Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Casa parter fam Dumitru

- - - - -
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

#73
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Platesc incalzirea la casa cat jumatate din cat plateam la apartamentul de 70mp. Normal ca rad.
Ti se pare mult 1620mc de gaz pt ce am spus? Ia fa calculele alea teoretice si o sa vezi ca apoi te miri

#74
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Tocmai ce am discutat cu inginerul legat de incalzirea in pardoseala si izolatia din placa de nivel 0.

A zis ca e suficient o izolatie de 10 cm sub placa. Mai e cofrajul pe care se prinde teava de la incalzire.

Asa ca vom merge pe varianta asta.

#75
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@bobitad - de acord ca pompa de caldura e un moft si nu prea se justifica in mare parte din suprafata Romaniei. Dar incalzirea in pardoseala tinde sa devina norma la noile locuinte, sistemul a cunoscut o mare crestere in popularitate in ultimii ani. In primul rand nu e cu mult mai scump decat incalzirea cu calorifere, iese ceva mai scump dar nu cu mult. In al doilea rand e mai eficient, fiind un sistem de incalzire cu agent termic la temperatura scazuta. E mai eficient si pentru ca spre deosebire de calorifere care incalzesc intai partea superioara a incaperii si mai apoi partea de jos, IPATul incalzeste de jos in sus, astfel incat ca sa ai o temperatura comfortabila de 22 de grade la nivelul capului nu trebuie sa duci mai intai temperatura din imediata vecinatate a tavanului la 24-25.

Deci are niste avantaje incontestabile. Insa vine la pachet cu o foarte buna izolare termica a cladirii. Nu trebuie sa ai cine stie ce avioane ca sa ramai fara caldura de la o problema a electronicii. Singura chestie care e bullet-proof este soba. Nu are nimic electronic. In rest orice are electronica si se poate strica. Tatalui meu i s-a ars placa de baza a centralei in noaptea de Ajun = 700 de lei.

@florinidumitru - nu inteleg cum spui ca se gateste ca la popota dar nu ai nevoie de corpuri suspendate. Chair nu imi imaginez, dar voi stiti mai bine. Si la noi se gateste serios si bucataria e neincapatoare, am inchis un balcon foarte mare unde mai am inca pe atata mobila si asa ne descurcam (plus o debara de 1mp).

Deci nu renunta la IPAT, nu ai de ce, doar incearca sa fii informat si sa colaborezi cu oameni care stiu meserie, daca vrei sa iti iasa o treaba buna.

#76
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
@Bylly00

M-am referit la faptul ca desi gatim destul pentru toti 4 nu avem nevoie de foarte mult spatiu de depozitare in bucatarie. Adica ceea ce intra acum in bucataria de la bloc care e cu corpuri suspendate ar incapea in bucataria de la casa care va avea doar corpuri sub blat.
Mobila o vom gandi in forma de U incepand de la usa de la bucatarie cu frigiderul.

#77
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postthe_lion, on 04 ianuarie 2018 - 17:49, said:

Platesc incalzirea la casa cat jumatate din cat plateam la apartamentul de 70mp. Normal ca rad.

Daca compari mere cu pere, normal ca razi Posted Image. Apartamentul tau era termoizolat? Stii cat din caldura pe care o platesti la bloc sunt de fapt pierderi din retea? Sunt multe diferente intre o casa si un bloc... Oricum, din cate stiu eu tu ai renovat o casa gata facuta, deci nu aveai cum sa izolezi placa pe sol. Bagi mana in foc ca nu ai fi facut asta daca aveai posibilitatea?

View Postflorinidumitru, on 04 ianuarie 2018 - 17:50, said:

Tocmai ce am discutat cu inginerul legat de incalzirea in pardoseala si izolatia din placa de nivel 0.
A zis ca e suficient o izolatie de 10 cm sub placa. Mai e cofrajul pe care se prinde teava de la incalzire.

E acelasi care a spus initial ca nu e nevoie de nici o izolatie sub placa sau altul? Posted Image

View PostBylly00, on 04 ianuarie 2018 - 17:58, said:

astfel incat ca sa ai o temperatura comfortabila de 22 de grade la nivelul capului nu trebuie sa duci mai intai temperatura din imediata vecinatate a tavanului la 24-25.

Cred ca asta tine mai mult de izolatie si mai putin de tipul de incalzire. Eu am acum 24.9C la 20cm sub tavan si 23.3C la nivelul parchetului. Adica nici pe departe 22C la nivelul capului... Vorbim de un apartament, 4/4, in bloc vechi cu acoperis cu sarpanta si tabla, proaspat izolat "traditional" cu 10cm EPS pe pereti si 10 vata pe placa de sus.

La temperaturi joase (adica economic) te poti incalzi si cu calrorifere. Asa ca fapt divers, am masurat acum temperatura caloriferelor (am un "pistol" din ala cu infrarosu): 40C la partea de sus si 35C la partea de jos. Inca putin si eram la nivelul temperaturii din IPAT Posted Image

Edited by oMariusRO, 04 January 2018 - 18:24.


#78
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
@ oMariusRO

E acelasi doar ca data trecuta nu l-am intrebat eu ce trebuie. :)

Cand nu stii ce sa intrebi ti se raspunde pe masura.

#79
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Frate Marius, la mine sunt aproximativ 3 grade diferenta intre podea si tavan. De acord ca poti face si instalatie cu calorifere cu temperatura scazuta a agentului termica, dar asta inseamna supradimensionarea caloriferelor si nu da bine la ochi.

#80
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postflorinidumitru, on 04 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Cand nu stii ce sa intrebi ti se raspunde pe masura.

Vezi ca asta poate fi o problema si atunci cand nu stii ce sa ceri sau ce sa astepti. Ti se ofera pe masura...

View PostBylly00, on 04 ianuarie 2018 - 18:26, said:

Frate Marius, la mine sunt aproximativ 3 grade diferenta intre podea si tavan. De acord ca poti face si instalatie cu calorifere cu temperatura scazuta a agentului termica, dar asta inseamna supradimensionarea caloriferelor si nu da bine la ochi.

Ce sa zic, nasol. Dar eu am 2 randuri de parchet si o izolatie intre ele de 0.5cm (atat am mai avut loc) pentru ca aveam vecini ca ai lui Florin, care sufereau de bufeuri si stateau cu gemurile deschise la perete in mijlocul iernii. Deci izolatia face diferenta....

Cat despre calorifere, exista acum modele de te-ai uita toata ziua la ele in loc de televizor. Unele chiar e pacat sa stea ascunse pe dupa perdele. Si daca sunt prea scumpe, sigur exista perdele frumoase. :)

#81
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

View PostoMariusRO, on 04 ianuarie 2018 - 18:07, said:

Daca compari mere cu pere, normal ca razi Posted Image. Apartamentul tau era termoizolat? Stii cat din caldura pe care o platesti la bloc sunt de fapt pierderi din retea? Sunt multe diferente intre o casa si un bloc... Oricum, din cate stiu eu tu ai renovat o casa gata facuta, deci nu aveai cum sa izolezi placa pe sol. Bagi mana in foc ca nu ai fi facut asta daca aveai posibilitatea?



Cum am spus si mai sus...sigur puneam 10cm si sub placa.
Dar sunt curios de casa aia de 350mp care consuma mai putin...chiar foarte curios.
Repet invitatia de a face niste calcule, tinand cont ca cca 20-25mc de gaz pe luna se duc pe ACM si gatire (deci in 2 ani si o luna cca 625mc pt ACM), pt incalzire efectiv raman 1000mc in 2 sezoane si o luna. 1000mc gaz inseamna cca 10.800 kWh in 2 ani pt 110mp utili (sau 17.500kWh cu tot cu ACM si gatit). Din calculele teoretice care se tot flutura, nu te poti incadra sub 100kWh/mp/an daca nu ai 15-20cm sub placa, 20cm de izolatie pe pereti si 30-40 peste ultimul nivel.
Ei uite, viata bate filmul rau de tot.

A nu se intelege ca este o pledoarie contra izolatiei, ba din contra. Este doar o chestie din real life impartasita cu voi, in speranta ca nu va veti mai inchina cu 2 maini la 2 formule si un calcul care nu modeleaza corespunzator viata reala.

Edited by the_lion, 04 January 2018 - 20:24.


#82
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 24.09.2017

View PostBylly00, on 04 ianuarie 2018 - 17:58, said:

@bobitad - de acord ca pompa de caldura e un moft si nu prea se justifica in mare parte din suprafata Romaniei. Dar incalzirea in pardoseala tinde sa devina norma la noile locuinte, sistemul a cunoscut o mare crestere in popularitate in ultimii ani. In primul rand nu e cu mult mai scump decat incalzirea cu calorifere, iese ceva mai scump dar nu cu mult. In al doilea rand e mai eficient, fiind un sistem de incalzire cu agent termic la temperatura scazuta. E mai eficient si pentru ca spre deosebire de calorifere care incalzesc intai partea superioara a incaperii si mai apoi partea de jos, IPATul incalzeste de jos in sus, astfel incat ca sa ai o temperatura comfortabila de 22 de grade la nivelul capului nu trebuie sa duci mai intai temperatura din imediata vecinatate a tavanului la 24-25.

Deci are niste avantaje incontestabile. Insa vine la pachet cu o foarte buna izolare termica a cladirii. Nu trebuie sa ai cine stie ce avioane ca sa ramai fara caldura de la o problema a electronicii. Singura chestie care e bullet-proof este soba. Nu are nimic electronic. In rest orice are electronica si se poate strica. Tatalui meu i s-a ars placa de baza a centralei in noaptea de Ajun = 700 de lei.

@florinidumitru - nu inteleg cum spui ca se gateste ca la popota dar nu ai nevoie de corpuri suspendate. Chair nu imi imaginez, dar voi stiti mai bine. Si la noi se gateste serios si bucataria e neincapatoare, am inchis un balcon foarte mare unde mai am inca pe atata mobila si asa ne descurcam (plus o debara de 1mp).

Deci nu renunta la IPAT, nu ai de ce, doar incearca sa fii informat si sa colaborezi cu oameni care stiu meserie, daca vrei sa iti iasa o treaba buna.

Eu stiu ca pentru un metru patrat de incalzire in pardoseala platesti cam 40 EURO.40x100=4000 =200 mil.
Calorifere si instalatie pe ppr sau daca vrei tu cupru as zice ca te costa cam 60-70 mil.Deci cam de 3 ori mai putin.si cred ca si 70 mil e cam mult...dar in fine..poate cere oferta si vedem si noi.
O sa-ti zic si de ce nu-mi place mie Ipat:
-daca ai ipat obligatoriu trebuie sa ai si sistem de ventilatie cu recuperare de caldura(care nu este gratis).Daca deschizi geamu sa aerisesti, pana se incalzeste din nou o sa dureze.
-trebuie sa cam pui gresie si nu parchet, daca vrei sa ai eficienta maxima si doar cu gresie mi se pare trist.
-un tip care are un site criserb zicea ca el are caldura dar cand se opreste termostatul atunci se raceste si gresia.as zice ca nu i-au facut bine sapa.
-cunosc doi tipi care au si par ca nu dau mai putin la caldura, ba chiar mi se pare ca dau destul de mult,unu pe gaze altu cu pompa de caldura.
-poti si la calorifere sa ai apa din calorifere la temperatura mai mica si sa fii econom,chiar am scris si pe forumul de pompe de caldura si e ok si 45-50 grade apa in calorifer
-eu la bloc am setat termostatul pe 23 de grade si nu tremur
-personal mie imi place cand stau langa calorifer si-l "imbratisez" si ma uit afara cum ninge sau ceva...desi eu cat si ai mei avem tevi care trec prin pardoseala si ai mei au chiar rehau, nu mi s-a parut vreo senzatie extra mega placuta.probabil trebuie sa vizitez niste cunostinte care si-au facut asa ceva si sa vad exact cum e
- ca si inginer mi se pare o chestie ciudata sa tragi 1000 de metrii de "furtun" prin sapa ca sa incalzesti la un pas o gresie care mai are si ea adeziv ca sa-ti incalzeaca tie picioarele.imi pare o metoda asa incurcata chiar daca stiu ca tin o viata si chiar daca stiu ca e destul de simplu de montat.
-nu stiu cat bine fac unii dorei lucrarea asta.vorbeam cu cineva care are ipat si zicea ca aia au invatat sa faca pasul mai mic pe langa geamuri fiindca au vazut ei dupa ce au pus de cateva ori ca e mai bine.deci primii beneficiari:)))acum nu stiu daca glumea sau era pe bune.

Cu electronica e faza ca orice se poate strica.Doar ca atunci cand ai multa electronica exista riscul sa ti se strice mai des fiindca e mai multa.logic nu?Posted Image
Crede-ma ca eu lucrez cu electronica doar ca as opta mereu pentru lucruri cat mai simple.cu cat echipamentul e mai scump si lucrarea mai complexa gasesti mult mai putini oameni care sa stie ce fac.
Eu sunt pentru bucatarie fara corpuri suspendate.Casa ta e ok pentru o casa cu 4 camere, sa zici ca poate daca as fi facut eu casa poate as fi facut-o cu 10m mai putini.
Sa asculti de oamenii de aici care ti-au zis  sa faci vestibul sau sa inchizi holul ala,nu tot.

Edited by bobitad, 04 January 2018 - 20:33.


#83
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postthe_lion, on 04 ianuarie 2018 - 20:02, said:

Dar sunt curios de casa aia de 350mp care consuma mai putin...chiar foarte curios.

Nu stiu prea multe dar pot sa ma interesez. Stiu sigur ca era o casa facuta dupa "calcule teoretice", inclusiv sistem de ventilare. Oricum, avand in vedere ca exista case pasive, care nu consuma mai nimic, nu mi se pare ceva iesit extraordinar consumul ala. Doar neobisnuit pentru noi...

Quote

Repet invitatia de a face niste calcule

Cand o sa am timp poate o sa le fac. Pana atunci imagineaza-ti ce consum o ai fi avut cu o izolatia facuta dupa calcule teoretice :)

#84
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

View PostoMariusRO, on 04 ianuarie 2018 - 20:33, said:

Nu stiu prea multe dar pot sa ma interesez. Stiu sigur ca era o casa facuta dupa "calcule teoretice", inclusiv sistem de ventilare. Oricum, avand in vedere ca exista case pasive, care nu consuma mai nimic, nu mi se pare ceva iesit extraordinar consumul ala. Doar neobisnuit pentru noi...



Cand o sa am timp poate o sa le fac. Pana atunci imagineaza-ti ce consum o ai fi avut cu o izolatia facuta dupa calcule teoretice Posted Image

Nu ma mai gandesc...stau si beau un vin in loc de asta. Singurul lucru pe care il regret este ca nu am facut o soba (mai ales in locul unde mi-a zis Andrei)...dar era deja prea tarziu in stadiul ala.
Hai ca ne ia titularul topicului la alergat.

#85
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@bobi de data asta sunt de acord cu 90% din ce spui. Nu trebuie ventilare cu recuperare musai, se raceste aerul din casa cand aerisesti dar inertia termica a podelei si peretilor e imensa, aceste elemente sunt calde si vor reface destul de repede caldura in interior. Nici faza cu gresia nu e adevarata si din cauza acestui mit stiu o gramada de oameni care nu si-au pus ipat decat la parter desi voiau si la etaj in dormitoare. Treaba e sa fie de la bun inceput calculata instalatia pentru tipul de finisaj, atata tot. Chiar daca parchetul transfera mai greu caldura catre incapere, caldura respectiva tot in casa se duce, nu dispare in neant.

#86
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postthe_lion, on 04 ianuarie 2018 - 20:44, said:


Hai ca ne ia titularul topicului la alergat.
Si asa , cred ca are regrete ca a deschis topic aici !

#87
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

View Post86-APP, on 04 ianuarie 2018 - 20:47, said:

Si asa , cred ca are regrete ca a deschis topic aici !
mda...am vazut si eu asta...parca a deschis topic nu sa discute si sa schimbe opinii ci mai mult ca sa-si valideze ceea ce are deja foarte clar in cap.
E nasol insa daca e sa schimbi ceva...parca toata lumea comploteaza Posted Image

View PostBylly00, on 04 ianuarie 2018 - 20:45, said:

@bobi de data asta sunt de acord cu 90% din ce spui. Nu trebuie ventilare cu recuperare musai, se raceste aerul din casa cand aerisesti dar inertia termica a podelei si peretilor e imensa, aceste elemente sunt calde si vor reface destul de repede caldura in interior. Nici faza cu gresia nu e adevarata si din cauza acestui mit stiu o gramada de oameni care nu si-au pus ipat decat la parter desi voiau si la etaj in dormitoare. Treaba e sa fie de la bun inceput calculata instalatia pentru tipul de finisaj, atata tot. Chiar daca parchetul transfera mai greu caldura catre incapere, caldura respectiva tot in casa se duce, nu dispare in neant.

da, dar este diferita senzatia la picioare. In casa insa, in timp, se face la fel de cald.

#88
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Problema este ca pe forumul asta nu se poate discuta , sau foarte greu de o casa normala , fara figuri .
Aici majoritatea au " ceva " , fiecare tucumbar trebuie sa fie denumit in engleza cu denumiri jdgihigjsdk ! , fiecare lucru simplu , trebuie regindit complicat
I-smartizat !? daca vorbesti de o culoare si spui rosu , esti huiduit , caci se numeste imperial fjdghjf new edition .... te ia ameteala .
Ciment , var , cuie , sirma ... complicat .
Nu spun de calcule savante ...de exemplu forta pe care trebuie sa apesi pe clanta !?
.............
Cam asa stau lucrurile .
Omul are deja niste idei pe care vrea sa mearga , altele le poate lua sub forma de informatie , nu trebuie sa se complice .
Daca sta dupa sfaturi pe forum , dureaza constructia mai bine de 1 an , daca isi vede de treaba , in max 4 luni , are caciula pe casa .

#89
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Dormitoarele sunt ok, dupa cum zice ADM si eu as face intrarea in baia matrimonuala din dormitor,

View PostoMariusRO, on 04 ianuarie 2018 - 18:33, said:

Cat despre calorifere, exista acum modele de te-ai uita toata ziua la ele in loc de televizor. Unele chiar e pacat sa stea ascunse pe dupa perdele. Si daca sunt prea scumpe, sigur exista perdele frumoase. Posted Image


Pai dacă nu sunt ascunse după perdea nu cred ca ar fi poziționate corect.... corect este sa fie poziționate sub fereastră.

#90
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 24.09.2017

View PostBylly00, on 04 ianuarie 2018 - 20:45, said:

@bobi de data asta sunt de acord cu 90% din ce spui. Nu trebuie ventilare cu recuperare musai, se raceste aerul din casa cand aerisesti dar inertia termica a podelei si peretilor e imensa, aceste elemente sunt calde si vor reface destul de repede caldura in interior. Nici faza cu gresia nu e adevarata si din cauza acestui mit stiu o gramada de oameni care nu si-au pus ipat decat la parter desi voiau si la etaj in dormitoare. Treaba e sa fie de la bun inceput calculata instalatia pentru tipul de finisaj, atata tot. Chiar daca parchetul transfera mai greu caldura catre incapere, caldura respectiva tot in casa se duce, nu dispare in neant.

Cunosc oameni care au asa ceva.Omu a zis ca atunci cand da drumul la caldura iarna, sta doua zile pana se face cald.Dupa care intradevar se pastreaza...are un o pompa de caldura zubadan de 10kw parca si ventilatie cu recuperare de caldura.poate pe gaze o fi mai rapid.Si eu am gandit ca e adevarat si daca aeristi,adica pana incalzesti tu iar camera la 23 de grade dureaza...nu e ca la calorifer.Pai la faza cu gresia vs parchet situatie e cam asa.cred ca si tu zici ca parchetul e mai dezavantajat, ideea e ca faci calculul si o faci cum trebuie dar tot consumi mai mult si tot se incalzeste mai greu, deci tot pierzi.Chiar si asa vrea sa-si puna centrala pe peleti deoarece i se pare ca da mult iarna,adica la o casa de 120-140 mp utili dadea ianuarie 8-10 mil sau ceva de genu.

Omu a postat probabil ca sa afle mai multe pareri, ca altfel nu mai posta.Nu cred ca vrea nimeni sa se laude pe softpedia ca isi face casa:)))Atata timp cat discutiile sunt argumentate cred ca omul are de castigat.Si noi avem de castigat daca nu suntem cu capul si nu recunoastem cand celalalt are dreptate si noi o tinem tot pe a noastra.

Edited by bobitad, 04 January 2018 - 21:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate