Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

King is dead, long live the king! Olympus Image Business to JIP

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cine are Olympus, să se bucure de el :D
Deși pare o chestie importantă, este vorba doar de bani.
https://www.43rumors...usiness-to-jip/

#2
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Degeaba ai produse foarte bune daca nu poti face bani cu ele.
Sa vedem ce-o sa iasa. Ceva tot se va schimba...

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Care ar fi motivul vanzarii?

#4
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
"...due to losses experiences over the last 3 years."

Olympus e pe urmele lui Pentax, ramane doar cu numele.

Edited by Ramuran, 24 June 2020 - 13:04.


#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
3 ani de pierdere mi se pare putin. E ca si cum ai zice "luna asta am fost pe minus - vindem firma". Oricum un sistem se face in ani si se profita de el ani/zeci de ani dupa aceea. Desigur daca schimbi paradigma in fiecare zi e cam greu sa faci fata distractiei. Parca erau pe crestere, unii ziceau ca au 39% din piata, nici asa nu sunt profitabili?

Quote

Olympus e pe urmele lui Pentax, ramane doar cu numele.
Hoya a ramas cu Pentax pe medicala, Ricoh a cumparat foto si i-a zis Pentax Imaging. Oly e cam la fel, si ei raman cu divizia medicala si vand divizia foto.

Asa cum am mai zis e simplu sa faci camere bune, e greu sa fi profitabil. Iar daca schimbi paradigma e si mai greu.

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 13:12.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Comunicatul este destul de evaziv, nu prea se înțelege mai nimic din el. Cred că intenționat este făcut așa.
Mișcarea celor de la Olympus cu siguranță are legătură cu partea financiară. Mai puțini bani de dat la stat, chestii din astea.
În mod evident, piața foto suferă. Suferă în ansamblul ei, valabil pentru absolut toți producătorii.
Olympus, pe piața asta în suferință nu s-a mișcat rău deloc, dar probabil prost ca profit.
Următoarele luni de zile vor fi cu surprize pentru mulți producători. Ritmul de dezvoltare o să încetinească vizibil și vom vedea modele noi mult mai rar.

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Situatia asta imi aduce aminte de bancul cu posibilitatile:

Daca JIP cumpara divizia foto de la Olympus, sunt doua posibilitati:

1) Scot ce era deja pe teava si apoi reduc ritmul dezvoltarii si produselor ca sa ramana la limita profitabilitatii. Au facut asta cu VAIO din cate stiu. Ajung cam unde e Pentax acuma: lansari relativ rare, dar sigure. Ceea ce e bine pentru utilizatorii existenti.

2) Vand divizia pe bucati pentru a-si scoate banii.

Daca JIP vand divizia pe bucati, exista doua posibilitati:
1) Panasonic raman implicati in m43 ca singur producator, eventual baga PDAF. Estimatul era undeva la 350k camere vandute pe an in cel mai rau scenariu pentru m43. Nu suficient cat sa tina doua divizii pe linia de plutire, dar un pentru Panasonic, care are si linia de FF si asa imparte mai usor costul R&D, ar fi suficient. Posibil sa vedem si PDAF in G9 Mk. 2 :). Ceea ce ar fi bine pentru utilizatori.

2) Panasonic trag si ei obloanele pe m43 (patente si aspecte ale monturii detinute de Olympus care ii forteaza sa faca asta sau mai stiu eu ce...).

Daca Panasonic trag si ei obloanele, eu unul voi astepta sa apara 300mm f4-uri, 8mm f1.8-uri si 40-150mm f2.8-uri la vanzare pe piata SH la preturi mici pe masura ce lumea se muta de pe Olympus pe alte monturi.

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 24 iunie 2020 - 13:18, said:


2) Vand divizia pe bucati pentru a-si scoate banii.

Se zice ca sunt platiti sa ia divizia nu ca platesc ei, pe principiu "ne costa scump sa facem curat, platim pe cineva priceput"

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt de acord cu tot ce spui @Ștefan, mai puțin partea cu mutatul pe alte monturi.
Cred că moda asta cu mutatul și adoptarea de noi sisteme o să cam apună și revenim la moda aia veche când foloseai un obiectiv vechi și de 30 de ani. Chiar și camerele.
Nu prea mai e momentul să apară cineva cu o montură nouă pentru că nici nu prea mai are cine de altfel, doar Pentax, dar nu se pune.
Goana după nou se cam oprește aici.

#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Trei ani? Din cate-mi amintesc, Olympus nu a castigat niciodata bani din mirrorless.
Nu ca s-au miscat prost ca profit; ci au dat-o-n bara rau.

Comparatiile cu Pentax nu-si au rostul... decat daca vreti sa vorbim de taierile de costuri din era Hoya, dar mai bine nu.
Pentax Imaging Systems a fost transferat (intr-un final) cu totul catre Ricoh. Eu zic ca au supravietuit cu brio.

Poate si Olympus o sa supravietuiasca... o sa vedem ceva taieri de costuri serioase, mai putini bani bagati in marketing; totusi au un sistem complet, trebuie doar sa gaseasca o formula ca sa-l faca profitabil.

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Pentax nteleg ca sunt profitabili, ei au mers pe filozofia lor, chiar cu incapatanare, n-au bagat bani in dezvoltari, sunt cumva conservatori, de aici si profitabilitatea. Oly insa a avut si alte probleme financiare, au palmat unii niste bani pe acolo. Pe de alta parte ajungem si la ceea ce tot insistam: e bine ca pentax sa faca tot ce ne dorim noi dar nu e cea mai buna idee, fix pe principiul profitablitatii. Cand ziceam ca nu e bine sa faca ML fix la asta ma gandeam, dpdv financiar nu se justifica desi toti ne dorim ML pentax misto. Chiar nu doream asta dar la Oly ma gandeam, cat o sa ii tina sa faca chestii misto, bune si scumpe, financiar vorbind. Uite ca avem si un raspuns.

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 13:31.


#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 13:22, said:

Cred că moda asta cu mutatul și adoptarea de noi sisteme o să cam apună și revenim la moda aia veche când foloseai un obiectiv vechi și de 30 de ani. Chiar și camerele.

Sunt de acord ca ritmul inovatiilor va incetini considerabil, nefiind piata care sa le sustina. Si inovatiile venind rar, nu vor mai fi oamenii tentati sa sara dintr-o barca in alta pentru un beneficiu real sau imaginar.

Pe de alta parte, echipamentele foto moderne sunt mai mult electronice decat mecanice... e deajuns un condensator sa crape sau o panglica sa se rupa si arunci camera sau obiectivul la gunoi.

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ricoh Imaging sunt profitabili si pe crestere.

Insa topicul e despre Olympus, care e intr-o situatie diferita de Pentax/Ricoh Imaging si a urmat o strategie oarecum diametral opusa.
Si sincer... atata marketing a bagat Olympus, cu "dinozaurii" care o sa dispara, maturati de valul digital, cu una, cu alta incat aproape ca nu mi-ar parea rau sa-i vad dusi.
Ar fi insa pacat de utilizatori.

#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 19.01.2004
Cum necum, se pare ca a apus epoca de aur a camerelor digitale, cu o mina buna de producatori, fiecare cu cite doua miini bune de modele scoase mai mult sau mai putin pe banda rulanta.
A apus moda tugulanului aflat in vacanta cu o camera atirnata de git, chitit sa faca un toptan de poze iola.
Smarfoanele (si conectarea lor la fesibuci) au maturat sapunierele si acum musca deja din mirorrless-urile ieftine. De DSLR-urile de pe treptele de jos ce sa mai zicem...

Tugulanii vor alerga cu limba scoasa dupa smarfoane cu megapixeli si zoom, asa cum alergau acum 10 ani dupa sapuniere cu megapixeli si zoom.
Iar camerele foto, mai rare, mai scumpe, vor ramine pentru pasionatii adevarati si profesionisti.

Edited by Taxon, 24 June 2020 - 13:43.


#15
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
(crokodilu) "Asahi Pentax" a fost crema si au fost cumparati de Hoya dupa 50 de ani, dupa care i-au vandut la Ricoh. Si Ricoh faceau camere foto foarte bune de zeci de ani, SLR-uri din 1964, doar ca numele nu s-a impus printre cei mari. Din cauza asta au preferat sa continue cu numele de Pentax pe divizia foto. De ex. Ricoh KR-5 Super a fost considerat un aparat excelent in anii 80', echivalentul aproximativ a lui Asahi Pentax K1000, dar totusi nu se ridica la nivelul lui Olympus OM-4/4T din aceeasi perioada.

Edited by Ramuran, 24 June 2020 - 13:45.


#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
De acord cu totul, dar doar parțial la afirmația "vor alerga cu limba scoasa dupa smarfoane cu megapixeli si zoom". Nu prea se îngrămădește lumea la ele nici acum pentru că sunt scumpe ca naiba.
Am avut ocazia să vorbesc cu cineva care e brand manager chiar la o firmă pricopsită în domeniu și spunea că e jale mare. Că prea s-au aruncat producătorii la produse extrem de scumpe.

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 13:45, said:

Că prea s-au aruncat producătorii la produse extrem de scumpe.
Cand ti-am zis noi astea te-ai suparat...acum ca ti-o zice un brand manager vad ca iti schimbi optica....

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 13:50.


#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Era vorba de telefoane. Nu luat din context.
Și unde mi-ai zis tu/noi, de produse extrem de scumpe? Ți se pare că eu am trecut pe Olympus că-s mai scumpe? Nu, nicidecum, dimpotrivă, sunt sensibil mai ieftine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate