Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Armata, la ordinul Guvernului, i-a hranit si echipat pe mineri la Mineriada din 13-15 iunie 1990

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#37
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Sa legi apartenenta la NATO de niste pensii speciale e o vrajeala care nu tine, Doxanele. Pensiile speciale sunt o palma data contribuabilului care le plateste si nu au de ce sa existe. As fi avut mult mai multa intelegere daca cei din sistem trageau pentru salarii sau dotari. Dar sa traga pentru bani dati de pomana, nu am pic de intelegere.

#38
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Pe mine m-au invatat ai lui domnul sefutu, ca cei care critica armata romana si politica de achizitii sunt suspecti bladhaunde.

#39
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

curios ca niciun "militar" nu apare pe topicul asta
Sa spuna ce? Ca au respectat ordine? Asta este by default. Din stirea initiala care spune ca in sfarsit se dovedeste ca POLITICUL la putere pentru momentul X, a dat ordin sa se execute mizeria Y, incepem sa "facem misto" de executant. Nu vreau sa cred ca si asta este un topic ce murdareste armata sau ce a reprezentat armata.

Quote

Maxim un racan din ala de jos poate sa spuna ca executa ordine. Restul de mai sus mai au si imaginea de amploare a evenimentelor , ca d'aia ii duce capul, deci n-au scuze.
Asta este foarte elaborata, asa-i? Exemplu virtual: Esti angajatul unui patron "politic". Directorul lui de productie, are avantajul ca e seful tau si fratele sotiei patronului. Cam paralel cu pozitia pe care o are. Tu in calitate de "neracan", pe care il duce capul, nu e asa ca nu ii executi ordinele? Ca vezi o achizitie supra evaluata, ca o lucrare este subcalitativa...chestii marunte). (Tu, este o chestie virtuala, nu reprezinta colegul care a postat ce am citat). Curiozitate: A citit cineva REGULAMENTELE in vigoare la data momentului Y? Deci despre ce vorbim?

Quote

Muncesc de zor ca sa iasa la pensie la 46 ani.
Conform unor legi facute tot de politic. Cand armata o sa faca singura legile respective, o sa putem sa o blamam. Pana atunci, militarii(putini si din ce in ce mai slab dotati si pregatiti) nu vor avea vina.

#40
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 mihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 09:38, said:

noooooo, brava armata romana?
Aia de atunci era plină de bețivi, analfabeți cu mentalitate de 3 lei.

#41
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Daca nu era armata asta (pe care multi o hulesc acum) sa intervina la Targu Mures, azi nu mai aveati Ardealul.

Edited by doxan, 13 September 2017 - 13:22.


#42
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Mamă, mamă, ce aș reintroduce pedeapsa cu moartea pentru ăștia! Și nu cu pastilă sau injecție. Ci cu ars pe rug sau tras în țeapă.Pentru toate jigodiile care au crime pe conștiință la revoluție și mineriade.

#43
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 mihnearau1, on 13 septembrie 2017 - 10:25, said:

curios ca niciun "militar" nu apare pe topicul asta
ar fi interesanta opinia lor
ordine, datorie, shit
mai greu e cu "in slujba poporului"
Daca erai comandantul regimentului unde au fost "cazati" ortacii aveai doua optiuni:
-executai ordinele si incercai sa tii in frau o anumita parte a cadrelor si militarilor in termen
- ii detineai pe mineri in cazarma  si le refuzai orice ajutor, declansand astfel o mini revolta in armata care pentru tine ca individ s-ar fi terminat urat

Ce solutie a fost aleasa? :naughty:

 notrust, on 13 septembrie 2017 - 12:48, said:

Aia de atunci era plină de bețivi, analfabeți cu mentalitate de 3 lei.
Eu zic sa-ti reglezi un pic modul cum faci generalizarile.

#44
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 g_force, on 13 septembrie 2017 - 13:42, said:

Daca erai comandantul regimentului unde au fost "cazati" ortacii aveai doua optiuni:
-executai ordinele si incercai sa tii in frau o anumita parte a cadrelor si militarilor in termen
- ii detineai pe mineri in cazarma  si le refuzai orice ajutor, declansand astfel o mini revolta in armata care pentru tine ca individ s-ar fi terminat urat

Ce solutie a fost aleasa?
Putea sa aleaga #3, demisia, "onoarea imi interzice sa particip la represiunea populatiei civile". Dar atunci nema pensie.

Iar intr-un univers paralel cu care nu avem nimic in comun, demisie + conferinta de presa "uite ce ordin am primit de la guvern, sa reprimam populatia civila". Poate atunci cadea fsnu in negura istoriei. Dar nu. Pensii.

Edited by bladhaund, 13 September 2017 - 13:48.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Imi pare rau ca nu mai este obligatoriu mersu n armata, sa vedeti si voi, astia care habar n aveti, ce inseamna un ordin. Si, mai ales, ce inseamna sa nu l respecti.

#46
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
La procesul de la Nürnberg s-a stabilit ca un militar nu se poate prevala de ordin pentru a fi absolvit de raspunderea unor crime. Asa ca rugam a se scuti cu respectarea ordinului cand vine vorba de actiuni contra propriei populatii. Demisia era un instrument facil si la indemana de a nu respecta astfel de "ordine".

Edited by bladhaund, 13 September 2017 - 13:52.


#47
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 13:46, said:

Putea sa aleaga #3, demisia, "onoarea imi interzice sa particip la represiunea populatiei civile". Dar atunci nema pensie.

Iar intr-un univers paralel cu care nu avem nimic in comun, demisie + conferinta de presa "uite ce ordin am primit de la guvern, sa reprimam populatia civila". Poate atunci cadea fsnu in negura istoriei. Dar nu. Pensii.
Usor de vorbit de pe sidelines, dar daca ai fi fost acolo si aveai revolverul ofiterului in ceafa...iti garantez eu ca nu ai mai fi fost atat de cocos.

#48
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
De ofiter era vorba.

#49
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Exista si procese interesante care nu au legatura cu legile, fiind mai mult dictate de politica si de corectitudinea politica.

Un proces rasunator ar putea sa te condamne si pentru ca te-ai nascut. Bineinteles, populatia ar aplauda satisfacuta o astfel de decizie.

#50
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 13:51, said:

La procesul de la Nürnberg s-a stabilit ca un militar nu se poate prevala de ordin pentru a fi absolvit de raspunderea unor crime. Asa ca rugam a se scuti cu respectarea ordinului cand vine vorba de actiuni contra propriei populatii. Demisia era un instrument facil si la indemana de a nu respecta astfel de "ordine".
Procesul de la Nurnberg a fost una din cele mai mari scamatorii ale sec.XX, nimic altceva decat o justitie iluzorie in care invingatorii i-au trimis la moarte sau inchisoare pe viata (ulterior comutata la multi,cei drept) pe invinsi, adica o armata germana care pe Frontul de Vest s-a comportat exemplar cu prizonierii de razboi, infinit mai umani si galanti decat americanii in Pacific care executau prizonierii de razboi japonezi pe loc, crime abominabile de razboi pentru care nu a fost vreodat tras careva la raspundere (normal, doar ei au fost invingatorii iar America e stronk).

Edited by doxan, 13 September 2017 - 13:59.


#51
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Cu toate acestea, au stabilit principiul interesant ca nu te poti prevala de respectarea ordinului in orice situatie. La mineriada socotesc ca e chiar o astfel de situatie, cand se cuvenea sa nu respecte ordinul, ba chiar sa dezvaluie pe politicienii care au emis un astfel de ordin.

#52
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 bladhaund, on 13 septembrie 2017 - 13:46, said:

Putea sa aleaga #3, demisia, "onoarea imi interzice sa particip la represiunea populatiei civile". Dar atunci nema pensie.

Iar intr-un univers paralel cu care nu avem nimic in comun, demisie + conferinta de presa "uite ce ordin am primit de la guvern, sa reprimam populatia civila". Poate atunci cadea fsnu in negura istoriei. Dar nu. Pensii.
Ah, da, am uitat de marota voastra, pensia. Iti garantez ca nici dracu nu se gandea in  acel moment la pensie sau alte chestii cu bataie mai mare de 2-3 saptamani.
Imi place ca esti un foarte feroce fratii jderi de la distanta, de ce nu te dai de exemplu pe tine? Ce ai facut in acele zile?
Ar fi amuzant, daca nu ar fi totusi trist, cum aplaudacii minerilor vin acum sa tina teorii ca de ce nu i-a urecheat armata in acele zile, fiindca ei nu stiau ce fac.
Ati votat pentru linistea voastra, ati avut linistea voastra, ce mai chichirez galceava?

#53
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Intr-un conflict, principiile si tratatele au valoare de hartie igienica, ca atare ca nici macar azi nu se respecta Conventia de la Geneva (nicaieri in lume unde sunt in razboaie). Nerespectarea ordinului direct al superiorului inseamna tradare si dezertare, poate fi sanctionat si prin pedeapsa cu moartea chiar daca e ofiter... executie sumara rapida. Ramane ala cu principile sa le discute la Sfantul Petru !

Edited by doxan, 13 September 2017 - 14:16.


#54
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 g_force, on 13 septembrie 2017 - 14:14, said:

Ar fi amuzant, daca nu ar fi totusi trist, cum aplaudacii minerilor vin acum sa tina teorii ca de ce nu i-a urecheat armata in acele zile, fiindca ei nu stiau ce fac.
Ati votat pentru linistea voastra, ati avut linistea voastra, ce mai chichirez galceava?
Daca nu vrei sa stricam prietenia, te rog sa nu mai faci la adresa mea astfel de afirmatii.

In viata mea nu am votat cu comunistii si nici nu anticipez ca se va intampla asta vreodata. Mai repede over my dead body decat comunist.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate