Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

King is dead, long live the king! Olympus Image Business to JIP

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Formatul a fost una din principalele bariere care m-au făcut să trec mai târziu la Olympus. Culmea, după aproape un an de utilizare, nu văd nicio problemă. Mai ales de când pot face un cadru la o rezolutie efectivă de 80mp. Nu văd nicio pierdere să fac din acea imagine 3:2. Chiar și din 20mp nu e vreo pierdere. Până n-am folosit, nu am crezut pe nimeni.

În altă ordine de idei, iată un punct de vedere extrem de interesant.

"OLYMPUS Inc. are acționariat AMERICAN 40%. Cu mișcarea de azi au transferat divizia foto la un fond 100% japonez scăpând de acționariatul care bloca spre exemplu dezvoltarea pe partea video a echipamentelor care se pretează perfect la acest gen de activitate. Dar încurcau probabil apele pe o piață foarte bună si dinamică care ar fi absorbit imediat ceea ce oferă în plus sistemul Olympus. " -MB

Mi-am permis să pun aici parte din text pentru că postarea este publică.

Ce pot să vă spun însă este altceva. Eu nu am simțit nicio emoție la citirea știrii. Nu am văzut niciun val mai mic măcar făcut pe topicurile de discuție internaționale sau pe grupurile specifice de pe facebook. Nu s-a crizat nimeni. Este cel puțin dubios lucrul ăsta.

Zicea cineva că de ce am pus titlul ăla cu "king". Păi o să vedeți mai peste ceva vreme. Chiar este bine ales titlul și nu știam ce o să se scrie pe internațional sau national. Pur și simplu faptele arată că Olympus nicidecum nu vrea să închidă taraba.
Am zis-o multora, este IMPOSIBIL ca M1X sau M1mkIII să nu poată filma 4k60fps cu procesoarele pe care le au. Efectiv partea de software computing este foarte puternică pe aceste aparate. Sunt niște rahaturi de aparate care filmează 4k60fps si nu văd niciun motiv pentru care astea să nu o poată face. La fel și la biți și profilele de culoare. Panasonic zburdă cu procesoare mai slabe, Olympus n-are niciun motiv să nu o poată face, altul decât căpăstru.

#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Af fi o ocazie buna pentru Panasonic sa termine cu formatul asta trist (cel putin) 4/3.
Portrait wide nu arata prea bine. In plus e o pierdere de optica, adica te chinui sa optimizezi pentru cerc si tu folosesti o dunga orizontala din centru.


Quote

Cu mișcarea de azi au transferat
Cine au transferat? Deci MB zice ca defapt ei puteau fi mult mai buni dar n-au fost lasati sa lucreze?

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 16:23.


#39
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 24 iunie 2020 - 16:17, said:

Cine au transferat? Deci MB zice ca defapt ei puteau fi mult mai buni dar n-au fost lasati sa lucreze?

Asta e ca echipa de fotbal Dinamo, care nu erau lasati sa se antreneze pentru Liga Campionilor, ei reusind un total de 0 calificari Posted Image.

In rest, nu stiu cum poate fi descris cineva care crede ca americanii, dintre toate popoarele, s-ar opune unor activitati care sa le aduca bani...

Edited by StefanSC, 24 June 2020 - 16:36.


#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Asta e actionariatul:
https://www.olympus-...on.html?page=ir

Si mai sunt niste grafice interesante, de ex. Olympus Imaging e micuta in North America, dar sensibil mai mare in EU, Japonia, Asia, etc.. deci cam invalideaza ce zice MB, cu alte cuvinte o piata mica blocheaza dezvoltarea in celelalte piete majoritare?

http://asia.tools.eu...ods=1|1|1|1|1|1

Aici sunt pierderile pe Imaging, relativ mici in comparatie cu profitul pe celelalte segmente (medical):

http://asia.tools.eu...ods=1|1|1|1|1|1
http://asia.tools.eu...ods=1|1|1|1|1|1

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 16:57.


#41
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Momentan eu încadrez totul la categoria speculații. Până nu văd, nu cred. Și varianta lui Mircea este una posibilă. D-aia am pus-o aici, să vedem care se adeverește într-un final.
V-am pus zilele trecute știrea aia cu cotele de piață și unii mai sunt inflamați și acum în gât de la cât s-au consumat pe ea :D Știrea în sine fiind o tâmpenie, o aberație, dar rostogolită de tot mediul online după principiul mulți văd, puțini cunosc. Contează doar titlul care să fie "catch", iar conținutul, Dumnezeu cu mila.

Ca regulă, pentru mine cel puțin fucționează precauția și ca în cazul politici, nu mă uit la ce spun respectivii ci la ceea ce fac. Și clar nu se poate vorbi că până acum Olympus a dat senzația că vrea să închidă taraba sau să arunce divizia de "imagine" la gunoi.

Apropos de format. Curios de ce se insistă pe formatul 4:3 și la drone și la camerele foto din telefoane. Pe mine unul nu mă mișcă în nicio direcție, dar am găsit situații cand 4:3 e mai potrivit ca încadrare în corelare cu subiectul decât 3:2 sau 16:9. Poate că așa cum bine spunea un coleg mai sus are de-aface cu borcanele care-s rotunde. Probabil că doar la anamorfic s-ar justifica wide-ul. Dar și aici discuția e complexă.

#42
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Transferul diviziei imaging catre JIP nu e speculatie.
https://www.olympus-...nts/ir00013.pdf

#43
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bine bro, ești tare. Noi nu ne-am dat seama până acum. Iar eu am deschis topicul ăsta zicând altceva, nu? :D

Mai lipsește Tony mincinosul și gata, tabloul e complet :D

#44
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
O opinie destul de exhilibrata :).

http://www.sansmirro...d-m43-news.html

#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 17:00, said:

V-am pus zilele trecute știrea aia.. Știrea în sine fiind o tâmpenie, o aberație, dar rostogolită de tot mediul online după principiul mulți văd, puțini cunosc. ..
Fraza asta nu te onoreaza deloc.

#46
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 17:09, said:

Bine bro, ești tare.
Da, sunt tare, bine ca ti-ai dat seama.
Ideea e ca treaba aia nu e speculatie. Aprecierile pozitive sunt.
In particular cea a lui MB (aici e om fain :P), ce pare sa vada din aceasta operatie eliminarea ultimei piedici in calea dominatiei lumii de catre Olympus...

#47
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai da ca Olympus avea diamantul in mana dar americanii nu ii lasa sa il curete de praf si sa il vanda. Asa platesc pe unii sa ia diamantul si sa faca ce vor cu el, de preferinta sa devina miliardari.
Din graficul ala avea cam 40-50% pierderi fata de revenues in anumite Q-uri din ultimul timp.

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 17:54.


#48
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am auzit ca in seara asta Tony Northup da bairam. :)



Eu zic asa : cei care cumpara afacerea nu o cumpara ca s-o inchida. Din contra.

Eu sper sa fie mai motivati, mai orientati pe foto si sa faca treaba mai buna.

#49
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Intelesesem ca esti si pe DPR, citesti si acolo, da?

#50
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 24 iunie 2020 - 22:03, said:

.. cei care cumpara afacerea ..
Intrebarea cheie este: o cumpara sau sunt platiti sa o ia?

#51
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Dintr-un articol de pe sonyalpharumors:

"In short this is what’s likely to happen: Layoffs of personnel, killing of future products launches (from 2021) and sale of technologies to the best offer."
"And I feel Olympus is just the first company that will kill it’s Imaging Division. In the short term Pentax may be next. In the long term also some bigger companies may stop making cameras."

Surpriza mare e ca au ajuns in situatia asta mult mai repede decat s-a anticipat si inaintea lui Pentax.

#52
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostRamuran, on 24 iunie 2020 - 23:24, said:

Surpriza mare e ca au ajuns in situatia asta mult mai repede decat s-a anticipat si inaintea lui Pentax.
Surpriza cui?
E asa nemaipomenit ca o companie profitabila si in crestere sa supravietuiasca uneia care pierde o gramada de bani, de ani de zile?

#53
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostRamuran, on 24 iunie 2020 - 23:24, said:

..and sale of technologies to the best offer."..
In the short term Pentax may be next. In the long term also some bigger companies may stop making cameras."
Cui vand si ce vand, daca toti, sau majoritatea se inchid? Vin altii noi? Cumpara Canon tehnologia Olympus? Sau Sony? Ei cred ca au/stiu sa faca obiective sau camere.

Quote

And I feel Olympus is just the first company that will kill it’s Imaging Division
Din cate stiu singurii care si-au inchis divizia a fost Samsung, si doar pe cea de dslr. Restul au vandut la altii (minolta, pentax) si au supravietuit intr-o forma sau alta.

Edited by crokodilu, 25 June 2020 - 00:01.


#54
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Realitatea e ca nu se stie absolut nimic de ce va fi...
Doar se schimba proprietarul.

Restul este parerologie. Ca nu stim ce planuri au cei de la JIP si informatii despre ei sunt relativ putine.

Vedem peste 6-12 luni ce va fi.

Edited by StefanSC, 25 June 2020 - 00:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate