Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Hamburgeri din vita - facuti acasa. CUM ?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postargentum, on 21 februarie 2018 - 18:29, said:

Imi pare rau sa aud asta... le mai alintam piftici cateodata.
Ei hai ca așa suna chiar Funny 😄

#56
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,106
  • Înscris: 04.03.2014

View Postargentum, on 21 februarie 2018 - 20:05, said:



ajungem si acolo. unii spun ca hamburger vine de la hamburg. dar totusi, in unele parti, se ignora originea cuvantului si hamburgeru inseamna un burger facut din ham. ham e pulpa de porc sarata. caz in care, poti baga in hamburger si ceapa.

Am vazut niste retete americane in care se baga si ceva bacon in hamburgeri sa-i faca mai grasi si mai aromati.

#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postionutzitaly, on 21 februarie 2018 - 20:37, said:



Si eu stiu de "chiftele" de la noi din ardeal, cand am fost in Moldova mi-a luat ceva sa inteleg ce-s parjoalele:)
Pai sa știi ca sunt simtitor diferite retetele ;)

#58
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postionutzitaly, on 21 februarie 2018 - 20:39, said:

Am vazut niste retete americane in care se baga si ceva bacon in hamburgeri sa-i faca mai grasi si mai aromati.

am mancat o data burger din wagyu si lobster. o porcarie.

no pun intended, da vaca+soparla de mare=porc hi hi hi

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Wagyu avem și noi la restaurant. Da’ fără lobster :lol:
Doar cu dulceața de ceapa, sos demiglace cu trufe și chifla cu roșii uscate, făcută in casa.
Și evident, cartofi wedges Triple cooked, a la Heston Blumenthal.

Vinul sa fie un Carmenere Terrunyo ;)

#60
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016

Quote


chifla cu roșii uscate, făcută in casa

In casa cui? :D

#61
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sunt niste chestii ce am inceput sa le refuz in viata
Hamburgerii scumpi, la restaurant e unul dintre ele. Nu contest, uneori pot fi buni, deosebiti. Dar hamburgeru trebe sa fie ca berea, ca votca, ca mancarea de fasole... ieftini, accesibili si buni, fara a fi mancati in mari prezentari si tacamuri de argint.

Imi pare rau de cum iese, stiu ca tu vrei ok la restaurant, doar ca am piticii mei. M'am enervat acum cativa ani cu un hamburger de miel intr'un resturant scump.
.

#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016
Bere ieftina? pacat de burta pe care o pun sa fie din posirca... Vodca ieftina doare capul si are gust. Hamburgerul ieftin latra.

#63
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu, ai ajuns sa fii controlat de marketing. Berea trebuie sa fie ieftina. La fel si votca. Si fasolea. Si hamburgerii.
Si apropos. La origine, hamburgerii obisnuiau sa fie facuti din dulau. Nu glumesc.

#64
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016
Nu sint d eacord.
Vodca ieftina pute si e naspa. Bine, nici vodca scumpa nu e scumpa.
Berea ieftina e proasta si diluata. E drept ca nici prea scumpa nu trebuie sa fie, dar berea buna nu e ieftina.
Hamburgherul din carne de calitate nu poate fi prea ieftin. Ala de 1$ de la macdonalds te cam tii de nas cind il maninci. Si n-are gust de carne.
Eu daca iau carne tocata sa-l fac acasa iese triplu la pret.

#65
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,106
  • Înscris: 04.03.2014
Probabil ar trebui sa definim ce inseamna scump si ce inseamna eftin in contextul asta:)

P.s. eu credea ca se vorbeste de hamburgeri hamburgeri nu de chestii de McDondalds and co.

Edited by ionutzitaly, 21 February 2018 - 23:40.


#66
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu nu vorbesc de lucruri proaste, ci ieftine. Si nu se exclud.
Pana la urma, defapt, nu as spune ieftin, ci sa evitam sa platim supra-preturi. Vorbesc de pret de magazin. Costul de productie al berii e mic. Vezi mii de mici berarii, in special in europa, in tari cu traditie, ce nu cheltuie un cent pe promovare. Isi permit sa vanda ieftin. E o bere elitista, imi scapa numele, vand monk-sii doar cu programare si cantitate limitata, cu sub 2 euro sticla. La restaurant e si peste 100. Si vb de bere considerata tot of the top.

La fel si votca. La vinuri, scotchuri, unde ai real estate ocupat cu invechirea, verificari, pierderi, bani bagati pt perioade lungi, pana se invecheste stocul etc e alta treaba.
Dar berea e bautura plulimii, proletariatului. La fel si votca. Macar atata sa le mai ramana, dreptul la o bere rece si ieftina.

Hamburgeru facut din antricot e blasfemie. E pacat de animalu ala de a donat carnea pt el. Il mai omori o data. Hamburgeru trebe facut din carnea ce nu se preteaza sa o gatesti altfel. Din aia tare de rozi la ea ca e fibra. Si resturile de grasime. Alea le toci si le faci hamburger. Celelalte, mult sub aceasta calitate si nu intru in detalii, ca poate sunt stomacuri sensibule pe aici, le faci pasta si le bagi la crenvursti si parizer

#67
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016
Problema e ca hamburgherul s-a raspindit in lume si acum e cerere pentru carnea aia care inainte era proasta si ieftina, dar acum nu mai e asa ieftina.
Sint insa 100% ca nu trebuie sa bagi antricot in hambugher.
Berea buna o fi ieftin de produs dar eu nu produc bere, numai beau, si la cumparat nu e ieftina. Din pacate nu-mi plac lagerurile astea de volum, fie ele si germane. Merg vara pe caldura de sete, dar atit.

#68
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Si pe vremuri snitelele se faceau din cea mai tare si plina de zgarciuri carne, ca doar de aia o bateai, sa se inmoaie, nu?
Diverse bucati de carne, vorbim de vita buna, au diverse gusturi si se preteaza fiecare la feluri diferite de mancare.  
Ori carnea tocata din magazin este cea mai slaba calitativ, se toaca pentru ca ajunge in mancaruri in care o amesteci cu alte ingrediente puternice, o pierzi in sosuri, si asa mai departe, ii acoperi gustul sau mai bine zis lipsa lui, este prin definite carne gandita pentru mancare ieftina pentru oameni saraci care nu isi permiteau bucata intreaga. Acum nu mai e cazul, deci nu mai inteleg rostul discutiei, sa mancam ieftin si prost doar pentru ca asa e traditia? Parizer din sorici si crenvursti din dumnezeu stie ce, in onoarea stramosilor.

Un burger dintr-o bucata buna de carne este suficient de gustos si asa cum e, cu sare, piper, daca ai nevoie sa bagi in ele te miri ce alte chestii ca sa aiba gust atunci nu esti cu nimic mai presus decat McDonalds. Ca fapt divers, aia inca pastreaza traditia si nu pun nimic in carne...

Cat despre burgerii gourmet, si o bucata de tofu daca iei, o prajesti in unt, ii pui niste dulceata de ceapa si razi niste trufe pe el, o sa fie foarte gustos. In ultima vreme am uitat ce inseamna gustul adevarat, bazal, al mancarii, si atunci compensam prin tot felul de artificii din astea si apoi spunem ca mancam sofisticat. Sosul de soia, dulceata de ceapa si trufele au devenit monoglutamatul de sodiu al secolului XXI - de a ajuns lumea sa cada pe spate cand le fac niste paste AOP si nu le vine sa creada ca ceva atat de simplu poate sa fie atat de bun.

Edited by nestorr, 22 February 2018 - 08:29.


#69
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Bine zis. Initiatorul a vrut reteta de hamburgeri americani, ca la mama lor in USA
Sfaturi la subiect a primit, iar restul e cancan.
Bineinteles ca se pot adauga alte tipuri de carne, alte condimente, pot fi facuti si din soia, pina la urma, dar oare s ar mai putea numi hamburgeri?

Cit despre piftea/chiftea e alta discutie. Cuv chiftea vine din turca: kofte, o pronuntat ca in cuv Koln (cum il pronunta nemtii, nu romanii Kioln, ca in lb romana nu avem acest sunet, nici u, ca in Munchen). Ca om edicat, cum se pretind unii,sa spui piftea...ma rog nu avem toti simtul umorului la fel.

Proletariatul care se momeste la vodca si bere ieftina isi merita soarta.
Apoi de ce sa bei vodca, daca tuica buna de pruna e 15 lei litru, ajutind astfel si talpa tarii-taranimea romana si nu marile companii, asta daca tot e sa politizam orice subiect.
Unde e patriosmul?

#70
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Nu e vorba de patriotism, as zice ca tot egocentrism e. incurajezi piata locala, influentezi gusturile celor din jur, cresti cererea, cererea creste concurenta, concurenta creste calitatea. Asta se traduce prin orice mai bun si mai accesibil pentru mine :)

#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 21 februarie 2018 - 21:51, said:



In casa cui? :D
A ei 😂😂😂

View Postargentum, on 21 februarie 2018 - 21:58, said:

Sunt niste chestii ce am inceput sa le refuz in viata
Hamburgerii scumpi, la restaurant e unul dintre ele. Nu contest, uneori pot fi buni, deosebiti. Dar hamburgeru trebe sa fie ca berea, ca votca, ca mancarea de fasole... ieftini, accesibili si buni, fara a fi mancati in mari prezentari si tacamuri de argint.

Imi pare rau de cum iese, stiu ca tu vrei ok la restaurant, doar ca am piticii mei. M'am enervat acum cativa ani cu un hamburger de miel intr'un resturant scump.
.
Pai sa știi ca și eu mănânc așa ceva o data pe an. Dar dacă cere piața....:D

Eu prefer o pleskavita sârbească, cu chifla unsa cu puțin seu de oaie și data la grătar, chiftea, ceapa tocata fin și putina varza. Atât :)

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postnestorr, on 22 februarie 2018 - 08:23, said:

Si pe vremuri snitelele se faceau din cea mai tare si plina de zgarciuri carne, ca doar de aia o bateai, sa se inmoaie, nu?
Diverse bucati de carne, vorbim de vita buna, au diverse gusturi si se preteaza fiecare la feluri diferite de mancare.  
Ori carnea tocata din magazin este cea mai slaba calitativ, se toaca pentru ca ajunge in mancaruri in care o amesteci cu alte ingrediente puternice, o pierzi in sosuri, si asa mai departe, ii acoperi gustul sau mai bine zis lipsa lui, este prin definite carne gandita pentru mancare ieftina pentru oameni saraci care nu isi permiteau bucata intreaga. Acum nu mai e cazul, deci nu mai inteleg rostul discutiei, sa mancam ieftin si prost doar pentru ca asa e traditia? Parizer din sorici si crenvursti din dumnezeu stie ce, in onoarea stramosilor.

Un burger dintr-o bucata buna de carne este suficient de gustos si asa cum e, cu sare, piper, daca ai nevoie sa bagi in ele te miri ce alte chestii ca sa aiba gust atunci nu esti cu nimic mai presus decat McDonalds. Ca fapt divers, aia inca pastreaza traditia si nu pun nimic in carne...

Cat despre burgerii gourmet, si o bucata de tofu daca iei, o prajesti in unt, ii pui niste dulceata de ceapa si razi niste trufe pe el, o sa fie foarte gustos. In ultima vreme am uitat ce inseamna gustul adevarat, bazal, al mancarii, si atunci compensam prin tot felul de artificii din astea si apoi spunem ca mancam sofisticat. Sosul de soia, dulceata de ceapa si trufele au devenit monoglutamatul de sodiu al secolului XXI - de a ajuns lumea sa cada pe spate cand le fac niste paste AOP si nu le vine sa creada ca ceva atat de simplu poate sa fie atat de bun.
Principial ai dreptate. Dar nu mâncarea gourmet e sursa pervertirii gusturilor, ci fix extrema cealaltă: mâncarea industrială.
Mâncarea gourmet e ceva de nisa. Nu e pentru consum zilnic. De aceea e și bine sa fie scumpa :).
E așa...ca o manifestare artistica a bucătarilor :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate