Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa parter fam Dumitru

- - - - -
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postflorinidumitru, on 03 ianuarie 2018 - 20:09, said:

Proiectul e prevazut cu placa armata intre parter si pod

Care e parerea voastra:

Placa iesita in consola sau saceac?
Indiferent daca o imbraci in polistiren ! Deasupra , dedesupt si lateral si vine sub acoperis !

View Postradu_vasile59, on 03 ianuarie 2018 - 20:14, said:

Saceac. Placa e o punte termica minunata.
Ai construit vreodata o casa ? Ai auzit de termoizolatie ? Nu cred ..

#38
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Placa iesita in consola va fi izolata cu polistiren pe margine si pe dedesubt.

Deasupra vine acoperisul.

Asa mi-a zis inginerul cand l-am intrebat de placa iesita in consola.

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si deasupra se pune termoizolatie , in pod , pe placa !

#40
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postgabian22, on 03 ianuarie 2018 - 19:49, said:

Ca se putea si mai bine... nu contest dar trebuie vazut si in cat timp se amortizeaza investitia, daca dureaza mai mult de 5-7 ani dupa parerea mea nu renteaza, in timpul asta cu siguranta vor aparea materiale mult mai performante.

Indiferent ce materiale noi apar, nu or sa fie ieftine pentru mult timp iar in unele locuri (sub placa de exemplu) vor fi imposibil de adaugat.

Timpul de amortizare depinde de multe chestii. Pretul la energie este in contiua crestere, infierent ca sunt gaze sau curent electric. In ultimii 10 ani pretul la gaze a crerscut de 6 ori iar cel la curent de 3 ori. Castigurile tale nu cred ca au crescut in acelasi ritm, iar la un moment dat or sa scada drastic (la pensionare).

Quote

Asa mi-a zis inginerul cand l-am intrebat de placa iesita in consola.

Daca placa nu izolata vei incalzi si podul in loc sa incalzesti doar casa. SI daca acoperisul nu e izolat bine, vei incalzi si aerul de afara...

#41
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Legat de acoperis nu am vrut sa-l fac in 4 ape, ar fi aratat ca un hambar.

Ii trebuie si lui cateva ape sa arate a casa.

Am vrut sa-l fac asa si nu mai complicat ca sa nu am nici multe pierderi la tabla.

View PostRedDev, on 03 ianuarie 2018 - 18:34, said:

Urbanismul (bănuiesc că e un certificat de urbanism) plus restul autorizațiilor, cât costă? Și care ar fi autorizațiile necesare?

De asemenea cât costă pusul/trasul de curent electric, apă, canalizare?


Ca si utilitati ma costa asa:

Energie electrica 380 = 4000 lei
Gaze = 10000 lei (stradal, proiect in curte si bransare)
Put = ~ 7000 lei forat la 40 m, teava albastra cu filtre

Nu stiu cat ma costa canalizarea sau fosa.

#42
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
toata lumea te sfatuieste de izolatii, de cum sa faci sa te inchizi cat mai ermetic, dar nu iti spune nimeni cum o sa aerisesti casa.
astfel, o sa ai caldura dar un aer inchis si un miros de mucegai, de o sa iti blestemi zilele.

Edited by rich1974, 03 January 2018 - 21:13.


#43
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrich1974, on 03 ianuarie 2018 - 21:13, said:

o sa ai caldura dar un aer inchis si un miros de mucegai, de o sa iti blestemi zilele.

De ce, ferestrele de la casa asta nu se pot deschide sau cum?!

Edited by oMariusRO, 03 January 2018 - 21:33.


#44
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Ferestrele sunt pentru lumina, nu aerisire.

#45
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Si tu cum ai rrzolva problema aerisirii?

#46
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrich1974, on 03 ianuarie 2018 - 21:34, said:

Ferestrele sunt pentru lumina, nu aerisire.

Nu te supara, dar de unde ai scos prostia asta? De cand era strabunica lu' mamaie fata mare ferestrele se folosesc si pentru aerisire. Pana si in dictionar iti spune chestia asta...

FEREÁSTRĂ, ferestre, s. f. 1. Deschizătură de formă regulată lăsată în peretele unei clădiri, al unui vehicul etc. pentru a permite să intre aerul și lumina;

View Postflorinidumitru, on 03 ianuarie 2018 - 21:43, said:

Si tu cum ai rrzolva problema aerisirii?

Nu ai decat 2 variante: deschizi ferestrele (gratis) sau iti faci sistem de ventilare (cateva mii de euro, in functie de complexitate).

Edited by oMariusRO, 03 January 2018 - 21:59.


#47
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Cand era strabinicafata mare, nu aveai plastic pe pereti, termopane si ferestre cu garnituri, etc. Sa mai zic?
Eu stau la bloc, la ultimul etaj, am doua cosuri in bai, usile bailor sunt deschise permanent, plus o gaura in peretele bucatariei de 25 pe25.si parca nici asa nu e destul.

#48
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Rich1974, scuza-ma ca-tibsoun darve prima oara cand aud asa ceva.
Si eu stau la bloc si nu am probleme cu aerisirea apartamentului.
Problema nu e de la izolatie.
Aerisirea o facem in fiecare zi, deschidem geamurile si nu mi s-a intamplat sa am probleme de genul asta....


#49
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrich1974, on 03 ianuarie 2018 - 22:01, said:

Cand era strabinicafata mare, nu aveai plastic pe pereti, termopane si ferestre cu garnituri, etc. Sa mai zic?

Nu te obliga nimeni sa iti pui termopane cu garnituri de cauciuc si daca vrei poti sa lasi sa bata vantul prin pereti. Dar daca ferestrele pana si dictionarul iti spune ca sunt facute pentru aerisire, la pereti chiar nu e cazul. Cu sau fara plastic pe ei, peretii nu sunt folositi pentru aerisire.

Quote

Eu stau la bloc, la ultimul etaj, am doua cosuri in bai, usile bailor sunt deschise permanent, plus o gaura in peretele bucatariei de 25 pe25.si parca nici asa nu e destul.

Incearca sa deschizi ferestrele mai des. Si eu stau la ultimul etaj, am blocul termoizolat si nu am nici miros de mucegai, nici aer inchis si nici altceva. Fara gauri prin pereti, doar ferestre deschise si rabatate cat mai mult timp posibil.

#50
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Sfatul meu e sa lasi niste gauri in pereti, cam de 25 per 25 ca sa poti sa montezi mai tarziu o microventilatie cu recuperare de caldura. E cam 1000 de lei un aparat. Astfel, nu vei mai fi nevoit sa deschizi ferestrele.

Edit
Pai daca tii ferestrele deschise, unde dracu mai e economia de caldura, pentru ce mai pun 15 cm de polistiren daca stau cu fereastra deschisa?

Edited by rich1974, 03 January 2018 - 22:24.


#51
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Pai daca tii ferestrele deschise, unde dracu mai e economia de caldura, pentru ce mai pun 15 cm de polistiren daca stau cu fereastra deschisa?

Nu e chiar asa mare filozofie... Ferestrele le tii deschise mai mult cand iti permite vremea si strictul necesar cand nu iti permite. Spre deosebire de o gaura in perete prin care bate vantul 24/24, indiferent ca afara sunt +20C sau -20C. Economia o faci cand sunt ferestrele inchise (adica peste 90% din zi) si prin faptul ca nu pierzi caldura si pe fereastra cand aerisesti si prin pereti tot timpul.

P.S. Si eu o sa imi pun ventilare cu recuperare (cel mai probabil centralizata) dar atunci cand nu sunt finante, ferestrele is fac treaba indiferent cat plastic pui pe pereti.

Edited by oMariusRO, 03 January 2018 - 22:43.


#52
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Deja o dam in diverse....termoizolatie, brizbi-zuri....Mai nene, iti doresc sanatate si sa ai bani sa termini desenul ala de pe hartie, ca oricum o sa fie mai bine ca la bloc. Dar sa stii ca trebuiesc ceva bani....

#53
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Sincer am crezut ca forumul asta e mai serios. Chiar am deviat rau de la ce ma asteptam eu sa gasesc aici.
De la a va arata ce mi-am propus sa fac am dat-o in gauri prin pereti si recuperare caldura.
Nu vreau sa fac o casa sofisticata si futurista, nu am bani de asa ceva.
Vreau doar o casa normala, practica si care sa fie cat de cat usor de intretinut, sa nu arunc cu banii cand va ceni vorba de incalzire, intretinere.
Sunt constient ca lucrurile astea costa ceva bani dar lanfel sunt constient ca o buna documentare, impreuna cu o echipa buna de constructori, un inginer care sa stie despre ce e vorba in santier si cum trebuie si unde trebuie sa investesc voi reusi sa ma incadrez in bugetul propus.
Altfel cautam una gata facuta si nu ma mai omoram cu tot felul de calcule, schite, drumuri la furnizori si tot ce presupune constructia unei case.
Nu ma pricep la constructii de case si daca intreb 10 persoane ce parere are despre cum sa o construiesc sunt convins ca voi primi 10 pareri diferite.
Si ma bucur ca asa pot sa le compar si impruna cu ideile mele voi gasi varianta cea mai buna.
Asadar va multumesc pentru sfaturi :)

La tabla m-am gandit la wetterbest. Am inteles ca e o tabla buna.
La ferestre vreau sa pun tripan.
Parchet vreau in toate camerele, mai putin in bai si spatiu tehnic.
Totodata parchetul as vrea sa-l pun dintr-o bucata, fara praguri de trecere. Cred ca prag va fi doar in camera matrimoniala ca trebuie sa pice pe directia luminii de afara.
Aici intreb: placi sau rola sub parchet? Ce grosime sa iau daca am incalzire in pardoseala?

Ma intreba cineva de retragerile de la gard. Vor fi de 2 metri in cele doua laturi.

Podul va fi izolat si el cu acces pe scara retractabila.

Ma uitam zilele astea la oferta de fier. E destul de scump.

Necesarul de fier e de 6 tone plus 180 mp de plasa.

La ferestre aveti boiandrug sau turnati ondata cu placa?

Multumesc!

#54
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In primul rand treaba cu aerisirea prin pereti e un mare bullshit dupa mine, aerisesti controlat cu ventilatoare daca ai banet, daca nu deschizi frumos fereastra si aia e. A trecut discutia despre baia matrimoniala si am inteles ca nu te intereseaza dar argumentul ca va mirosi in dormitor e pueril. Ati fost vreodata intr-o camera de hotel? Camera de oaspeti nu faci decat daca nu ai ce face cu banii, casa o faci pentru tine, nu pentru oaspeti. Usa aia din bucatarie spre terasa e utila in general, dar la felul in care e gandita mobilarea bucatariei iti va da dureri de cap.

Astea sunt niste lucruri care intra la capitolul treaca-mearga. Acum fii foarte atent la ce spune fratele Marius, nu e de glumit cu incalzirea in pardoseala si cu izolatia. Spre deosebire de calorifere unde bagi forja la temperatura si acoperi pierderile energetice si tot nu mori de frig in casa (dar platesti pe masura, evident) la IPAT esti limitat in ce priveste temperatura agentului termic. Asa ca fa intr-un fel si gaseste pe cineva care chiar atie sa calculeze un necesar termic pentru o locuinta, sa nu ai probleme mai tarziu.

Tabla wetterbest e relativ ok, o am pe doua constructii si nu semne de oboseala. La proximativ acelasi buget as alege Blachotrapez, in locul tau. In general se prefera sa se toarne buiandrugul loco decat cel prefabricat. La mine s-au turnat separat acolo unde era diferenta mare pana la placa sau cu totul in celalt caz. La multe ferestre am avut direct centura, nu am mai coborat cu buiandrugul. Ferestrele inalte arata al naibii de bine, cel putin mie imi plac.

Ultima treaba este legata de iesirea in consola. Mi se pare o mare complicatie incepand cu faza de structura ( se cofreaza mai greu, e mai multa manopera, etc.). Partea de izolatie e iar problematica, betonul are o rezistenta termica foarte scazuta si va trebui sa izolezi foarte bine zona aceea ca sa inlaturi riscul de condens, igrasie, etc. Eu as fugi de acea consola. Poti placa sageacul cu polistiren si folosi decorativa, o sa arate la fel, dar cu cheltuiala mai mica si cu mult mai putine batai de cap.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate