Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar

Controller dual step down MAX8734A
 

Internet Gigabit de la Vodafone (25 Mpbs Upload).

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1525 replies to this topic

#109
retelisticul6970

retelisticul6970

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.03.2021
Va salut!
Sunt curios la viitoare extinderi in alte zone... ca vor vrea si ei sa-si extinda acoperirea. Atunci... tot coaxial vor intinde?
Firmele non-RDS care mai opereaza la noi, mai sunt si din astea... tot pe FTTB si FTTH se extind... Vodafone-ul va trebui sa se hotarasca intr-un final in ce parte o vor apuca... pe coaxial sau FTTB - FTTH.
Este magnific coaxialul ce poate oferi in laborator dar in viata de zi cu zi... nicio tara nu a facut vreun experiment macar la nivel de cateva gospodarii conectate la DOCSIS 3.1 simetric.
In Danemarca, apare si pe Youtube o filmare cu DOCSIS de mare viteza,acolo chiar vad progres.O fi si tehnologia asta ceva profitabil din moment ce multe tari cu apa calda... chiar se folosesc masiv de ea.
Hai sa vedem Vodafone Romania ... ce scoate pe piata... ca am ramas ultimii la marire de viteza, fie ea si prin oboseala de DOCSIS 3.1, care pe hartie rupe norii si in realitate... upload de 100 mbps real... si ala in... Elvetia!

#110
deeJayOg_

deeJayOg_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.11.2013
Întind fibră direct. De obicei ajung cu "cutiile" fix în apropierea ta case/locuințe/bloc. Apoi maxim 5-10-20M de coaxial, cât să ajungă la locația ta.

#111
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Nu-i chiar direct daca sunt 20m de coaxial numai pe scara, nu mai spunem pe fatada si pana la stalp. Iar cand cutia deserveste mai multe blocuri care au tapuri deschise etc s-a dus naibii treaba.

#112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Singura speranță ca sa poata fi competitivi este implementarea RFoG, apoi pe termen mai lung poate să treacă la gpon. Acum cand marjele de profit sunt subtiri rau și operatorii dau "gigabitul" cu 10 lei, nu prea iti mai permiti sa trimiti tehnicienii într-una sa regleze sute de amplificatoare si alte elemente active de care are nevoie reteaua HFC.

#113
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.09.2006

View Postretelisticul6970, on 23 martie 2021 - 14:18, said:

Va salut!
Sunt curios la viitoare extinderi in alte zone... ca vor vrea si ei sa-si extinda acoperirea. Atunci... tot coaxial vor intinde?
Firmele non-RDS care mai opereaza la noi, mai sunt si din astea... tot pe FTTB si FTTH se extind... Vodafone-ul va trebui sa se hotarasca intr-un final in ce parte o vor apuca... pe coaxial sau FTTB - FTTH.
Este magnific coaxialul ce poate oferi in laborator dar in viata de zi cu zi... nicio tara nu a facut vreun experiment macar la nivel de cateva gospodarii conectate la DOCSIS 3.1 simetric.
In Danemarca, apare si pe Youtube o filmare cu DOCSIS de mare viteza,acolo chiar vad progres.O fi si tehnologia asta ceva profitabil din moment ce multe tari cu apa calda... chiar se folosesc masiv de ea.
Hai sa vedem Vodafone Romania ... ce scoate pe piata... ca am ramas ultimii la marire de viteza, fie ea si prin oboseala de DOCSIS 3.1, care pe hartie rupe norii si in realitate... upload de 100 mbps real... si ala in... Elvetia!

Imi pare o situatie hilara, in care TK, Orange, Digi, firme mai mici au construit GPON in Romania si a fost rentabil pentru ei sa o faca, ca alminteri nu o faceau si cei de la UPC mai nou VOD, pentru care a fost si ramane numai DOCSIS rentabil restul tehnologiilor fiind neinteresante pentru ei. Realitatea este ca modernismul nu a ajuns Inca la ei, probabil va mai curge multa apa pe Dunare pana sa faca ceva.
Eu sincer cred ca fibra este viitorul si nu coaxialul care va trebui mutat la muzeu sa-l vada nepotii candva. Daca pe download mai poti avea o Banda decenta, pe upload este dezastru total, multi avand doar 6 Mb cea ce astazi este de noaptea mintii, pe pandemie lucrand de acasa nu iti ajunge. La abonamentele cele mai scumpe ofera 25Mb care pare multumitor in prima instanta dar realitatea a dovedit contrariul. Dupa aceasta pandemie, care oricum nu stim cand de va termina, multi angajatori vor lasa angajatii sa lucreze de acasa forever, fiind mai profitabil pentru ei acest mod si mai flexibil pentru angajat. Concluzia este ca in viitorul mai mult sau mai putin indepartat va fi nevoie de tot mai multa banda ce se poate asigura cu profitabilitate si calitate oferita doar pe GPON, xPON.

#114
Username2020

Username2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.09.2020

View Postronuquet, on 11 martie 2021 - 22:55, said:

Probabil se refera la full docsis 3.1 duplex.. adica cat e pe down e si pe upload.. intradevar, ar fi o mini-premiera in Romania. Docsis 3.1 full duplex prinde viteze mai mari pe upload decat fibra. Amuzant nu?
Routerul este cel din atasament, deja este in teste in retea

Attached Files



#115
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,264
  • Înscris: 22.02.2017
Ala e in teste de ani buni, pe Docsis 3.0 :))))

#116
Username2020

Username2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.09.2020
Nope, e pe docics 3.1 :)

#117
Andrei_Dumi

Andrei_Dumi

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.07.2018
Azi am vorbit cu un operator de la Vodafone si mi s-a confirmat ca este in teste un nou modem si viteza Gigabit :)

#118
Username2020

Username2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.09.2020

View PostAndrei_Dumi, on 03 aprilie 2021 - 17:46, said:

Azi am vorbit cu un operator de la Vodafone si mi s-a confirmat ca este in teste un nou modem si viteza Gigabit Posted Image

Asa este si chiar merge cu 1 GB download

#119
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Din LAN in LAN :).

#120
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,761
  • Înscris: 06.03.2018

View PostUsername2020, on 03 aprilie 2021 - 21:16, said:


Asa este si chiar merge cu 1 GB download


Si upload 25Mbps?

#121
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
35 maxim 40 in functie de cate canale s-or conecta :).

#122
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,454
  • Înscris: 14.10.2008
Vodafone ex UPC nu are nicio sansa sa concureze cu Digi RDS la upload in situatia reala din teren acuma. Dar momentan uploadul gigabit simetric la RDS este neoficial.

#123
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,887
  • Înscris: 07.07.2009
Nici nu vor să concureze. Și ei sunt conștienți că nu au șanse.

#124
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,264
  • Înscris: 22.02.2017
Dap, am aflat si eu ca modemul ala e in teste cu gigabit...

Daca nu sunt prea indiscret, imi puteti spune pe ce frecvente functioneaza? Sunt curios in special de frecventa de upload.... si in privat puteti sa imi scrieti daca nu e ok aici.

Din ce am inteles in toamna s-ar da drumul.... dar sunt supozitii.

#125
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 18.02.2004

View PostAndrei_Dumi, on 03 aprilie 2021 - 17:46, said:

Azi am vorbit cu un operator de la Vodafone si mi s-a confirmat ca este in teste un nou modem si viteza Gigabit Posted Image
Aia mint de ingheata apele de obicei.
O sa auzi 1000 de versiuni de la fiecare operator.
1Gbps pe down, dar upload-ul cat o sa fie? 100Mbps :) ?

View PostUsername2020, on 03 aprilie 2021 - 21:16, said:


Asa este si chiar merge cu 1 GB download
Inteleg ca DOCSIS 3.1 duce 10Gbps (sau 1GB cum vrei tu sa zici), dar nu cred ca vodafone va da drumul la 10Gbps :)

#126
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019
Este Arris am prins 980 mbs down si 35-40 upload. Cred ca au mai scos ceva canale analog sau ceva de genu. Pe wifi 5Ghz am prins 700mbs.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate