Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Rn803d vs rotel a11 tribute vs rega brio.

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Salut. Azi am mai avut o experienta care mi-a dat peste cap cam tot ce stiam despre amplificatoare si sunt foarte curios sa aud si alte pareri care confirma sau infirma observatiile mele.

Am fost intr-un auditorium in special ca sa ascult boxele borea pe care le-a luat recent Overseas, sa le compar cu ce mai este pe acolo. Din pacate nu erau br09 dar erau br07 si br03, zic tot e bine. Erau mai multe amplificatoare la demo, dar nu erau toate conectate. Acolo este prezenta o tableta de la care selectezi genul muzical si piesa, nr de la amplificator si nr de la boxe. Practic poti comuta din mers catre ce boxe si ce amp doresti.

Initial am ales aria 936 ca am aria 948 si le cunosc iar amplificatorul era deja conectat un  Rega Brio. Imediat mi-a sarit in ochi ( urechi) un sunet mai viu si mai stereofonic, vazand amplificatorul ala micut zic probabil nu e ceva hifi, baga efecte si comut catre rotel a11 tribute. Sunetul nu e foarte diferit desi observ niste nuante. Pe rotel basul e ceva mai nervos,  apar niste detalii mai accentuate, pe rega basul parca mai profund si apar alte detalii care ies in evidenta. Vad ca este la demo si Yamaha rn803d! Wow, prima data in viata il vad la demo avand posibilitatea sa-l compar direct cu altele. Comut catre el si cand colo am ramas mut, dezamagire totala, totul devine sters si toata muzica se concentreaza in mijlocul piesei. Zic n-am inteles, ma apropii de ele si pun pe toate pe pure direct. Ma intorc iar la tableta, comut catre rotel si muzica pe loc devine foarte stereofonica, cu efecte spatiale, plina de detalii, instrumentele se aud in spatiu, o voce de femeie se aude frumos in fata mea, comut iar catre yamaha totul blurat, netezit si concentrat in mijloc, undeva in cap la mine. Comut catre rega brio iar sunetul devine viu, plin de detalii si spatializat. Nu mai inteleg nimic, ambele ( rotel si rega brio) au cate 7 kg fiecare si scot cate 50 watts pe canal, rn803d e un monstru pe langa ele. Nu spun ca rn803d nu are bas, asa cum spun unii despre yamaha ca ar fi strident sau subtire, nici vorba de asa ceva, problema era ca parca pui o patura deasupra boxelor, netezesti mediile si aduni totul in centrul camerei la gramada.

Dupa aia am luat pe rand toate  boxele de acolo si le-am testat pe fiecare dintre cele 3 amplificatoare si mereu edectul era la fel.  De exemplu borea br07 pe yamaha suna sters de tot, cam plictisitor si fara viata desi sunetul era gros si cu forta. Pe rotel a11 tribute sau rega brio boxele astea se deschideau incredibil, apareau o multime de nuante, efecte spatiale... Pe klipsch era cea mai mica diferenta dintre amplificatoare fiindca alea aveau deja un exces de detalii si spatializare. Insa pe boxe mai temperate yamaha suna sters de tot si trist.

Voi ce spuneti? Are vreo logica ce spun sau posibil sa fi fost vreo problema acolo? Zic poate erau oxidate cablurile de la cleme pe yamaha, contacte proaste... habar nu am. Ori de fapt o fi avand alea mai mici ceva artefacte implementate sa atraga clientii? In orice caz cu siguranta nu mi s-a parut mie, diferentele erau destul de flagrante, am chemat si sotia si ea a confirmat totul desi nu ar avea niciun interes, nu are nicio dorinta sa ma apuc de cautat amplificatoare :D

[attachment=2602992:20220129_161010.jpg][attachment=2602993:20220129_155419.jpg][attachment=2602994:20220129_155003.jpg][attachment=2602995:20220129_155050.jpg]

Era sa uit, toate amplificatoarele erau conectate pe linie, adica analogic si pe pure direct.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deci sigur aveau aceeasi sursa inteleg... si care era sursa aia in mod specific? Pe ecranul Rotel in foto zice 'cd'.

Cum ziceam, RN803D inghesuie in pachet o gramada de chestii, 100w la 8 ohm, doua randuri de iesiri de boxe, streaming cu app excelent, Ypao, DAC Sabre, multe setari interesante pe diverse intrari etc Adica nu m-ar mira ca un alt produs care costa mai mult la jumate din putere si se concentreaza pe amplificare sa faca o treaba superioara, asa cum si 803 da clasa multor ampuri.


#3
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Bine, de rn803d poti spune asta, dar ce te faci cu as701 si as801 care impart aceeasi sectiune de amplificare si lumea spune ca suna la fel. Tu ai as701 si rn803d. Le poti testa, ambele pe puredirect si conectate prin rca la un cd player. Ideal e sa ai un switch ca sa poti schimba rapid altfel e degeaba, uiti...

Nu stiu care ersa sursa. Cert e ca toate amplificatoarele erau conectate prin rca, deci excludem dacurile diferite. Eu alegeam dintr-o tableta  speciala piesa de redare si nr corespunzator amplificatorului si boxele.

Puteam comuta rapid intre ele ori de cate ori aveam chef.

Si am reglat volumele sa fie aproximativ egale. Apoi ca sa ma asigur ca alea nu-s mai tare si de aia le percep mai bune am dat intentionat pe yamaha putin mai tare dar tot degeaba, sters si fara viata, totul concentrat in mijloc, fara spatializare si separatie.

Boxele erau amenajate pe peretii laterali nu in fata. Astfel obtineam cumva efect de casti. Chiar si in conditiile astea alea reuseau sa produca o scena grozava cu multe instrumente in fata, care mai la stanga sau mai la dreapta, care mai aproape care mai departe. O cantareata parca era in fata mea. Pe yamaha totul era undeva in centru nefiind foarte clar unde exact, ca in centrul camerei, ca in centrul creierului... centrat, netezit si blurat. Aia era senzatia. Nici vorba de lipsa de bas sau sunet strident cum auzeam pe la altii despre seriile vechi ax.

Astept cu mare interes contributia utilizatorilor care au putut sa auda yamaha din seriile noi ( as sau rn) langa modelele mentionate de mine.

La mine acasa cu rn803d nu ma plang de nimic. Dar te pomenesti ca unul din ala ar aduce imbunatatiri considerabile si nici nu-i mai scump, iar eu  nu stiu :D

Ca daca ar fi asa pot trece lejer peste faptul ca yamaha e mai puternic, oricum nu ascult la maxim.

#4
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvinciun, on 29 ianuarie 2022 - 23:51, said:

Bine, de rn803d poti spune asta, dar ce te faci cu as701 si as801 care impart aceeasi sectiune de amplificare si lumea spune ca suna la fel. Tu ai as701 si rn803d. Le poti testa, ambele pe puredirect si conectate prin rca la un cd player. Ideal e sa ai un switch ca sa poti schimba rapid altfel e degeaba, uiti...

Nu stiu care ersa sursa. Cert e ca toate amplificatoarele erau conectate prin rca, deci excludem dacurile diferite. Eu alegeam dintr-o tableta  speciala piesa de redare si nr corespunzator amplificatorului si boxele.

Puteam comuta rapid intre ele ori de cate ori aveam chef.

Si am reglat volumele sa fie aproximativ egale. Apoi ca sa ma asigur ca alea nu-s mai tare si de aia le percep mai bune am dat intentionat pe yamaha putin mai tare dar tot degeaba, sters si fara viata, totul concentrat in mijloc, fara spatializare si separatie.

Boxele erau amenajate pe peretii laterali nu in fata. Astfel obtineam cumva efect de casti. Chiar si in conditiile astea alea reuseau sa produca o scena grozava cu multe instrumente in fata, care mai la stanga sau mai la dreapta, care mai aproape care mai departe. O cantareata parca era in fata mea. Pe yamaha totul era undeva in centru nefiind foarte clar unde exact, ca in centrul camerei, ca in centrul creierului... centrat, netezit si blurat. Aia era senzatia. Nici vorba de lipsa de bas sau sunet strident cum auzeam pe la altii despre seriile vechi ax.
Eu aș încerca același experiment în altă locație/showroom, și eu suspectez aceeași problema că și tine, pot fi diferențe între amplificatoare dar nu atât de grave precum le ai prezentat.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Dintre cele 3 , am ascultat alte Rotel-uri dara probabil se pastreaza caracterul ,Rega sunt cele mai "muzicale" in abordare.
"Ingramadirea " sunetelor la Yamaha , mai ales in registrul mediu  si o oarecare lipsa a nuantelor in abordarea dinamica a unor pasaje instrumemntale de fineteze( chiar pian solo-lucrari mai complexe) din pacate am observat-o si eu in ultima vreme la Yamaha. Chiar la seriile AS11xx si peste. Ziceau si review-erii aia pe YT asa ceva dar nu-i credeam.
La Yamaha si scena parca e mai ingusta si iti impinge cam totul in fata.
Asta nu inseamna ca nu sunt niste produse bune , mai ales raport calitate /pret.

Edited by edigee, 29 January 2022 - 23:59.


#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Poate fac rost de un switch si imprumut cambridge audio 650a de la sora, plus readuc technics su800 de la parinti.


Tin minte cand am adus harman kardon hk980, mi-a parut foare sters si mort, fara detalii fata de technics su-800. Dar hk980 avea avantajul ca avea o spatialitate incredibila, asa sters si mort, lenes cum era. Cand am adus rn803d avand deja hk980, nu prea am simtit sa recuperez detaliile perdute pe care le aveam pe technics. Dar eram deja obisnuit cu sunetul sters de pe hk si mi-a parut ok. Apoi nu am mai avut ocazia sa-l compar cu altele. Aaa, mint, am comparat cu marantz nr1200 care era mai prost decat yamaha dar ala e o gluma, nu amplificator.

View Postedigee, on 29 ianuarie 2022 - 23:59, said:

Chiar la seriile AS11xx si peste. Ziceau si review-erii aia pe YT asa ceva dar nu-i credeam.
La Yamaha si scena parca e mai ingusta si iti impinge cam totul in fata.

Exact, ingusta, centrata dar si netezita. Pentru mine e un handicap mare avand ocazia sa compar direct.

De exemplu triangle borea br07, fiind niste boxe inceput de gama, puse pe rotel sau pe rega brio se transformau incredibil. Apareau prea multe nuante incat sa poti neglija diferenta.

Rotelul e o versiune speciala, are "tribute" in coada.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu am avut acces la amplificator care sa fie cotat net peste AS701 sau RN803D,dar acum ascult Eric Clapton pe Borea BR09 si ma plimba stanga dreapta in 2.6 m cu voce, pian, chitara, sunt foarte bine definite si localizate distinct, de profunzime nu stiu ce sa zic. Eu am vazut asta cu surse diverse, inregistrari excelente care ma turmentau in sens pozitiv si mizerii de inregistrari care suna ca la boombox.


#8
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postvinciun, on 29 ianuarie 2022 - 23:01, said:

Zic poate erau oxidate cablurile de la cleme pe yamaha, contacte proaste... habar nu am. Ori de fapt o fi avand alea mai mici ceva artefacte implementate sa atraga clientii? I

Asta sau, poate, Yamaha ala nu era calibrat cum trebuie? ca din ce am inteles de la voi numai asa isi arata adevarata valoare...

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mda... si la mine acasa parca totul e ok, nu mi-am pus pana acum nici in gluma problema sa schimb amplificarea. Deocamdata trebuie de testat si de confirmat sau infirmat ce am spus mai sus. Sa nu fi fost vreo problema la cablaj ceva si sa aruncam cu namol in yamaha gratis. Eu doar am tras un semnal de alarma.

View Postuserincognito, on 30 ianuarie 2022 - 00:10, said:



Asta sau, poate, Yamaha ala nu era calibrat cum trebuie? ca din ce am inteles de la voi numai asa isi arata adevarata valoare...

Nu e nevoie de calibrare, le-am pus pe toate pe pure. Adica utilizam doar amplificarea fara vreun reglaj de ton, room acoustic etc.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai acum ce facem. Teoria zice sa bagam lozul in boxe, ca alea definesc sunetul. Dupa care aaaa! stai asa, ca ai ramas in urma cu amplificarea, zgarie-te pe ochi fiindca stai cu boxele in casa dar nu storci totul din ele... Dar ce sa zic, am intalnit si eu amplificatoare care 'suna' clar mai prost ca Yamaha, deci or fi si unele care suna mai bine. Smecheria e la ce pret. Foarte scump sa sune impecabil ma prind oricand sa gasesc.

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Calibrarea corecteaza un pic raspunsul in frecventa si faza pe partea de bas, in zona unde camera deformeaza sunetul. Dar ma intereseaza sa am un sunet de calitate la baza intai.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postuserincognito, on 30 ianuarie 2022 - 00:10, said:



Asta sau, poate, Yamaha ala nu era calibrat cum trebuie? ca din ce am inteles de la voi numai asa isi arata adevarata valoare...

Nu e vorba de valoarea Yamahei, ci de valoarea spatiului. Daca astrele se aliniaza, va face corectii minime.

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 30 ianuarie 2022 - 00:15, said:

Pai acum ce facem. Teoria zice sa bagam lozul in boxe, ca alea definesc sunetul. Dupa care aaaa! stai asa, ca ai ramas in urma cu amplificarea, zgarie-te pe ochi fiindca stai cu boxele in casa dar nu storci totul din ele... Dar ce sa zic, am intalnit si eu amplificatoare care 'suna' clar mai prost ca Yamaha, deci or fi si unele care suna mai bine. Smecheria e la ce pret. Foarte scump sa sune impecabil ma prind oricand sa gasesc.
Daca vedeam un amp de 2000-3000 de euro care sa sune mai bine poate nu ma deranjam. Imi spuneam in gand ca e o tema pe viitor si gata. Dar dupa cum vezi alea sunt mai ieftine.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Deocamdata am gasit aici https://forums.steve...t.769174/page-3
Unul spune fix ca mine, cica rega brio suna in 3d fata de rn803d. Pe de alta parte, altul cica a preferat as2000 in fata unui rega brio pe motov ca yamaha e mai corect si mai neutru. Acum ma intreb serios daca de fapt alea nu bagau niste artefacte ceva. De sapat...

#15
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Am ascultat Rega Osiris si e un amplificator excelent. Mult peste Yamaha A-S2200. Rega sunt foarte muzicale. Daca ai ocazia sa asculti Rega Elex-R , o sa ti placa mult mai mult decat ce ai acum...
Bine ai  venit in club....Posted Image

View Postvinciun, on 30 ianuarie 2022 - 00:35, said:

Deocamdata am gasit aici https://forums.steve...t.769174/page-3
Unul spune fix ca mine, cica rega brio suna in 3d fata de rn803d. Pe de alta parte, altul cica a preferat as2000 in fata unui rega brio pe motov ca yamaha e mai corect si mai neutru. Acum ma intreb serios daca de fapt alea nu bagau niste artefacte ceva. De sapat...
Lucrurile sunt f. simple....iti place ce auzi?....Asta e tot ce conteaza... si intodeauna trebuie sa conteze ce crezi  si auzi tu. Nu altcineva.

Edited by emilian67, 30 January 2022 - 00:53.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cica suna bestial, beleaua e ca are frati mai mari:
https://www.whathifi...ega/brio/review

Eu unul pariez mult pe boxe si pe sursa, nu ca ar face muzica fara amplificare. Dar acum i-am dat Vasco, Ce Chi Dice No (live) cu RN803D pe Borea BR09 si problema nu era ca disparusera boxele, ci ca disparusem eu, eu eram Vasco si nu bausem nimic... de fumat nici nu mai zic... Nebunul asta pensionar comanda basul din voce cum viseaza Musk sa ne bage comenzi in neuroni. Dupa aia rang, niste piese cam banale.... tot ale lui.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 30 ianuarie 2022 - 00:56, said:

Eu unul pariez mult pe boxe si pe sursa,

Heheei.. Toti tric prin asta :)  Cand o sa vezi ca alt amplificator nu neaparat mai scump iti pune boxele in valoare de zici ca au urcat o clasa...  nu stiu daca iti vei pastra parerea. Eu sunt foarte tehnic, am studii tehnice, dar nu pot arunca la gunoi ce-mi transmit organele de simt. Pana la urma cu ele ascult si ma bucur de muzica, nu cu ajutorul unor rationamente.

#18
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Se stie ca Rega Brio, la categoria asta de pret, e printre cele mai bune amplificatoare.
Ma astept ca Rotel 11A Tribute să fie un amp bun, e o creatie speciala, Ken Ishiwata, o personalitate intre inginerii din lumea audio a lucrat cu echipa Rotel la acest amplificator.

Din pacate nu le-am auzit cu urechile mele dar am citit destul de mult anul trecut, cand cautam amplificator, mai ales despre Rega. Am avut la un moment dat intentia sa merg pe device-uri separate si chiar mă gândeam serios la Rega. E un amplificator doar cu intrari analogice și intrare Phono pt pick-up.

Edited by Calinuus, 30 January 2022 - 08:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate