Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa parter fam Dumitru

- - - - -
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

#1
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Salutare tuturor,

Sa va spun povestea noastra in legatura cu casa.

Suntem o familie cu 2 copii care sta intr-un apartament cu 3 camere in Buftea. Eu crescut la curte, sotia in Bucuresti. De vreo 3 ani tot incerc sa o conving sa ne apucam de casa, dar ea nu si nu.

Intr-un final am reusit sa o conving (anul trecut cand i-am aratat cateva case in zona noastra) si din pacate nu am avut noroc sa luam una gata facuta.

Asadar ne-am schimbat optiunea si vom construi una.

Am gasit si cumparat terenul in Crevedia (langa Buftea) 27.318 m / 21.144 m / 25.317 m / 21.05 m = 554 m - 24000 euro

Am facut si proiectul. Am ales o casa pe parter pentru ca m-am saturat sa tot urc la scari (noi stam la et 3) si ne permite si terenul.

Momentan suntem la partea de acte. Am obtinut urbanismul si depus actele pentru avize. Cum a fost perioada sarbatorilor ma astept ca zilele urmatoare sa iasa si acestea.

Pana atunci va arat ce ne-a iesit noua ca proiect.

Multumesc si spor la treaba tuturor!

Florin

Attached Files


Edited by florinidumitru, 03 January 2018 - 18:03.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
M-am uitat pe planuri si iata niste observatii:

1. Sunteti 4 persoane, deci nu ramane nicio camera de oaspeti.
2. Baia matrimoniala trebuie sa dea in dormitorul matrimonial, iar un dressing e binevenit pt d-na!
3. Dormitoarele sunt cam mici.
4. Avand doi copii ar fi de dorit sa ai bai separate, mai ales daca sunt de sex diferit.
5. NU ai camara, ceea ce e obligatoriu la o bucatarie, daca tot faci casa noua!

In alta ordine de idei, fa P+1!

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt 2 "dormitoare 2" ?

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Casa este bine impartita , zona de noapte , zona de zi ...asta este ok , dar pt o casa " la tara " , are lipsuri .
Casa , in primul rind trebuie sa fie cu o mare " prispa " , modern se zice terasa . Are foarte mare utilitate , nu neaparat fite .
Alta problema este ce faci cu acareturile ? Casa la tara inseamna multe acareturi , o magazie ...le imprastii prin curte ca " acareturi " sau faci ceva mai compact si elegant .
Cea mai eleganta solutie pe care o stiu eu , un mare garaj , magazie , la parter , si zona de noapte ridicata la mansarda . Asa iese o chestie compacta , utila indiferent de vreme .

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAdm, on 03 ianuarie 2018 - 18:06, said:

2. Baia matrimoniala trebuie sa dea in dormitorul matrimonial, .....!

Cu chestia asta nu-s de acord , ca baia sa dea in dormitor sa iti zic de ce : te caci si pute + umiditate mare = NU dpmdv , dar fiecare face cum crede .


On : ai facut-o ca un apartament . Spatiul util este foarte mic , un minim 150 mp ar fi ok , aerisit si mai placut parerea mea .

Edited by Baxon, 03 January 2018 - 18:21.


#6
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018

View PostAdm, on 03 ianuarie 2018 - 18:06, said:

M-am uitat pe planuri si iata niste observatii:

1. Sunteti 4 persoane, deci nu ramane nicio camera de oaspeti.
2. Baia matrimoniala trebuie sa dea in dormitorul matrimonial, iar un dressing e binevenit pt d-na!
3. Dormitoarele sunt cam mici.
4. Avand doi copii ar fi de dorit sa ai bai separate, mai ales daca sunt de sex diferit.
5. NU ai camara, ceea ce e obligatoriu la o bucatarie, daca tot faci casa noua!

In alta ordine de idei, fa P+1!




Salut.

Multumesc pentru sfaturi.

Acum:
Sotia nu vrea baie matrimoniala. Nici pentru mine nu este o cerinta sa am baie in camera. Pot sa merg 10 m in plus pana la baie.
Dormitorul nostru e suficient se lung ca sa-i facem un dressing pe peretele din stanga.
Dormitoarele sunt ok dpmdv. Am experienta apartamentului unde sunt la 12m si incap ambii copii. Pentru un pat de macim 140cm e mai mult decat suficient.
Spatiul tehnic e gandit astfel incat sa putem depozita mai milte acolo, inclusiv masina de spalat, centrala etc
Casa e gandita cu zina de zi si zona de noapte. Fata de proiectul asta am facut rocads intre baie si spatiu tehnic si o baie va fi langa bucatarie.
Florin

#7
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Inainte de comentarii, o intrebare: ce utilitati ai in zona? Cum va fi incalzirea?

#8
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018

View Postandreic, on 03 ianuarie 2018 - 18:07, said:

Sunt 2 "dormitoare 2" ?

E greseala de numerotare.

View PostoMariusRO, on 03 ianuarie 2018 - 18:23, said:

Inainte de comentarii, o intrebare: ce utilitati ai in zona? Cum va fi incalzirea?

Utilitatile standard: gaze, curent, apa curenta. Canalizarea este in zona dar va ajunge anul asta in dreptul nostru.
Vom face put in curte pentru casa dar mai ales pentru curte.

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Urbanismul (bănuiesc că e un certificat de urbanism) plus restul autorizațiilor, cât costă? Și care ar fi autorizațiile necesare?

De asemenea cât costă pusul/trasul de curent electric, apă, canalizare?

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce materiale vei folosi la casa ? bca , caramida , lemn ..

#11
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Daca ai gaze e bine, altfel camera aia tehnica ar fi fost 80% tehnica si 20% depozitare. Asa ai sanse sa poti sa o folosesti mai mult pentru depozitare.

Eu unul as mari bucataria mutand peretele dinspre living pana in dreptul axului de mai jos. Livingul este destul de mare si nu vei avea musafiri chiar atat de des incat sa se justifice o masa permanent in living. Poti tine undeva una pliabila... Garantat 99% din timp veti lua masa in bucatarie si nu iti va place sa lovesti cu usa de la terasa in scaune. Nu cred ca iti va place nici sa depozitezi prea multe chestii necesare in bucatarie in camera tehnica, si sa te plimbi mereu sa aduci oale, capace, tigai, conserve, etc (mai ales ca ai mutat-o mai departe de bucatarie)...

#12
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Sa zic si eu, ca stau deja de 3 ani la acest gen de casa:
1. Organizarea e ok, atat ca numar de bai, cat si ca dormitoare. Idem si la mine, fara bai "personale" care duc automat la ncesitatea inca a unei bai "de serviciu" care sa fie si spalatorie (btw, in una din bai sa nu neglijati aspectul acesta, e foarte important)
2. Spatiul tehnic ar trebuie sa fie si camara/depozit/camera tehnica pentru Ct (gaz? - ca o CT pe lemne nu incape acolo daca vrei sa functioneze)
3. Terase prea multe nu iti trebuie; iti poti monta o masa cu umbrela in curte si chiar esti in mijlocul naturii; eu am doua terase, pe una am stat de cateva ori, cealalata e doar cu rol estetic; in cazul tau arhitectura nu favorizeaza o astfel de terasa; cea pe care o ai, sa fie acoperita integral (pune balustrada mai in interior cu 20-30 cm fata de cat e pe proiect acum)
4. Iti mai trebuie o anexa pentru uneltele de gradina/roti de iarna/vara si ce "obiecte-inutile-dar-indispensabile-or-mai-fi-pe-langa-casa"; asta se poate cumpara, ca e plin netul de casute de gradina/backyard office etc
Succes! Ca iti trebuie !

#13
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018

View PostBaxon, on 03 ianuarie 2018 - 18:34, said:

Ce materiale vei folosi la casa ? bca , caramida , lemn ..

Ca materiale vom folosi caramida Porotherm STH30 la exterior iar la interior de 25 si de 14

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si termoizolatie ?
Pereti , tavan ?

#15
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Ca termoizolatie vom folosi polistiren de 10 cm ESP 80.
Nu vom avea mandarda ci doar pod. Acum nu m-am hotarat cum va fi izolatia la pod.
Interior/ exterior tencuiala inclusiv tavan.
Geamuri tripan.

#16
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostAdm, on 03 ianuarie 2018 - 18:06, said:

M-am uitat pe planuri si iata niste observatii:

1. Sunteti 4 persoane, deci nu ramane nicio camera de oaspeti.
2. Baia matrimoniala trebuie sa dea in dormitorul matrimonial, iar un dressing e binevenit pt d-na!
3. Dormitoarele sunt cam mici.
4. Avand doi copii ar fi de dorit sa ai bai separate, mai ales daca sunt de sex diferit.
5. NU ai camara, ceea ce e obligatoriu la o bucatarie, daca tot faci casa noua!

In alta ordine de idei, fa P+1!

Da, asa-i,
lipseste un dormitor de rezerva si lipsesc cu desavarsire spatiile de depozitare.
sa zicem ca inca o baie ar putea fi un moft, desi este utila.

Edited by ZorbaGrecu, 03 January 2018 - 18:45.


#17
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018

View PostoMariusRO, on 03 ianuarie 2018 - 18:34, said:

Daca ai gaze e bine, altfel camera aia tehnica ar fi fost 80% tehnica si 20% depozitare. Asa ai sanse sa poti sa o folosesti mai mult pentru depozitare.

Eu unul as mari bucataria mutand peretele dinspre living pana in dreptul axului de mai jos. Livingul este destul de mare si nu vei avea musafiri chiar atat de des incat sa se justifice o masa permanent in living. Poti tine undeva una pliabila... Garantat 99% din timp veti lua masa in bucatarie si nu iti va place sa lovesti cu usa de la terasa in scaune. Nu cred ca iti va place nici sa depozitezi prea multe chestii necesare in bucatarie in camera tehnica, si sa te plimbi mereu sa aduci oale, capace, tigai, conserve, etc (mai ales ca ai mutat-o mai departe de bucatarie)...

Sincer sa fiu ma gandesc la o pompa de caldura aer/apa.

Incalzirea in casa va fi prin pardoseala plus cate un calorifer port prosop in bai.

View PostZorbaGrecu, on 03 ianuarie 2018 - 18:41, said:


Da, asa-i,
lispeste un dormitor de rezerva si lispsesc cu desavarsire spatiile de depozitare.
sa zicem ca inca o baie ar pute fi un moft, desi este utila.

Sunt de parere ca se poate folosi sufrageria.
Un dormitor in plus nu se justifica.

#18
Adrian088

Adrian088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2017
Salutare,
Sa urci, doar, pana la etajul 1 nu va fi o problema . Poti sa nu urci 5 zile pe saptamana , dar macar in anumite momente din an vei dori sa iti admiri gradina de la etaj .
Baia matrimoniala poate fi interpretat si ca o baie pe care sa o foloseasca exclusiv doar membrii familiei. Oaspetii sa foloseasca o alta baie . Din motive de securitate biologica etc ...
Spatiul tehnic e bine sa-l imparti in 2 o parte pentru ceea ce tine de tehnic si cealalta parte cu acces dinspre bucatarie pentru utilizare gen camara, depozit alimente .
Cele 2 bai artrebui sa le faci rocada cu dormitorul 2 situat langa zona de acces principala . Astfel ai imparti si mai bine caza in zona de zi si cea de noapte . Baia pentru oaspeti (sau de serviciu) sa poata fi accesata imediat ce intri in casa ....
Dormitoarele sunt totusi cam mici .
Baile , cea principala sa fie mai spatioasa , iar cea de oaspeti poate fi mai mica ....

Asa la o prima evaluare , parerea mea.

Edited by Adrian088, 03 January 2018 - 18:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate