Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Sa ne mai descretim fruntile: Cat de pretentiosi sunteti la mancare?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu sunt purcel. Am 1.93 și 95 de kile. Oarecum în limite. Dar până acum 3 ani aveam 75 de kile și parcă nu-mi place așa zdrahon.
Bag regim și de la primăvară schimb bicla și gata cu greutatea extra.

On topic.

Aș mânca cred eu aproape orice. Exclus chestiile care sunt în afara obiceiurilor noastre alimentare și care sunt scârboase.

#56
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

 waterman, on 12 octombrie 2018 - 11:01, said:

Nenea ai văzut matale icre dă porc ? Sau dă vită ?

dar caviar de iepure de mare?

a durat putin pina am regasit imaginea.

Attached Files


Edited by r_murphy, 12 October 2018 - 16:29.


#57
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Aranzazu, on 12 octombrie 2018 - 14:00, said:

Oare ce arome emanau din groapa?  Ati folosit si sare negru din Himalaia?
Eu folosesc in mod frecvent la vita in sange (pusa inainte, eu pun si dupa Posted Image ).  
Se gaseste in Bucuresti. (eu stiam ca aia de Hymalaia e roz... si e adusa din Pakistan Posted Image )

Mielul/oaia la groapa e belea (vezi piata mare in Marrakech, facut 24 de ore in groapa de 18 metri, recomand sa mancati si cap, combinat cu vinul roze marocan - asta va va schimba perceptia asupra vietii Posted Image ) .

Recomandari exprese:
- vaca in sange sa aiba 2-3 degete grosime, 3+3 min. facuta in unt sau vin, plus sare. Cine n-are vin rosu langa dansa, pierde 20% din viata!
- oaia/mielul : indepartati inainte TOT ce e pielita alba, faceti-o putin, pe gratar, altfel piedeti toate aromele placute. Mamaliga e bonus! Fara vin rosu, traiti degeaba!
- de berbecut la rotisor... ati uitat?!!!

Edited by Quantum, 12 October 2018 - 17:23.


#58
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 waterman, on 12 octombrie 2018 - 11:01, said:

Nenea ai văzut matale icre dă porc ? Sau dă vită ?
De scafandru....

#59
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Mai revin ca mi-am mai adus aminte:
- friptura de vita, maturata macar 3-4 zile la frigider, unsa cu putin ( dar putin de tot) ulei si stropita cu piper, pusa in tigaie cu fundul gros, adaugat in ultimul minut unt, pus sare aproape la sfarsit, lasata sa se odihneasca macar un sfert de ora..un deliciu
- ficat proaspat de porc facut la gratar, la jar, medium rare ( mijlocul aproape crud si mustind de " suc " ), mancat cu mamaliga rece si catei de usturoi; imi facea bunicul, Dumnezeu sa-l ierte, cand eram copil, la tara si taiam porcul de Craciun..cea mai buna mancare din lume.
- tot de la tara, copil fiind, toamna mergeam cu bunicii, parintii, unchii si 2-3 zilieri sa scoatem cartofii. Alegea bunica pe cei mai mici, cand ajungeam acasa, ii spala si ii fierbea in untura de porc. Cu un ou ochi langa, muraturi si o bucata de carne de la garnita erau Dumnezeu pe pamant. Totul natural, totul din curtea/gradina lor. Apoi, salatele de la tara..de papadie cruda ( planta, nu floarea), de susai ( putin amaruie, ca si cea de papadie)..tocana de galbiori proaspat culesi de bunicul sau tata, din padure, cu mult patrunjel in ea si mamaliga calda..buretii laptosi pusi la murat erau un deliciu de Craciun...as putea continua o vesnicie cu mancarea copilariei..cea mai buna din lume..:)

Edited by Darkage_, 12 October 2018 - 22:44.


#60
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Quantum, on 12 octombrie 2018 - 17:20, said:

(eu stiam ca aia de Hymalaia e roz... si e adusa din Pakistan Posted Image )  

Exista si sare roz, ador culoarea si am in container de 10 kg pentru uz zilnic, insa sarea neagra se gaseste mai rar si este mai scump.  

Cucina Himalayan Black Salt, 630 grame container de sticla cu un dop, la fel am cumparat si sare roz doar ca era in acelas container.
Am gasit si Celtic Sea Salt Light Grey, 85 grame in container de sticla cu Grinder, n-am stiu ca exista si asa ceva.
L-am pus intre borcanele mari pentru decoratie in bucatarie, langa linte rosu din India, Star Anise si altele.  
Nu-mi place bucatarie cu mobilier maro foarte serios si o insula neagra in mijloc ca am impresia sint in "mortuary" .

#61
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Aranzazu, traiesti in Australia ?

#62
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 waterman, on 12 octombrie 2018 - 14:19, said:

Aș mânca cred eu aproape orice.Exclus chestiile care sunt în afara obiceiurilor noastre alimentare și care sunt scârboase.

De exemplu scoici, melci, si altele din mari si oceane, veverita, feline si altele din oalele cu delicatese asiatice, oua de rata clocite si cu puiul mort in oul crapat la fel adora cei din acea zona?

#63
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 Neaceasca85, on 12 octombrie 2018 - 10:29, said:

La mine conteaza mai mult ca mancarea sa fie proaspata decat ca s-ar repeta acelasi fel. La mine se gateste in cantitati si oale mari, dupa 3 zile in frigider nu prea mai are gust.

Asa ca nu conteaza ora, de obicei sarmalele sunt gata la orele 1-2 AM, atunci mananc. Posted Image

Oare chiar noaptea pe la doi sa fie gata sarmalele ?off,off ce ne fortam sa fim englezoi !

 Aranzazu, on 12 octombrie 2018 - 22:46, said:

Exista si sare roz, ador culoarea si am in container de 10 kg pentru uz zilnic, insa sarea neagra se gaseste mai rar si este mai scump.  

Cucina Himalayan Black Salt, 630 grame container de sticla cu un dop, la fel am cumparat si sare roz doar ca era in acelas container.
Am gasit si Celtic Sea Salt Light Grey, 85 grame in container de sticla cu Grinder, n-am stiu ca exista si asa ceva.
L-am pus intre borcanele mari pentru decoratie in bucatarie, langa linte rosu din India, Star Anise si altele.  
Nu-mi place bucatarie cu mobilier maro foarte serios si o insula neagra in mijloc ca am impresia sint in "mortuary" .

Doamne ce greu le este la romanii din sud sa conjuge verbele eventual aţi vrut să ziceţi [insa sarea neagra se gaseste mai rar si este mai scumpă ]

Edited by csoka2002ro, 13 October 2018 - 07:25.


#64
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 csoka2002ro, on 13 octombrie 2018 - 07:24, said:

  Oare chiar noaptea pe la doi sa fie gata sarmalele ?off,off ce ne fortam sa fim englezoi !
Doamne ce greu le este la romanii din sud sa conjuge verbele eventual aţi vrut să ziceţi [insa sarea neagra se gaseste mai rar si este mai scumpă ]  

La mine pe la 4 dimineata se gată mereu!

Dar ai o problema cu orice daca nu ti se potriveste?   Lasa-ma cu conjugarile tale in saracie, treci drumul pe partea aialalta si mormaie la cei care au de trait din aceste vorbe.

#65
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 csoka2002ro, on 13 octombrie 2018 - 07:24, said:

Doamne ce greu le este la romanii din sud sa conjuge verbele eventual ați vrut să ziceți [insa sarea neagra se gaseste mai rar si este mai scumpă ]
După “Doamne”, se pune virgula.
Nu se spune “la romanii din sud”, ci “romanilor din sud.
După “verbele”, se pune punct și se începe cu o fraza noua.
Când vrei sa citezi pe cineva, nu pui paranteze pătrate, ci ghilimele.

Și când mai vrei sa corectezi pe alții dpdv gramatical, abtine-te, pentru ca ești praf.

#66
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
As adauga ca nu stie nimeni de unde e Aranzazu si nici de cat timp e plecat/a din tara.

#67
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 Paz, on 13 octombrie 2018 - 09:33, said:

As adauga ca nu stie nimeni de unde e Aranzazu si nici de cat timp e plecat/a din tara.
E ungur din Ardeal, a învățat românește prin Bucuresti....a zis chiar el la un moment dat

#68
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Paz, on 13 octombrie 2018 - 09:33, said:

   As adauga ca nu stie nimeni de unde e Aranzazu si nici de cat timp e plecat/a din tara.  

Îs din fosta Regiunea Maramures, azi Satu-Mare, dintr-un catun maghiar, azi aproape disparut.  Cam de 45 de ani îs plecat d'acolo, poate cu cativa mai mult, le voi aduna intr-o zi.

#69
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 richelieu, on 13 octombrie 2018 - 10:15, said:

E ungur din Ardeal, a învățat românește prin Bucuresti....a zis chiar el la un moment dat
Nu stiam, mi-a scapat asta.

 Aranzazu, on 13 octombrie 2018 - 10:43, said:

Îs din fosta Regiunea Maramures, azi Satu-Mare, dintr-un catun maghiar, azi aproape disparut.  Cam de 45 de ani îs plecat d'acolo, poate cu cativa mai mult, le voi aduna intr-o zi.
Deci csoka2002ro batea campii din toate punctele de vedere.

#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Dap :)

#71
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

 richelieu, on 13 octombrie 2018 - 09:01, said:

Nu se spune “la romanii din sud”, ci “romanilor din sud.
considera-l un regionalism. sunt multe expresii "nordice" care se cam bat cap in cap cu romana literara, dar perfect acceptate si corecte acolo ..
una care-mi vine in minte asa, din scurt, "o fost dus numa' pin la sebes" in loc de "s-a dus doar pina la sebes"

#72
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Iti trebuie cam multa imaginatie ca sa-l poti considera regionalism.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate