Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Cum dezactivez fonturile blurate in Firefox pe Linux?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pe Firefox in Ubuntu mi se vad fonturile incetosate, ca si cum as avea activat Cleartype-ul din Windows, cum fac sa se vada normal? Am instalat Unity Tweak Tool si dezactivat antialiasingul fonturilor din Ubuntu, dar nu face nimic pentru fonturile din paginile web pe Firefox.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Incearca varianta cea mai comuna:
- deschide un Terminal;
- scrie  sudo apt-get update, apesi Enter;
- scrie parola de Admin, apesi Enter;
- scrie sudo apt install ttf-mscorefonts-installer si trebuie sa apara instalerul GUI
Attached File  ms-fonts-1.png   15.11K   14 downloads
- cu butoanele sageata de la tastaura selectezi OK si apoi Yes
Attached File  ms-fonts-2.png   8.51K   12 downloads
- dupa care mai scri in Terminal sudo fc-cache -f -v pt. a actualiza memoria cahe a fonturilor
(nu ma intgreba ca nu stiu ce inseamna, stiu doar ca asa se vad mai bine fonturile)

*sursa:
https://www.ostechni...s-ubuntu-16-04/

#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Si ce legatura are asta cu Firefox?

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Are, ca dupa ce instalezi mscorefonts tre' sa te duci in Preferences in Firefox, la General si cauti Fonts & Colors unde setezi fonturile mai mari sau mai mici sa nu se mai vada incetosat.
La mine asa e ! utilizez Linux Mint.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pai nu e vorba ca sunt mari sau mici e vorba ca au un filtru pe ele de anti-aliasing, sau ala care se numeste cleartype in Windows.
Am instalat degeaba fonturile alea Microsoft ca se vede la fel.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Fa o poza (clara) cu telefonul sa vedem ce vezi tu.

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Uite aici, observa diferenta, imi lacrimeaza ochii cand ma uit la fonturile alea sterse, prima imagine e in Ubuntu, a doua pe Windows 7.

Attached Files


Edited by PopaXXX, 27 August 2018 - 15:26.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce placa video ai?

PS. Scrisu din poza a 2-a mi se pare mai naspa ca cel din prima :)

Edited by xxvirusxx, 27 August 2018 - 16:09.


#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Se vede mai sharp, oricum in poza 2 se vede ceva mai naspa pentru ca am salvat in jpeg cu o rata de compresie cam mare, in Ubuntu mi-a salvat automat in png. Imi place look-ul asta sharp la litere, nu suport sa vad fonturile cu anti-aliasing.

Placa e un Radeon 3200 integrat, dar asta nu conteaza, problema e ca mai toate browserele noi au bagat anti-aliasing-ul asta pe font-uri care nu poate fi dezactivat decat cu greutate sau in unele cazuri deloc. Versiunea de Windows a Firefox-ului are niste optiuni in plus prin about:config care permit dezactivarea anti-aliasingului dar lipsesc pe Linux.

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce versiune ai? 16.04? 18.04?

#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cred ca 16, dar iarasi nu e relevant, am instalat Ubuntu prin wubi, iti permite sa il instalezi pe langa Windows,ca sa il testezi, am vrut si eu sa vad ce e cu Linuxul asta si daca merita, dar pentru cea mai marunta chestie trebuie sa faci cateva zeci de lucruri, sa tastezi comenzi in terminal sau sa editezi fisiere, e foarte complicat, nici nu stiu cum naiba sa fac o scurtatura sau sa dezinstalez un program, cred ca mai trebuie sa instalez alte tampenii, dupa ce mai tastez nu stiu cate chestii, cea mai nasoala chestie insa e ca nu se poate configura Firefox-ul cum vreau eu, oricum 90% din timpul la calculator il petrec pe net, iar Firefoxul asta de Linux pare o versiune caruia ii lipsesc anumite optiuni , nici nu merg nici unele plugin-uri in el, cred ca o sa raman pe Windows pana la urma.

#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostPopaXXX, on 27 august 2018 - 16:36, said:

Cred ca 16, dar iarasi nu e relevant


Fie...cum zici tu...

Atunci ramai pe Windows Posted Image

LE. Un link ca sa vezi de ce este irelevant....

https://github.com/a...ts/issues/14290

Edited by xxvirusxx, 27 August 2018 - 16:47.


#13
Jenkins

Jenkins

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2019

View PostPopaXXX, on 27 august 2018 - 12:35, said:

Pe Firefox in Ubuntu mi se vad fonturile incetosate, ca si cum as avea activat Cleartype-ul din Windows, cum fac sa se vada normal? Am instalat Unity Tweak Tool si dezactivat antialiasingul fonturilor din Ubuntu, dar nu face nimic pentru fonturile din paginile web pe Firefox.
Nu vad unde zici ca ai incercat sa dezactivezi antialiasing?

Incearca combinatii de aici: https://askubuntu.co...g/124105#124105 pana dai de setarea care arata bine. Antialiasing e o chestiune subiectiva, unora le place, altora nu. Trebuie sa dai restart la X sau ce server de display mai are ubuntu in zilele noastre ca sa vezi schimbarile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate