Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Casa parter fam Dumitru

- - - - -
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu as pune lemn pe scari :)

mafete

mafete

New Member

• Grup: Members
Salut,
Felicitari pentru casa! Arata foarte bine.
Ti-am urmarit jurnalul si am o intrebare legata de parchetul folosit peste IPAT. Din ce observ este un parchet laminat montat flotant. Este corect? Daca da, ce fel de folie sub parchet ai folosit? Cum se comporta/ incalzeste fata de gresie?

Mersi

florinidumitru

florinidumitru

Member

Salut.

Am luat o folie pentru incalzire in pardoseala de 1,8 mm.

La 38 grade apa in instalatie se comporta excelent. Nubse compara intr-adevar cu gresia unde transferul de caldura este superior.

Pe scari vom pune granit de 2 cm aceeasi culoare cu cea de la geamuri, gri antracit.

Mircea, ajunge atata lemn :)

TuZy

TuZy

Junior Member

florinidumitru, on 11 decembrie 2019 - 18:10, said:

Salut,

85k euro

Salut.

Am citit tot jurnalul si este foarte bine detaliat, am reusit sa invat multe. Ai venit cu o idee bine formata si te-ai tinut. Nici bugetul nu l-ai depasit cu mult (aprox. 10k euro) dar initial nu ai luat in calcul PDC (din cate imi amintesc) si probabil alte maruntisuri. Arata de foarte bun gust atat exteriorul cat si interiorul.
M-ar interesa ca in acest buget de 85k euro, intra:  casa cum arata in ultimele poze adica la cheie cu obiecte sanitare si IPAT & PDC, fosa, gardul, acces casa, gradina (pamant), arhitect, racordari, avize si documentati? (adica fara teren si mobilier+ electrocasnice)

Mersi

florinidumitru

florinidumitru

Member

TuZy, on 03 mai 2020 - 12:10, said:

Salut.

Am citit tot jurnalul si este foarte bine detaliat, am reusit sa invat multe. Ai venit cu o idee bine formata si te-ai tinut. Nici bugetul nu l-ai depasit cu mult (aprox. 10k euro) dar initial nu ai luat in calcul PDC (din cate imi amintesc) si probabil alte maruntisuri. Arata de foarte bun gust atat exteriorul cat si interiorul.
M-ar interesa ca in acest buget de 85k euro, intra:  casa cum arata in ultimele poze adica la cheie cu obiecte sanitare si IPAT & PDC, fosa, gardul, acces casa, gradina (pamant), arhitect, racordari, avize si documentati? (adica fara teren si mobilier+ electrocasnice)

Mersi

Salut,

Da, costul include casa cum arata in ultimele poze adica la cheie cu obiecte sanitare si IPAT & PDC, fosa, gardul, acces casa, gradina (pamant), arhitect, racordari, avize si documentati? (adica fara teren si mobilier+ electrocasnice)

Salutare,

Odata cu lucratul de acasa am mai mesterit una alta prin curte, respectiv am inchis terasa.

Nu am mai avut nici bani nici timp la momentul constructiei si tocmai acum i-a venit randul.

Attached Files

roman_roman

roman_roman

Active Member

florinidumitru, on 20 ianuarie 2020 - 16:21, said:

Multumesc pentru sfaturi.

Totodata am mai frunzarit putin topicul si am observat ca nu am postat ultimele poze cu casa.

Mai jos regasiti
.
Îmi place cum a ieșit. Felicitări . Sa va bucurați de ea.

mrt88

mrt88

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postflorinidumitru, on 20 ianuarie 2020 - 16:21, said:

Multumesc pentru sfaturi.

Totodata am mai frunzarit putin topicul si am observat ca nu am postat ultimele poze cu casa.

Mai jos regasiti.
Felicitari si sa va bucurati de casa :)

Am citit tot jurnalul, insa am 2 intrebari:
1.De unde ai cumparat decoratiunea de lemn care este intre geamuri?
2.Cati metri ai de la gard pana la intrarea in casa,la fel avem un teren de 555 mp si vrem sa construim la anu :)

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Vezi intai ce retrageri iti da certificatul de urbanism si ce casa vrei sa faci, in functie de asta si de cum ai vecinii pozitionati iti poti da seama cati metri poti sa lasi in fata casei. La Florin daca nu ma inseala memoria sunt vreo 7,5 m.

dragosmd93

dragosmd93

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salut Florin! Mi a luat ore bune sa citesc tot, am invatat multe din acest jurnal, m au durut ochii, capul si m am culcat tarziu :))) Casa a iesit super! Felicitari! O sa deschid si eu in curand un jurnal. Vrem casa tot parter, 3 dormitoare, chiar am luat ca referinta planul tau, o sa fie in oglinda + mici modificari. Te as ruga sa ma ajuti cu cateva informatii :D
1. Dupa o iarna folosind PDC (e aer-aer?) care au fost costurile pentru incalzire? c merita? Eu inca nu am gaz in fata casei, trebuie facuta o extindere de reteata de aproximativ 350 de metri. Anul asta vreau sa vorbesc cu vecinii sa depunem cererea. Un link de unde ai cumparat PDC? Alternativ pana vom avea gaz ma gandeam la centrala pe peleti. Aici ar aparea problema ca trebuie spatiu pentru depozitarea lor...
2. Panza freatica cam la cati metri este? La noi este cam la 3 metri (cam baltoasa zona). Nu stiu cum sa fac drenul fosei sa nu am probleme. In schimb voi face cu siguranta un dren pentru apa de ploaie care se va duce intr un canal din apropiere.
3. Nu vreau placa de beton peste parter din motive financiare. Ne gandeam la planseu din lemn. Ar fi intra devar diferenta mare de cost? Stiu ca o placa de beton "sudeaza" mai bine toata structura, dar vorbim doar de parter + pod.
4. Te ai gandit la un panou solar pentru apa (cel cu tuburi din sticla)? cu boiler inclus? de 100 de litri costa aproximativ 1000 de lei si nu ai treaba cu incalzirea apei mai bine de jumatate de an.
5. La fundatie. Ai facut pe cuzineti deoarece inginerul de rezistenta luat decizia asta? Ma gandesc ca in functie de studiul geo in principiu.
6. Cat te-a costat proeictul? 5 euro pe metru daca imi aduc aminte din primele pagini? Poti recomanda arhitectul?

Multumesc pentru timp si inca odata felicitari pentru asa casa frumoasa si timpul mic de constructie!

DIY

DIY

Senior Member

View Postflorinidumitru, on 21 iulie 2020 - 14:58, said:

[...] am inchis terasa.[...]

De ce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate