Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura
 De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Probleme testosteron
 Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?
 Huawei band 8

Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...
 

Magazin online - comanda anulata pe motiv de pret gresit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Salut
Zilele trecute am comandat niste produse online, la un pret ce-i drept ridicol (10 lei un espressor de cafea care la Emag costa 2000 lei), cu plata ramburs.
O astfel de eroare cu preturile s-a mai produs acum ceva timp la Emag si-mi aduc aminte ca Emag-ul a livrat produsele, chiar daca au iesit in pierdere.
Acum stau si ma intreb, oare pretul afisat, chiar daca este prea mic, nu este obligatoriu pentru ambele parti? Ce ziceti, are sens sa ma duc la Protectia Consumatorului? Cu ce drept au anulat o comanda? Nu trebuia sa fiu si eu de acord cu aceasta anulare de comanda?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,923
  • Înscris: 25.01.2007
Nu.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 08.10.2004
cred ca s-au invatat minte si daca e o eroare in sistem pot anula comanda..cauta la conditii....

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Post_D_A_N_, on 27 iunie 2019 - 10:20, said:

O astfel de eroare cu preturile s-a mai produs acum ceva timp la Emag si-mi aduc aminte ca Emag-ul a livrat produsele, chiar daca au iesit in pierdere.
Aia a fost doar o minciuna sa obtina publicitate gratuita si sa arate chipurile cat de corecti sunt.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Acum vreo doua ierni, parca, am prins un set de anvelope pe best-tires ,la vreo 50 de lei. SETUL. Imediat mi-au anulat comanda. Cam toate astea online au in contracte treaba cu pretul foarte mic gresit.

#6
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Daca nu era campanie de marketing cu preturi gresite nu livreaza nimic.
Au facut si ei o campanie acum ani de zile si acum toata lumea viseaza ca vor face zilnic, de cate ori gasesc un chilipir ei.
S-a dus, nici nu fac alta prea curand atata timp cat lumea inca e in hipnoza celei vechi, ca nu e nevoie.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu are sens sa te duci la Protectia Consumatorului caci tine de politica magazinului daca onoreaza comanda cu pretul gresit de angajat sau nu.
eMag a onorat comenzile atunci pt. ca a vrut sa castige notorietate in Romania.

Posibil sa fi fost chiar o intentie a lor acea "intamplare".

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,607
  • Înscris: 01.12.2001
"greseala" din trecut de BF a fost bine gandita. A fost stirea pe toate teveurile si au avut crestere puternica de vizualizari si comenzi.
Acum a fost o greseala. Nu primesti nika.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,569
  • Înscris: 01.08.2006
Era emag sau un partener emag?
Teoretic, poti incerca cu OPC-ul. Nu stiu daca rezolvi ceva sau nu. O baga pe aia "ca s-a terminat stocul pana la comanda ta" si cred ca sunt acoperiti.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,385
  • Înscris: 05.06.2002
aia la emag a fost campanie publicitara mascata. intre timp au mai avut si ei un astfel de incident, de data asta pe bune, au dat clientilor 100 ron si un sut in fund.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,735
  • Înscris: 16.03.2007
onoreaza comenzile cu preturi "gresite" doar cand au campanie de publicitate. cand au intr-adevar o problema tehnica, anuleaza comenzile.

Edited by laffin, 27 June 2019 - 10:29.


#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,098
  • Înscris: 02.09.2005
S-a schimbat legea de ceva timp, comanda trebuie livrata doar daca este confirmata de magazinul online

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Au mai fost cel putin 2 topicuri cu tema asta, unul cu aparate foto, altul cu hdd extern, ambele parca la pcgarage, o gramada de oameni de pe forum au facut comenzi, normal ca nimeni nu a primit nimic. Eu odata am prins, invertoare la 3,5 lei, la tehnoelectric, parca, am comandat 3 bucati, au trimis unul, spunand ca era ultimul pe stoc, dar macar au trimis, desi pretul normal era de 10 ori mai mare.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Au mai fost cazuri, au mai fost topicuri, nu se poate face nimic, totul este perfect OK.
Cazurile alea cind chiar au trimis produsele la acele preturi foarte mici au fost chestii de marketing, de publicitate, de promotie, de atras clientii :)

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,013
  • Înscris: 13.07.2011
nu ai nici o sansa, la fel cum este si cu Error Fares la avioane, cand uneori ti se anuleaza biletul. Este scris cu siguranta in termeni si conditii.

#16
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Am uitat sa va spun ca am fost prevazator si am tiparit confirmarea comenzii direct de pe pagina lor web. Cei de la OPC mi-au spus ca in principiu am dreptate si chiar daca pretul a fost eronat, daca au confirmat comanda atunci se considera contract incheiat intre parti, indiferent ce spun clauzele lor de vanzare. Evident, nu mi-au promis nimic, dar mi-au zis sa le trimit documentele si corespondenta purtata cu magazinul online.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
La ce magazin a fost eroare initoator?

View Post_D_A_N_, on 27 iunie 2019 - 11:13, said:

Am uitat sa va spun ca am fost prevazator si am tiparit confirmarea comenzii direct de pe pagina lor web. Cei de la OPC mi-au spus ca in principiu am dreptate si chiar daca pretul a fost eronat, daca au confirmat comanda atunci se considera contract incheiat intre parti, indiferent ce spun clauzele lor de vanzare. Evident, nu mi-au promis nimic, dar mi-au zis sa le trimit documentele si corespondenta purtata cu magazinul online.

Care OPC ti-a spus asta? Au drepatte. Din moment ce ti-au confirmat, comanda trebuie onorata. Inseamna ca si-au dat acordul.

#18
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Si la mediagalaxy a fost acum mult timp, nu au trimis nimic, au dat vouchere de 50 de lei in schimb.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate