Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

De ce Linux-ul nu este popular în rândul românilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#55
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttchoara, on 22 martie 2019 - 10:52, said:


Intuitiv si usor de folosit mi se pare ca este Ubuntu cu Unity.  L-am instalat recent pentru doua prietene care sunt LEMN cu tehnologia, si cu un instructaj de 3 minute (apesi in colt pentru programe, apesi aici pentru WiFi, apesi aici pentru setari), il folosesc fara probleme.

Eu sunt pe Ubuntu de vreo 5 ani si pentru mine este foarte potrivit, adica media, browsing si Write. Cine are nevoie de gaming sau softuri specializate, da, inteleg ca nu merita bataia de cap.

Dar afirmatia asta a ta mi se pare fix pe dos, adica pentru un mp3 si un film pe zi, fix pentru asta merita Linux, si nu merita sa dai bani pe o licenta de Windows.

Foarte corect zici, dar cati stiu ca Ubuntu cu Unity e o chestie foarte misto? Eu unul, pana acum 5 minute, nu stiam.

#56
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostNaijax, on 22 martie 2019 - 10:09, said:

Pentru ca Windows este cel mai folosit sistem de operare pe planeta asta
De fapt, Android e cel mai folosit sistem de operare de pe planeta asta.

View PostNaijax, on 22 martie 2019 - 10:19, said:

Sunt doar unul din cei 99 999 999 999 999 999 utilizatori
Ai pus o sută de milioane de miliarde de utilizatori. Suntem < 8 miliarde de oameni pe planetă, de unde ai scos atâția utilizatori? Ai numărat toată galaxia?

#57
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 10.08.2005
Pentru ca la scoala aveam Windows, nu Linux.
Cand ne-au invatat ne-au invatat comozi.

View PostMr_nobody_, on 22 martie 2019 - 10:57, said:


De fapt, Android e cel mai folosit sistem de operare de pe planeta asta.


Ai pus o sută de milioane de miliarde de utilizatori. Suntem < 8 miliarde de oameni pe planetă, de unde ai scos atâția utilizatori? Ai numărat toată galaxia?
Doar ca andoid la baza e linux

#58
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Asta e cam la fel cu Android vs Windows Phone, etc. Degeaba e Linux mega-super tare, daca publicul comercial a dat de Windows prima data. E greu sa modifici obiceiurile consumatorului. El s-a obisnuit cu Windows pe PC. Ba la munca, ba acasa, ba la vecin, ba nu stiu unde. Sa nu mai zic ca consumatorul obisnuit poate nici nu stie ca exista Linux.
Ar trebui sa vina Linux cu ceva mega deosebit ca sa merite trecerea. Si atunci schimbarea va fi grea.
La cum e acum, nu vad cum sa se schimbe ceva.

Edited by bai3tzash, 22 March 2019 - 11:03.


#59
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
pentru ca zeno mocanu e peste tot

#60
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Puneți problema greșit.
Care sunt avantajele Linux pentru a ne muta de pe Windows ?
Excluzând prețul, cred că se cunoaște rata piratării, nici macar Microsoft nu se agită prea tare in legătură cu ea.

#61
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016

View Posttchoara, on 22 martie 2019 - 10:52, said:

Dar afirmatia asta a ta mi se pare fix pe dos, adica pentru un mp3 si un film pe zi, fix pentru asta merita Linux, si nu merita sa dai bani pe o licenta de Windows.

Sunt multe tipuri de codari la filme, trebuie instalate mai multe codecuri pe Linux... Am avut odata un film cu o codare la sunet mai ciudata, si nu i-am dat de cap in Ubuntu. Asta spun, nu se mai ofera suport pe Linux ca inainte, si topicurile ajutatoare pentru Linux sunt majoritatea neactualizate...

Edited by 2Unlimited, 22 March 2019 - 11:09.


#62
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postgeorge_alexandru, on 22 martie 2019 - 10:54, said:


Foarte corect zici, dar cati stiu ca Ubuntu cu Unity e o chestie foarte misto? Eu unul, pana acum 5 minute, nu stiam.
pai nu ai auzit de multe chestii din cauza ca nu ai tangente cu domeniul. de boeing 737-max9 stiai? asa e si aici.   trebuie sa te si prinda putin microbul asta ca sa ii percepi potentialul.

#63
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Utilizatorul obisnuit scapa de virusi, malware, viermi etc. daca foloseste Linux, nu are nevoie de antivirus.

Pentru persoanele carora li se pare greu de utilizat Linux exista varianta Zorin OS care are interfata exacta ca cea de Windows sau Mac OS (Clona). https://zorinos.com/

Utilizatorul trebuie sa vrea sa incerce ceva nou.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FIHh3s70J70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alseeme, 22 March 2019 - 11:10.


#64
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbai3tzash, on 22 martie 2019 - 11:02, said:

Asta e cam la fel cu Android vs Windows Phone, etc. Degeaba e Linux mega-super tare, daca publicul comercial a dat de Windows prima data. E greu sa modifici obiceiurile consumatorului. El s-a obisnuit cu Windows pe PC. Ba la munca, ba acasa, ba la vecin, ba nu stiu unde. Sa nu mai zic ca consumatorul obisnuit poate nici nu stie ca exista Linux.
Ar trebui sa vina Linux cu ceva mega deosebit ca sa merite trecerea. Si atunci schimbarea va fi grea.
La cum e acum, nu vad cum sa se schimbe ceva.


Cam totul se rezuma la bani. Linux nu are publicitate agresiva, iar comerciantii nu se inghesuie din aceleasi motive: au comision procentual, deci din 0 nu ai ce castiga (procentual vorbind), nu mai vorbesc de faptul ca mini-trainging-ul oferit nu este platit de nimeni.

La windows phone e alta discutie (desi mi-as fi dorit sa functioneze treaba). Chiar era solid sistemul ala.

#65
Jenkins

Jenkins

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2019

View PostPopaXXX, on 22 martie 2019 - 10:34, said:

Nu merge maestre, din versiunea Linux de Firefox lipsesc setari care exista in cea de Windows, e practic alt program.

Apropo, de ce toti utilizatorii de Linux sunt atat de aroganti si dispretuitori cu ceilalti, am pus si eu la fel cateva intrebari pe unele forumuri de Linux si am primit numai raspunsuri in bataie de joc sau replici de genul "ai auzit de google?". Nici nu e de mirare ca fuge lumea de Linux daca incepatorii sunt tratati ca niste prosti, iar expertii in Linux se cred buricul pamantului.
Nu e aroganta, am incercat sa te ajut asa printre randuri. Am zis "Poate nu stii google". Te rog deschide un topic in care descrii problema si ce solutii ai incercat, ca sa vedem ce nu functioneaza si sa incercam sa o rezolvam.

#66
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostMr_nobody_, on 22 martie 2019 - 10:57, said:

De fapt, Android e cel mai folosit sistem de operare de pe planeta asta.


Ai pus o sută de milioane de miliarde de utilizatori. Suntem < 8 miliarde de oameni pe planetă, de unde ai scos atâția utilizatori? Ai numărat toată galaxia?

Corect, ai remarcat bine ca Android e o specie de Linux. Si daca se trage din Linux are metehnele lui: e foarte precar la securitate. Asta explica si de ce toti banditii se concentreaza spre a hakui ceva ce se folosesta la scara astronomica, adica Windows. Asa se explica, mai departe si de ce Linux nu prea are... proptele de securitate: nu merita sa-si pierzi vremea cu el, cata vreme nu se foloseste. Iar la Android, probabil ca insusi google e interesat sa poata intra usor in jucariile oamenilor, de-aia nici nu vrea sa-i faca proptele.

#67
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postalseeme, on 22 martie 2019 - 11:08, said:

Utilizatorul trebuie sa vrea sa incerce ceva nou.
Daca e curios sau are motive intemeiate, atfel...
Un OS e o unealta, poate fi buna sau nu, poate fi folosita cum trebuie sau nu, de cine se pricepe sau nu.

#68
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postlaffin, on 22 martie 2019 - 09:51, said:

e atat de obosit subiectul asta.

linux e bun pentru servers, geeks si mai nou hipsteri. si cam atat.

utilizatorul normal, care vrea ceva simplu, intuitiv si util va alege windows sau mac.
Nu e chiar asa. Ubuntu e facut tocmai ca sa fie util si simplu. Ar mai fi conditia sa nu instalezi o versiune noua de fiecare data cind apare una, ca i se schimba fatza. In rest merge. Daca faci si ceva programare, simulari, calcule tabelare, e excelent. O gramada de utilitare gratis, sunt multe si sub Windows, doar ca acolo multi tind catre utilitarele Microsoft (nu stiu de ce).

Pe mine m-au cam speriat ultimele versiuni de sisteme de operare si utilitare. Excelul e prea incarcat, Windows 7,8 nu mai stiu care are o fatza greu de folosit, Ubuntu mai nou are meniul pe o bara verticala - dar nu e problema ca i-am pus Gnome si arata OK. Prefer interfetele mai vechi, mai curate.

#69
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010

View Postgeorge_alexandru, on 22 martie 2019 - 10:49, said:

Problema e ca multi nu inteleg ca suntem indivizi diferiti, cu nevoi diferite, pitici diferiti, incat ce e ok pentru unii, nu e ok si pentru altii. Si incearca sa-i convinga pe ceilalti ca au facut o alegere proasta...uneori chiar ca sunt prosti.

N`am nici o retinere in a spune ca aveti dreptate, nici nu`mi bat capul sa conving pe cineva de a alege un SO in favoarea altuia, la mine a fost o experienta noua folosirea Linux si momentan am ramas cu el.
Cu Cinnamon este aproape la fel de facil de folosit precum Win.
Am intervenit doar pentru a evidentia posibilitatea folosirii Linux cu Adobe Reader 9 in completarea docu ANAF fara a utiliza masina virtuala cu ceva Win.

Edited by Ion_Bumbu, 22 March 2019 - 11:50.


#70
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postbusiness11, on 22 martie 2019 - 10:04, said:

ce intrebare este asta? Linux este un OS destul de complicat pentru utilizatorul de rand, pe langa asta nu este compatibil cu orice aplicatie/joc si asa mai departe. Linux este un OS dedicat si se foloseste la hosting spre exemplu.
Hm, il folosesc de ani buni si nu mi se pare complicat. In afara de citeva setari initiale si de update (pe care tin sa-l initiez eu) si un program de calcul in rest nu prea am treaba cu terminalul si comenzile. Il folosesc cu interfata grafica.

#71
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Linux nu e popular pe desktop din același motiv pentru care Windows nu e popular pe smartphone, din inerție. Lipsesc aplicații, utilizatori, interes, e un cerc vicios. Utilizatorii nu vor Linux că lipsesc aplicații, firmele nu vor să facă aplicații pentru puțini utilizatori, producătorii hardware nu se complică să facă drivere ca lumea pentru Linux.

Totuși, mie îmi place Linux fix de asta: că nu e plin de aplicații de căcat, ca Windows sau Android. Aplicațiile Linux sunt curate, cu sursa deschisă, Linux nu e poluat de mizeria din alte sisteme de operare, deși există aplicații proprietare și pe Linux. Pentru mine, Linux e diamantul din moloz și chiar nu îmi pasă dacă îl descoperă altcineva sau nu, mă bucur că l-am descoperit eu.

View Post2Unlimited, on 22 martie 2019 - 10:36, said:

Pentru userul obisnuit Linux este "a pain in the ass". La serviciu folosesc de un an o versiune de Ubuntu, si, desi am gasit programe care cerespund celor din Windows, nu e acelasi lucru. Si crapa mai des decat imi crapa Windows XP-ul. De Windows 7 sau Windows 10 nu se apropie.
În experiența mea, Linux e mai stabil decât Windows, orice versiune de Windows.

View Postbumpocbum, on 22 martie 2019 - 10:42, said:

Linux-ul e doar pentru servere. In rest nu ii gasesc utilitatea.
Majoritatea distribuțiilor de Linux sunt axate pe desktop, nu servere.

#72
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017

View Postalseeme, on 22 martie 2019 - 11:08, said:

Utilizatorul obisnuit scapa de virusi, malware, viermi etc. daca foloseste Linux, nu are nevoie de antivirus.

Pentru persoanele carora li se pare greu de utilizat Linux exista varianta Zorin OS care are interfata exacta ca cea de Windows sau Mac OS (Clona). https://zorinos.com/

Utilizatorul trebuie sa vrea sa incerce ceva nou.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FIHh3s70J70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite, alta distributie...prea multe, un utilizator obisnuit (care nu e ca mine sau ca tine) nu va avea rabdarea sa caute atatea pentru niste avantaje pe care le poate avea si pe windows. Adica, daca omul are capacitatea de a se informa pentur a gasi distributia  de Linux potrivita, eu zic ca are sia capacitatea de a se proteja de malware, virusi etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate