Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

King is dead, long live the king! Olympus Image Business to JIP

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#73
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 25 iunie 2020 - 07:27, said:

Btw, când Olympus spunea că totul e ok, nu venise pandemia vieții. Lucrurile s-au schimbat total în astea 3 luni de zile. E hilar că noi, câțiva inși pe softpedia luăm la întrebări așa, în eter, oameni care învât mulți bani și au o afacere la nivel planetar.
Olympus a avut probleme de ani de zile, inclusiv frauda in contabilitate. Pandemia e de la inceputul anului.

#74
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu ai prins ideea, iar. Era vorba de faptul că Olympus dădea asigurări că nu închid și că au multe produse în dezvoltare și urmează multe lansări anul ăsta. Nu ai cum să nu-ți aduci aminte asta.

Opinia mea e că și acum nu o să se schimbe mare lucru ci doar reașează financiar compania astfel încât să plătească cât mai puțini bani la stat și de ce nu, la angajați. Toate astea datorită contracției brutale a pieței.

Asta că tot zicea crocodilu că nu are treabă SUA și că acolo e prea puțin. Ete iaca: "The Tokyo company, which has been under pressure from U.S. shareholder ValueAct Capital to improve shareholder returns, said it planned to sell its camera unit".
Așa că există două variante. Ori se duce naibii totul, ori Olympus se reinventează și după perioada postpandemie iese și rupe capuri multe. E clar că în următorii doi ani o să fie o "bolmojeală" totală. Și nu doar la Olympus.
Mai spuneam eu în altă parte. Cei mai agitați sunt cei care nu au Olympus. Unii săriți din bandă chiar se bucură de asta.

Edited by Reactor2015, 25 June 2020 - 09:22.


#75
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostTaxon, on 25 iunie 2020 - 06:26, said:

Pe termen lung, intrebarea este: se va renunta sau nu la mFT?

Pina in iarna, lucrurile merg din inertie, unele magazine se vor stradui sa scape de Olympus-uri, si asa vinzarile pe foto sunt dezastruoase.
Unii utilizatori vor profita de soc si isi vor cumpara camera/obiectivul deja luate in vizor. Altii vor abandona barca si vor sari grabiti in alta cit mai pe gustul lor. Poate ca Panasonic va creste in vinzari, ca fiind frate intru mFT cu Olympus.
Dar de acum intr-un an ce va fi?
Preluarea unei companii inseamna de regula cel putin 1 an de suferinte. Concedieri, restructurari, resurse taiate, fonduri date pe sponci. Zero inovatie, cercetare, dezvoltare.
Si atunci?
Panasonic va trage singur barca in urmatorii minim 2 ani de azi incolo? Sau...

Niste intrebari foarte bune, pe care mi le pun si eu, dat fiind ca am ceva bani scufundati in mFT...

Pe de-o parte, Panasonic are o nisa mica dar voinica in partea de video cu GH-urile, au avut un pic de success cu G9-le, au selectia de obiective pusa la punct si linia de FF cu care sa imparta R&D-ul. Asa ca efortul de a trage singuri barca nu ar fi asa mare...

Pe de alta parte, daca ai E-M1.2/3/X si E-M5.3 nu prea vad motiv sa treci pe Panasonic-urile curente. Stoc va mai fi o perioada, in caz ca se strica si nu pot fi reparate. Asa ca ma indoiesc ca vor vedea vanzari masive in urmatorii 2-3 ani, chiar daca Olympus inchide pravalia de tot...

Mai sunt si aspecte legale cu privire la standardul mFT ...

In principiu, as zce ca, daca vedem GH6 cu senzor nou in in urmatoarele 12 luni, atunci putem sa zicem ca inca mai e viata in mFT... daca nu, atunci putem sa ii punem cruce definitiv.

Edited by StefanSC, 25 June 2020 - 09:23.


#76
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 25 iunie 2020 - 09:18, said:

Nu ai prins ideea, iar. Era vorba de faptul că Olympus dădea asigurări că nu închid și că au multe produse în dezvoltare și urmează multe lansări anul ăsta. Nu ai cum să nu-ți aduci aminte asta.

Opinia mea e că și acum nu o să se schimbe mare lucru ci doar reașează financiar compania astfel încât să plătească cât mai puțini bani la stat și de ce nu, la angajați. Toate astea datorită contracției brutale a pieței.

Asta că tot zicea crocodilu că nu are treabă SUA și că acolo e prea puțin. Ete iaca: "The Tokyo company, which has been under pressure from U.S. shareholder ValueAct Capital to improve shareholder returns, said it planned to sell its camera unit".
Așa că există două variante. Ori se duce naibii totul, ori Olympus se reinventează și după perioada postpandemie iese și rupe capuri multe. E clar că în următorii doi ani o să fie o "bolmojeală" totală. Și nu doar la Olympus.
Stiu cum arata taierile de costuri si reducerile de personal... crede-ma, nu e nimic de desfacut sampania aici.
ValueAct Capital, SPARX Asset Management... acelasi rahat, scuzat fie-mi cuvantul.

O varianta pozitiva mai realista e ca divizia foto a Olympus sa supravietuiasca, dar sa nu mai fie capabila sa joace atat de agresiv. La rupt capete visati voi de mult, si tot degeaba...

View PostReactor2015, on 25 iunie 2020 - 09:18, said:

Mai spuneam eu în altă parte. Cei mai agitați sunt cei care nu au Olympus. Unii săriți din bandă chiar se bucură de asta.
Cei care nu au Olympus isi iau popcornul si urmaresc spectacolul. E chiar amuzant, dupa atata "ML Uber Alles"...
Cei cu Olympus se racoresc atacand alte branduri si pe utilizatorii acestora, ca de obicei.

#77
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
E un nene acum la americani care face un live și vorbește despre Olympus și zice ce zicea și MB ieri, că americanii nu i-au lăsat să se dezvolte pe partea de video și bla-bla-bla. Mi-e greu să cred că americanu s-a vorbit cu Mircea din România.

Ștefan, foarte probabil Panasonic o să iasă cu un GH6. Este un segment al lor și ar fi păcat să-l piardă. Vor poziționa produsul mai jos ca preț decât camerele FF care sunt cam scumpișoare și acolo deja e alt segment, altă montură, și aia e.

TS-ule, iar te-ai încărcat? Respiră, inspiră, respiră, inspiră. Ai nevoie de oxigen, atâta tot. În rest, ești bine.

#78
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 25 iunie 2020 - 09:34, said:

E un nene acum la americani care face un live și vorbește despre Olympus și zice ce zicea și MB ieri, că americanii nu i-au lăsat să se dezvolte pe partea de video și bla-bla-bla. Mi-e greu să cred că americanu s-a vorbit cu Mircea din România.
Nu e greu sa te vorbesti in zilele astea, ai chat mesenger skype, frazele circula instant indiferent de continent. Nu e simplu sa ai si video si foto bun in acelasi body, procesorul nu e totul, iti trebuie lantul complet senzor-procesare-banda-stocare, sunt foarte scumpe toate. Ai vazut ca camerele cu foto nu au video, cele de video au limitari la foto, iar cele bune sunt scumpe.

Quote

Era vorba de faptul că Olympus dădea asigurări că nu închid și că au multe produse în dezvoltare și urmează multe lansări anul ăsta
Dadea asigurari celor dispusi sa asculte, dar logic vorbind graficele cu profit negativ erau grafice cu profit negativ, oricat le-ai privi, de ani de zile.

Edited by crokodilu, 25 June 2020 - 09:41.


#79
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
https://www.hotnews....atelor-foto.htm

#80
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Trecerea la aparate foto digitale din anii ‘90 găsea Olympus într-o poziţie excelentă, fiind depăşită la acea vreme doar de Sony.

Jurnalism de calitate :)

#81
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Bazaconii. Vorbiti de acelasi Oly care conduce piata alaturi de Sony? Nu erau ei cam printre foarte putinii producatori in crestere in ultimii ani? Cel putin asa grafice se puneau pe aici. Pai daca pica Oly pica si Sony ca nu mai au cu cine concura.

#82
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Oameni buni, aveti putintica rabdare ! Nu se termina aici.


Olympus va veni in scurt timp cu lamuriri:

https://www.43rumors...hy-enthusiasts/

"We understand you may have many questions, all of which we will work to answer in the upcoming weeks. We ask for your patience: we believe this is the right step to preserve our brand’s legacy, the products, and the value of our technology. Olympus sees this potential transfer as an opportunity to enable our imaging business to grow and delight both longtime and new photography enthusiasts. Olympus and JIP will continue discussions, and we are committed to providing full transparency about our intentions as the plans solidify."

#83
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Actiunile conteaza, nu lamuririle.
Probabil vom asista in prima faza la o reducere a ritmului de lansari, indiferent care va fi "destinatia finala" a diviziei foto. Taieri de costuri, reduceri de personal, chestii d-astea.
Dar vor fi produse noi.

#84
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@katran:

As vrea sa fiu optimist, dar Olympus nu a fost chiar cea mai onesta companie fata de ai ei clienti...

Doua exemple care imi vin in minte sunt trecerea 4/3 pe linie moarta, pe care au scaldat-o rau de tot si mai nou, zvonurile de achizitie de anul trecut, care au fost atat de vehement contrate incat s-au adeverit...

#85
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Cum si spuneam azi pe mess, daca E-PL8 rabata LCD-ul in sus, iar nu in jos sa nu il poti pune pe un trepied, de mult luam unul.
Asa... zici ca vine G100 acusica, da? Ca sa nu ma mai tot uit dupa G80/GX80 ...

Deci, eu as merge pe mina mFT pentru urmatorii 2 ani. Mai incolo insa ...

#86
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu când dau like la o postare de-a voastră, înseamnă că chiar sunt de acord cu ce-i scris acolo. Asta ca să vedeți că nu sunt așa de rău cum mă percep unii.

Dar, un lucru e clar. Nimic nu e clar :D

#87
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Asa... zici ca vine G100 acusica, da? Ca sa nu ma mai tot uit dupa G80/GX80 ...

Doar sa nu vrei musai IBIS :)

Una faina la G100-le acela e ca au pus un vizor foarte bun (si culmea, field sequential) si un grip cum trebuie pe o camera relativ mica. Cu 15mm f1.7, 25mm f1.7 si 42.5mm f1.7 ai un kit de fotografie de strada si travel foarte reusit, pe care il porti prin buzunare :).

Quote

Deci, eu as merge pe mina mFT pentru urmatorii 2 ani. Mai incolo insa ...

Sincer, in momentul de fata, singurii pe mana carora as merge mai mult de 2 ani sunt cei de la Canon :).

#88
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 25 iunie 2020 - 12:44, said:

As vrea sa fiu optimist, dar Olympus nu a fost chiar cea mai onesta companie fata de ai ei clienti...



Recunosc. De fapt nicio companie nu este onesta.

Aia de la Nikon au anuntat cumva de dinainte ca vor ingropa formatul Nikon 1 ???   Sony a anuntat inainte ca nu va mai dezvolta formatele DSLR si SLT ?

Sau daca vrei, o situatie similara este acum cu formatul DSLR la Nikon si Canon. Cele doua firme dau asigurari ca il dezvolta in continuare, desi se vede clar ca dezvolta alt format. Daca ar fi sincere, ar da faliment in secunda doi.


Asta este un prilej sa ne amintim ca desi noi punem in suflet, pentru producatorii astia este doar o afacere. In momentul cand un format nu mai este profitabil , il inchid.
Scopul principal al acestor firme este sa faca profit si sa-si protejeze afacerea.  Asta va face si Olympus acum. Totusi vrem nu vrem, trebuie sa tinem cont de comunicatele lor oficiale.
Chiar si vestea ca Olympus vinde divizia foto are ca baza un astfel de comunicat.

Din punctul meu de vedere un comunicat oficial este mai bun decat un film postat de Tony&Chelsea Northup sau decat comentariul unui utilizator de Pentax frustrat.

Edited by katran, 25 June 2020 - 13:13.


#89
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostTaxon, on 25 iunie 2020 - 12:47, said:


Asa... zici ca vine G100 acusica, da? Ca sa nu ma mai tot uit dupa G80/GX80 ...


A si venit la f64. Este deja la oferta, reducere 499 lei.

View Postkatran, on 25 iunie 2020 - 13:05, said:

Recunosc. De fapt nicio companie nu este onesta.
..........
Din punctul meu de vedere un comunicat oficial este mai bun decat un film postat de Tony&Chelsea Northup sau decat comentariul unui utilizator de Pentax frustrat.

Prima afirmatie nu poate fi contestata de nimeni, finalul celei de-a doua nu se potriveste cu postarile tale de pe acest forum.

#90
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 25 iunie 2020 - 13:05, said:

utilizator de Pentax frustrat.
Mai, uite d-aia nu-mi pare catusi de putin rau de Olympus... pentru voi a devenit un reflex, sa mai aruncati un scuipat catre Pentax/pentaxisti.
Dar, aveti grija, ca vantul nu bate favorabil...

Edited by TS030, 25 June 2020 - 13:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate