Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Rn803d vs rotel a11 tribute vs rega brio.

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#73
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
La 2W, să fie treaba bună, trebuie 100+ eficiență în primul rând.

#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Un review in care omul testeaza boxe, nu ampuri, dar practic ne spune ca sunt diferente mari intre ampuri, ideal ar fi sa stim diferentele de pret ca idee"

https://7review.com/...ea-br08-review/

#75
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Mi se pare corect sa existe diferente. Oarecum pretul trebuie sa reflecte calitatea.
Daca Audiolab e 650£, al doilea, Creek, e 4500£, iar al treilea (cu lampi) e 2500£.

#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Intreb oamenii din bransa despre amplificator care sa dea sunet de calitate, lasand puterea la o parte. Si oamenii zic de ex. Moon by Simaudio. Ma uit la scula, are n-spe optiuni absolut fabuloase (Roon, streamer etc) dar nu as dori sa le platesc, ci sa beneficiez strict de partea integrata PREAMP + AMP, in cautare de calitate (detalii, scena, muzicalitate etc). Mie nici phono, nici BT nu imi trebuie. Si daca dau jos toate optiunile alea bengoase, cred ca raman cu un pret muuult mai abordabil strict pe amplificarea integrata. Numai ca producatorul nu e prost ci vinde totul la pachet.

De aceea, daca ma gandesc la un rotel/ roksan sub 1000 euro, zic ca e perfect posibil sa scoata o amplificare de senzatie 'cheala' la banii aia. Sunt interesat :)

#77
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postoverseas, on 04 februarie 2022 - 12:40, said:

Mie nici phono, nici BT nu imi trebuie. Si daca dau jos toate optiunile alea bengoase, cred ca raman cu un pret muuult mai abordabil strict pe amplificarea integrata. Numai ca producatorul nu e prost ci vinde totul la pachet.

De aceea, daca ma gandesc la un rotel/ roksan sub 1000 euro, zic ca e perfect posibil sa scoata o amplificare de senzatie 'cheala' la banii aia. Sunt interesat :)

Rega e analog, pe langa conexiunile analog  are doar o intrare phono. Iar pretul e bun pt modelul Brio.

#78
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
La noi mi-ar trece imediat numai cu ideea de a avea contact cu planeta stereo.



#79
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postc6t9, on 04 februarie 2022 - 14:21, said:

La noi mi-ar trece imediat numai cu ideea de a avea contact cu planeta stereo.
Se poate cumpara online si de la musicon. Nu stiu daca au si showroom

https://www.musicon....grat-rega-brio/

La 1000 de € ai insa, mai bun, Audiolab 8300A. Complet analog, are doar intrare  phono, iar la intrările analog ai si XLR.

Edited by Calinuus, 04 February 2022 - 14:50.


#80
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Totusi m-as uita la astea care au si DAC incorporat. Nu cred ca daca se adauga un dac in ecuatie va scadea automat calitatea. De exemplu as700 vs as701. Nu cred ca as700 e superior cumva.

A ascultat cineva cambridge audio cxa60 vs yamaha asxxx ? Din ce citesc pare foarte interesant.

#81
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

View Postoverseas, on 04 februarie 2022 - 12:40, said:

Intreb oamenii din bransa despre amplificator care sa dea sunet de calitate, lasand puterea la o parte. Si oamenii zic de ex. Moon by Simaudio. Ma uit la scula, are n-spe optiuni absolut fabuloase (Roon, streamer etc) dar nu as dori sa le platesc, ci sa beneficiez strict de partea integrata PREAMP + AMP, in cautare de calitate (detalii, scena, muzicalitate etc). Mie nici phono, nici BT nu imi trebuie. Si daca dau jos toate optiunile alea bengoase, cred ca raman cu un pret muuult mai abordabil strict pe amplificarea integrata. Numai ca producatorul nu e prost ci vinde totul la pachet.

De aceea, daca ma gandesc la un rotel/ roksan sub 1000 euro, zic ca e perfect posibil sa scoata o amplificare de senzatie 'cheala' la banii aia. Sunt interesat :)

Moon nu are doar 50wpc? E suficient?

#82
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAndreiNR, on 04 februarie 2022 - 16:22, said:

Moon nu are doar 50wpc? E suficient?

E suficient.
Doar daca ai niște praștii de boxe nu o sa meargă cum trebuie, dar atunci nici un amplificator nu va scoate nimic bun din ele.
In alt topic am pus eu un link catre un amplificator de 2W pe canal. Dar acolo boxele erau foarte sensibile, mari, de podea, cu sensibilitate 100db.

Edited by Calinuus, 04 February 2022 - 17:44.


#83
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Nu e adevarat ca doar daca ai niste prastii de boxe ai nevoie de putere mare. Ba chiar e invers,  cu cat boxele sunt mai scumpe sunt mai pretentioase la amplificare in general.

#84
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postvinciun, on 04 februarie 2022 - 17:42, said:

Nu e adevarat ca doar daca ai niste prastii de boxe ai nevoie de putere mare. Ba chiar e invers,  cu cat boxele sunt mai scumpe sunt mai pretentioase la amplificare in general.
Spuneam ca 50W sunt suficienti. Daca ai boxe apropiate de 90 db sensibilitate nu ai nevoie de mai mult de 50W intr-o camera de locuit, fie ea si living de 30mp. Dar daca boxele sunt slabe atunci da, nu o sa faca fata. Sigur ca fiecare stie cam la ce volum asculta. De exemplu eu nu pot sta mult timp intr-o camera unde decibelii sar de 70. La 80-90 este insuportabil.
Exemplul pe care-l aratam era cu niste boxe de 6000 euro care erau conduse de un amplificator de 2W pe canal.

#85
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
https://forums.steve...lhalla.1100348/

Uite aici o discutie fix pe tema asta. Nu e vorba de ascultat foarte  tare.

#86
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAndreiNR, on 04 februarie 2022 - 16:22, said:


Moon nu are doar 50wpc? E suficient?

L am dat ca exemplu de amplificare de calitate, ca recomandare, lasand la o parte puterea.
Despre putere strict, am scris mai sus ca un Denon de 50w pe BR09, la ora 9 potentiometru urlau deja tare.
Pe langa partea calitativa amplificarii, revine obsesiv problema puterii. Puterea inteleg odata ca loveste pe partea de volum (in combinatie cu sensibilitatea boxelor), pe de alta parte e vorba de cat curent poate livra la cea mai mica impedanta ceruta de boxe. Mai e vreun aspect de notat pe parte de putere?

#87
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Întrebarea mea venea din perspectiva unuia care a văzut moon ul la vânzare pe olx si am zis 50wpc la 8ohm e prea puțin ca să l integrez cu marantzul in sistemul dolby atmos si sa ducă la nivel de referință spl ul pe fronturi in aia 25 mp de living in opne space ul de 60mp.
Altfel, el bifează pentru mine foarte multe căsuțe.
Asa ca m.am gandit sa cumpăr creek ul 100A cu dac ruby ca are putere mai mare.
E greșit oare? N am experienta cu niciunul.

Oricum imi pare ca pe aici sunt cam multe spirite încinse si personalități (sa nu zic somitati) si cam multe păreri divergente încât mai bine ti bagi un batz in coor decat sa întrebi ceva.:) (Nu e cazul tău @overseas)

Edited by AndreiNR, 04 February 2022 - 19:38.


#88
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Pt 60 metri eu cred ca ai nevoie de putere mai mare.

De la 80 in sus.

De la 80 in sus.

#89
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View PostAndreiNR, on 04 februarie 2022 - 19:38, said:

ÎAsa ca m.am gandit sa cumpăr creek ul 100A cu dac ruby ca are putere mai mare.

Verifica cu atentie daca acel dac ruby e ceea ce iti trebuie tie (e o generatie un pic mai veche si usb-ul din ce imi aduc aminte nu merge decat pana la 24/96). Nu am retinut ce boxe folosesti tu dar, pe boxele mele (care sunt destul de usor de condus) am pus de cateva zile un power Evo100p de la ei (care are aceeasi amplificare in el) si, pana acum, nu am reprosuri nici la calitatea constructiei nici la cea a sunetului...

#90
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postoverseas, on 04 februarie 2022 - 19:17, said:



L am dat ca exemplu de amplificare de calitate, ca recomandare, lasand la o parte puterea.
Despre putere strict, am scris mai sus ca un Denon de 50w pe BR09, la ora 9 potentiometru urlau deja tare.
Pe langa partea calitativa amplificarii, revine obsesiv problema puterii. Puterea inteleg odata ca loveste pe partea de volum (in combinatie cu sensibilitatea boxelor), pe de alta parte e vorba de cat curent poate livra la cea mai mica impedanta ceruta de boxe. Mai e vreun aspect de notat pe parte de putere?

Dacă urlau și repede, atunci e prea puțină putere. Știu, pare paradoxal, dar n-ar trebui să simți că urlă, chiar deloc.
Primul aspect e legat fix de asta. Altul ține de o compresie chiar mai mare la anumite genuri sau acolo unde DR este generos și solicitările sunt mari pe vârfuri, care vârfuri sunt făcute praf. Necesarul de putere crește incredibil de mult. Și pentru că majoritatea SS nu pot livra optim continuu puterea maximă, ce pare bun pe hârtie, nu e tocmai în realitate. E greu de apreciat intervalul dezirabil, pentru că depinde de la un amplificator la altul. Apoi mai apar și chestii de control, dar astea nu-s în mod necesar legate de putere. Însă, de obicei, cele mai puternice se descurcă oricum mai bine. Și tot așa. Mai sunt. Se adună. Este o doză mare de optimist să ne imaginăm că la orice e accesibil, toate vor bifa bine. Iar boxele "moderne" oricum sunt mai solicitante de fel. Sensibilitate este un criteriu destul de înșelător.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate