Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Hamburgeri din vita - facuti acasa. CUM ?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
As vrea sa imi fac acasa niste hamburgeri din vita. Se gasesc in market (ex Lidl, proaspeti) sau Metro (congelati), insa prefer sa ii fac acasa, fara altceva in afara de carne si ceva mirodenii. Fara dextroza sau alte prostii (aviz Lidl).

Aveti vreo reteta pentru asa ceva ?

Concret:
- ce dimensiune de sita recomandati pentru tocator ?
- ce carne de vita ? (poate fi de lucru, trebuie din anumite piese, etc)
- procent grasime/carne ?
- alte detalii / secrete de fabricatie ? ;)

Am incercat sa fac acasa insa nu mi-a iesit, pur si simplu carnea "nu se leaga", in momentul in care o pun in tigaie se destrama in bucati mari. Ceva lipseste ... va rog sa ajutati !

multumesc anticipat

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Salut, mai intai trebuie sa macelaresti o vita pentru a obtine carnea.

#3
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View Postdon_King, on 20 februarie 2018 - 18:33, said:

Am incercat sa fac acasa insa nu mi-a iesit, pur si simplu carnea "nu se leaga", in momentul in care o pun in tigaie se destrama in bucati mari. Ceva lipseste ... va rog sa ajutati !
Pune ou, ca sa lege carnea.

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai vrea cu nimic...

#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
oua ai pus? la hambugeri trebuie oua si putin  pesmet.

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
incearca sa pui niste felii de paine la prajit, sa o faci asa de prajita ca si cum ai face crochete. apoi o pui in blender si o maruntesti pana are o textura de faina. o torni peste carne si painea asta va lega burgerii.

poti sa pui si ou, eu nu pun mereu.

eu pun ceapa, putina pasta de ardei (cand am), sare , piper.

dupa ce dai forma chiftelelor lasa-le macar o ora la frigider, nu le praji direct.

PS: aveam si eu problema ca nu se lega carnea, am pus paine si a fost mult mai bine. nu perfect ca aia din magazin, dar nici nu i-am lasat sa stea zeci de ore asa cum stau la lidl.

Edited by giuliani, 20 February 2018 - 18:45.


#7
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Eu fac cu sare/piper un pic de cimbru si ulei de masline. Amestec pana devine cremoasa apoi fac chiftelele si le dau cel putin o ora la rece! Nu mi s-au destramat niciodata pana acum, deci cu siguranta nu trebuie pus ou sau pesmet! Carne am cumparat din mai multe locuri dar cea din Kaufland mi s-a parut cea mai buna.

Edited by DannyMC, 20 February 2018 - 18:46.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Oul şi grăsimea sunt ingredientele necesare ca să se lege carnea. Dacă e prea slabă tocătura se împrăştie.

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Daca vrei burgeri adevarati nu pui oua deloc. De aceea trebuie sa cumperi carne cu minim 30% grasime. Daca o toci acasa f important sa o cureti de nervi. Nici la frigider nu trebuie tinut amestecul.
Mare atentie cind ii prajesti, nu ii intepi ca iasa zeama din ei si usuca pierzind aroma.

Auzi dta, ou si pine la hamburgeri!  Pai nu mai e hamburger.


P.S tigaia sa fie f incinsa, si lasi hamburger la prajit 30 de sec pe o parte, il intorci pe cealalta timp de 30 de sec, apoi il intorci din nou si il prajesti dupa gust.
In acest 30 de sec prinde crusta ceea ce impiedica zeama sa curfa, pastrind astfel aroma.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Cauta reteta lui Gordon Ramsay, orice gateste ala e lux.

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001

View PostYourFan, on 20 februarie 2018 - 18:42, said:

Salut, mai intai trebuie sa macelaresti o vita pentru a obtine carnea.
In ziua de azi vacile cresc direct in supermarket, nu ai aflat inca ?

View PostSeteh, on 20 februarie 2018 - 18:43, said:

Pai vrea cu nimic...

aia din market nu au oua sau paine in ei !

View Postmihaicozac, on 20 februarie 2018 - 18:47, said:

Oul şi grăsimea sunt ingredientele necesare ca să se lege carnea. Dacă e prea slabă tocătura se împrăştie.
O sa incerc cu un mix mai gras.

View Postpetit_christian, on 20 februarie 2018 - 19:08, said:

Daca vrei burgeri adevarati nu pui oua deloc. De aceea trebuie sa cumperi carne cu minim 30% grasime. Daca o toci acasa f important sa o cureti de nervi. Nici la frigider nu trebuie tinut amestecul.
Mare atentie cind ii prajesti, nu ii intepi ca iasa zeama din ei si usuca pierzind aroma.

Auzi dta, ou si pine la hamburgeri!  Pai nu mai e hamburger.


P.S tigaia sa fie f incinsa, si lasi hamburger la prajit 30 de sec pe o parte, il intorci pe cealalta timp de 30 de sec, apoi il intorci din nou si il prajesti dupa gust.
In acest 30 de sec prinde crusta ceea ce impiedica zeama sa curfa, pastrind astfel aroma.
Teoretic asa este , insa practica ne omoara ....

#12
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View Postpetit_christian, on 20 februarie 2018 - 19:08, said:

Daca vrei burgeri adevarati nu pui oua deloc. De aceea trebuie sa cumperi carne cu minim 30% grasime. Daca o toci acasa f important sa o cureti de nervi. Nici la frigider nu trebuie tinut amestecul.
Mare atentie cind ii prajesti, nu ii intepi ca iasa zeama din ei si usuca pierzind aroma.

Auzi dta, ou si pine la hamburgeri!  Pai nu mai e hamburger.


P.S tigaia sa fie f incinsa, si lasi hamburger la prajit 30 de sec pe o parte, il intorci pe cealalta timp de 30 de sec, apoi il intorci din nou si il prajesti dupa gust.
In acest 30 de sec prinde crusta ceea ce impiedica zeama sa curfa, pastrind astfel aroma.

Foarte corect ce ai spus. As avea ceva de adaugat, totusi. O tigaie de fonta este de dorit. Daca prajesti in teflon, in momentul cand ai pus carnea, tigaia isi pierde din temperatura, si la inceput carnea se "fierbe", nu se prajeste. Cu o tigaie de fonta nu se intampla asta ceva.

#13
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
E simplu.
Intri pe youtube, scrii 'burger' și apeși pe lupa aia sau, eventual, ENTER.
Click AICI dacă nu te descurci.

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
E internetul plin de retete de hamburgheri si tu intrebi pe un forum romanesc? Greu gaseai un loc mai putin competent...

#15
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View Postdon_King, on 20 februarie 2018 - 19:24, said:

O sa incerc cu un mix mai gras.

E foarte important ca continutul de grasime sa fie destul de ridicat. 30% e ok. Cand lucrezi cu carnea, lucreaza cat timp e rece (asta e important pentru grasime), si pastreaz-o la o temperatura constanta (nu tot o bagi/scoti in/din frigider) - pui ingredientele, amesteci cat de repede, si o bagi inapoi la frigider. Inainte sa gatesti, scoti carnea din frigider, ca atunci cand incepi procesul de prajire sa fie la temperatura camerei. Reteta o gasesti tu. Cu aceste "secrete" nu ai cum sa dai gres

Edited by R10, 20 February 2018 - 19:48.


#16
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Nu stiu cit esti de priceput, dar consoarta mea a facut burgerii dupa reteta din prima.
Reteta lui Norbert comis d'office mare bucatar francez. Nu am avut timp sa o caut pe net, dar am tinut o minte.

R10: nu suntem experti in ale gatitului, asadar mersi pt ponturi. Din ce  am constatat ponturile astea atirna greu la rezultatul final.
Chestii aparent fara importanta, doar aparent.....

#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Youtube te ajuta.
Sa ne dai feedbackuri:)

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
mai bine renunta,vei strica carnea daca nu sti lega o piftie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate