Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

De ce Linux-ul nu este popular īn rāndul romānilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#73
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostJenkins, on 22 martie 2019 - 11:14, said:

Nu e aroganta, am incercat sa te ajut asa printre randuri. Am zis "Poate nu stii google". Te rog deschide un topic in care descrii problema si ce solutii ai incercat, ca sa vedem ce nu functioneaza si sa incercam sa o rezolvam.
Am deschis unul deja mai demult:
https://forum.softpe...refox-pe-linux/

#74
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Post1000FPS, on 22 martie 2019 - 10:28, said:

Spune-ne si motive sa folosim linux.
Unul mare si lat valabil la modul general e ca sa nu-si puna softuri piratate.

#75
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

View PostPololica, on 22 martie 2019 - 11:11, said:

Cam totul se rezuma la bani. Linux nu are publicitate agresiva, iar comerciantii nu se inghesuie din aceleasi motive: au comision procentual, deci din 0 nu ai ce castiga (procentual vorbind), nu mai vorbesc de faptul ca mini-trainging-ul oferit nu este platit de nimeni.

La windows phone e alta discutie (desi mi-as fi dorit sa functioneze treaba). Chiar era solid sistemul ala.
Da, clar. De la inceput Windows a avut reclama. Lumea a stiut din anii '90 ca pe PC se pune Windows. Linux - fara reclama, sau deloc, nu stiu cum a fost.
La fel si acum: Windows nici nu mai are nevoie de reclama, lumea e obisnuita sa aiba Windows. In plus, multe laptop-uri vin cu Windows preinstalat.
Linux? Nu aude nimeni de el, pentru ca e gratuit, open-source, cine sa dea bani de promovare? E preistalat pe vreun laptop doar pentru ca laptopul trebuie sa aiba un SO la cumparare.
Sa nu mai zic de suita Office. Toata lumea mai foloseste Word, Excel. Pai te ia dracu' daca te apuci de treaba pe Libre Office sau alte chestii.

Edited by bai3tzash, 22 March 2019 - 11:38.


#76
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Eu mi am instalat Ubuntu zilele trecute in dual boot cu macOS pe HP-ul meu, si la primul boot ma trezesc cu un mesaj: Ubuntu has experienced problems sau ceva gen. Ce pnm !? Trecem peste ca este destul de rara problema asta...modelul meu de HP are accelerometru pentru a muta capetele de la HDD ca sa nu moara in cadere...Ce face Ubuntu ? Misc putin laptopul se intoarce ecranul pe dos...E laptop vechi de 6 ani aveau timp suficient sa rezolve problema.

Aici se termina problemele mele legate Ubuntu asta pe langa cele clasice de software care e buggy. Am patit ca il conectez la monitor, si dupa ce il deconectez fontul se face minuscul...Really. Sunt bug-uri cat casa dar nu sunt rezolvate...

Next: Hai sa zicem ca ai un Desktop si probleme de mai sus dispar dar tot ramane problema aia: daca omul stie sa foloseasca Windows, de ce sa puna altceva chiar daca se misca mai greu si mai prost ? Plus ca inevitabil se loveste de linia de comanda ceea ce nu se intampla pe Mac sau Windows.

Dupa mine macOS este cel mai intuitiv si mai polished OS (doar uitati-va la Windows cu Control Panel vs Settings, dark mode care e aplicat pe unde apuca, etc..). Nu zic ca Windows sau Linux e nasol ca am un VPS care ruleaza Linux cu web server sub gestiune... dar pur si simplu nu s-au chinuit suficient incat sa faca Linux placut pentru utilizatorul de rand. Ubuntu este foarte aproape de chestia asta dar tot mai raman anumite chestii in Unity de rezolvat asta pe langa acel lag cand deschzi meniul cu aplicatiile care te zgarie pe retina...

#77
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Nu stiu cum e azi... insa ceva timp in urma Linuux era lipsot de "editoare" adica dadeai din deste ca dactolografa

#78
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View PostDihorul Razboinic, on 22 martie 2019 - 11:37, said:


Unul mare si lat valabil la modul general e ca sa nu-si puna softuri piratate.

Hai sa trecem peste asta, chiar Microsoft īncurajeazć cumva folosirea softului piratat in rāndul userilor casnici.
Ce  motive practice existć pentru a migra spre Linux ?

#79
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbai3tzash, on 22 martie 2019 - 11:37, said:

Da, clar. De la inceput Windows a avut reclama. Lumea a stiut din anii '90 ca pe PC se pune Windows. Linux - fara reclama, sau deloc, nu stiu cum a fost.
La fel si acum: Windows nici nu mai are nevoie de reclama, lumea e obisnuita sa aiba Windows. In plus, multe laptop-uri vin cu Windows preinstalat.
Linux? Nu aude nimeni de el, pentru ca e gratuit, open-source, cine sa dea bani de promovare? E preistalat pe vreun laptop doar pentru ca laptopul trebuie sa aiba un SO la cumparare.
Sa nu mai zic de suita Office. Toata lumea mai foloseste Word, Excel. Pai te ia dracu' daca te apuci de treaba pe Libre Office sau alte chestii.


FreeDos nu ajuta. E interfata de acum 25 de ani (de pe vremea MS DOS). Daca calculatoarele ar avea instalat Linux Mint sau LXLE sau Debian cu interfata grafica, situatia ar fi alta.

Microbul a fost plantat si cred ca de aia nu mai este necesara reclama.

#80
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,623
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAmaryl, on 22 martie 2019 - 11:44, said:

Hai sa trecem peste asta
Cine se vrea vertical, nu trece.

#81
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Amaryl: ar fi multe, motivele sunt subiective. MIe, unul, pentru modul in care arata, cum se misca, actualizari, instalarea pe sisteme vechi (am avut un Lubuntu pe un sistem de 10 ani, single core, dar mi s-a busit hardul si am schimbat complet sistemul. Daca ma aveam unul disponibil, mai ramanea in functionare.)

#82
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Windows-ul a avut un start mai bun, ceva mai inainte. In momentul in care Gnome si KDE apareau in primele lor versiuni pline de buguri Windows deja trecea la versiunea 98, deja se maturizase si lumea era obisnuita cu ele. Cand distributiile de Linux au inceput sa se orienteze timid catre desktop deja Windows a lansat versiunea XP, care de la sp1 s-a dovedit un sistem de operare excelent.
Ubuntu a facut un pas inainte, o distributie prietenoasa bazata pe pachete Debian. Pe langa Ubuntu au intrat in joc si "cei mari", OpenSuSE si Fedora, apoi distributiile Linux au inflorit.
Momentan Ubuntu face cateva miscari nehotarate si investeste mai putin in desktop, concantrandu-se pe server si cloud. Deocamdaca Canonical este o companie privata, momentul in care va iesi cu IPO va fi un pas hotarator pentru desktop. Momentan desktopurile moderne se bazeaza pe Ubuntu si Gnome, insa Fedora si openSuse stau si ele bine. KDE a avut o schimbare radicala anul trecut, dintr-un DE supraincarcat si lent devenind un adevarat sprinter care concureaza la viteza cu XFCE, si acum concureaza prin Kubuntu si KDE Neon. Arch Linux si distributia Manjaro, bazata pe Arch a luat si ea un start bun. MX-Linux, urmasul lui Mepis, bazat direct pe Debian, este si el un sistem excelent.

Edited by spooky51, 22 March 2019 - 12:00.


#83
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postalseeme, on 22 martie 2019 - 11:08, said:

Utilizatorul obisnuit scapa de virusi, malware, viermi etc. daca foloseste Linux, nu are nevoie de antivirus.
Scapă de malware tocmai fiindcă nu sînt mulți utilizatori. Dacă ar avea o rată de utilizare mare ar apărea imediat atacatorii. Acum nu rentează să scrii viruși pentru Linux. Se mărește semnificativ numărul de utilizatori? Apar și virușii...

Altfel - MS Office? Nu. Autocad? Nu. Corel? Nu. Sketchup? Nu. => Linux nu.

#84
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAmaryl, on 22 martie 2019 - 11:05, said:

are sunt avantajele Linux pentru a ne muta de pe Windows ?

nu merg "marile jocuri" de win ;) :D

#85
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca folosesti calculatorul doar pentru browsing, filme, ceva redactat documente, Linux este excelent. Ai pe el tot ce vrei, playere video, audio, Libre Office, Spotify, Popcorn-Time. Daca folosesti KDE mai arata si intr-un mare fel si se misca superb, daca Gnome te enerveaza.

Edited by spooky51, 22 March 2019 - 12:12.


#86
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postradunic, on 22 martie 2019 - 12:02, said:

Scapă de malware tocmai fiindcă nu sînt mulți utilizatori. Dacă ar avea o rată de utilizare mare ar apărea imediat atacatorii. Acum nu rentează să scrii viruși pentru Linux. Se mărește semnificativ numărul de utilizatori? Apar și virușii...

Altfel - MS Office? Nu. Autocad? Nu. Corel? Nu. Sketchup? Nu. => Linux nu.
Ai dreptate partial, cota de piata influenteaza. Daca te documentai inainte sa te arunci cu capul inainte, aflai ca Linux are si alte mijloace anti-malware! Poti monta partitiile read-only, noexec si esti imun! Bine, trebuie sa fii preocupat de securitate si sa te pricepi.

Autocad, Corel, samd. Tot partial, sper ca nu afirmni ca marea majoritate a userilor de windows folosesc aceste aplicatii...

#87
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Subiect expirat de peste un deceniu pe Softpedia; nu mai era nevoie de unul nou.

#88
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Şi probabil pentru că s-a răspândit mai mult. De exemplu au existat sisteme de casete video home-use mai bune decât V.H.S.-ul, dar V.H.S.-ul a avut nişte atuuri care au răspuns mai bine decât calitatea şi atunci a devenit popular.

#89
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Windows:

User friendly interface
Compatibilitatea cu diferite programe/jocuri (de ex. programe de contabilitate, PC games)

Edited by mihaipopm8, 22 March 2019 - 12:23.


#90
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mai e si vorba de fragmentarea Linux. Ai OpenSuSE si Fedora, jucatori consacrati, si ai Ubuntu, bazat pe Debian. Ai dupa aceea toate distributiile bazate pe Ubuntu, cu toate DE-urile lor. Ai KDE si Gnome, care in timp si-au intors impotriva lor utilizatorii, ai XFCE cu fanii lor, ai DE-urile rupte din Gnome - Cinnamon, MATE, ai Unity, Pantheon, Budgie. Ca utilizator obisnuit nu stii ce sa alegi, iar ca dumb person nici nu vrei sa alegi, vrei sa ti se spuna ce e bun :D . Ca dumb person esti in stare sa reciti ca papagalul avantajele iphone-ului sau ale samsungului din reclamele vazute, insa daca ar trebui sa alegi intre modele de telefoane fara a fi asaltat de reclame probabil ca ai ramane la telefonia fixa :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate