Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7
 laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!
 Probleme testosteron

Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050
 Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier
 

Cursul de operator PC

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Salut!
Vreau și eu să fac un curs de operator calculator(PC) sau cum i se mai zice operator introducere prelucrare si validare date)și cum nu am dreptul sa îl fac gratuit la agenția de șomaj vreau sa-l fac la un centru din oraș,am văzut că este 890 de lei plătibil și în rate.Vreau să menționez că nu prea știu în ale calculatoarelor că nu m-a prea interesat pe PC decât rețele sociale,YouTube și jocuri PC  iar la școală nu prea se făcea ceva serios și era gălăgie mereu..Daca  de pe urma cursului asta o sa pot sa lucrez că operator PC cu atât mai bine,chiar daca nu se câștigă mult,pentru inceput pentru mine e ok. Am terminat liceul teoretic în 2017 fara bac și de atunci n-am făcut mare lucru din cauza că am inceput sa am anxietate și nu am făcut față din cauza ei pe la alte locuri și cred că mai ales daca lucrez de pe computer o să îmi fie mai ușor și mai bine și chiar că și operator PC că știu că acest curs nu e mare lucru deloc dar pentru inceput as fi mulțumit plus că aș învață și eu cate ceva și  chiar daca că op.PC se câștigă prost eu sunt mulțumit și cu atât acum in acest moment dar mai întâi să termin cursul. văzut că ține 4,5 luni si vreau sa va întreb cam cum se desfășoară acest curs,ce îmi puteți spune despre el,de cate ori mergi pe săptămână și cum e cu examenul,vreau câteva detalii importante despre cursul de operator PC (introducere prelucrare si validare date),dacă îți preda și trebuie să scrii in caiet sau lucram numai pe calculator etc Poate e cineva de  aici de pe forum care a făcut acest curs,îl rog  să mă lămurească și pe mine .
Mulțumesc anticipat și toate cele bune!

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.314
  • Înscris: 21.03.2019
Poti sa-l faci, daca vrei, dar ma indoiesc ca vei gasi job, doar avand la baza acest curs. Plus ca costa o caruta de bani, cum ti-i recuperezi daca nu gasesti job?

Editat de Kres, 01 septembrie 2019 - 17:54.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
dpmdv e egal cu zero acel curs

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.744
  • Înscris: 06.07.2005
Exact ce a zis gumball3000, nu valoreaza nimic acel curs. Mai important pentru un potential angajator care ofera postul asta ar fi sa tastezi repede.

#5
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Nu te ajuta cu nimic cursul, si e de incepatori ce abia pun mana pe un PC. Dar daca insisti sa faci asa ceva daca esti fara ocupatie te poti interesa si inscrie in proiecte europene pentru dezvoltarea resurselor umane (POSDRU), la toate sunt incluse si cursuri de operare PC in programa.

Nimic nu bate exercitiul acasa singur in softurile pe care vrei sa lucrezi.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
stiu pe cineva de a fost la un curs asemanator la alea posdru, nu a ramas cu nimic de acolo, alea sunt facute doar pt tocat banii UE, singurii care castiga sunt cei de le organizeaza

#7
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Menționez că eu vreau sa îl fac cu bani,890 de lei,la un centru  de cursuri.Tot degeaba e și așa?

Editat de AlynHoliavo, 01 septembrie 2019 - 18:21.


#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca iti permiti acum si-n urmatoarele luni costul - da.
Daca ai speranta / promisiua/  ocazia sa gasesti un loc de munca unde vei folosi exact acele lucruri - da.
Daca poti chiar sa intrebi sa-ti explice anumite chestii care stii ca le vei folosi - da.
Pe de alta parte, iti explica si un prieten mai priceput, probabil mult mai ieftin.
Si, daca ai noroc de un job, prietenul iti explica exact si precis ce ai nevoie la job, nu generalitati, cum presupun ca se fac la acele cursuri.

De lucrat ca operator e simplu, inveti 3 clickuri si restul inseamna sa bagi cifre si texte toata ziua.

890 de lei e mult :)

Editat de trollerul_de_serviciu, 01 septembrie 2019 - 18:21.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
poate si ramai cu ceva daca il faci cu bani, dar de ajutat nu vad cu ce te-ar ajuta

cauta locuri de munca, ia vezi cate cer doar competentele pe care le dobandesti cu ajutorul acelui curs?

Editat de gumball3000, 01 septembrie 2019 - 18:22.


#10
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 15.03.2019

 AlynHoliavo, on 01 septembrie 2019 - 18:20, said:

Menționez că eu vreau sa îl fac cu bani,890 de lei,la un centru  de cursuri.Tot degeaba e și așa?
Dai banii degeaba, dar e dreptul tau sa faci asta. Sa nu zici ca nu te-am anuntat cand o sa regreti ca ai dat banii aiurea cand puteai sa faci ceva mai util cu ei.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003
Am crezut ca au disparut aceste cursuri! Erau candva la moda, lumea nu era familiarizata cu PC-ul etc. Dar azi, cand toti stiu a folosi asa ceva, e un nonsens.

Editat de neagu_laurentiu, 01 septembrie 2019 - 18:31.


#12
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Cea mai bună metodă de calificare este să te angajezi și să se ocupe ei de instruirea ta prin plata cursurilor. Eu așa am făcut.

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.154
  • Înscris: 30.11.2017
Să ştii că nu prea e bun.

Posturile ălea trecute la anofm ca operatori pc sunt de fapt de programatori, dar in centralizatorul de ocupatii figurează operatori că practic programatorii sunt muncitori la pc asa ca si operatorul de cnc. E bine plătit nu din perspectiva efortului ci a cererii si pretului produsului, aşa cum si minerii câştigau foarte bine sau prostituatele si ele

Editat de cipri2bau, 01 septembrie 2019 - 19:14.


#14
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 985
  • Înscris: 29.01.2008

 neagu_laurentiu, on 01 septembrie 2019 - 18:31, said:

Am crezut ca au disparut aceste cursuri! Erau candva la moda, lumea nu era familiarizata cu PC-ul etc. Dar azi, cand toti stiu a folosi asa ceva, e un nonsens.
O fii surprins cati oameni tineri nu au o treaba cu PC'ul, tot ce stiu sa faca e sa dea like si share pe fb si caute muzica pe youtube...

#15
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Daca chiar vrei sa inveti ceva probabil iesi mult mai castigat cu un curs online pe YouTube, Udemy, Skillshare, etc.

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.160
  • Înscris: 23.09.2005

 cristirg, on 01 septembrie 2019 - 19:20, said:

sunt tutoriale pe youtube si in romana care te invata windows, office, internet....vezi si videotutorial.ro, e bine sa inveti si ceva engleza pt ca o sa gasesti si mai multe cursuri, tutoriale....

Si eu zic la fel, ca partile elementare le poate invata oricum singur, acasa.

Pune-te si lucreaza pe calculator ce poti, asa o sa inveti, salveaza poze, muta-le de ici colo, creeaza foldere, deschide microsoft word si incearca sa incepi sa lucrezi in el, modifica textul, intra in optiuni, etc. Cauta pe net sa vezi ce fac optiunile alea, etc. Fiecare ora petrecuta astfel inseamna un plus pentru tine.

Uite aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ywh7e5CKbm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si mai multe aici:

https://www.youtube....oxMRaitg/videos

Editat de Phobos, 01 septembrie 2019 - 20:02.


#17
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.368
  • Înscris: 03.05.2018
Am terminat liceul in anul 2000 la sectia de informatica, cu diploma de operator PC si ajutor de programator, si nici atunci nu valora doi bani diploma asta, nu te angaja nimeni doar pe baza ei, iar atunci computerele nu erau atat de raspandite, acum cand tehnologia este peste tot. iti dai seama ca o astfel de diploma inseamna fix zero, e ca si cum ai avea o diploma ce arata ca nu esti analfabet.

#18
Gheorghe007

Gheorghe007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 26.10.2018
Salut Soft , (ramine ca acum sau plateste PROASTA din Buzau?) !

P.S.- Nu mai "gkumiti" !

Te pis pa el de liceu ! Tu esti in stare sa scrii o linie de comanda ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate