Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Armata, la ordinul Guvernului, i-a hranit si echipat pe mineri la Mineriada din 13-15 iunie 1990

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#109
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postg_force, on 14 septembrie 2017 - 13:06, said:

Unde ai stat ascuns tot timpul asta, nene, de ce ai lasat atat omenire in "intuneric" asa de multa vreme?
Asteptam sa fii tu in starea de spirit potrivita ca sa tot deviezi si sa trolezi subiectul.

Trollingul: documentul este autentic dincolo de orice indoiala, fiind desecretizat chiar de Ministerul Apararii. Voi tot incercati sa puneti la indoiala autenticitatea, legandu-va de detalii irelevante, desi autenticitatea este dovedita.
Devierea: o serie de useri militari sau fosti militari se simt datori sa apere in bloc tot ce tine de activitatea militara, indiferent ca e corect sau nu.

Incercati sa va detasati si sa priviti obiectiv acele fapte reprobabile si acele situatii anormale. Ca probabil voi personal nu aveti nimic a va reprosa, astfel ca nu mai luati apararea aspectelor negative.

#110
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdoxan, on 13 septembrie 2017 - 14:35, said:

Cred ca prin 86 cand tatal meu scria manifeste pentru Europa Libera...cel mai probabil ai tai se faleau ca i-a facut Ceausescu maistrii si sigur isi etalau acele carnetele rosii.
Nu se murdarea la fund atunci cind le folosea sa se stearga? tatal meu tot in acele timpuri a muncit pe santierele din Oltenia si a contribuit la electrificarea masiva a acestei regiuni a tarii!
Ce zici, care a fost mai folositor, al tau care scria manifeste pe hirtie igienica, dupa care tragea apa ca altfel nu avea ce face cu ele sau al meu? Iar unii ajungeau mastri pentru ca le placea cartea, nu trebuie sa te jenezi!

  si ce-s alea ''manifeste pentru europa libera''?

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 13 septembrie 2017 - 14:43, said:

Mda, glorioasa Armata Romana.

Oare in fata invaziei rusesti cum vor reactiona bravii nostri militari.
Draga, voi presupun ca asteptai din toti bosogii invazia aia si dati in icter chemind rusii peste noi! O doriti si o asteptai mai mult decit asteptau ai batrini sa vina americanii, altfel nu pricep de ce sint pomeniti vacinii dinspre est in orice situatie care nu are nici o legatura cu ei ci doar cu  prostia unor concetateni! si cu lacomia desigur. Dar, multi vor sa fie vedete si participa la concursul ''cel mai bogat mort care nu a implinit 50 de ani din tot cimitrul''

View Postremvirg, on 13 septembrie 2017 - 15:11, said:

Demisia nu ti-o poti da ca in civilie.
1. In anumite situatii (pare hilar dar nu e asa) nu ti se aproba. De exemplu cei carora le pleaca unitatea in afganistan nu pot refuza sa mearga, nu-si pot da demisia.
E si normal ca in armata sa nu-ti poti da demisia cand iti casuna, in orice conditii.
Daca nu ar fi asa la izbucnirea unui razboi toti si-ar da demisia.
http://www.dreptonli...or_militare.php
2. Demisia presupune preaviz timp in care esti obligat sa-ti indepli esti sarcinile si ordinele. Asta inseamna ca pana li se aproba demisia si pana erau trecuti in rezerva erau obligati sa execute ordinul cu privire la mineri.
3. De legalitatea acelui ordin sa fie tras la raspundere cel care l-a dat adica ilici, p roman sau cine l-o fi dat.
4. Prin aramata poti refuza sa executi un ordin daca contravine constitutiei sau legilor. Ordinul de a da haleala si haine minerilor contravine constitutie si legilor? Habar nu am, sa se pronunte juristii.
5. Tu bineinteles compari si confunzi din nou armata cu regulile si legile ei cu un butic unde daca nu-ti mai convine iti pui palman fund si pleci. Eventual iei si incasarile din ziua aia.


ai dreptate. Daca ordinul e ilegal poti refuza sa-l executi. Era acel ordin ilegal?
poate da poate nu.
in vremurile alea prin unitati nu prea existau juristi pe care comandantul sa-i consulte. Sau daca erau, erau politruci.
trebuia ca acel comandant sa hotarasca singur, daca ordinul era legal sau nu. Daca alegea gresit mergea direct in instanta.
unde scrie prin ce s-a desecretizat de actiuni impotriva propriei populatii?
Scrie de conserve si chiloti.
Nu cred ca se poate reprosa armatei ceva pentru acesta situatie! Si cam nimanui, nici macar celor care au tras aiurea! a fost o situaie as de neobisnuita si de neluata in calcul in nici un scenariu incit personal nu pot acuza pe nimeni! a fost prea bine organizata din exterior ca sa fi avut de ales in acele momente! Dar se pare ca institutiile statului -oricare ar fi fost si din oricine ar fi fost alcatuite- si-au revenit relativ rapid din nauceala si scenariile au picat unul cite unul. Si asta ii doare pe multi (pe ei sau pe urmasii lor) si acum, au cistigat mai putin decit au investit in revolutia romana! Si nici nu vor cistiga vre-odata, sintem prea imprevizibili pentru orice scenariu, oricit de sf ar fi el!

View PostArlekhinn, on 13 septembrie 2017 - 15:24, said:

Care bravii nostri? Ca mai in urma cateva posturi sunt niste neicanimeni, niste beneficiari de pensii urat de nesimtite si chiar speciale Posted Image
Sunt confuz. Avem nevoie de armata? Intrezarim probleme?(Probleme Gogule?) Atunci de ce dam cu rahat tot pe ..armata? Si mai ales pe aia care chiar era armata...
Imi da cu virgula...
si daca iti da cu virgula, ce? exista numere cu virgula, sint numerele zecimale, se invata in clasele gimnaziale! n-am gasit alta rima!

Edited by tytysor, 14 September 2017 - 13:30.


#111
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postbladhaund, on 14 septembrie 2017 - 13:26, said:

Asteptam sa fii tu in starea de spirit potrivita ca sa tot deviezi si sa trolezi subiectul.

Trollingul: documentul este autentic dincolo de orice indoiala, fiind desecretizat chiar de Ministerul Apararii. Voi tot incercati sa puneti la indoiala autenticitatea, legandu-va de detalii irelevante, desi autenticitatea este dovedita.
Devierea: o serie de useri militari sau fosti militari se simt datori sa apere in bloc tot ce tine de activitatea militara, indiferent ca e corect sau nu.

Incercati sa va detasati si sa priviti obiectiv acele fapte reprobabile si acele situatii anormale. Ca probabil voi personal nu aveti nimic a va reprosa, astfel ca nu mai luati apararea aspectelor negative.
Stimate "cetatean neimplicat", eu nu contest nimic legat de acel document, doar am incercat sa explic razboinicilor de fotoliu ca acel document este absolut nesemnificativ cata vreme nu este considerat tot contextul. Sunt lucruri care se stiau de catre toata lumea inca de atunci: ca minerii au venit cu garnituri speciale- la chemarea expresa a lui Ilici, ca au fost asteptati la gara de "calauze" care i-au plimbat la locurile unde aveau treaba de facut, ca armatei in totalitate i-a fost ordonat un "stand-by", ca dupa terminatul misiunii, insusi "ultimul de pe lista" le-a multumit pentru raspunsul la chemarea sa, si ca pana au defluit din Bucuresti - cu garnituri speciale, "si-au tras sufletul" in cazarmi militare unde le-a fost dat mancare, apa minerala si cazare. A, si inca ceva, se stia si de faptul ca  mineri combinati cu militieni au arestat si batut o multime de "reactionari". Iar majoritatea bucurestenilor si a celor din toata tara i-au aplaudat pe mineri pentru atitudinea civica!
Deci toate cele ti-am insirat mai sus erau cunoscute de toate lumea, d-alde Expres si ce alte ziare mai erau prin epoca au tot scris despre ele, dar nimeni nu s-a deranjat cu adevarat, in acceptul general,  sa-i arate pe responsabili.
Ce sa spun, din cauza asta nu au putut fi aratati vinovatii mineriadei din 90, fiindca timp de 27 de ani nu stiu ce ordin de distributie a stat clasificat.

Edited by g_force, 14 September 2017 - 13:52.


#112
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 17:29, said:

si aia care zic ca nu aveau ce sa faca soldatii
ba aveau, intotdeauna ai de ales
sunt curios daca aia de atunci sau voi de pe forum executati orice ordin primit de la superiori, in armata
chiar daca in fata pustii voastre stau parintii si copii vostri
exact, poti sa alegi

pai la fel ca in decembrie, puteau alege daca sa isi respecte sau nu juramintul depus!

View Postg_force, on 13 septembrie 2017 - 18:02, said:

Mai, mihnearau1, ca unul care am fost pus in situatii care m-au obligat sa consider ce voi face in functie de turnura evenimentelor iti spun colegial ca nu prea stii despre ce vorbesti cand  impartasesti lumii  "vitejiile post actiune" pe care ti le-am inrosit.
Inroleaza-te intr-o organizatie militara si povesteste-ne  ce se intampla cand in focul actiuniii ai ales sa nu executi ordinele fiindca nu erau in acord cu principiile tale.
chestia este ca daca si soldatul aea pistolul mitraliera in mina, putea trage primul. de unde ideea ca ofiterul da ordin si soldatul sta si asteapta sa fie impuscat?

View PostWestPoint, on 13 septembrie 2017 - 18:29, said:

Ca intodeauna, o armata fara coloana vertrebrala, gata sa execute exact pe aceia a carui menire este sa o apere, slugoi
la orice tilhari care se afla la conducerea tarii. Absolut nici o rezistenta, protest, insubordonare, dupa regula "ordinele nu se discut, se executa"
chiar daca vin de la niste ticalosi, tradatori de neam si tara.
Nu uitati, ceasca a fost executat de un FSN care inca nu era legal inregistrata juridic, tot aceia au dat ordin armatei sa traga in populatie,
si armata sa executat a doua oara.
pai de ce crezi ca se arunca cu gramezile de bani dupa ei, nu ca sa uite de decembrie 89?

Edited by tytysor, 14 September 2017 - 13:52.


#113
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Tytysor, chestia pe care o aduci in discutie este offtopic. Deschide un thread separat daca vrei si iti fac un rezumat cum vad eu, din experienta mea, problema executarii ordinului, daca chiar te intereseaza. :)

#114
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmoftware, on 13 septembrie 2017 - 18:48, said:

"Armata, la ordinele Guvernului..."
Si Guvernul la ordinele cui era?
Eu nu cred ca Petre Roman a fost vinovat atunci.
E de investigat relatia intre Ion Iliescu si Vasile Ionel
sau intre cei doi si... aceia care l-au arestat chiar si pe Gorbaciov.

Dupa cum vedeti, indiciile si probele nu sunt la procurori, ci la Guvern, de care nu stiau decat unii "supavietuitori".
Ma tem ca actualul guvern n-a declasificat aceste documente de dragul adevarului si in continuare va declasifica strict ce i se cere, pastrand sub tacere acte despre care procurorii nici n-au idee.

Aprovizionarea minerilor a avut o importanta cruciala:
- Daca minerii de rand n-ar fi primit atunci alimente etc., si-ar fi dat seama ca nu apara statul, asa cum li se spusese, ci sunt manipulati.
Ce ar fi urmat?
Ce ar fi urmat, intre altele, i-ar fi absolvit de vina pe militarii care ar fi refuzat ordinul, transformandu-i din tradatori in eroi.
sigur ca da, minerii s-ar fi jenat in mod sigur sa sparga magazine sau birturi pentru a-si lua ce le trebuie!

View PostASCENDED, on 13 septembrie 2017 - 20:55, said:

Nu cred că armata a făcut chestiile alea.
De ce ar fi fost dat ordin armatei să dea alea minerilor?
Guvernul avea destule mijloace pentru a da ceva minerilor fără intermediul armatei.

Plus că sunt trase de păr "materialele" alea de pe listă.
Ce dracu făceau minerii cu laptele praf?
Sau cu grișul?
Sau cu drojdia?
Plus altele.
De exemplu cantitățile.

Cine știe despre ce este documentul ăla "declasificat",iar site-ul respectiv de pe care a fost preluată știrea l-a "înflorit" să "dea bine" în armată.

Pe de altă parte,logic gândind,ăia chiar atât de tâmpiți erau să lase urme despre implicarea lor,dacă ar fi fost implicați?
s-au adaugat si gaurile de prin gestiuni, nu-i nici un mister aici

View Postg_force, on 14 septembrie 2017 - 14:02, said:

Tytysor, chestia pe care o aduci in discutie este offtopic. Deschide un thread separat daca vrei si iti fac un rezumat cum vad eu, din experienta mea, problema executarii ordinului, daca chiar te intereseaza. Posted Image
draga, dar atim pritrocit toti acest subiect, ce numai eu nu pot scrie doua rinduri?
si nu, nu ma intereseaza!

#115
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Posttytysor, on 14 septembrie 2017 - 14:11, said:

sigur ca da, minerii s-ar fi jenat in mod sigur sa sparga magazine sau birturi pentru a-si lua ce le trebuie! [...]
Stiu din surse credibile (persoane cunoscute) ca minerii ajunsi in Obor, probabil in cautare de hrana, au fost alungati, cu ajutorul muncitorilor de la fabrica de peste drum. E limpede ca au mai si jefuit, dar despre jafuri de alimente nu prea am mai auzit vorbindu-se, deci probabil ca au fost putine. Oricum, magazinele alimentare nu ofereau prea multe produse gata de consum, in afara de paine, branzeturi si unele conserve, ultimele fiind de calitate atat de proasta incat mai mult zaceau pe rafturi. In 1990, "fast-food"-urile erau extrem de putine, cateva covrigarii, gogoserii si foarte putine patiserii. Toate acestea aveau cantitati limitate de produse, care ajungeau pentru consumul localnicilor. Despre cantitatea si promptitudinea restaurantelor nu cred ca mai e cazul sa vorbim.

Pentru a-si satisface nevoile alimentare, minerii ar fi trebuit sa jefuiasca in totalitate mai multe zeci sau chiar sute de surse din toate soiurile mentionate, de pe o suprafata limitata, ceea ce ar fi provocat furia localnicilor. Eu nu stiu sa se fi intamplat la o asemenea scara,
deci, una peste alta,
atatea mii de mineri n-ar fi putut sa reziste 3 zile in Bucuresti si pe drumul de intoarcere, fara un aport de alimente din partea statului, iar acesta era de asteptat sa vina din partea Armatei, dupa cum am scris.

Mai departe, e de vazut filiera prin care a venit ordinul, fiindca aceasta e una dintre caile de a-i incrimina pe marii vinovati.

#116
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,613
  • Înscris: 10.08.2009

View Postg_force, on 14 septembrie 2017 - 13:49, said:

Stimate "cetatean neimplicat", eu nu contest nimic legat de acel document, doar am incercat sa explic razboinicilor de fotoliu

Stii ce e haios ?
Ca toti militarii din 46 incoace au fost la fel de razboinici si au suferit pe front exact cat civilii din aceeasi perioada.
Adica au aparat tara cam la fel, cu aceleasi privatiuni.
cei mai eroi au fost tot civilii adusi cu arcanul la armata care si-au pierdut viata pe transfagarasan sau la casa poporului.
Cadrilii nu puneau osu, ei supravegheau.

#117
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostDANANDREI2001, on 14 septembrie 2017 - 16:08, said:


Stii ce e haios ?
Ca toti militarii din 46 incoace au fost la fel de razboinici si au suferit pe front exact cat civilii din aceeasi perioada.
Adica au aparat tara cam la fel, cu aceleasi privatiuni.
cei mai eroi au fost tot civilii adusi cu arcanul la armata care si-au pierdut viata pe transfagarasan sau la casa poporului.
Cadrilii nu puneau osu, ei supravegheau.
Bine, "eroi ai fost, eroi esti inca"! Multumit?
Threadul are alt subiect, cei care sunteti pasionat de militarie si de relatiile sale deschideti alt thread cu acest subiect.

#118
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Va rog sa nu mai postati offtopic!
Doritorii de discutii pe tema militariei si relatiilor interne si externe ale acestei institutii sunt incurajati sa deschida thread specializat.

Edited by g_force, 14 September 2017 - 23:36.


#119
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postbladhaund, on 14 septembrie 2017 - 11:52, said:

A fost o explicatie foarte probabila mai sus: pentru a acoperi gaurile din gestiune.

Ce a fost nu s-a dus si nu putem sa acceptam evenimentele de atunci ca fiind normale. Da, ii dezgropam si-i judecam, pentru ca cei din prezent care le sunt urmasi sa nu le mai continue opera.

N-a dat armata, ci au dat niste oameni din armata, in cardasie cu niste politicieni.
1)De acord cu acoperirea de lipsuri în gestiune.
Asta e poate cea mai probabilă explicație.

2)Ce a fost s-a dus,fie că ne place sau nu.Nimic din ce putem face acum,nu mai poate schimba ce a fost atunci.
Tot ce putem face acum este să nu uităm,pentru a nu repeta.

3)Pe principiul ăsta,hai săi condamnăm și pe cei din armată care au tras direct cu tunurile în țăranii din răscoala de la 1907.Că și ei au urmași,nu?
Îl dezgropăm pe Averescu,și-l judecăm.

Apropo,au fost mai multe mineriade.
La celelalte cine le-a dat de mâncare?

Și apoi,dacă tot o luăm pe firul ăsta,hai să-i judecăm și să-i condamnăm pe cei care au pus la dispoziție trenurile.
Ghici cine era ministrul transporturilor la una dintre mineriade.Care a făcut nimic și minerii au ajuns în capitală.


@moftware,
Cele 2 de dreapta la care mă refeream au fost Cheia și Constantinescu,și perioada Băsescu-Boc.

P.S.:
Cam atât am avut de spus despre acest subiect aici.

Edited by ASCENDED, 14 September 2017 - 18:02.


#120
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Bai oameni buni. Armata actioneaza la ordin. Iar ordinul ala nu e asa, verbal, exista trasabilitate.
Apoi, nu trebuie sa executi un ordin ilegal.
Dar
Legalitatea ordinului e data de un indicativ primit, indicativ care e conform unei anumite stari de mobilizare, stari decretate de catre politic, guvern, csat, etc.

Adica.. se anunta la teveu daca se ajunge in situatia sa fii impuscat pentru nerespectarea unui ordin.
Nu te impusca nimeni ca n-ai dat niste carnati la mineri.
Pe de-oparte.
Pe de-alta parte, ordinul nu e ilegal.
Ordin ilegal e sa omori, sa furi, etc.. d-astea. N-ai voie sa executi ordinul de jefuire megaimaj.
Dar daca se decreteaza stare de necesitate sau ceva, urmata de un indicativ ptimit la nivel de unitate, se poate ajunge in situatia ca sa primesti ordin sa jefuiesti megaimaj perfect legal.
Insa, repet asumarea e tot a politicului.

Ce s-a intamplat atunci cu hranirea minerilor a fst o ilegalitate a doar catorva militari. Doar aia au actionat ilegal, din slugarnicie pentru iliescu.
Restu n-au avut nicio treaba, au distribuit conserve.
Asa functioneazsa armata si asa trebuie sa functioneze.

Sunt ordine, dar alea nu vin oricum. Actunea armatei se schimba fundamental la o stare de necesitate, asediu, draci. Si tot asa, conform unui indicativ care e primit de sus.
La indicativul X, militarul executa ca robotul ce scrie la regulament. Doar ce e ilegal (in afara indicativului) poate sa nu fie executat.
Daca indicativul permite sa tragi in civili, atunci tragi in civili, dar la ordin. Ma rog, nustiu sa existe un asemenea tip de indicativ.
Pentru ca indicativul ofera legalitate ordinului. Se asigura dublul control in fata unor ordine.
Adica degeaba i se scoala plutonierului sa dea nush ce ordin ilegal, daca nu exista indicativul dat si insusit in prealabil, ordinu nu are efect.
Indicativul vine de deasupra plutoinierului, de deasupra comandantului unitatii respective.
Si se transmite intr-un mod trasabil, adica sa se poata veridica autenticitatea, legalitatea, etc. Toate se confirma, nu merge asa aiurea, la plesneala.
Deci terminati cu prostii cu pistolul la tampla, pe de-oparte, sau ordine imorale pe de cealalta parte. Nu exista asa ceva intr-un sistem din asta militarizat.


In armata raspunderea intotdeauna e politica cand se executa ceva. E foarte greu ca  fractiune de armata sa ajunga pe alte ordine, desi la revolutie cred ca sa intamplat.
Cei care se pot opune ordinului celui mai de sus, sunt cativa subordonati, dar daca aia n-o fac, ordinul merge mai departe ca si consemn/indicativ, si constituie baza legala pentru actiunile inferiorilor.
Sa pui pistolul la tampla subordonatului se poate doar in caz de razboi, unde sunt active anumite indicative specifice.
In rest nu. Se poate ajunge la consiliul de onoare pentru cazuri minore si la tribunal pentru alea majore, in niciun caz sa fii impuscat. haha Cine dracu ar mai face armata pe timp de pace daca ajungi sa speli sosetele superiorului cu pistolul la tampla?

Edited by maccip, 14 September 2017 - 19:30.


#121
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Ceata lui Pițigoi
Dai într-unul țipă doi
Aoleu ce tărăboi
Dai într-unul țipă doi.
Războinicii de fotoliu sunt de două feluri:unii care comentează de pe margine ce se întâmplă înăuntru și ceilalți care comentează dinăuntrul ceilalți fiind se știe oameni de bine.

#122
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Stiu ca 14 septemebrie a fost acum 4 zile, totusi nu uitati de rugamintea pe care v-am adresat-o atunci!
Postati la subiectul threadului!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate