Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Internet Gigabit de la Vodafone (25 Mpbs Upload).

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1525 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Pe piata de internet fix ei au 12% conform ANCOM, asta insemnand ~612.000 abonati dintr-un total de 5,1 milioane. Cati din astia au net 300 si cati net 500? Nu stim. Dar cati s-ar abona la gigabit din astia 600 de mii daca s-ar lansa maine? Credeti ca Vodafone nu-a constienti ca piata e saturata si ca nu mai au nicio sansa de crestere si de-aia se multumesc cu abonamentele si clientii existenti acum? Sa investeasca in gigabit pt. persoane fizice nu renteaza, nu si-ar scoate investitia nici la calendele grecesti, fiindca NU STIU cati se vor abona! O s-o lase ca acum, vor merge din inertie la fel ca UPC-ul, daca nu curge, pica!

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Ai facut o analiza foarte pertinenta.

Daca se respecta, o sa introduca si abonamente gigabit, din simplul motiv sa ofere asta clientilor existenti care vor asa ceva. Ca sa nu mearga la alt provider, ar trebui sa aiba optiunea asta.
Daca nu poti creste pe piata, nu inseamna ca nu poti sa scazi, daca nu oferi cel putin ce are concurenta.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu mă mir cum de nu sar cu oferte pe tine coloșii ăștia din telecomunicații, pentru că e clar că cu un așa Nostradamus atotcunoscător nu se vor mai întâlni prea curând.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vodafone a cumparat UPC.

Vodafone are echipamente de gigabit prin fibra optica pentru companii deci ar putea oferi serviciile si catre persoane fizice, doar ca majoritatea utilizatorilor inca nu au nevoie de internet gigabit. Sigur sunt multi care au astfel de planuri, dar cat de des este saturata intreaga banda?

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Concurenta e buna, foarte posibil preturile sa fie competitive in combinatie cu alte oferte de la Vodafone (discounturi pentru 'pachete').
Daca tu nu vezi piata sau daca tu nu faci parte din cei care ar fi interesati de o asemenea oferta nu inseamna ca nu exista piata.

P.S: incercati va rog sa nu mai faceti referiri la persoana colegului. Combateti ideea nu omul.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 toto_riina, on 01 septembrie 2020 - 08:25, said:

fiindca NU STIU cati se vor abona! O s-o lase ca acum, vor merge din inertie la fel ca UPC-ul, daca nu curge, pica!
Se afla, asta fac departamentele de marketing si cercetare a pietii.
Nu lasa asa pentru ca raman in urma si pierd. Vor trebui sa lanseze gigabit pentru ca ceilalti vor ajunge pana atunci la 2.5gbit samd...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Raspunsul e simplu, pe wifi nu prea poti trece asa usor de 500Mbps, deci voilà.

Ce rost are sa ai linie de 1Gbps (sau poate mai mult), cand tu util nu poti trage decat cateva sute prin wifi-ul obișnuit?

#8
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Daca la 10 euro iti da 500Mbps . cred ca 1Gbps vine cu 15/17 euro.. deci "lux" pentru unii ...

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

 addelin, on 01 septembrie 2020 - 08:57, said:

Raspunsul e simplu, pe wifi nu prea poti trece asa usor de 500Mbps, deci voilà.

Ce rost are sa ai linie de 1Gbps (sau poate mai mult), cand tu util nu poti trage decat cateva sute prin wifi-ul obișnuit?
Vezi ca a aparut WiFi 6, la preturi decente, care duce gigabit fara probleme.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Singurul motiv pentru care am făcut abonament de internet la Vodafone a fost pentru că nu au avut opțiunea de 1 Gbps. Televiziunea la ei e foarte ok, mai ales ca preț, așa că inițial am vrut pachet, că nu îmi place să stau să plătesc facturi la 5 furnizori diferiți. Dar neavând opțiune, am ales să iau internet de la Telekom.
Am impresia că ei pe asta se și bazează. Că majoritatea celor care au televiziune își fac și abonament de net, și e ok și ăla de 500. Ceea ce nu e greșit, pentru majoritatea utilizatorilor e suficient.

 addelin, on 01 septembrie 2020 - 08:57, said:

Ce rost are sa ai linie de 1Gbps (sau poate mai mult), cand tu util nu poti trage decat cateva sute prin wifi-ul obișnuit?

Pentru că mă înfig direct în PC și costă tot atât. Pe ideea asta, de ce 500 și nu 200, că dacă ai timp să postezi pe Softepdia, ai timp și și să aștepți să downloadezi chestii.

Edited by SmurfK, 01 September 2020 - 09:35.


#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 toto_riina, on 01 septembrie 2020 - 08:25, said:

Sa investeasca in gigabit pt. persoane fizice nu renteaza, nu si-ar scoate investitia nici la calendele grecesti, fiindca NU STIU cati se vor abona!
foarte simplu - vor face upgrade mai devreme sau mai tarziu ca sa nu piarda clientii existenti. e o piata concurentiala si ghici ce - concurenta nu asteapta. azi esti pe piata, maine nu mai existi daca nu tii pasul.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
1Gps este inutil daca nu il folosesti (ceva similar cu nelimitatul pe abonament de voce mobila). Marketingul ii va forta sa ajunga si ei "in randul lumii".

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Si 4G-ul a fost inutil si fita la momentul lansarii lui :)
Servicii de genul acesta nu se lanseaza cu asteptari ca se castiga o cota de piata relevanta peste noapte.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Dilema mea este ca avem disponibil 1Gbps de cativa ani si nu se ajunge consuma constant viteza. La birou, desi avem garantati 500Mbps, varful nu a atins niciodata 300Mbps (cu radio, teamviewer, actualizari la toate calculatoarele (fresh install la noile calculatoare), etc).

3G a adus ceva in plus fata de 2G (internet si voce simultan), iar 4G a marit viteza (latenta fiind un detaliu tehnic pe care multi utilizatori nu-l baga in seama). Viteza de 1Gps este inutila daca nu o folosesti.

Ceva similar cu autostrazile si drumurile express: le avem, dar nu stim sa le folosim :)

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Alice, on 01 septembrie 2020 - 09:33, said:

Vezi ca a aparut WiFi 6, la preturi decente, care duce gigabit fara probleme.
A ajuns, insa ideea e despre mase, nu despre early adopters. Masele inca nu au trecut complet la AC si gigabit ethernet, deci AX este inca foarte departe.
Asta este dpdv obiectiv. Da, fanii care au nevoie de viteze cat mai mari pentru a scurta cu 1s timpul de download sau pentru a posta recorduri nu sunt multumiti cu politica asta.Din pacate pentru "average joe", o viteza mai mare de acces se traduce in subconstient cu o prioritate mai mare a traficului lui in retea, gen "imi merge mai bine netul", chiar daca el are doar device-uri N-only, sau ethernet fast. In contextul asta, o viteza de acces de 1gbps (sau mai mare) nu are un usecase real.

 SmurfK, on 01 septembrie 2020 - 09:34, said:

Pentru că mă înfig direct în PC și costă tot atât. Pe ideea asta, de ce 500 și nu 200, că dacă ai timp să postezi pe Softepdia, ai timp și și să aștepți să downloadezi chestii.
E vorba despre mobilitate. Trendul este sa faci cat mai mult de pe mobil. Ponderea PC-urilor in uzul cotidian scade pe zi ce trece, deci targetul este wifi/4g/5g/etc. De asta spuneam ca e important cum se comporta wifi-ul, iar UPC/VDF a fost cam primul operator care a oferit o conserva de calitate, dar dupa cum spuneam, 500Mbps e o limita rezonabila peste care (inca) nu se trece asa usor cu device-uri normale.

Edited by MembruAnonim, 01 September 2020 - 10:36.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 Pololica, on 01 septembrie 2020 - 10:24, said:

Viteza de 1Gps este inutila daca nu o folosesti.

Ceva similar cu autostrazile si drumurile express: le avem, dar nu stim sa le folosim Posted Image

Orice este inutil daca nu il folosesti.
Te indoiesti ca in scurt timp vom ajunge sa avem nevoie (nu o nevoie vitala, bineinteles) de viteze gigabit?

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Eu ma indoiesc ca va aparea nevoie reala de gigabit in urmatorii 5-7 ani, poate in 10. Dealtfel avem gigabit deja de 7 ani in Romania. Spre deosebire de 4G care in 3-4 ani de la lansare a ajuns sa fie nevoie de el, insa tehnologia mobila ia avant!

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ideea e simpla.
    Un computer normal nu poate utiliza 1Gbs.
    Pe scurt e o himera.
     Ar trebui să-l inviți pe șeful IT de la Vodafone să facă un transfer din asta pe Gigabiti la tine acasă. Lasi usa de la intrare deschisa că sa nu se rănească omul în drum spre iesire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate