Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

De ce Linux-ul nu este popular în rândul românilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#1
Alex-Tudor

Alex-Tudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2017
Sincer să fiu, nu înțeleg de ce. Cu toții știm că românului nu-i place să dea bani - și de aici piratează Windows-ul.
Iar cei care îl au original (sau nu), opresc actualizările, ceea ce mi se pare o prostie, dar sunt de acord.
Actualizările Windows sunt ... no comment. Cum pot eu să actualizez baza sistemului de operare (Linux) fără să își dea restart - sunt pe Manjaro -  ?

Părerea mea este că contactul româniilor cu Linux-ul a avut loc prin DE-uri .. să zicem neconvenționale pentru majoritatea noastră.
Știu pe cineva care și-a luat un calculator - cu Ubuntu Gnome cred- și în 2 săptămâni l-a deschis doar o dată - când l-au instalat. În rest, au așteptat pe cineva să bage pe el Windows.

Dar acuma nu vreau să zic că ar trebui să se facă un DE 100% clonă de Windows. Un DE gen LXDE, XFCE, Mate sau de ce nu, (KDE) Plasma - pe care îl folosesc - ar fi de ajuns. Și cu iconițele aranjate ca la Windows și cu un meniu asemănător că n-ai ce să faci, "mămică, unde-i Reciclăl Binu?"  Posted Image

Bine, înțeleg că gaymerii gamerii nu pot să plece din Windows, dar restul care au un PC doar pentru muzică și feisbuc nu au de ce să nu încerce.

Care sunt opiniile voastre?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
e atat de obosit subiectul asta.

linux e bun pentru servers, geeks si mai nou hipsteri. si cam atat.

utilizatorul normal, care vrea ceva simplu, intuitiv si util va alege windows sau mac.

Edited by laffin, 22 March 2019 - 09:53.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Linuxul nu este popular nicaieri in lume, in rindul utilizatorilor casnici: https://www.google.c...os market share
Deci, Romania probabil se incadreaza perfect in statistici.
Eu am un laptop fara hdd cu Puppy Linux pe stick, merge OK.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru ca ne jucam si pentru ca e mai usor de folosit. Punct.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Personal mi se pare o tampenie, l-am incercat acum 20 de ani cand revistele de computer tot trambitau ca o sa fie viitorul si mi s-a parut o tampenie, l-am incercat si acum mai recent si a ramas la fel de stupid, sunt niste setari pe acolo incredibil de banale care nu pot fi schimbate de pilda si strica toata experienta.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Oamenii prefera de obicei varianta mai simpla, iar asta inseamna de multe ori ceva cu care s-au obisnuit. Nu doar romanii prefera Windows, n-as particulariza pentru noi aceasta preferinta.

#7
Jenkins

Jenkins

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2019
Linux era doar pentru cei priceputi, dar situatia e complet diferita in zilele noastre. Multi romani folosesc calculatorul doar pentru lucruri pentru care sistemul de operare nu conteaza, totul e oricum pe web. Cred ca romanii nu sunt suficient de educati, desi ne place sa ne mintim ca suntem maestri intr-ale calculatoarelor.

 PopaXXX, on 22 martie 2019 - 09:54, said:

Personal mi se pare o tampenie, l-am incercat acum 20 de ani cand revistele de computer tot trambitau ca o sa fie viitorul si mi s-a parut o tampenie, l-am incercat si acum mai recent si a ramas la fel de stupid, sunt niste setari pe acolo incredibil de banale care nu pot fi schimbate de pilda si strica toata experienta.
Concret, care sunt setarile? Poate nu te pricepi tu.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 Jenkins, on 22 martie 2019 - 09:56, said:

Linux era doar pentru cei priceputi, dar situatia e complet diferita in zilele noastre. Multi romani folosesc calculatorul doar pentru lucruri pentru care sistemul de operare nu conteaza, totul e oricum pe web. Cred ca romanii nu sunt suficient de educati, desi ne place sa ne mintim ca suntem maestri intr-ale calculatoarelor.


Concret, care sunt setarile? Poate nu te pricepi tu.

Suntem needucati pentru ca nu folosim Linux? Hai ca am auzit-o si p-asta.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Alex-Tudor, on 22 martie 2019 - 09:48, said:

Cu toții știm că românului nu-i place să dea bani - și de aici piratează Windows-ul.
Cand nu vor mai putea pirata atunci se vor uita si la Linux. Dar cum asta nu se va intampla, ramane ca pana acum.

In rest sunt factori subiectivi dar si obiectivi.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Man, e pt cei care vor sa se chinuiasca.

I-am pus linux pe un macmini unei rude (era antic macmini).
- Deodata Thunderbird nu mai merge, nu se mai logheaza la gmail, desi e la zi aplicatia.
- a venit faza cu ANAF, unde aveai nevoie de Adobe Reader (si e abandonat pt Linux) pt declaratii.

Pur si smplu nu merita chinul. E doar o chestie de timp pana o sa ai nevoie si de Windows (o patesc si pe mac, dar mai rar)

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Motivatia este multipla.

Problema nu este doar la jocuri ( care totusi sunt importante pt majoritatea, eu nu ma mai joc de 12 ani, dar pana atunci am rupt si eu tot ce-mi placea), ci si la software profesional, de ex. cele dedicate de CAD/CAM cat si unele profesionale pt prelucrat imagini, fie nu merg deloc, fie nu sunt stabile si este practic imposibil sa lucrezi serios cu ele pe Linux.

Edited by loock, 22 March 2019 - 10:06.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
ce intrebare este asta? Linux este un OS destul de complicat pentru utilizatorul de rand, pe langa asta nu este compatibil cu orice aplicatie/joc si asa mai departe. Linux este un OS dedicat si se foloseste la hosting spre exemplu.

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Jenkins, on 22 martie 2019 - 09:56, said:

Concret, care sunt setarile? Poate nu te pricepi tu.
E vorba de versiunea Firefox pentru Linux, la care nu puteam schimba fonturile, aveau activate tehnologia aceea Cleartype sau cum se mai numeste cand fonturile sunt blurate, chipurile pentru a fi citite mai usor, dar mie mi se incetoseaza ochii de la ea, vreau ca fonturile sa fie sharp, pixelate, cu un utilitar special am reusit sa fac fonturile cum trebuie in Linux, dar Firefox-ul are alt engine pentru randare asa ca se vedea nasol.

#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pot fi diferite motive. Gratuitate, lipsa malware, stabilitate, dorinta de epatare, curiozitate, obisnuinta, samd.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru ca Windows este cel mai folosit sistem de operare pe planeta asta
D'aia

Pentru ca Linux e limitat si complicat de folosit
D'aia

Pentru ca intrebarea asta nu are absolut nici un sens.
Folosesc ce vreau, daca vreau si cand vreau pentru ca - am posibilitatea sa aleg
D'aia

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu am intrat in lumea Linux acum aproape 10 ani. Lucrasem pe un Mac (G3 sau G4) si mi-a placut interfata. Auzisem de linux ca trebuie sa ai ceva tangente cu programarea, darr am dat peste un Ubuntu (9.04) care era similar, ca interfata, cu Mac-ul care imi facuse cu ochiul. De atunci, calculatorul de acasa n-a mai vaut Windows.

Legat de cei invarsta, tata nu s-a impiedicat, chiar ii convine ca e in romana, iar pe mama n-o pasioneaza, doar sa stie unde ii sunt jocurile si gata.

In rest, programele necesare sunt cam aceleasi.

#17
Alex-Tudor

Alex-Tudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2017

 PopaXXX, on 22 martie 2019 - 09:54, said:

Personal mi se pare o tampenie, l-am incercat acum 20 de ani cand revistele de computer tot trambitau ca o sa fie viitorul si mi s-a parut o tampenie, l-am incercat si acum mai recent si a ramas la fel de stupid, sunt niste setari pe acolo incredibil de banale care nu pot fi schimbate de pilda si strica toata experienta.

Păi și nu e vitorul sau ce?
Nu ai auzit de Android?

 Pololica, on 22 martie 2019 - 10:10, said:

Eu am intrat in lumea Linux acum aproape 10 ani. Lucrasem pe un Mac (G3 sau G4) si mi-a placut interfata. Auzisem de linux ca trebuie sa ai ceva tangente cu programarea, darr am dat peste un Ubuntu (9.04) care era similar, ca interfata, cu Mac-ul care imi facuse cu ochiul. De atunci, calculatorul de acasa n-a mai vaut Windows.
Legat de cei invarsta, tata nu s-a impiedicat, chiar ii convine ca e in romana, iar pe mama n-o pasioneaza, doar sa stie unde ii sunt jocurile si gata.
In rest, programele necesare sunt cam aceleasi.

Chiar mă bucur.
Se poate face la fel cu useri WIndows?

 Naijax, on 22 martie 2019 - 10:09, said:

Pentru ca Windows este cel mai folosit sistem de operare pe planeta asta
D'aia
Pentru ca Linux e limitat si complicat de folosit
D'aia
Pentru ca intrebarea asta nu are absolut nici un sens.
Folosesc ce vreau, daca vreau si cand vreau pentru ca - am posibilitatea sa aleg
D'aia

Serios?
Depinde cum o dai.
Desktopuri - 100% de acord cu tine.
Servere - 100% dezacord cu tine.
Telefoane - la fel și am zis și mai sus.

Edited by Alex-Tudor, 22 March 2019 - 10:15.


#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 Naijax, on 22 martie 2019 - 10:09, said:

Pentru ca Windows este cel mai folosit sistem de operare pe planeta asta
Pentru ca Linux e limitat si complicat de folosit
Ba-i prietenos, da-si alege bine prietenii... Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate