Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Armata, la ordinul Guvernului, i-a hranit si echipat pe mineri la Mineriada din 13-15 iunie 1990

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#55
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Cred ca prin 86 cand tatal meu scria manifeste pentru Europa Libera...cel mai probabil ai tai se faleau ca i-a facut Ceausescu maistrii si sigur isi etalau acele carnetele rosii.

#56
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
Mda, glorioasa Armata Romana.

Oare in fata invaziei rusesti cum vor reactiona bravii nostri militari.

#57
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 13:46, said:


Putea sa aleaga #3, demisia, "onoarea imi interzice sa particip la represiunea populatiei civile". Dar atunci nema pensie.

Iar intr-un univers paralel cu care nu avem nimic in comun, demisie + conferinta de presa "uite ce ordin am primit de la guvern, sa reprimam populatia civila". Poate atunci cadea fsnu in negura istoriei. Dar nu. Pensii.
Demisia nu ti-o poti da ca in civilie.
1. In anumite situatii (pare hilar dar nu e asa) nu ti se aproba. De exemplu cei carora le pleaca unitatea in afganistan nu pot refuza sa mearga, nu-si pot da demisia.
E si normal ca in armata sa nu-ti poti da demisia cand iti casuna, in orice conditii.
Daca nu ar fi asa la izbucnirea unui razboi toti si-ar da demisia.
http://www.dreptonli...or_militare.php
2. Demisia presupune preaviz timp in care esti obligat sa-ti indepli esti sarcinile si ordinele. Asta inseamna ca pana li se aproba demisia si pana erau trecuti in rezerva erau obligati sa execute ordinul cu privire la mineri.
3. De legalitatea acelui ordin sa fie tras la raspundere cel care l-a dat adica ilici, p roman sau cine l-o fi dat.
4. Prin aramata poti refuza sa executi un ordin daca contravine constitutiei sau legilor. Ordinul de a da haleala si haine minerilor contravine constitutie si legilor? Habar nu am, sa se pronunte juristii.
5. Tu bineinteles compari si confunzi din nou armata cu regulile si legile ei cu un butic unde daca nu-ti mai convine iti pui palman fund si pleci. Eventual iei si incasarile din ziua aia.

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 13:51, said:

La procesul de la NĂŒrnberg s-a stabilit ca un militar nu se poate prevala de ordin pentru a fi absolvit de raspunderea unor crime. Asa ca rugam a se scuti cu respectarea ordinului cand vine vorba de actiuni contra propriei populatii. Demisia era un instrument facil si la indemana de a nu respecta astfel de "ordine".
ai dreptate. Daca ordinul e ilegal poti refuza sa-l executi. Era acel ordin ilegal?
poate da poate nu.
in vremurile alea prin unitati nu prea existau juristi pe care comandantul sa-i consulte. Sau daca erau, erau politruci.
trebuia ca acel comandant sa hotarasca singur, daca ordinul era legal sau nu. Daca alegea gresit mergea direct in instanta.
unde scrie prin ce s-a desecretizat de actiuni impotriva propriei populatii?
Scrie de conserve si chiloti.

Edited by remvirg, 13 September 2017 - 15:35.


#58
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

Mda, glorioasa Armata Romana.
Oare in fata invaziei rusesti cum vor reactiona bravii nostri militari.

Care bravii nostri? Ca mai in urma cateva posturi sunt niste neicanimeni, niste beneficiari de pensii urat de nesimtite si chiar speciale Posted Image
Sunt confuz. Avem nevoie de armata? Intrezarim probleme?(Probleme Gogule?) Atunci de ce dam cu rahat tot pe ..armata? Si mai ales pe aia care chiar era armata...
Imi da cu virgula...

#59
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 14:33, said:

Daca nu vrei sa stricam prietenia, te rog sa nu mai faci la adresa mea astfel de afirmatii.

In viata mea nu am votat cu comunistii si nici nu anticipez ca se va intampla asta vreodata. Mai repede over my dead body decat comunist.
Cam asa a fost si postul #44 al tau, doar ti-am dat sa gusti din medicamentul pe care il vinzi! :)
Tot nu ai zis despre ce ai facut tu in acele zile.

#60
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 MembruAnonim, on 13 septembrie 2017 - 13:46, said:

Imi pare rau ca nu mai este obligatoriu mersu n armata, sa vedeti si voi, astia care habar n aveti, ce inseamna un ordin. Si, mai ales, ce inseamna sa nu l respecti.

ia povesteste-ne tu, din propria experienta!

#61
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ma intrebi ce am facut eu, pe un topic despre cum puterea de stat a folosit resursele armatei ca sa reprime cetatenii pasinici? Slabuta tehnica de deviere. Pot sa-ti raspund ca nu eram nici in guvern, nici in parlament, nici militar, nici miner si nici in alta structura. Deci nu am reprimat.

 g_force, on 13 septembrie 2017 - 15:35, said:

Cam asa a fost si postul #44 al tau, doar ti-am dat sa gusti din medicamentul pe care il vinzi! Tot nu ai zis despre ce ai facut tu in acele zile.


#62
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 MembruAnonim, on 13 septembrie 2017 - 13:46, said:

Imi pare rau ca nu mai este obligatoriu mersu n armata, sa vedeti si voi, astia care habar n aveti, ce inseamna un ordin. Si, mai ales, ce inseamna sa nu l respecti.

post dublu ca forumul merge ca armata romana in 1867

Edited by mihnearau1, 13 September 2017 - 17:28.


#63
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Armata mereu a urmat ordinele unui guvern, in Romania sau aiurea. E moral ? Uneori nu. E normal ? Da, asta e Armata, asa functioneaza ei.

#64
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
si aia care zic ca nu aveau ce sa faca soldatii
ba aveau, intotdeauna ai de ales
sunt curios daca aia de atunci sau voi de pe forum executati orice ordin primit de la superiori, in armata
chiar daca in fata pustii voastre stau parintii si copii vostri
exact, poti sa alegi

Edited by mihnearau1, 13 September 2017 - 17:31.


#65
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 mihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 17:29, said:

si aia care zic ca nu aveau ce sa faca soldatii
ba aveau, intotdeauna ai de ales
In Armata nu, acolo esti un robot.


#66
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,650
  • Înscris: 10.08.2009

 lil debul, on 13 septembrie 2017 - 17:30, said:

In Armata nu, acolo esti un robot.

de aia merita pensii speciale si pensionare la 45.
ce stres pe ei sa le dea mancare la mineri, puteau sa fie caftiti.Posted Image
bine, acum o sa aflam cum au scuipat ei pe slanina si s-au basit pe conserve, s-au impotrivitPosted Image

#67
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
off topic, de vazut ati vazut documentele, dar ati trecut un pic prin filtrul gindirii si cifrele de pe respectivele hirtoage? "numai" 950 de salopete? pai au fost mii de mineri, au "inoit" numa' 950?

#68
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
io tot nu m-am lamurit de ce naiba le-au dat si chiloti?
si erau si de dama sau doar de masculi? Posted Image
apropo, exista si AZP varianta femenina?

Edited by mihnearau1, 13 September 2017 - 17:41.


#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 17:26, said:

ia povesteste-ne tu, din propria experienta!

Ce vrei sa ți zic, mai? Știi că superiorul te poate împușca pe loc daca refuzi sa execuți ordinul, in anumite cazuri, chiar și ofițer fiind? Erau anii '90, era debandada.

#70
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
asa si?
decat sa iei tu un glont in teasta mai bine ia maica-ta, tras de tine, nu?

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E ușor să dăm din taste ACUM.

#72
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 17:26, said:

Ma intrebi ce am facut eu, pe un topic despre cum puterea de stat a folosit resursele armatei ca sa reprime cetatenii pasinici? Slabuta tehnica de deviere. Pot sa-ti raspund ca nu eram nici in guvern, nici in parlament, nici militar, nici miner si nici in alta structura. Deci nu am reprimat.
Nu e nici o deviere,  am  vazut ca  dai indicatii pretioase vizavi de cum ar fi trebuit sa raspunda cei care primeau ordine si eram curios pe ce te bazezi! Daca ai fost doar un cetatean fara atributii, ai aplaudat mineri sau nu? :)
Fiindca cetatenii pasnici aia au facut, au aplaudat minerii care le-au redat linistea pentru care votat in duminica orbului.
Le-ai spus de la obraz, minerilor sau pasnicilor cetateni ceea ce credeai tu despre interventia lor?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate