Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Rn803d vs rotel a11 tribute vs rega brio.

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
[attachment=2605021:20220204_234046.jpg]
[attachment=2605022:20220204_230925.jpg]

Transform topicul in Yamaha rn803d vs restul :)

Deci am bagat Cambridge Audio 650A. Aparat destul de serios, bine tot e ceva  din zona asta de pret, nu a costat foarte mult de nou din ce inteleg. Cum nu dispune de un DAC integrat folosesc laptopul cu iesirea de casti, fisiere FLAC iar la drivere am ales Assio for all ca fac bypass la mixerul din windows.  

Inainte de a conecta CA650A am ascultat vreo 40 minute pe Yamaha cu ypao dezactivat si tot folosind laptopul ca sursa. ( va amintesc ca eu inca nu am perceput diferente daca muzica canta din yamaha direct sau folosesc laptopul ca sursa, oricum e alt subiect).


Faptul ca  am dezactivat YPAO a schimbat putin basul dar oricul e sunetul pe care il stiu, pe care il ascult zilnic. Am pus CA650A si e altceva. Nici nu trebuie sa ma incordez tare sau sa ma concentrez fiinfca imediat imi sare in urechi alt tip de sunet si nefiind obisnuit imi pare ca suna mai aiurea, ca s-a dereglat sistemul.  In primul rand basul e mult mai greu decat pe yamaha. Mai ales ca boxele sunt mari si deja au bas greu de felul lor, plus canapeaua langa peretele din spate,  bas evident in exces. Dar nu vorbesc de bubuiala sau zdupaneala. Bas din ala greu ca malul, un pic fara control chiar.  Pe unele piese se aude impresionant, pe altele ma oboseste atata greutate.  Al doilea punct inaltele. Te taie! Taioase rau pe aria 948. Nu spun ca sunt puternice inaltele, doar sunt extrem de ascutite pe aria cu CA650A. Stereofonia tot mai accentuata fata de rn803d. Am o piesa care incepe cu diverse sunete, mai soatial asa, pe CA650A nu doar ca auzi stanga dreapta dar auzi chiar din lateral efectiv sunete desi nu am boxe in lateral.  

Am ascultat cateva piese dupa care am revenit pe Yamaha sa ma conving ca nu mi s-a parut. Da, intr-adevar sunetul e mai calm, un pic mai sters, inaltele nu atat de taioase, stereofonia nu atat de accentiata, basul mai lejer  dar in schimb mai melodios si mai controlat.  Acum nu spun ca yamaha e superior dar se vede ca-s obisnuit cu tipul asta de sunet. Cum am pus yamaha cum a devenit mai placit si mai relaxant. Nu atat de demonstrativ, nu atat de taios, totul mai fad dar mai natural, melodios ramandn clar.

Maine mai testez si revin. Nu am nicio jena sa spun ca totul mi s-a parit si de fapt e altfel, asta daca intr-adevar as simti asa ceva.



#92
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

View Postuserincognito, on 04 februarie 2022 - 23:20, said:



Verifica cu atentie daca acel dac ruby e ceea ce iti trebuie tie (e o generatie un pic mai veche si usb-ul din ce imi aduc aminte nu merge decat pana la 24/96). Nu am retinut ce boxe folosesti tu dar, pe boxele mele (care sunt destul de usor de condus) am pus de cateva zile un power Evo100p de la ei (care are aceeasi amplificare in el) si, pana acum, nu am reprosuri nici la calitatea constructiei nici la cea a sunetului...

Mersi de sfat dar deocamdată pica Creek ul pentru mine. Omul a zis ca se complica daca scrie un act de vânzare-cump de mana prin care d3clara suma si ca nu cunoaște alte defecte decat cele pe care mi le-a mentionat, asta în condițiile în care nu aveam cum sa verific amplificatorul inainte de cumpărare:))

#93
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAndreiNR, on 05 februarie 2022 - 08:24, said:

Mersi de sfat dar deocamdată pica Creek ul pentru mine. Omul a zis ca se complica daca scrie un act de vânzare-cump de mana prin care d3clara suma si ca nu cunoaște alte defecte decat cele pe care mi le-a mentionat, asta în condițiile în care nu aveam cum sa verific amplificatorul inainte de cumpărare:))
Uita-te aici: https://www.be-loud....gdorf/SDA-2175/
sau: https://www.be-loud....stique/EX-332D/
Nu stiu bugetul dar banuiesc ca e in jur de 1000 euro. Cred ca sunt potrivite pentru atasat la un receiver.

Edited by Calinuus, 05 February 2022 - 13:11.


#94
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
[attachment=2605091:20220205_124255.jpg]
[attachment=2605092:20220205_124846.jpg][attachment=2605093:20220205_124828.jpg][attachment=2605094:20220205_132829.jpg]

Asadar, am ascultat pe  boxe azi vreo 3 ore. Tot schimband amplificatoarele. Ascultam o piesa pe unul dupa care schimbam si tot asa. Cateoda lasam vreo 10-30min doar CA650A sa-l inteleg mai bine. Concluzia e clara. Ce spunea mai sus Municipalwaste ca nu-s diferente intre amplificatoare e complet fals.

Ca sa recapitulez de ce am deschis topicul ( intre timp s-au mai bagat altii cu alte discutii si poate nu-s toti la curent). Deci am fost intr-un auditorium in care am putut compara rn803d cu rotel a11 tribute si rega brio. Acolo boxele erau asezate pe peretii laterali. Boxele erau triangle borea br07, niste b&w model vechi, klipsch si aria 936 ( plus echivalentul lor de raft). Eu mai mult ascultam pe br07 fiindca m-am dus pentru ele caatare sa le ascult.

Concluzia de acolo a fost ca rn803d suna sters, are spatializare mai slaba si separatie de instrumente mai slaba. Asa am perceput eu acolo in conditiile alea.

Acum acasa la mine, pe boxele mele (aria 948) am adus acest cambridge audio 650a sa vad daca si in cazul asta voi percepe ca yamaha suna sters, fara separatie si fara spatializare.  Cu gandul ca daca e cazul inseamna ca il schimb.

Am ascultat ieri si azi pe ambele. Concluzia mea e urmaroarea. Prin comparatie, CA650A  are inalte mai ascutite si mai taioase,  voci mai pitigaiate, medii joase mai slabe si basul mai greu si mai profund. Diferenta mi-a sarit imediat in urechi ieri la prima conectare dar se confirma de fiecare data cand le schimbam intre ele.  La yamaha inaltele nu-s atat de expuse, nu-s atat de accentuate, vocile in schimb se aud mai natural, mai real, la o scara mai mare,  mai clare, mediile joase si midbasul la yamaha sunt un pic mai accentuate si basul e un pic mai lejer. Despre spatialitate nu stiu ce sa zic, yamaha nu e cu nimic inferioara. Avea spatialitate mai slaba in zonele bogate pe inalte. Pe cambridge audio, inaltele fiind mai intepate, in unele momente creau si efecte spatiale mai bune, veneau sunete din parti. Nu pot spune ca yamaha nu are bas, dar la CA vorbim de cu totul alt tip de bas si anume unul foarte greu, apasat, care accentuiaza bine fiecare nota de bas, demonstrativ pe bas parca. Pe unele piese suna mai impresionant decat pe yamaha dar pe altele simteam un exces de greutate pe bas, ca la un moment dat ma stresa la cap, parca nu mai auzeam cantecul doar basul ala care insista cu forta. Fix in momentul ala, pe piesa aia trec rapid inapoi pe yamaha si basul e mai lejer, mai melodios, integrat cu muzica. Vorbesc de cazul meu, boxe mari si camera mica. La altii poate le prinde bine basul de pe CA si vor spune ca yamaha nu are bas.  

Deci in linii generale, dintre astea 2, daca e sa vorbim strict de amplificare ( in conditiile mele evident) eu prefer yamaha de departe. Gasesc ca-mi ofera un sunet mult mai calm,  mai rafinat,  mai melodios, mai echilibrat, mai real. Acum nu neg ca o fi si de la faptul ca sunt mai obisnuit cu el. CA650A, in conditiile mele, scoate un sunet mai agresiv, inaltele taie in ureche, vocile inguste si pitigaiate, iar basul cateodata este excesiv de greu. Mai ales pe piesele cu bas mai rapid si melodios, strica cel mai mult.

Am inceput iar sa ma uit cu alti ochi la Yamaha rn803d. Referitor la ce am trait in auditorium atunci vad cateva ipoteze:
1. Yamaha avea ceva probleme pe partea de cablaj, banuiesc fire oxidate la maxim, contacte proaste. ( totusi ipoteza asta cred ca e cel mai putin probabila).
2. Probabil din cauza zgomotului de fond ( ca intr-adevar era zgomot de fond acolo) avand un sunet mai calm si mai discret, nu atat de démonstrativ, in conditiile alea parea sters de tot si neclar.
3. Poate intr-adevar rotel a11 si rega brio sunt net superioare.

In orice  caz, oricum ar fi, avand in vedere comparatia directa cu CA650A acasa la mine, eu zic ca nici Yamaha  nu-i de aruncat. Are punctele sale forte.  Cu siguranta ca exista mai bun dar exista si mai rau ::D  Avand un sunet mai discret si  parca mai sters, mai net, mai neutru, ca sa-i percepi cu adevarat calitatile trebuie de ascultat undeva in liniste, fara graba,  asculti mai multe piese, chiar cateva ore de dorit. Ca daca te bagi rapid la un A-B A-B A-B  mai ales intr-un mediu cu zgomot de fond, sunt mari sanse sa te indrepti catre altii cu sunet mai demonstrativ, care ies in evidenta cu inalte mai puternice ori cine stie ce. Dar acasa, in liniste , de exemplu CA650A dupa vreo jumate de ora de ascultat ma obosea la cap,  inaltele ma intepau iar basul deja imi crapa capul.

Am uitat sa spun si senzatia cu volumul aproape de maxim. Am dat aproape de maxim pe CA650A, un bas de muta canapeau, grav de tot, in schimp pe medii nu prea simteam presiune acustica, inaltele tot strapungatoare. Am dat aproape la maxim pe yamaha. Sunetu vine in tine complet ca o furtuna. Totul e tare, bas plus medii plus inalte. Sunetul e foarte plin. Basul puternic dar mai controlat, are viteza mai buna. Probabil pentru muzica de  club unii ar prefera CA, pentru orice - Yamaha.

Edited by vinciun, 05 February 2022 - 15:37.


#95
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Rotel A11 sunt teoretic entry-level, totusi de la Rotel!!! In plus ai audiat  varianta Tribute.
In schimb, Rega Brio cam bate tot la categoria de pret 'uman/semi-uman' in testele din publicatiile de profil, sponsorizate sau nu. Deci nu poti sa zici ca ai fost indus in eroare de vreo chinezarie, ar fi de asteptat ca Rega sa bata 803D,nu stiu cat de grav.

In mult hulita publicatie What Hifi, Cambridge are modele f. bine vazute si am citit acolo specific sa fii atent la inalte.

#96
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Pai da, am vazut si eu ca noile modele cxa de la cambridge sunt foarte laudate. De aia zic ca e un adversar bun pentru Yamaha si acesta. Nu stiu cat a costat dar are doar amplificare si gata. Si chiar si asa, comparand doar amplificarea eu prefer Yamaha in conditiile mele. Daca mai pun si restul facilitatilor care vin la pachet pe rn803d... greu de tot.

#97
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu urmaresc la un moment dat o amplificare cat mai 'cheala' (adica analogica) dar fabuloasa la, sa zicem, 500-600 euro, o sa o pun pe CD player si asta e.

#98
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postvinciun, on 05 februarie 2022 - 15:37, said:

Attachment 20220205_124255.jpg
Attachment 20220205_124846.jpgAttachment 20220205_124828.jpgAttachment 20220205_132829.jpg

Asadar, am ascultat pe  boxe azi vreo 3 ore. Tot schimband amplificatoarele. Ascultam o piesa pe unul dupa care schimbam si tot asa. Cateoda lasam vreo 10-30min doar CA650A sa-l inteleg mai bine. Concluzia e clara. Ce spunea mai sus Municipalwaste ca nu-s diferente intre amplificatoare e complet fals.

Ca sa recapitulez de ce am deschis topicul ( intre timp s-au mai bagat altii cu alte discutii si poate nu-s toti la curent). Deci am fost intr-un auditorium in care am putut compara rn803d cu rotel a11 tribute si rega brio. Acolo boxele erau asezate pe peretii laterali. Boxele erau triangle borea br07, niste b&w model vechi, klipsch si aria 936 ( plus echivalentul lor de raft). Eu mai mult ascultam pe br07 fiindca m-am dus pentru ele caatare sa le ascult.

Concluzia de acolo a fost ca rn803d suna sters, are spatializare mai slaba si separatie de instrumente mai slaba. Asa am perceput eu acolo in conditiile alea.

Acum acasa la mine, pe boxele mele (aria 948) am adus acest cambridge audio 650a sa vad daca si in cazul asta voi percepe ca yamaha suna sters, fara separatie si fara spatializare.  Cu gandul ca daca e cazul inseamna ca il schimb.

Am ascultat ieri si azi pe ambele. Concluzia mea e urmaroarea. Prin comparatie, CA650A  are inalte mai ascutite si mai taioase,  voci mai pitigaiate, medii joase mai slabe si basul mai greu si mai profund. Diferenta mi-a sarit imediat in urechi ieri la prima conectare dar se confirma de fiecare data cand le schimbam intre ele.  La yamaha inaltele nu-s atat de expuse, nu-s atat de accentuate, vocile in schimb se aud mai natural, mai real, la o scara mai mare,  mai clare, mediile joase si midbasul la yamaha sunt un pic mai accentuate si basul e un pic mai lejer. Despre spatialitate nu stiu ce sa zic, yamaha nu e cu nimic inferioara. Avea spatialitate mai slaba in zonele bogate pe inalte. Pe cambridge audio, inaltele fiind mai intepate, in unele momente creau si efecte spatiale mai bune, veneau sunete din parti. Nu pot spune ca yamaha nu are bas, dar la CA vorbim de cu totul alt tip de bas si anume unul foarte greu, apasat, care accentuiaza bine fiecare nota de bas, demonstrativ pe bas parca. Pe unele piese suna mai impresionant decat pe yamaha dar pe altele simteam un exces de greutate pe bas, ca la un moment dat ma stresa la cap, parca nu mai auzeam cantecul doar basul ala care insista cu forta. Fix in momentul ala, pe piesa aia trec rapid inapoi pe yamaha si basul e mai lejer, mai melodios, integrat cu muzica. Vorbesc de cazul meu, boxe mari si camera mica. La altii poate le prinde bine basul de pe CA si vor spune ca yamaha nu are bas.  

Deci in linii generale, dintre astea 2, daca e sa vorbim strict de amplificare ( in conditiile mele evident) eu prefer yamaha de departe. Gasesc ca-mi ofera un sunet mult mai calm,  mai rafinat,  mai melodios, mai echilibrat, mai real. Acum nu neg ca o fi si de la faptul ca sunt mai obisnuit cu el. CA650A, in conditiile mele, scoate un sunet mai agresiv, inaltele taie in ureche, vocile inguste si pitigaiate, iar basul cateodata este excesiv de greu. Mai ales pe piesele cu bas mai rapid si melodios, strica cel mai mult.

Am inceput iar sa ma uit cu alti ochi la Yamaha rn803d. Referitor la ce am trait in auditorium atunci vad cateva ipoteze:
1. Yamaha avea ceva probleme pe partea de cablaj, banuiesc fire oxidate la maxim, contacte proaste. ( totusi ipoteza asta cred ca e cel mai putin probabila).
2. Probabil din cauza zgomotului de fond ( ca intr-adevar era zgomot de fond acolo) avand un sunet mai calm si mai discret, nu atat de démonstrativ, in conditiile alea parea sters de tot si neclar.
3. Poate intr-adevar rotel a11 si rega brio sunt net superioare.

In orice  caz, oricum ar fi, avand in vedere comparatia directa cu CA650A acasa la mine, eu zic ca nici Yamaha  nu-i de aruncat. Are punctele sale forte.  Cu siguranta ca exista mai bun dar exista si mai rau ::D  Avand un sunet mai discret si  parca mai sters, mai net, mai neutru, ca sa-i percepi cu adevarat calitatile trebuie de ascultat undeva in liniste, fara graba,  asculti mai multe piese, chiar cateva ore de dorit. Ca daca te bagi rapid la un A-B A-B A-B  mai ales intr-un mediu cu zgomot de fond, sunt mari sanse sa te indrepti catre altii cu sunet mai demonstrativ, care ies in evidenta cu inalte mai puternice ori cine stie ce. Dar acasa, in liniste , de exemplu CA650A dupa vreo jumate de ora de ascultat ma obosea la cap,  inaltele ma intepau iar basul deja imi crapa capul.

Am uitat sa spun si senzatia cu volumul aproape de maxim. Am dat aproape de maxim pe CA650A, un bas de muta canapeau, grav de tot, in schimp pe medii nu prea simteam presiune acustica, inaltele tot strapungatoare. Am dat aproape la maxim pe yamaha. Sunetu vine in tine complet ca o furtuna. Totul e tare, bas plus medii plus inalte. Sunetul e foarte plin. Basul puternic dar mai controlat, are viteza mai buna. Probabil pentru muzica de  club unii ar prefera CA, pentru orice - Yamaha.

Cea mai frumoasă raționalizare.
Treaba e cam așa. Am mai spus-o și pe aici. Dacă prinzi o combinație corectă, unele melodii, multe melodii, vor avea bass în exces. Ele sunt gândite (deși pare greu de crezut), să cânte bine pe chestii slabe și să pară alea că sunt okay.
Știu de la chestii măsurate la greu. Se rupea filmul instant. Nu prea ai ce face. Fie folosești mai multe setări (dacă există posibilitatea), fie accepți sunetul redat exact cum a fost prelucrat, în exces. Asta e strict pe partea de joase, unde am găsit cele mai mari diferențe, exact de zici că dintr-o dată ești într-un club.

#99
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Interesant e ca acest Cambridge Audio are si un led care iti indica daca ampul intra in cliping sau daca e supra incalzit. S-au gandit astia la toate detaliile. In plus piciorusele mari au cauciuc pe ambele parti si amortizeaza adica sunt facute sa protejeze aparatul daca e pus pe o mobila iar asta vibreaza de la bas ( s-au gandit din start ca discutam de un sistem cu bas puternic :D ). Alt punct e si cablul de alimentare mai gros decat la yamaha plus are si al treilea contact pentru legare la pamant. La yamaha cablu de alimentare nu are legare la pamant. Panoul frontal din aluminiu slefuit e minim de doua ori mai gros decat la yamaha, are in jur de 1cm grosime. La consum scrie 600 watts dar e mai mic si mai usor decat yamaha. Transformatorul e toroidal, de aici si greutatea si volum mai mic. Deci la o prima vedere CA pare mai bine construit si mai bine proiectat. In practica eu prefer yamaha, imi pare ca suna mai natural dar deja aici intra in discutie si imperecherea cu boxele si camera plus obisnuinta mea poate.

Dar totusi, in ciuda acestor detalii care ar arata cu degetul spre CA cand vorbim de calitatea constructiei, in teren eu ii gasesc mai multe defecte lui CA. Unul si destul de deranjant pentru mine e ca transformatorul la Cambridge audio e zgomotos, bazaie nonstop cum era si ala de la HK. O fi specific la toroidale? O fi de la varsta? Yamaha e mort. Nu scoate absolut un bazait nimic cand nu canta. Apoi alt aspect e ca-i si mai sensibil Cambridge audio la interferente. Daca pun pauza la muzica si dau tare aud in boxe fel de fel de paraziti. Il mut cu locul sau zgaltai cablu rca prin care intra semnalul si zgomotele parazite se modifica ori dispar temporar. Deci clar e mai pretentios la interferente. Probabil si are nevoie de niste cabluri la rca mai serioase, care asigure contact mai bun, eventual sa fie si blindate.

#100
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
La ambele scrie ca reglajele de ton actioneaza 20hz pentru bas si 20.000hz pentru treble. Lucru rar intalnit, de obicei vedem ca butonul de bas actioneaza zona de 50 sau 100hz iar ala de treble zona de 10khz. Desi actioneaza cam la fel, felul cum produc schimbari de sunet sunt radical diferite si aici se vede cel mai bine si diferenta de sunet dintre amplificatoare. La yamaha daca adaugi bas, schimbarea e mai discrete in zona basului, se modifica tonul general pana la voci, adica aduaga midbas mult si ingroasa si vocile un pic. Pe CA650A daca adaugi bas zici ca introduci un subwoofer in sistem, umfla si mai mult basul si subbasul.  Se vede ca in zona asta e punctul lui forte si potentiometrul de bas e cel mai eficient in zona asta. Pe inalte tot sunt diferente radicale. La yamaha adauga inalte extreme dar se deschid si vocile, si mediile inalte devin mai rasunatoare. Sunetul ramane coerent. Pe CA aproape ca nu pricepi nimic daca dai treble la maxim. Nu se deschid deloc vocile, doar inaltele extreme devin si mai intepatoare ( de parca  nu ar fi destul din start). Deci in teorie te-ai astepta sa functioneze la fel, in practica complet diferit. In dependenta de boxe ai putea prefera una sau alta. In cazul meu prefer implementarea de pe yamaha.

#101
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Caută pe la cineva un Accuphase de generație mai nouă (au control mai bun al boxelor și dinamica e schimbată). Aș fi curios cum ți se pare.
S-ar putea să mai ai nevoie și de un DAC mai reușit. Asta poate și în general.
CA nu m-au impresionat niciodată la vremea respectivă, fie vorba între noi.

#102
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Probabil influentat de acest topic, un nebun care are deja rn803d ( nu vreau sa pronunt vreun nume) si-a luat rotel a11 tribute si spune ca-i place dar tot rn803d suna mai bine. Dupa el rotelul are detalii bune, precizie, viteza dar bas cam sec si scena concentrata spre centru, in fata, ( sper ca am inteles bine, nu vreau sa denaturez informatia) iar yamaha rn803d se aude mai cald, bas mai profund, scena mult larga.

Deci revin la ideea ca nu stiu cat de pertinent e ce am testat eu in showroomul ala, probabil era acolo vreo problema.

#103
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Cred că problema sau "problema" ar fi fost dacă spunea că sunt identice.

#104
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Treaba asta cu amplificatorul poate deveni si obsedanta si costisitoare, si cel mai rau, poate in cautarea detaliului si a nu stiu caror calitati mirifice sa pierzi ce-i mai important si anume placerea de-a asculta muzica.

Nu ma dau mare expert dar eu am constatat dupa ce-am avut vreo 15 amplificatoare, niciunul peste 800 Ron SH, ca, in general, conteaza 2 lucruri:
- Marimea transformatorului (simplificat cate kg are amplif-ul)
- Marimea condensatorilor de filtraj
The bigger, the better.

Pe mine unul, nu ma multumesc cele sub 9-10kg si cu condensatori de filtraj sub 2x10.000 uF.

Asta, ca sa cante total relaxat si corect o pereche de boxe pe 2 cai cu 1 mid-bass de ~16cm mai dificile.

Asa ca sa-ti iei Rotel A11 de 7kg in detrimentul lui RN803D de 11kg mi se pare o idee proasta.

Dar este strict punctul meu de vedere, s-ar putea pt urechile multora sa nu fie asa.

Si din ce-am mai vazut si ascultat pe la lume, merita daca ai living mare si boxe mari, sa-ti iei 1 sau 2 amplificatoare finale dedicate sau chiar 2 amplif obisnuite identice, mari si grele.

#105
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postvinciun, on 09 aprilie 2022 - 13:09, said:

Probabil influentat de acest topic, un nebun care are deja rn803d ( nu vreau sa pronunt vreun nume) si-a luat rotel a11 tribute si spune ca-i place dar tot rn803d suna mai bine. Dupa el rotelul are detalii bune, precizie, viteza dar bas cam sec si scena concentrata spre centru, in fata, ( sper ca am inteles bine, nu vreau sa denaturez informatia) iar yamaha rn803d se aude mai cald, bas mai profund, scena mult larga.

Deci revin la ideea ca nu stiu cat de pertinent e ce am testat eu in showroomul ala, probabil era acolo vreo problema.

Ai mai avut ocazia sa mai repeti auditia comparativa?

#106
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Da, cred ca am mai scris, dar tot acolo. Am putut sa-l compar si cu denon dra800. Aceleasi concluzii de fiecare data si nu doar eu aud asa. Am luat-o si pe sora si sotia. Mereu yamaha suna mai sters, mai pe medii, la prima strigare zici ca mai rau dar am observat ca nu-i neaparat mai rau. Depinde si de cantec. Cateodata parea mai natural, mai matur iar rotelul prea incisiv, agresiv. Cateodata parca rotelul era ce trebuie dar yamaha mort, sters, fara spatializare. Nici nu stii cum s-o iei. Denonul era si mai agresiv decat rotelul dar totusi apropiat de rotel. In schimb basul la denon era prea ridicat, prea a butoi, la yamaha mult mai bun, nu atat de agresiv dar profund, apasat.  In orice caz eu sunt multumit de el asa cum este. Am înțeles ca multe au ceva in plus dar si in minus, asa ca.. sa fim noi sanatosi si sa avem timp liber de ascultat muzica :)

Edited by vinciun, 12 September 2023 - 21:05.


#107
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Diferente 803 vs A11 clar sunt, per total si eu as alege 803,lasand la o parte restul optiunilor, Ypao etc
Dar nu suna rau deloc A11, este placut si sunt misto setarile, daca nu esti vreo specie de inginer, hahaha...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate