Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video

Mai exista in tara canale de tip ...
 Huawei Freebuds 5i vs OPPO Enco A...

Recomandare dezumidificator silen...

Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...
 De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...
 

Ce conteaza cel mai mult pt. voi la un telefon mobil ??

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
86 răspunsuri în acest subiect

#19
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 402
  • Înscris: 25.06.2003
"Acum intrebarea mea este : Ce apreciati cel mai mult la un telefon mobil ? "

Pai in primul rand ar fi autonomia urmata de calitatea audio, antena incorporata, dimensiuni, greutate,vibratii ... dupa care incepe partea cu meniul ...
sa arate durata convorbirii, sa aiba 300 nume x 3 numere (sau mai mult), user groups, alarma, calendar/organizer, build-in handsfree, voice command, polyphonic ring tones, infrared transfer, stereo FM radio, digital camera, temperature, currency ...
si spre final pretul ca deja v-am plictisit!

#20
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 482
  • Înscris: 04.01.2003
Eu am un Siemens ME45 si sunt foarte multumit de telefon. De ce am ales acest telefon. Din mai multe motive. Si care acuma imi este important cand schimb telefonul.
1) Autonomia.
2) Organiser.
3) Design.
4) Vibratii.
5) Pret.
6) Protectie anti soc, praf si apa.
Cam atat.  :)

#21
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 04.08.2003
Fiabilitate inainte de toate, automomie si daca e putin mai usor decat o caramida nu m-ar deranja :D

#22
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Hai sa va intreb altfel :
Daca ati avea posibilitatea sa alegeti un telefon bun la semnal, sutonomie, nivel de radiatii si eventual sa arate binisor... DAR sa fie alb-negru - ma rog...cu o nuanta de gri :), fara ecran grafic, fara ringtonuri download-abile, fara jocuri, fara organizer, sa nu mai pomenesc de wap sau altele..., l-ati alege ?

#23
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.158
  • Înscris: 18.05.2003
nokia 6310i, evident :)

#24
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Isi mai aduce aminte cineva de nokia 5110? :) Meniu ff simplu, usor de folosit si ca meniu si butoane.. tine multisor bateria, semnal bun... eu una nu am avut probleme cu el ever.. acu' depinde de preferinte; pe mine nu ma intereseaza wap, ecran color etc... si nu ma impac cu nici un tel cu butoane "duble" (adica in sus apasat inseamna ceva, in jos altceva.. sau si mai aiurea..mini-joystick sau ce o mai fi..)

#25
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 402
  • Înscris: 25.06.2003

Quote

Originally posted by alex_rom007
Hai sa va intreb altfel :
Daca ati avea posibilitatea sa alegeti un telefon bun la semnal, sutonomie, nivel de radiatii si eventual sa arate binisor... DAR sa fie alb-negru - ma rog...cu o nuanta de gri :), fara ecran grafic, fara ringtonuri download-abile, fara jocuri, fara organizer, sa nu mai pomenesc de wap sau altele..., l-ati alege ?
Pai sa alegem intre ce ai zis tu si ... ce? Sau cum? Posibilitatea sa alegem o avem ... dar ... ce sa ne determine sa luam ce ai zis tu ? Pretul ? Hmm... daca scotzi partea cu "fara organizer" mie imi suna bine ... :)

#26
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by moartea
nokia 6310i, evident :)  

Evident !  :OK:

#27
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.158
  • Înscris: 18.05.2003

Quote

Originally posted by BlindGirl
Isi mai aduce aminte cineva de nokia 5110? :) Meniu ff simplu, usor de folosit si ca meniu si butoane.. tine multisor bateria, semnal bun... eu una nu am avut probleme cu el ever.. acu' depinde de preferinte; pe mine nu ma intereseaza wap, ecran color etc... si nu ma impac cu nici un tel cu butoane "duble" (adica in sus apasat inseamna ceva, in jos altceva.. sau si mai aiurea..mini-joystick sau ce o mai fi..)

5110 a fost probabil cel mai bun telefon mobil facut vreodata. Si daca ii pui bateria Li-Polimer de la 6310i, ai un super telefon cu super baterie. Daca poti sa treci peste faptul ca este cam mare si nu are inventii gen gprs,ecran color, etc., e cat de bun poate fi un telefon.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.158
  • Înscris: 07.02.2003
Singura problema a lui 5110 este nivelul mare de radiatie... in rest, pentru vremea lui a fost OK  :cool:

Ca telefoane vechi... prefer Motorola d160... ala da telefon... si cu antena calumea...  ;)

#29
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002
si nu prea era fiabil....eu am avut mari probleme cu difuzorul...mie 6110 mi sa parut mult mai bun..

#30
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.416
  • Înscris: 07.05.2003
Ce ma intereseaza pe mine:
*browser bun
*java
*symbian
*ir
*bluetooth
*ecran color(macar 256 culori)
*autonomie de 5 zile=arhi suficient
*Sony-Ericsson :OK:
Apropo:legat de latenta mare a meniurilor : e o tragedie asa de mare ca accesezi o chestie cu 3 secunde mai mult?Oricum T610 am inteles ca nu mai are asa mare latenta ;)
*pret mic
*calitate sunet

#31
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.497
  • Înscris: 05.08.2002
De ce ar trebui ecran color la un telef mobil?...e telefon nu televizor sau consola de jocuri...bateria sa tina muuult, sunetul sa se auda taaare (sunt curios cati folosc telefonul cu volumul dat pe la jumatate :), cred ca 99% il au la maxim :D), latenta meniurilor cred ca are mare importanta, normal ca 3 sec in + sau - conteaza enorm cand ai de cautat prin 10 meniuri cine stie ce optiune ratacita sau cauti un nr in agenda in timp ce altul sta la telef sa i-l spui :D, sa aiba semnal suficient de bun ... ca sa nu se intrrupa convorbirea cand intru in scara blocului sau trec printr-un pasaj cu masina :(

#32
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Exact aeon !
Un telefon e un telefon. Scopul lui e de a vorbi la el. Acum nu mai vreti telefon decat cu ecran color- preferabil 65.000culori (eventual si accelerator 3D nu?), jocuri (JAVA), MMS, camera video, polifonie pe 'jdemii de voci etc.
Cati din voi va ghidati la achizitionarea unui telefon dupa puterea semnalului,calitatea audio, baterie, radiatii etc ?
Multi dintre oamenii care poseda un telefon mobil nu stiu ce e aia wap, gprs, mms etc. ,chiar daca au pe telefon. Sau chiar daca stiu nu folosesc datorita costurilor serviciului respectiv. (sau chiar datorita neexistentei serviciului la operatorul GSM - vezi MMS la CONNEX sau GPRS la CSR etc.).


* Ca sa astepti 3 sec. pt. efectuarea unei comenzi dintr-un meniu al telefonului mi se pare ... cam mult.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.158
  • Înscris: 07.02.2003
---
Acum nu mai vreti telefon decat cu ecran color- preferabil 65.000culori (eventual si accelerator 3D nu?), jocuri (JAVA),
---

Ma intreb cand apare gForce FX mobile, directgsmX compatibil... hi hi hi eventual, sa joci CS prin telefon sa accesezi PC-ul de acasa prin GPRS... faci acolo server de CS... sau virtual NET-HDD :P  :P  :P
Iar eventual telefoanele cu camera ar putea sa vina cu MPEG si DVD codec on-board... si eventual Adobe Premier sa poti edita filme de oscar cu titlul "calcand intr-o groapa" sau "cu masina in pom"... cau "ce e sub fusta..." :yeah baby
Telefon Dolby 5+1... misto  :OK:

M-a distrat ultimul accident frumos de asta seara de pe linia lui 41 (locuiesc chiar pe traseu) soldata cu o masina taiata in bucatele de tramvai... cica una vorbea la telefon si a uitat ca oprirea pe linia de tramvai cand vine tramvaiul cu 50 km/h nu e recomandata... iti dai seama ce se intimpla daca juca tetris pe mobil in timp ce conducea... n-as vrea sa fie pe strada cind trece ea...

De aia nu e bine sa nu mai scoata astia telefoane cu ecrane color & stuff ca nu stii niciodata cu ce il confunda...

#34
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 784
  • Înscris: 18.06.2003
ce conteaza ???
sensibilitare receptie, putere aparenta radiata cat mai mare
dupa asta autonomie
si dupa asta..
neaparat sa aiba zoom optic de 20X , scaner , dush cu apa calda , fripteuza portabila , si nu in ultimul rand consola de CS ..

#35
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.416
  • Înscris: 07.05.2003
Ma simt obligat fie ca vreau,fie ca nu,sa raspund:
1)mi-am exprimat parerea personala,thread-ul numindu-se "Ce conteaza cel mai mult pt.voi la un telefon mobil??",cred ca nu am gresit spunand ce conteaza pt. mine!
2)cred ca am pus gaz pe foc spunand sa fie ericsson,era mai mult o chestie de gust,la fel cum unii prefera murcielago sau altii prefera porche,s.a.m.d.
3)legat de chestia cu ecran color:cred ca o sa o luati ca un blestem sau ca un gand negru daca v-as ura navigare placuta pe net,in format alb negru,si atat,nici macar grayscale,doar alb si negru.Daca va uitati mai atent la primul punct pe care l-am pus acolo,era browser bun,adica daca tot cer un browser performant,parca isi pierde din farmec cand il insoteste un ecran alb/negru,eventual si cu o rezolutie de 35*15 pixeli,lol.
4)ir si bluetooth pentru a-mi putea pune pe mobil diverse aplicatii,etc.
5)in ultimile versiuni de soft,latenta "MARE",pe care o acuzati cu toti,la telefoanele ericsson a scazut considerabil.Eu am t68i,si nu am observat intarzieri chiar asa de considerabile;am zis 3 secunde,intarzierea totala nu prin fiecare optiune in parte.
Si inca un lucru mai sunt si oameni care au gprs in telefon si-l folosesc,la fel ca si ir,sau alte chestii pe care le-am zis mai devreme.Nu sunt toti niste oameni plini de bas... care cumpara telefoane destepte doar ca un moft.In plus asta e trande-ul.Eu doar ma adaptez situatiilor :OK:

#36
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.481
  • Înscris: 14.04.2002
1. Sexul
2. Sa aiba sanii mari
3. Sa fie blonda
4. Evident, sa nu coste mult!

:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate