spune ca e gri, atunci ... ???
A mai aparut o alta lege a asociatiilor de proprietari, dupa 114/96 ?
...
Multam frumos.

#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.392
  • Înscris: 16.09.2003
Cum bine ai spus si tu Legea e lege, nici o hotarare a asociatie nu poate trece de lege.
Intreaba-l pe tov administrator ce face in urmatoarea situatie:
Daca coloana trece prin apartamentul meu, si portiune respectiva e propietatea mea, atunci eu pot sa tai coloana deoarece nu arata frumos in casa mea si nu am nevoie de ea, deoarece ma incalzesc la radiator electric sau nu vreau sa ma incalzesc, ce vor face vecinii de deasupra mea?

In cazul in care se strica ceva pe coloana in apartamentul tau , se mai obisnuieste ca sa platesti tu reparatia, ulterior asociatia regularizand cu ce ai tu de plata si impartind intreaga suma la toti locatarii. Un exemplu : la mine pe scara s-a schimbat o coloana si toate apartamentele au platit pt ea, chiar si cei care nu erau deserviti de coloana respectiva, au platit si cei care aveau centrale termice.

Editat de bobocul, 10 august 2006 - 12:29.


#3
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.104
  • Înscris: 24.07.2006
mie mi se pare ca hotararea luata de administratie este abuziva si ilegala ...
asa ca tovarasul administrator sa o lase mai moale

#4
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 767
  • Înscris: 13.07.2005

View Postfreshness, on Aug 10 2006, 15:50, said:

mie mi se pare ca hotararea luata de administratie este abuziva si ilegala ...
asa ca tovarasul administrator sa o lase mai moale

In afara de legea 114/1996, mai e alta lege ... mai noua ?

Ca ma duc sa-i dau cu legea-cap.

Multam pentru support.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate